Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'

Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' (http://www.scubadive.gr/forum/index.php)
-   Αποσυμπίεση (http://www.scubadive.gr/forum/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2670)

Thanos 09-06-08 22:29

Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Το σενάριο είναι απλό:
Προγραμματίζουμε μια κατάδυση στα 60+μ για 20 λεπτάκαι χρησιμοποιώντας κάποιο Deco Software, έχουμε υπολογήσει τις απαιτούμενες στάσεις. Κατά την διάρκεια της βουτιάς όμως κουραστήκαμε μιας και είχε ρεύμα πχ, και το ίδιο συμβαίνει στις πρώτες μας στάσεις;

Τι κάνουμε με το πλάνο αποσυμπίεσης;; :confused: Φαντάζομαι ακόμα και εάν είχαμε DC μαζί μας δεν θα μας βοήθαγε μιας και δεν θα λάμβανε υπόψη του τον παράγοντα κούραση...

Την γνώμη σας, σκέψη σας please :)

Σώτος Χριστοδούλου 10-06-08 07:50

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Αν όντως χρησιμοποιούμε software θα πρέπει να έχουμε μαζί μας και εφεδρικά πλάνα. Αυτά τα πλάνα περιλαμβάνουν σύμφωνα με την παράδοση :D και εφτά άλλα πλάνα που ονομάζονται:

Α. +Χ μέτρα

Β. +Χ μέτρα +Υ λεπτά

Γ. +Υ λεπτά

Δ. Απώλεια Deco Gas 1

E. Απώλεια Deco Gas 2

ΣΤ. Γκαντέμης Πλάν. Απώλεια όλου του deco.

Z. "The wreck is not there plan".

Χρησιμοποιείς το +X μέτρα πλάνο για τις στάσεις αποσυμπίεσης σου, αν θέλεις να είσαι πιό ασφαλής. Φυσικά δεν θα πρέπει να έχεις ξεπεράσει τον προγραμματισμένο χρόνο και βάθος στο βασικό σου πλάνο. Πάντοτε οξυγόνο στην επιφάνεια και ανάλογα με τον βαθμό δυσκολίας +support divers για να βοηθήσουν με τον εξοπλισμό στην επιφάνεια είναι μια καλή πρακτική πρόληψης ή μείωσης της πιθανότητας νόσου.

yan 10-06-08 08:03

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 13955)
Χρησιμοποιείς το +X μέτρα πλάνο για τις στάσεις αποσυμπίεσης σου, αν θέλεις να είσαι πιό ασφαλής. Φυσικά δεν θα πρέπει να έχεις ξεπεράσει τον προγραμματισμένο χρόνο και βάθος στο βασικό σου πλάνο. Πάντοτε οξυγόνο στην επιφάνεια και ανάλογα με τον βαθμό δυσκολίας +support divers για να βοηθήσουν με τον εξοπλισμό στην επιφάνεια είναι μια καλή πρακτική πρόληψης ή μείωσης της πιθανότητας νόσου.

Αυτη ηταν και η δικη μου σκεψη με την μονη διαφορα οτι θα επελεγα το πλανο "+Υ λεπτα" αντι για το "+Χ μετρα".

Thanos 10-06-08 09:00

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Το Χ & το Y πόσο είναι;
πχ +5μ ή/και +5λεπτά είναι αρκετά;; :confused:

eye love scuba 10-06-08 09:22

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Και γιατί όχι το σενάριο Χ και Υ?

Dimitris Galon 10-06-08 10:10

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Ratio Deco 1:2 ;):)

Σώτος Χριστοδούλου 10-06-08 12:59

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 13960)
Το Χ & το Y πόσο είναι;
πχ +5μ ή/και +5λεπτά είναι αρκετά;; :confused:

Συνήθως μιλάμε για +5 και +5 αλλά αυτό αλλάζει ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας της κατάδυσης και την προσωπική επιλογή του δύτη.

Σώτος Χριστοδούλου 10-06-08 13:02

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba (Μήνυμα 13961)
Και γιατί όχι το σενάριο Χ και Υ?

Δεν λέμε όχι αλλά αυτό θα ήταν πολύ πιό συντηρητικό με μεγαλύτερη συνολική διάρκεια αποσυμπίεσης. Όπως ξέρουμε οι μεγάλες διάρκειες αποσυμπιεσης δεν είναι και ότι καλύτερο διότι ο οργανισμός καταπονείται στο κρύο, στην ψυχική ένταση (του να παρακολουθεί κανείς το πλάνο του και να κρατά επαφή γενικά με την κατάδυση). Ψάχνουμε μια λύση που να δίνει ένα περιθώριο ασφάλειας αλλά από την άλλη να διατηρεί ένα αποδεκτό επίπεδο άνεσης στον δύτη.

Thanos 10-06-08 14:56

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 13995)
Συνήθως μιλάμε για +5 και +5 αλλά αυτό αλλάζει ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας της κατάδυσης και την προσωπική επιλογή του δύτη.

Σώτο το γίνεται όμως όταν βουτάει κάπου και δεν ξέρει τι περιμένει;; Όταν δηλαδή ο βαθμός δυσκολίας άλλαξε κατά την διάρκεια της κατάδυσης με αποτέλεσμα ο δύτης να νιώθει ότι είναι πολύ κουρασμένος κατά την διάρκεια της αποσυμπίεσης.

GKAM 10-06-08 15:01

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 13970)
Ratio Deco 1:2 ;):)

:confused:Δηλαδή;

/GKAM

Andreas Triantopoulos 10-06-08 15:10

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 13947)
Το σενάριο είναι απλό:
Προγραμματίζουμε μια κατάδυση στα 60+μ για 20 λεπτάκαι χρησιμοποιώντας κάποιο Deco Software, έχουμε υπολογήσει τις απαιτούμενες στάσεις. Κατά την διάρκεια της βουτιάς όμως κουραστήκαμε μιας και είχε ρεύμα πχ, και το ίδιο συμβαίνει στις πρώτες μας στάσεις;

Τι κάνουμε με το πλάνο αποσυμπίεσης;; :confused: Φαντάζομαι ακόμα και εάν είχαμε DC μαζί μας δεν θα μας βοήθαγε μιας και δεν θα λάμβανε υπόψη του τον παράγοντα κούραση...

Την γνώμη σας, σκέψη σας please :)

Για να καταλάβω, κόβουμε το χρόνο βυθού λόγω κόυρασης κλπ και άρα πως προσαρμόζεται το νέο πλάνο?

Εάν αυτό είναι το θέμα:
Option 1: Έχουμε μαζί μας ένα multigas DC και μας βγάζει έξω...
Option 2: Έχουμε κόψει πλάνα για 10, 15 λεπτά bottom time
Option 3: Είμαι ηλίθιος, με αυτοκτονικές τάσεις και κάνω μπακάλικους υπολογισμούς μόνος μου...

Thanos 10-06-08 15:22

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos (Μήνυμα 14013)
Για να καταλάβω, κόβουμε το χρόνο βυθού λόγω κόυρασης κλπ και άρα πως προσαρμόζεται το νέο πλάνο?

Δεν κόβεις καθόλου το bottom time.. όπως το είχες σχεδιάσει..

Είσαι στο ναυάγιο το έβγαλες φωτογραφίες, και στην επιστροφή έχει τρομερό ρεύμα που σε κουράζει αφάνταστα οπότε φτάνεις στα 21μ τρομερά κουρασμένος. Πώς τροποποιείς (και εάν) το πλάνο σου;

Andreas Triantopoulos 10-06-08 15:44

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 14014)
Δεν κόβεις καθόλου το bottom time.. όπως το είχες σχεδιάσει..

Είσαι στο ναυάγιο το έβγαλες φωτογραφίες, και στην επιστροφή έχει τρομερό ρεύμα που σε κουράζει αφάνταστα οπότε φτάνεις στα 21μ τρομερά κουρασμένος. Πώς τροποποιείς (και εάν) το πλάνο σου;

Σίγουρα δεν θα το τροποποιήσω κάνοντας το πιο επιθετικό, αντίθετα θα παρατείνω τις δύο τελευταίες στάσεις επί 1,5 χρονικά. Εάν είμαι (και πρέπει να είμαι) κατάλληλα προστατευμένος θερμικά, ο παραπάνω χρόνος θα καλύψει υπέρ του δέοντως τις ανάγκες αποσυμπίεσης μου.

Σώτος Χριστοδούλου 10-06-08 18:31

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 14009)
Σώτο το γίνεται όμως όταν βουτάει κάπου και δεν ξέρει τι περιμένει;; Όταν δηλαδή ο βαθμός δυσκολίας άλλαξε κατά την διάρκεια της κατάδυσης με αποτέλεσμα ο δύτης να νιώθει ότι είναι πολύ κουρασμένος κατά την διάρκεια της αποσυμπίεσης.

Αν υποθέσουμε ότι το πλάνο σου είναι 45μ / 35λεπτά. Νιώθεις λες κουρασμένος στο τέλος του χρόνου βυθού. Φεύγεις για την πρώτη στάση αλλά: Θα κάνεις αποσυμπίεση σαν να έκανες κατάδυση στα 50μ / 35 λεπτά. Οι στάσεις σου θα είναι μεγαλύτερες και ίσως να αρχίσεις (ανάλογα με το πλάνο και τα settings και το software) από πιό βαθιά την πρώτη στάση. Εννοείται πως θα έχεις κόψει ένα πλάνο 50μ/35λ με τις στάσεις σου. Σε καλύπτει?

Normoxic Diver 10-06-08 18:57

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14027)
Αν υποθέσουμε ότι το πλάνο σου είναι 45μ / 35λεπτά. Νιώθεις λες κουρασμένος στο τέλος του χρόνου βυθού. Φεύγεις για την πρώτη στάση αλλά: Θα κάνεις αποσυμπίεση σαν να έκανες κατάδυση στα 50μ / 35 λεπτά. Οι στάσεις σου θα είναι μεγαλύτερες και ίσως να αρχίσεις (ανάλογα με το πλάνο και τα settings και το software) από πιό βαθιά την πρώτη στάση. Εννοείται πως θα έχεις κόψει ένα πλάνο 50μ/35λ με τις στάσεις σου. Σε καλύπτει?

+1 :thumbup:


Thanos 10-06-08 23:01

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14027)
Σε καλύπτει?

Eάν καλύπτει εσένα :);)

Ερώτηση ήταν να δώ τι κάνουν άλλοι δύτες :):geia:

Thanks

Dimitris Galon 11-06-08 00:01

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο GKAM (Μήνυμα 14010)
:confused:Δηλαδή;

/GKAM

Καλησπέρα Γιώργο, μόλις τελείωσε ο αγώνας Ελλάδας – Σουηδίας.
Όπως γνωρίζεις, το Ratio Deco για καταδύσεις ανάμεσα στα 45 έως 72 μέτρα στηρίζεται στην σχέση 1:2, η οποία δηλώνει ότι ο χρόνος αποσυμπίεσης (DT) = 2 x χρόνο βυθού (BT). Λειτουργεί δε πάντα με στάνταρτ αέρια, τουτέστιν στην περίπτωση μας με Tx18/45 ή Tx15/55 για BG (ανάλογα το MOD) και με αέρια αποσυμπίεσης EAN50 και O2.
Αυτό σημαίνει ότι σε μια κατάδυση, χωρίς παραγωγή έργου, στα 60 μέτρα για 20 λεπτά το DT θα είναι 40 λεπτά. Σύμφωνα με το Ratio Deco, τα 20 από τα 40 αυτά λεπτά θα πρέπει να τα περάσω αποσυμπιεζόμενος στα 6 μέτρα αναπνέοντας Ο2 και τα άλλα 20 στο τμήμα (segment) των 21-9 μέτρων αναπνέοντας Nitrox 50. Μια ακόμα προϋπόθεση του Ratio Deco είναι ότι τον μισό χρόνο του Nitrox 50 θα πρέπει να τον περάσω στο τμήμα των 36-24 μέτρων αναπνέοντας BG (Tx18/45).
Οι στάσεις αποσυμπίεσης για την κατάδυση αυτή σύμφωνα με το Ratio Deco αναλυτικά θα έχουν ως εξής:

36 1
33 1
30 2
27 2
24 4

21 6
18 6
15 2
12 2
9 4

6 20

Σύνολο χρόνου για την κατάδυση 72 περίπου λεπτά.
Το V-Planner με συντηρητικότητα +5 δίνει για το ίδιο βάθος και τον ίδιο χρόνο βυθού, σύνολο κατάδυσης 67 λεπτά.
Τώρα αν στα 72 αυτά λεπτά προσθέσω άλλα 3 λεπτά για Deep Stops στα 45, 42 και 39 μέτρα και άλλα 3 λεπτά για την ανάδυση από τα 6 στα 0 μέτρα τότε έχω σύνολο χρόνου 78 λεπτά, χωρίς παραγωγή έργου.
Το σημαντικό και πολύ βολικό με το Ratio Deco είναι ότι μπορώ ανά πάσα στιγμή να υπολογίσω πόσος είναι ο χρόνος αποσυμπίεσης σε σχέση με το βάθος και τον χρόνο βυθού.
Σε περίπτωση τώρα (όπως είπε ο Θάνος) παραμείνω στα 60 μέτρα για 20 λεπτά παράγοντας έργο, ανάλογα του πόσο έχω κουραστεί θα προσθέσω στο χρόνο βυθού και τον χρόνο που θεωρώ ότι είναι αναγκαίος. Στην ουσία είναι αυτό που προανέφερε ο Σώτος σε σχέση με το βάθος. Θα θεωρήσω ότι η βουτιά μου ήταν πιο βαθιά, μ΄ ένα ratio +5 λεπτά ανά +3 μέτρα.
Το πλάνο μου λοιπόν θα είναι για μια βουτιά στα 60 μέτρα για 20 λεπτά με μικρή παραγωγή έργου σε γενικές γραμμές ως εξής:

DT = 2 x (BT + 5 λεπτά)
Τα 5 λεπτά προέρχονται από τα +3 μέτρα για την μικρή παραγωγή έργου,
άρα DT = 50 λεπτά από τα οποία τα 25 λεπτά θα είναι στα 6 μέτρα με Ο2 και τα άλλα 25 στα 21-9 μέτρα με Nitrox 50. Επίσης 13 λεπτά Deco με Tx 18/45, είναι στο κομμάτι 36-24.

Στην περίπτωση λοιπόν που έχω μικρή παραγωγή έργου το σύνολο χρόνου της κατάδυσης θα είναι
20 λεπτά χρόνος βυθού (5 λεπτά συντηρητικότητα) + 13 λεπτά (κομμάτι 36-24 μέτρα) + 25 λεπτά (κομμάτι 21-9 μέτρα) + 25 λεπτά στα 6 μέτρα + 3 λεπτά (Deep Stops) + 3 λεπτά αργή ανάδυση μέχρι την επιφάνεια. Σύνολο 92 περίπου λεπτά.

Το θέμα είναι ότι το ρεύμα και το έργο που θα παράγω θα κανονίσει και το πλάνο μου.
Αν το ρεύμα είναι δυνατό και δεν παραμείνω τον χρόνο που έχω προγραμματίσει τότε αλλάζω το πλάνο μου σύμφωνα με τον χρόνο βυθού. Το Ratio Deco δίνει άμεσα την δυνατότητα αλλαγών του καταδυτικού πλάνου, με απλή αριθμητική κατά την διάρκεια της κατάδυσης. Νομίζω όμως ότι όλα αυτά τα γνωρίζεις.
Την καλησπέρα μου από το Αμβούργο

Σώτος Χριστοδούλου 11-06-08 07:20

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 14034)
Το Ratio Deco δίνει άμεσα την δυνατότητα αλλαγών του καταδυτικού πλάνου, με απλή αριθμητική κατά την διάρκεια της κατάδυσης.

Αυτό που αναφέρεις Δημήτρη από μόνο του νομίζω πως αποτελεί ικανό λόγο για τον κάθε ένα μας να ασχοληθεί λίγο με αυτή την απλή αριθμητική. Το θεωρώ αρκετά καθησυχαστικό να έχεις ένα backup τροπο ακόμα και στην περίπτωση που έχεις μεγάλη γκαντεμιά και χάσεις τα εφεδρικά σου πλάνα.

Έχει από την άλλη το μικρό μειονέκτημα ότι η αριθμητική επιβραδύνεται ενίοτε κάτω από την επίδραση της νάρκωσης και ίσως κάποτε να γίνει και ένα μικρό λαθάκι στους υπολογισμούς κάτω από αυτές τις συνθήκες. Επίσης σαν συνθήκη εφαρμογής του είναι η χρήση των standard μιγμάτων όπως προανέφερες.

Thanos 11-06-08 12:00

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14042)
Έχει από την άλλη το μικρό μειονέκτημα ότι η αριθμητική επιβραδύνεται ενίοτε κάτω από την επίδραση της νάρκωσης και ίσως κάποτε να γίνει και ένα μικρό λαθάκι στους υπολογισμούς κάτω από αυτές τις συνθήκες. Επίσης σαν συνθήκη εφαρμογής του είναι η χρήση των standard μιγμάτων όπως προανέφερες.

Γι' αυτο χρησιμοποιούμε μίγματα με χαμηλό ποσοστό Αζώτου :);).

Dimitris Galon 11-06-08 17:57

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14042)
Το θεωρώ αρκετά καθησυχαστικό να έχεις ένα backup τροπο ακόμα και στην περίπτωση που έχεις μεγάλη γκαντεμιά και χάσεις τα εφεδρικά σου πλάνα.

Σώτο, πέρα από backup υπάρχουν άνθρωποι που πούλησαν το VR3 τους γιατί τους ήταν πλέων άχρηστο, αφ΄ ότου άρχισαν να χρησιμοποιούν το Ratio Deco, και άλλοι που κάνουν βαθιές καταδύσεις μόνο με RD. Φαντάζομαι τους τελευταίους θα τους θυμάσαι λόγο Bottom Timer της Uwatec.

Andreas Triantopoulos 11-06-08 19:29

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Deco ratio explained (by the DIR guru himself)

http://www.txfreak.de/ratiodeco.pdf

Εγώ πάντως έχω τα τους πίνακες μου στην τσέπη, 1 ή 2 bail-out plans, 2 bottom timers και το VR3 και βουτάω ProPlanner με 100% microbubbles και 20% conservatism... βάζω και 10 λεπτά έξτρα στις ρηχές...:)

Άντε τώρα να κάνεις πράξεις στο νερό... I keep it simple:evil:

Σώτος Χριστοδούλου 11-06-08 20:15

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 14094)
Σώτο, πέρα από backup υπάρχουν άνθρωποι που πούλησαν το VR3 τους γιατί τους ήταν πλέων άχρηστο, αφ΄ ότου άρχισαν να χρησιμοποιούν το Ratio Deco, και άλλοι που κάνουν βαθιές καταδύσεις μόνο με RD. Φαντάζομαι τους τελευταίους θα τους θυμάσαι λόγο Bottom Timer της Uwatec.

Δημήτρη δεν το απαξιώνω καθόλου το ratio deco. Εϊναι εργαλείο χωρίς αμφιβολία. Τα δύο drawbacks δεν θα με απέτρεπαν πάντως από το να το χρησιμοποιήσω καθώς η βαρύτητα τους είναι μικρή.

BTW To VR3 μπορείς να το πουλήσεις και χωρίς ratio deco.

Εγώ βούταγα με VR3 αλλά από την ημέρα που μου το έκλεψαν αποφάσισα να μην πάρω άλλο διότι για να πώ και όλη την αλήθεια ποτέ δεν το θέωρησα απαραίτητο.

Τώρα βουτάω με δύο ρολογάκια Aeris σε gauge mode (βαθύμετρα - χρονόμετρα δηλαδή) και πινακάκια (κομμένα πλάνα) τυπωμένα και κολλήμένα πάνω σε slate με διάφανη κολλητική ταινία από πάνω, η γραμμένα πάνω σε tape με permanent μαρκαδόρο. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και Uwatec bottom timer αλλά δεν πάω σε τόσο μεγάλα βάθη.

Dimitris Galon 13-06-08 12:38

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Ξανακοιτώντας το παράδειγμα που παρέθεσα, διαπίστωσα ότι ξέχασα να αφαιρέσω την διαφορά του λεγόμενου "set point", το οποίο για το RD 1:2 (54-72 μέτρα) είναι τα 66 μέτρα. Αυτό σημαίνει ότι από τα 66 μέτρα, που ισχύει η σχέση 1:2, έχω 6 μέτρα λιγότερα στο παράδειγμα του Θάνου (κατάδυση στα 60 μέτρα για 20 λεπτά). Άρα, σύμφωνα με τον κανόνα, +3 μέτρα +5 λεπτά και –3 μέτρα –5 λεπτά, θα πρέπει να αφαιρέσω 10 λεπτά από τα 40 λεπτά που μας δίνει το DT=2 x BT.
Στην περίπτωση αυτή το παράδειγμα διαφοροποιείται σε
15 λεπτά Ο2 στα 6 μέτρα
15 λεπτά ΕΑΝ50 στα 21-9 μέτρα
8 λεπτά Tx18/45 στα 36-24 μέτρα
DeepStops από τα 80% ATA
Αναλυτικά θα είναι:

45

42
39

36
33
30
27
24

21
18
15
12
9

6 15΄

Συνολικός χρόνος = 2 λεπτά περίπου από τα 60 στα 45 μέτρα, με ρυθμό ανάδυσης 9 μέτρα το λεπτό + 3 λεπτά (
Deep Stops) + 8 λεπτά (segment 36-24) + 15 λεπτά (segment 21-9) + 15 λεπτά Ο2 στα 6 μέτρα + 3 λεπτά από τα 6 στα 0 μέτρα ή καλύτερα ακόμα όσο πιο αργά γίνεται = 66 λεπτά. Το V-Planner
δίνει 67 λεπτά με συντηρητικότητα +5.

Στην περίπτωση τώρα που δεν νοιώθω ασφαλής, έχοντας παράγει έργο, προσθέτω ανάλογα με την εκτίμηση που κάνω το ανάλογο βάθος το οποίο μου καθορίζει και τον χρόνο, π.χ. +6 μέτρα = +10 λεπτά
Τότε θα έχω DT = 2 x BT, στην περίπτωση αυτή είναι 66 μέτρα, ακριβώς το set pointτου RD 1:2
Άρα DT = 40 λεπτά
Το αναλυτικό πλάνο θα είναι:

45
42
39

36 1´
33 1´
30 2´
27 2´
24 4´

21 6´
18 6´
15 2´
12 2´
9 4´

6 20´

Σύνολο χρόνου κατάδυσης = 78 λεπτά

@ Σώτος
Παράθεση:

Έχει από την άλλη το μικρό μειονέκτημα ότι η αριθμητική επιβραδύνεται ενίοτε κάτω από την επίδραση της νάρκωσης και ίσως κάποτε να γίνει και ένα μικρό λαθάκι στους υπολογισμούς κάτω από αυτές τις συνθήκες.
ppN2=0,79 :crazy: Σκέψου τι γίνεται από κει και πέρα .....

Σώτος Χριστοδούλου 14-06-08 17:32

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 14225)

@ Σώτος


ppN2=0,79 :crazy: Σκέψου τι γίνεται από κει και πέρα .....

Δημήτρη δεν τρέχει τίποτα. Το γεγονός και μόνο ότι κάθισες και μας ανάλυσες τον τρόπο που λειτουργεί το RD δείχνει ότι είσαι μεγάλος! Το διόρθωσες στο κάτω κάτω και αυτό σε τιμάει. :thumbup:

Δεν έγραψες μόνο την άποψή σου και τήν τακτική σου. Μοιράστηκες μαζί μας τη λεπτομέρεια και αυτό νομίζω είναι το μεγαλείο σου και η απόδειξη ότι είσαι δύτης και άνθρωπος σωστός! Προσωπικά έχω πειστεί ότι είσαι το καταλληλότερο άτομο για να απευθυνθεί κανείς προκειμένου να μάθει κάποια πράγματα για το RD. Πείστηκα ότι το κατέχεις το θέμα.

ΥΓ. Η νοοτροπία νομίζω ας είναι πάνω απ' όλα! Και σ' αυτό και πολλά άλλα σου βγάζω το καπέλο.

Thanos 15-06-08 10:59

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Να προσθέσω μόνο εδώ ότι απο τι ξέρω υπάρχουν 2 versions του RD. Ένα είναι του Georgitsis και ένα είναι των GUE που διδάσκεται στα σχολεία των GUE. Νόμίζω έχουν κάποιες μικρές διαφορές μεταξύ τους.

πχ τα set point στο καινούριο version του RD του Georgitsis έχουν γίνει τα 60μ απο τα 66μ που ήταν και απο τα 81μ πήγαμε στα 75μ. Και αναφερόνται σε μέσο βάθος.

Δεν ξέρω εάν έχουν τροποποιηθεί/αλλάξει ανάλογα τα standards των GUE μιας και δεν έχω κάνει (ακόμα ;) ) το T1

Normoxic Diver 15-06-08 11:16

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 14320)
Να προσθέσω μόνο εδώ ότι απο τι ξέρω υπάρχουν 2 versions του RD. Ένα είναι του Georgitsis και ένα είναι των GUE που διδάσκεται στα σχολεία των GUE. Νόμίζω έχουν κάποιες μικρές διαφορές μεταξύ τους.

κατσε ρε συ, εμεις ποιο χρησιμοποιησαμε χθες? γιατι με μπερδεψες.....:rofl:

Παράθεση:

Δεν ξέρω εάν έχουν τροποποιηθεί/αλλάξει ανάλογα τα standards των GUE μιας και δεν έχω κάνει (ακόμα ;) ) το T1
Buddy μου, μεταξυ σοβαρου και αστειου, μηπως εχεις αρχισει να την ψωνιζεις λιγο με τα GUE, DIR-Φ, Τech-Ενα, κλπ....κλπ....

Ασε που χθες αρκετη ωρα καλυμπουσες υποβρυχιως σαν ''υποκαμπος''.....:rofl:

(Υ.Γ: παντως οφειλω να ομολογησω πως εισαι απο τις καλες περιπτωσεις πιστοποιημενων δυτων απο τους GUE που βουτανε κατ'εξακολουθηση με DIR-αδες μαιμου ή και καρα-Strokaδες σαν και εμενα, Thanks φιλε....;))

Thanos 15-06-08 11:32

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 14322)
κατσε ρε συ, εμεις ποιο χρησιμοποιησαμε χθες? γιατι με μπερδεψες.....:rofl:

V-Planner :D:p

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 14322)
Buddy μου, μεταξυ σοβαρου και αστειου, μηπως εχεις αρχισει να την ψωνιζεις λιγο με τα GUE, DIR-Φ, Τech-Ενα, κλπ....κλπ....

Μόλις κάνεις μαζί με τον τρίτο φίλο μας το DIR-F απο Σεπτεμβρη θα γίνεις και εσύ έτσι :D


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 14322)
Ασε που χθες αρκετη ωρα καλυμπουσες υποβρυχιως σαν ''υποκαμπος''.....:rofl:

Για να ξεπιαστώ απο τα backward kicks :D:p:p

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver (Μήνυμα 14322)
(Υ.Γ: παντως οφειλω να ομολογησω πως εισαι απο τις καλες περιπτωσεις πιστοποιημενων δυτων απο τους GUE που βουτανε κατ'εξακολουθηση με DIR-αδες μαιμου ή και καρα-Strokaδες σαν και εμενα, Thanks φιλε....;))

Κάνω καλές πράξεις τώρα που έγινα πατέρας:) Όσο για το DIRας μαίμου δεν θα το σχολιάσω

Normoxic Diver 15-06-08 12:01

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 14323)
Όσο για το DIRας μαίμου δεν θα το σχολιάσω

DIRας μαιμού:

Πιστοποιημενος τεχνικος δυτης ala DSAT, IANTD, ANDI, SSI TechXR, NAUI και ΟΧΙ GUE, ο οποιος φερει στεγανη DUI TLS350 και Halcyon εξολπισμο σε Hοgarthian διαμορφωση.....:p:geia:

Dimitris Galon 16-06-08 12:32

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14305)
Δημήτρη δεν τρέχει τίποτα.

Σώτο, διαβάζοντας κάποια μηνύματα σε άλλα threads σε σχέση με την αναφορά μου στο Ratio Deco, νομίζω ότι τρέχει, γι΄ αυτό θα ήθελα να δηλώσω τα εξής:

1. Η απάντηση μου (ποστ #6), η οποία είναι απολύτως προσωπική, δόθηκε στο ερώτημα του Θάνου
Το οποίο εμπεριέχεται στο πρώτο ποστ του Thread

Παράθεση:

Τι κάνουμε με το πλάνο αποσυμπίεσης;;
Την γνώμη σας, σκέψη σας please

2. Στο ερώτημα του
GKAM
Παράθεση:

Δηλαδή;
Απάντησα εκφέροντας την προσωπική μου γνώμη (ποστ #17), παραθέτοντας τον τρόπο που εγώ κατάλαβα το Ratio Deco, σύμφωνα με τις οδηγίες του „εφευρέτη“ του Andrew Georgitsis. Στην συνέχεια διαπίστωσα ότι στους υπολογισμούς μου υπήρξε λάθος, το οποίο διόρθωσα με καινούργιο ποστ (#23). Ευθέως και χωρίς „τσιριτζάντζουλες“.

3. Δεν το παίζω και ούτε μ΄ ενδιαφέρει να παρουσιαστώ σαν
super dooper diver, δεν είμαι εκπαιδευτής καταδύσεων, δεν είμαι επαγγελματίας δύτης αλλά ερασιτέχνης, δεν έχω κατάστημα καταδυτικών παροχών ούτε εξοπλισμού, δεν θεωρώ τον εαυτό μου πρότυπο προς μίμηση, δεν διεκδικώ μετοχές στην καταδυτική σκηνή, δεν δίνω εξετάσεις στο πανεπιστήμιο και χρησιμοποιώ όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι νερό στο μαγείρεμα.

4. Προσέχω πάντα να φέρομαι με σεβασμό και να μην καταρρακώνω την προσωπικότητα του συνομιλητή μου, ειδικά στην περίπτωση που έχει να κάνει μ΄ ένα χόμπι σε ερασιτεχνικό επίπεδο και όχι με επαγγελματικό ανταγωνισμό.


5. Δεν δεσμεύομαι νομικά για οτιδήποτε και να πω σ΄ ένα φόρουμ ερασιτεχνών αυτοδυτών. Ο καθένας είναι πιστεύω σε θέση να βγάλει τα συμπεράσματα του και να χρησιμοποιήσει ότι αυτός θεωρεί σωστό για τον εαυτό του, από όλα όσα γράφονται σ΄ ένα φόρουμ.


Αυτά.

Τώρα που μπήκαν τα
fundaments, όσον αφορά τις θέσεις και τις αρχές της προσωπικής μου έκφρασης, θα ήθελα να συνεχίσω προσπαθώντας να σου αναλύσω το προβληματικό παρασκήνιο της υπόθεσης.

Όπως ανέφερε και ο Αντρέας (Τριαντόπουλος) σε προηγούμενο ποστ, ο „εφευρέτης“ του
Ratio Deco και ο πρώτος που το έθεσε σε εφαρμογή στις καταδύσεις του, ήταν ο εκπαιδευτής των GUE, Andrew Georgitsis. Στην μορφή που το γνωρίζω θα το βρεις εδώ ή στο ποστ #21 του Αντρέα. Καθώς περιγράφει ο ίδιος ο Andrew σε ένα mail του προς τον ήδη γνωστό σου, συνυδρητή των GUE, George Irvine:

I have created a set of rules to follow your theory and yet stay well with in Deco Plan. These rules became know as Ratio deco. I also combined your rules for deep stops and so developed a full deco plan that can be done easily and on the fly.“

Το Ratio Deco a la Georgitsis, ήταν λοιπόν για ένα μεγάλο διάστημα βασικό „εργαλείο“, δίπλα στο software Deco-Planner, για τα σχολεία αλλά και για τις καταδύσεις των GUE. Στην συνέχεια, όπως πολλές φορές συμβαίνει, ο George Irvine και ο Andrew Georgitsis τα τσούγκρισαν για επαγγελματικούς λόγους, όταν ο δεύτερος ξεκίνησε να κατασκευάζει τα δικά του σκούτερ (Dive-X) και ο πρώτος (Gavin) μάλλον διαπίστωσε πτώση στις πωλήσεις του. Με διάφορες παρασκηνιακές διαδικασίες τις οποίες θα βρεις εδώ έφτασε κάποια στιγμή που οι GUE με επίσημη θέση δήλωσαν τα εξής:

Dear GUE Members,

Please be advised that in May of 2005 a complaint was lodged against Andrew
Georgitsis claiming unprofessional conduct. Following a three month
discovery process, GUE's Quality Control Board unanimously determined that
there was sufficient reason to conclude that Andrew Georgitsis' conduct was
often unprofessional and did not promote the best interests of GUE. As a
result, the five members of this Board unanimously voted that his GUE
membership not be renewed. As a result Andrew Georgitsis will no longer be
sanctioned to teach GUE classes.

It is important to underscore that issues here did not orbit student safety,
as Andrew Georgitsis would have been removed immediately, but rather a
systematic attempt on Andrew Georgitsis' part to suborn the authority and
efforts of GUE's administration coupled with public, derogatory and profane
remarks about GUE members, GUE instructors, former students, and senior
members of GUE in public venues (including instructional settings).

Sincerely yours,

PDA

Dr. Panos D. Alexakos
Vice-President and Director of Quality Control
Global Underwater Explorers


Από εκείνη την στιγμή και με την αποπομπή του Andrew, δημιουργήθηκε πρόβλημα στην περαιτέρω χρησιμοποίηση του Ratio Deco. Σε πολλά φόρουμ διάβαζες μηνύματα όπως το εξής:

From reading many of the DIR lists, it seems that GUE has abandoned the teaching of 'Ratio Decompression' as being a heresy developed by former training director Andrew Georgitsis who has had his membership of GUE revoked. According to the discussions on the lists, including posts by Panos, George Irvine and Jarod Jablonski himself, many other things being taught were also non-DIR. Does anybody have any insights into what the alternative DIR deco approach is if it is no longer ratio deco?

Καθώς όμως πολλοί εκπαιδευτές των
GUE είχαν ενσωματώσει στην εκπαίδευση τους το RD του Andrew, βρέθηκαν σε δύσκολη θέση. Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθεί μια GUE Version, την οποία εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω. Μέχρι να την μάθω για τα βάθη που ανέφερα στο παράδειγμα, -γεγονός το οποίο θα μου κοστίσει πάρα πολλές καταδύσεις και τουλάχιστον 6.000 Ευρώ-, πειραματίζομαι με την μέθοδο του πρώτου διδάξαντα Andrew Georgitsis.

Επειδή υποθέτω ότι το ψεγάδι του παραδείγματος μου (ποστ #23) έχει να κάνει με το
segment 21-9, την υψηλή παραμονή στα 21 και 18 μέτρα, καθώς και την αύξηση του CNS, παραθέτω την θέση του Andrew για το συγκεκριμένο κομμάτι, το οποίο έχει να κάνει με την λεγόμενη S-Curve.

Take the total time for the segment and divide it by the number of stops. This gives you the linear shape. Keep this value for the stop time of the shallowest stop. For the next two deeper stops, halve the stop time (rounding up), push the time taken from these stops to the remaining two (deepest) stops.


Το RD σίγουρα έχει εξελιχθεί από την αρχική του μορφή, όπως έγραψε κι΄ ο Θάνος σε προηγούμενο ποστ σε σχέση με τα καινούργια set points, ίσως αλλάξει άλλο και στο μέλλον ή ίσως εγκαταληφθεί εντελώς. Όπως έχει ξαναυπωθεί, η αποσυμπίεση στηρίζεται πρωτίστως στην στατιστική, το RD όμως δείχνει την ευφυία ενός ανθρώπου ο οποίος μετέφερε την εμπειρία και τους γενικούς κανόνες των επικρατέστερων θεωρίων, σε σχέση με την αποσυμπίεση, σε ένα πρακτικό „εργαλείο“ το οποίο μου κίνησε την περιέργεια. Το να βγαίνει κάποιος, όποιος κι΄ αν είναι αυτός, διεκδικώντας την απόλυτη „α-λήθεια“ σαν προφήτης που κρύβει την „λανθάνουσα μαγική συνταγή“ σαν κάτι το οποίο δεν είναι για τα μάτια του κοινού θνητού, το δέχομαι αλλά με βάζει σε υποψίες.

Στην συνέχεια παραθέτω από κάποιο
mail του Andrew, την σύγκριση ενός πλάνου του George Irvine με το δικό του πλάνο σε RD, για μια κατάδυση στα 66 μέτρα για 25 λεπτά.

Below I have listed out 5 sets of profiles you have published
and compared them to both my rules (ratio deco) and to decoplan. As a side note the decoplan is set for 30/85 GF factors.

As you will see very little difference, if anything my rules are more
conservative than your profile and decoplan

I have made a comparison of the Deco

Number 1

Here is GI’s profile

66m/220' for 25 min

Depth Time Gas
66/220 25 16/50

48/160 :20
45/150 :20
42/140 :20
39/130 :20
36/120 :20
33/110 1
30/100 1
27/90 1
24/80 1
21/70 5 50%
18/60 2
15/50 3
12/40 5
9/30 8
6/20 13 O2

Total 42

**

Here is the Ratio Deco 1:2 profile
That means 1 min BT = 2 min deco on two bottles @ 220'/66m

For every min of bt do 2 min Deco on the two deco gases. The set point for
this ratio is 66m/220

So for 25 bt then do 50min deco on two bottles
25 min on the Nitrox 50
25 min on the O2
Make sure the 36m/120-24m/80' is 1/2 the time of the nitrox 50 = 12min or so

66m/220' for 25 min

Depth Time Gas
66/220 25 16/50

51/170 1 80% ata’s
48/160 1
45/150 1
42/140 1
39/130 1
36/120 2 65% ata’s
33/110 2
30/100 2
27/90 2
24/80 2
21/70 7 50%
18/60 7
15/50 3
12/40 3
9/30 5
6/20 12 on 6 off and 6 up O2

Total 50 min on the deco bottles (Nitrox 50 and O2) plus deep stops.

Thanos 16-06-08 13:18

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 14353)

1. Η απάντηση μου (ποστ #6), η οποία είναι απολύτως προσωπική, δόθηκε στο ερώτημα του Θάνου
Το οποίο εμπεριέχεται στο πρώτο ποστ του Thread


2. Στο ερώτημα του
GKAM Απάντησα εκφέροντας την προσωπική μου γνώμη (ποστ #17), παραθέτοντας τον τρόπο που εγώ κατάλαβα το Ratio Deco, σύμφωνα με τις οδηγίες του „εφευρέτη“ του Andrew Georgitsis. Στην συνέχεια διαπίστωσα ότι στους υπολογισμούς μου υπήρξε λάθος, το οποίο διόρθωσα με καινούργιο ποστ (#23). Ευθέως και χωρίς „τσιριτζάντζουλες“.

Δημήτρη αυτός ήταν και ο σκοπός του thread... να πούμε την γνώμη μας και να ανταλλάξουμε απόψεις... σίγουρα θα υπάρχουν διαφορετικές τακτικές και φιλοσοφίες, αλλά αυτό είναι και το μαγικό των forum. Εαν δεν υπήρχαν διαφορετικές απόψεις δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξής τους. ;) Σαν συλλογος πιστεύω έχουμε δείξει ότι είμαστε ανοιχτοί στην γνώση και στην ανταλλαγή αποψεων και πιστεύω ότι υπάρχουν πολλά αξιόλογα άτομα τα οποία μπορούν να συνεισφέρουν με τις γνώσεις τους. ;)

Προσωπικά πιστεύω ότι μόνο μέσα απο τον διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων μπορούμε να κερδίσουμε. Το να βγαίνουμε και να λέμε είσαι λάθος μόνο και μόνο για να πούμε ότι κάποιος είναι λάθος, προσωπικά το βλέπω τουλάχιστον άστοχο. Ας σκεφτούμε ότι υπάρχουν άτομα που πχ δεν είχαν ακούσει για το Ratio Deco. Σίγουρα κανένας δεν πρόκειται να πάει να βουτήξει στα 65μ για 25 λεπτα διαβάζοντας μόνο το ποστ του Δημήτρη.

Απο την στιγμη όμως που υπάρχει ένα κείμενο το οποίο μπορείς να διαβάσεις ακόματα και στην σελίδα του "συγγραφέα" (www.breakthroughdiving.com), μεγάλα παιδιά είμαστε και πράτουμε ανάλογα. Όπως πολύ σωστά επισήμανες είναι set of rules ... κανόνες που προέκυψαν απο την παρατήρηση και την εμπειρία αρκετών ετών. Πιστεύω, ο καθένας που κάνει πολλές βουτιές πχ στα 60μ και έχει τρέξει 20-30 φορές το πλάνο του στο V-Planner ή κάποιο άλλο Dive Software έχει βγάλει κάποιους τέτοιους κανόνες που ακολουθεί.

Σώτος Χριστοδούλου 16-06-08 14:07

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Δημήτρη όσο μπαινουν νέα κομμάτια στο παζλ η εικόνα γίνεται ολοένα και πιο καθαρή. Θα ήθελα να διαφοροποιήσω δύο πράγματα. Το ένα είναι η καθαρά εκπαιδευτική άποψη της GUE που αν την δει κανείς χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις θα καταλήξει μάλλον στο συμπέρασμα ότι πρόκειτε για κάτι πολύ καλό γενικά ίσως καλύτερο από αρκετά άλλα συστήματα εκπαίδευσης. Προσωπικά δεν έχω άποψη αλλά αίσθηση για αυτό που γράφω πιό πάνω.

Το άλλο είναι το ήθος! Από ηθικής πλευράς λοιπόν έρχεται και η διαφωνία μου με το όλο σύστημα διότι οι ανθρώποι που το εκπροσωπόύν δεν με έχουν πείσει για τιςπροθέσεις τους και η όποια προσφορά τους έρχεται σε αντίθεση με την ανατολική κουλτούρα μου. Μιλάμε για έναν άνθρωπο από τους πρωτεργάτες της GUE ο οποίος άρχισε με το γνωστό "Do it right or don't do it at all!" Αφού έριξε λοιπόν τον πρώτο λίθο, συνέχισε χρησιμοποιώντας αυτόν το μη κερδοσκοπικό οργανισμό GUE - όπως λές - επωφελούμενος στο έπακρο τα δεδομένα για δικό του κέρδος. Όταν αυτό άρχισε να απειλείται δεν δίστασε να αποπέμψει και βασικούς του συνεργάτες που μάλιστα μέχρι τότε είχαν προσφέρει σημαντικά στοιχεία στο όλο οικοδόμημα. Χαίρομαι που η αλήθεια έχει πολλές όψεις και πώς τελικά δεν έχω και άδικο στις επιλογές μου.

Και κάτι άλλο! Η διπλωματική μου εργασία για το πτυχίο φαρμακευτικής ήταν στα ανδρογόνα - αναβολικά στεροειδή. Τότε έκανα και πολλή γυμναστική (περί τις 6 ώρες την ημέρα) και είχα άμεσο ενδιαφέρον. Ξέρω αρκετά πράγματα για τον τρόπο επίδρασης των ουσιών αυτών στην ψυχοσύνθεση αλλά και την συμπεριφορά του ατόμου. Αλλά αυτό είναι εντελώς άσχετο με το θέμα μας...:fioufiou:

GKAM 16-06-08 14:18

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 

Σώτος Χριστοδούλου 16-06-08 14:25

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 

DimitrisK 16-06-08 15:43

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου (Μήνυμα 14359)
Και κάτι άλλο! Η διπλωματική μου εργασία για το πτυχίο φαρμακευτικής ήταν στα ανδρογόνα - αναβολικά στεροειδή. Τότε έκανα και πολλή γυμναστική (περί τις 6 ώρες την ημέρα) και είχα άμεσο ενδιαφέρον. Ξέρω αρκετά πράγματα για τον τρόπο επίδρασης των ουσιών αυτών στην ψυχοσύνθεση αλλά και την συμπεριφορά του ατόμου. Αλλά αυτό είναι εντελώς άσχετο με το θέμα μας...:fioufiou:

Θα πήρε τίποτε μεξικάνικες "μαιμούδες" γατί δεν κατάφερε και πολλά (Irvine) τουλάχιστον σωματικώς. :D
Έτσι έπρεπε να είναι:


Σώτος Χριστοδούλου 16-06-08 17:00

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK (Μήνυμα 14362)
Θα πήρε τίποτε μεξικάνικες "μαιμούδες" γατί δεν κατάφερε και πολλά (Irvine) τουλάχιστον σωματικώς. :D


:confused: χμμμμ... :D

Normoxic Diver 16-06-08 20:59

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Thanos (Μήνυμα 14320)
τα set point στο καινούριο version του RD του Georgitsis έχουν γίνει τα 60μ απο τα 66μ που ήταν και απο τα 81μ πήγαμε στα 75μ.

η δευτερη αλλαγη που αναφερεις μαλλον ΔΕΝ ισχυει (απο 81μ στα 75μ)....

Thano, ειχες δεν ειχες εκτος των αλλων μας εβαλες να ψαξουμε αλλα και να διαβασουμε καλοκαιριατικα το Update στο R.D του Georgitsis....:madwife:

Σταματα να ανοιγεις τετοιου ειδους thread γιατι θα μας πεθανεις καλοκαιριατικα (και ερχεται και καυσωνας απο αυριο....:D)

(Υ.Γ: στην καινουργια version R.D του A.G αλλαγη υπαρχει επισης στα O2 back gas breaks times....απο 6/12/6 εγιναν 5/10/5)

Nikos Vardakas 04-08-08 10:14

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 14225)
15 λεπτά Ο2 στα 6 μέτρα

Δημήτρη, γεια χαρά!

γνωρίζω πως ο χρόνος αυτός περιλαμβάνει κάποιους "κύκλους οξυγόνου" εννοώντας τα διαλείμματα που κάποιος θα πρέπει να συμπεριλάβει μεταξύ συγκεκριμένων χρονικών διαστημάτων αναπνέοντας το χαμηλότερο σε οξυγόνο μίγμα. Τι διαστήματα εισάγεις; Τα διαστήματα αυτά είναι εκτός χρόνου αποσυμπίεσης, έτσι δεν είναι;


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 14225)
15 λεπτά ΕΑΝ50 στα 21-9 μέτρα
21
18
15
12
9


Ποια(ες) στρατηγικές χρησιμοποιείς για να διαμορφώσεις τους χρόνους στις στάσεις σου; Πως επιλέγεις το χρόνο για την κάθε στάση;

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 14225)
DeepStops από τα 80% ATA

Στην περίπτωση του 1:2, πόσο χρόνο διαρκούν τα deep stops; Τα υπολογίζεις έως το 65% των ATA;

Dimitris Galon 04-08-08 17:24

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Nikos Vardakas (Μήνυμα 16548)
Δημήτρη, γεια χαρά!

Γεια σου και σε σένα Νίκο!
Πριν απαντήσω στα ερωτήματα σου θα πρέπει να δηλώσω, για αποφυγή παρεξηγήσεων, ότι δεν δίνω „μάθημα“ Ratio Deco, ότι σημείο αναφοράς μου είναι το RD όπως το έχει περιγράψει ο „εφευρέτης“ του Andrew Georgitsis και όχι όπως διδάσκεται στα σχολεία των GUE (αν και εκεί υπάρχουν διαφορές από εκπαιδευτή σε εκπαιδευτή), ότι δεν προτείνω σε κανέναν να το δοκιμάσει χωρίς την ανάλογη εκπαίδευση, ότι πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνουν λάθη και για τα λάθη αυτά ουδεμία ευθύνη φέρω, ότι χρησιμοποιώ RD στις καταδύσεις μου αφού έχω συγκρίνει τα ενδεχόμενα προφίλ των καταδύσεων με προγράμματα όπως τα Deco Planer, V-Planner και GAP, ότι οι άνθρωποι που καταδύονται μαζί μου χρησιμοποιούν και αυτοί RD.
Επίσης θα πρέπει να δηλώσω ότι το επίπεδο της GUE εκπαίδευσης μου (Fundamentals) δεν μου επιτρέπει να καταδύομαι σαν GUE-F-Diver βαθύτερα από 30 μέτρα ούτε να χρησιμοποιώ RD, από την άλλη όμως η εκπαίδευση μου σαν IANTD-Trimix Diver, μου δίνει την δυνατότητα να καταδύομαι σε μεγάλα βάθη χρησιμοποιώντας ότι θέλω.
Γνωρίζω ότι πρόκειται για διπλή ηθική και σίγουρα θα ήταν καλό να ξεκινήσει ένα
thread σε σχέση με αυτό το θέμα, μια και η πρακτική αυτή (τουλάχιστον γι΄ αυτούς οι οποίοι έχοντας μια ολοκληρωμένη trimix εκπαίδευση, αποφάσισαν να εκπαιδευτούν και στα σχολεία της GUE με αποτέλεσμα να αναθεωρήσουν τα της κατάδυσης ανακαλύπτοντας την από την αρχή) εφαρμόζεται κατά κόρον. Επίσης θα ήθελα να πω ότι το RD δεν είναι πνευματική ιδιοκτησία ενός και μόνο οργανισμού, αλλά χρησιμοποιείται από πολλούς εκπαιδευτές διαφορετικών οργανισμών, όπως IANTD, TDI κλπ. Στην δικιά μου περίπτωση το RD προέκυψε από τον IANTD εκπαιδευτή μου και την εκπαίδευση που έλαβα εδώ στην Γερμανία. Σίγουρα όταν θα κάνω το GUE-T1 (δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής, καθώς αφ΄ ενός δεν μπορώ να αντεπεξέλθω προς το παρών οικονομικά, είναι ακριβό πακέτο, αφ΄ ετέρου ο εκπαιδευτής με τον οποίο θέλω να το κάνω, Mario Arena, δεν έχει κενή θέση μέχρι την άνοιξη του 2009) θα μπορέσω να αναφερθώ με προσωπική εμπειρία στον τρόπο χρήσης του RD από τους GUE.
Συγγνώμη αν σε κούρασα αλλά ήταν πράγματα που έπρεπε να λεχθούν, τουλάχιστον για να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο. Ξεκινώ λοιπόν με την πρώτη σου ερώτηση σε σχέση με την αποσυμπίεση με Ο2 στα 6 μέτρα.


Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Nikos Vardakas (Μήνυμα 16548)
γνωρίζω πως ο χρόνος αυτός περιλαμβάνει κάποιους "κύκλους οξυγόνου" εννοώντας τα διαλείμματα που κάποιος θα πρέπει να συμπεριλάβει μεταξύ συγκεκριμένων χρονικών διαστημάτων αναπνέοντας το χαμηλότερο σε οξυγόνο μίγμα. Τι διαστήματα εισάγεις; Τα διαστήματα αυτά είναι εκτός χρόνου αποσυμπίεσης, έτσι δεν είναι;

Νίκο, χρειάζονται 2-3 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί ένας κύκλος του κυκλοφορικού, γεγονός που πρέπει να ληφθεί υπ΄όψιν όχι μόνο στο O2 Window, αλλά και στα Back Gas Breaks. Εγώ προσωπικά όταν περνάω από Nitrox 50 σε καθαρό O2, κάνω ένα τρίλεπτο „clean up“ με BG στο τέλος της στάσεως των 9 μέτρων πριν περάσω στο οξυγόνο. Την τρίλεπτη αυτή στάση δεν την υπολογίζω έξτρα αλλά την εντάσσω στον συνολικό χρόνο της αποσυμπίεσης. Επίσης δεν κάνω Back Gas Breaks στην στάση των 6 μέτρων αν ο χρόνος αποσυμπίεσης, στην συγκεκριμένη αυτή στάση, δεν υπερβαίνει τα 20 λεπτά. Αν τα υπερβαίνει, τα Breaks μου είναι 10 προς 5 (ο Georgitsis προτείνει 12 προς 6). Αυτό σημαίνει ότι 10 λεπτά είμαι στο Ο2 και 5 λεπτά στο BG. Το 10 προς 5 με διευκολύνει στον υπολογισμό του χρόνου, επίσης εγώ προσωπικά εντάσσω τα BG Breaks στον συνολικό χρόνο αποσυμπίεσης, άλλοι τα εντάσσουν χώρια.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Nikos Vardakas (Μήνυμα 16548)
Ποια(ες) στρατηγικές χρησιμοποιείς για να διαμορφώσεις τους χρόνους στις στάσεις σου; Πως επιλέγεις το χρόνο για την κάθε στάση;

Χωρίζω τις στάσεις μου σε τμήματα (segments) επειδή έτσι το έμαθα, αλλά και επειδή έτσι με βολεύει μια και είναι πολύ πρακτικό να ξέρω αυτόματα ότι π.χ. στο Ratio Deco 1:2 στο τμήμα των 6 μέτρων αναλογεί Ο2 και στο τμήμα των 21-9 μέτρων Nitrox 50, καθώς και στο τμήμα των 36-24 μέτρων αναλογεί Back Gas. Είναι πολύ βολικό μια και τεμαχίζει την αποσυμπίεση σε επιμέρους κομμάτια τα οποία είναι πιο εύκολο να θυμάται κανείς, από το να αποστηθίζει μια λίστα αριθμών.

Επίσης στο Ratio Deco 1:2 (a la Georgitsis, δεν κουράζομαι να το τονίζω) οι σχέσεις είναι:

Χρόνος αποσυμπίεσης = Χρόνος βυθού x 2

Αυτό σημαίνει ότι σε μια κατάδυση 66 μέτρων (set point του RD 1:2) με παραμονή π.χ. 20 λεπτών, ο χρόνος αποσυμπίεσης θα είναι 2 x 20 = 40 λεπτά.

Τον μισό του χρόνου αυτού (20 λεπτά) παραμένω στο τμήμα των 6 μέτρων με Ο2. Ο Georgitsis λέει επίσης, „μείνε τα 80% του χρόνου αυτού στα 6 μέτρα, και χρησιμοποίησε τουλάχιστον τα 20% του χρόνου για να αναδυθείς αργά στην επιφάνεια“. Εγώ προσωπικά παραμένω 100% του χρόνου στα 6 μέτρα και στην συνέχεια αναδύομαι από το βάθος αυτό ως την επιφάνεια σε χρονικό διάστημα 3-4 λεπτών.

Τον άλλον μισό χρόνο αποσυμπίεσης (20 λεπτά) τον περνώ στο τμήμα των 21-9 μέτρων (5 στάσεις) αναπνέοντας Nitrox 50 χρησιμοποιώντας το λεγόμενο S-Curve μοντέλο (ειρήσθω εν παρόδω).

Στο τμήμα των 36-24 μέτρων (5 στάσεις) παραμένω τον μισό χρόνο του Nitrox 50 τμήματος (10 λεπτά, άρα το ¼ του συνολικού decotime) αναπνέοντας Back Gas. Το προφίλ του τμήματος αυτού πρέπει να είναι εκθετικό (exponential).

Λίγα λόγια τώρα για την S-Curve σε σχέση με την γραμμική μέθοδο (βλ. για περισσότερες πληροφορίες το pdf του Andrew που παρατέθηκε σε κάποιο από τα προηγούμενα ποστ).

Η μέθοδος S-Curve χρησιμοποιείται για να θέσει σε λειτουργία το O2 window και προϋποθέτει τουλάχιστον 3 λεπτά στην πρώτη στάση (21 μέτρα) αυτού του τμήματος (έναν κύκλο του κυκλοφορικού). Υπολογίζεται δε ως εξής. Γνωρίζω από την σχέση 1:2 ότι ο χρόνος στο τμήμα 21-9 ισούται με τον χρόνο βυθού, άρα 20 λεπτά. Τον χρόνο αυτόν θα πρέπει να τον μοιράσω δια του 5 που είναι οι στάσεις αποσυμπίεσης στα 21, 18, 15, 12 και 9 μέτρα. Το αποτέλεσμα 20:5 μας δίνει 4 λεπτά σε κάθε στάση δηλ.

09 μέτρα 4´
12 μέτρα 4´
15 μέτρα 4´
18 μέτρα 4´
21 μέτρα 4´

Το μοντέλο αυτό είναι γραμμικό και θα πρέπει να αλλαχθεί σε S-Curve.
Για να λειτουργήσει σωστά το O2 window, σύμφωνα με τον Georgitsis, θα πρέπει να αυξήσω τον χρόνο στις δυο πρώτες βαθιές στάσεις του τμήματος, δηλ. στα 21 και στα 18 μέτρα. Για να γίνει αυτό χρησιμοποιώ την εξής μέθοδο, αφού διαιρέσω τον χρόνο του τμήματος 21-9 δια του 5 (στάσεις αποσυμπίεσης) τοποθετώ το αποτέλεσμα (=4) στην ρηχότερη στάση του τμήματος δηλ. στα 9 μέτρα. Tην επόμενη στάση (12 μέτρα) την διαιρώ δια 2 και το αποτέλεσμα το αθροίζω στην πρώτη βαθιά στάση του τμήματος (21 μέτρα) αφήνοντας το υπόλοιπο στην στάση των 12 μέτρων. Στην συνέχεια διαιρώ τον χρόνο της επόμενης στάσης (15 μέτρα) δια 2 προσθέτοντας το αποτέλεσμα στην δεύτερη βαθιά στάση και αφήνοντας το υπόλοιπο στην στάση των 15 μέτρων. Το διαφοροποιημένο αυτό μοντέλο είναι η λεγόμενη S-Curve, και σύμφωνα με τους υπολογισμούς έχει ως εξής.

09 μέτρα 4´
12 μέτρα 2´
15 μέτρα 2´
18 μέτρα 6´
21 μέτρα 6´

Εδώ θα πρέπει να αναφέρω ότι πολλοί δύτες δεν χρησιμοποιούν την S-Curve λόγω της πιθανής αύξησης του CNS. Αυτό όμως είναι ένα θέμα για άλλο thread.

Τον χρόνο αποσυμπίεσης στο τμήμα 36-24 μέτρα (Back Gas, 5 στάσεις) τον χωρίζω σύμφωνα με την εκθετική μορφή (exponential shape). Παίρνω και πάλι τον συνολικό χρόνο αποσυμπίεσης του τμήματος (10 λεπτά = ¼ του συνολικού χρόνου αποσυμπίεσης) και τον διαιρώ δια των 5 στάσεων του τμήματος, 10:5=2. Η γραμμική μορφή (linear shape) του τμήματος αυτού έχει ως εξής

24 μέτρα 2´
27 μέτρα 2´
30 μέτρα 2´
33 μέτρα 2´
36 μέτρα 2´

Για να την αλλάξω σε εκθετική μορφή κρατώ το αποτέλεσμα της διαίρεσης του χρόνου αποσυμπίεσης του τμήματος δια των στάσεων του και το αναρτώ στην μεσαία στάση των 30 μέτρων. Στην συνέχεια διαιρώ την επόμενη βαθύτερη στάση (33 μέτρα) δια του 2 προσθέτοντας το αποτέλεσμα στην δεύτερη ρηχότερη στάση και αφήνοντας το υπόλοιπο στην στάση των 33 μέτρων. Το ίδιο κάνω και με την αμέσως επόμενη βαθύτερη στάση, προσπαθώντας να δημιουργήσω μια γραμμή Fibonacci από τα βαθιά προς τα ρηχά.

24 μέτρα 2´
27 μέτρα 4´
30 μέτρα 2´
33 μέτρα 1´
36 μέτρα 1´

ή κατά την γνώμη μου ακόμα καλύτερα

24 μέτρα 3´
27 μέτρα 3´
30 μέτρα 2´
33 μέτρα 1´
36 μέτρα 1´

Αυτές είναι σε γενικές γραμμές οι στρατηγικές που χρησιμοποιώ, οι οποίες δεν είναι δικές μου αλλά, όπως ανέφερα, του Andrew Georgitsis. Σίγουρα έχουν γίνει αλλαγές για πολλούς λόγους, αλλά χρησιμοποιώ σαν σημείο αναφοράς τον πρώτο διδάξαντα προσπαθώντας να πληροφορούμαι για τις διάφορες οπτικές του θέματος. Νίκο, θα με ενδιέφερε και ο δικός σου τρόπος δημιουργίας πλάνου κατάδυσης, αν και φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς κι΄ εσύ το RD. Ίσως θα είχες την καλοσύνη να μας περιγράψεις τις διαδικασίες.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Nikos Vardakas (Μήνυμα 16548)
Στην περίπτωση του 1:2, πόσο χρόνο διαρκούν τα deep stops; Τα υπολογίζεις έως το 65% των ATA;

Τα deep stops τα υπολογίζω βάζοντας το πρώτο στα 75% του συνολικού βάθους ή στα 80% ΑΤΑ. Είναι ένα λεπτό στην κάθε στάση αποσυμπίεσης, με μισό λεπτό στην στάση καθ΄ αυτήν και μισό λεπτό διαδρομή μέχρι την επόμενη. Δεν τα υπολογίζω στον χρόνο αποσυμπίεσης, είναι έξτρα. Για παράδειγμα στα 60 μέτρα για 20 λεπτά, τα deep stops θα ήταν

39 μέτρα 1´
42 μέτρα 1´
45 μέτρα 1´

Καλό σου απόγευμα Νίκο.

Nikos Vardakas 04-08-08 22:32

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 16590)
Γεια σου και σε σένα Νίκο!
Πριν απαντήσω στα ερωτήματα σου θα πρέπει να δηλώσω, για αποφυγή παρεξηγήσεων, ότι δεν δίνω „μάθημα“ Ratio Deco,

Ποτέ δεν το εξέλαβα ως έτσι... Ίσα-ίσα, προάγεται η γνώση και η εποικοδομητική συζήτηση...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 16590)
ότι σημείο αναφοράς μου είναι το RD όπως το έχει περιγράψει ο „εφευρέτης“ του Andrew Georgitsis και όχι όπως διδάσκεται στα σχολεία των GUE (αν και εκεί υπάρχουν διαφορές από εκπαιδευτή σε εκπαιδευτή), ότι δεν προτείνω σε κανέναν να το δοκιμάσει χωρίς την ανάλογη εκπαίδευση, ότι πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνουν λάθη και για τα λάθη αυτά ουδεμία ευθύνη φέρω,

Συμφωνώ, απόλυτα...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 16590)
ότι χρησιμοποιώ RD στις καταδύσεις μου αφού έχω συγκρίνει τα ενδεχόμενα προφίλ των καταδύσεων με προγράμματα όπως τα Deco Planer, V-Planner και GAP, ότι οι άνθρωποι που καταδύονται μαζί μου χρησιμοποιούν και αυτοί RD.
Επίσης θα πρέπει να δηλώσω ότι το επίπεδο της GUE εκπαίδευσης μου (Fundamentals) δεν μου επιτρέπει να καταδύομαι σαν GUE-F-Diver βαθύτερα από 30 μέτρα ούτε να χρησιμοποιώ RD, από την άλλη όμως η εκπαίδευση μου σαν IANTD-Trimix Diver, μου δίνει την δυνατότητα να καταδύομαι σε μεγάλα βάθη χρησιμοποιώντας ότι θέλω.
Γνωρίζω ότι πρόκειται για διπλή ηθική και σίγουρα θα ήταν καλό να ξεκινήσει ένα
thread σε σχέση με αυτό το θέμα, μια και η πρακτική αυτή (τουλάχιστον γι΄ αυτούς οι οποίοι έχοντας μια ολοκληρωμένη trimix εκπαίδευση, αποφάσισαν να εκπαιδευτούν και στα σχολεία της GUE με αποτέλεσμα να αναθεωρήσουν τα της κατάδυσης ανακαλύπτοντας την από την αρχή) εφαρμόζεται κατά κόρον. Επίσης θα ήθελα να πω ότι το RD δεν είναι πνευματική ιδιοκτησία ενός και μόνο οργανισμού, αλλά χρησιμοποιείται από πολλούς εκπαιδευτές διαφορετικών οργανισμών, όπως IANTD, TDI κλπ.


Το
RD είναι εργαλείο το οποίο αποτελεί σημαντικό asset για το δύτη, ωστόσο, θα πρέπει να συγκρίνεται με διάφορα λογισμικά προγράμματα.
Η αλήθεια είναι, πως παίρνει κάποιο διάστημα προκειμένου ο δύτης να εξοικειωθεί στη χρήση του. Όσο για τους άλλους οργανισμούς η χρήση του συνεπάγεται καθορισμένα μίγματα βυθού και αποσυμπίεσης... με όσο γνωρίζω πολλοί είναι αυτοί που διαφοροποιούνται από τα τυποποιημένα αυτά μίγματα. Έτσι, λοιπόν, σε τέτοια περίπτωση δεν έχει εφαρμογή, ή τουλάχιστον εγώ δεν το γνωρίζω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 16590)
Νίκο, χρειάζονται 2-3 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί ένας κύκλος του κυκλοφορικού, γεγονός που πρέπει να ληφθεί υπ΄όψιν όχι μόνο στο O2 Window, αλλά και στα Back Gas Breaks. Εγώ προσωπικά όταν περνάω από Nitrox 50 σε καθαρό O2, κάνω ένα τρίλεπτο „clean up“ με BG στο τέλος της στάσεως των 9 μέτρων πριν περάσω στο οξυγόνο.

Αυτό που εγώ κάνω είναι πως ερχόμενος από το προηγούμενο μίγμα αποσυμπίεσης (Nitrox 50%) αλλάζω ούτως ή άλλος στο BG καθότι, η αλλαγή στο 100%O2 προϋποθέτει την επανατοποθέτηση του συστήματος στη θέση του (ρυθμιστή, τακτοποίηση σωλήνα), περιστροφή των φιαλών (φέρνοντας το οξυγόνο στο εσωτερικό) και επανέναρξη της διαδικασίας όπως το 50%. Εκεί είναι που ο χρόνος μου στο οξυγόνο αρχίζει να μετράει και εκεί είναι που ταυτόχρονα κάνω το διάλειμμά μου. No time-oriented process rather a task-oriented process.
Όλα σε τάξη και μετά στο επόμενο βήμα. Ένα από τα βασικά που κρατώ από την εκπαίδευσή μου με τον AG είναι το “No rush”. Έχω δει τον JJ να κάνει αλλαγές μιγμάτων τόσα κομψά που είναι τόσο γρήγορα. Αυτό, συνήθως, χρονικά μου παίρνει περίπου 2 λεπτά.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 16590)
Η μέθοδος S-Curve χρησιμοποιείται για να θέσει σε λειτουργία το O2 window και προϋποθέτει τουλάχιστον 3 λεπτά στην πρώτη στάση (21 μέτρα) αυτού του τμήματος (έναν κύκλο του κυκλοφορικού).

Βασικά, η σχέση διαμόρφωσης της καμπύλης αποσυμπίεσης σε μορφή S δεν έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με την ενεργοποίηση του «παράθυρου οξυγόνου» (γιατί ίσως να μιλάγαμε για ένα "L-Shape") γιατί η μοναδική στιγμή σε αυτή την καμπύλη που συντελείται διεύρυνση του είναι στη στάση των 21μ καθώς, στιγμιαία, και μόνο τότε συντελείται η μέγιστη (1,55ATA) γι’ αυτό και θα πρέπει να παραταθεί η στάση των 21 & 18μ. Ο λόγος που δημιουργούμε την καμπύλη αποσυμπιέσεις μορφής S είναι η παράταση στις βαθιές στάσεις (βλέπε 21 & 18μ) και η δυναμική που δημιουργείται από την υψηλή PPO2 στις τάσεις αυτές. Καθώς, όμως, αναδυόμαστε η δυναμική αυτή μειώνεται λόγω μείωσης του βάθους (ATA), λαμβάνουμε πλεονέκτημα από την διαφορά στην τάση των αερίων (μεταξύ inspired & tissue) που συντελείται στη φάση διάχυσης των αερίων (dissolved phase). Θα μπορούσαμε να τη χαρακτηρίσουμε σαν μια τρίτη στρατηγική που εισάγουμε στην συνολική καμπύλη αποσυμπίεσης. Γι’ αυτό και δημιουργείται η καμπύλη S.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 16590)
Το διαφοροποιημένο αυτό μοντέλο είναι η λεγόμενη S-Curve, και σύμφωνα με τους υπολογισμούς έχει ως εξής.

09 μέτρα 4´
12 μέτρα 2´
15 μέτρα 2´
18 μέτρα 6´
21 μέτρα 6´

Συμφωνώ, καθώς υπάρχει μια αρχή για το πως πρέπει να διαμορφώνονται οι στάσεις. Αυτή της αναλογίας 4:1 μεταξύ συνεχών στάσεων.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 16590)
Τον χρόνο αποσυμπίεσης στο τμήμα 36-24 μέτρα (Back Gas, 5 στάσεις) τον χωρίζω σύμφωνα με την εκθετική μορφή (exponential shape).

Ακριβώς... Στην περίπτωση των στάσεων που πραγματοποιούνται με BGδεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσει κάποιος S-Shape deco curve καθότι, δεν συντελείται διεύρυνση του O2 window. Υπάρχει η τάση των αερίων που κάνει τη δουλειά στο off-gassing. Το θέμα είναι πως αυτή η μετάβαση στους χρόνους πρέπει να γίνει εκθετικά στο να μην υπάρξει απότομη μεταβολή στο gradient και κατά συνέπεια σχηματισμός φυσαλίδων. Χρησιμοποιώ, εκθετικά τους χρόνους. Βασικά, προσέχω το deco σε ένα επόμενο segment να είναι διπλάσιο του προηγούμενου. Αυτό δεν έχει εφαρμογή σε S-Shape deco ,κάτι που απαντάται και στα δυο τελευταία segments.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 16590)
Νίκο, θα με ενδιέφερε και ο δικός σου τρόπος δημιουργίας πλάνου κατάδυσης, αν και φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς κι΄ εσύ το RD. Ίσως θα είχες την καλοσύνη να μας περιγράψεις τις διαδικασίες.

Χρησιμοποιώ και γω RD… την ίδια προσέγγιση... αυτό που αρχικά μου ήταν δύσκολο είναι να ιχνηλατώ το χρόνο και την όλη διαδικασία... η εξοικείωση αλλάζει τα πάντα... τότε κατάλαβα επίσης και τα πλεονεκτήματα να έχεις χαμηλή νάρκωση καθώς, τέτοιοι υπολογισμού χρειαζόταν καθαρό μυαλό για να γίνουν.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 16590)
Τα deep stops τα υπολογίζω βάζοντας το πρώτο στα 75% του συνολικού βάθους ή στα 80% ΑΤΑ.

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το 75% και 50% αντίστοιχα του μέγιστου βάθους και τα τοποθετώ εκεί. Το βρίσκω πιο εύκολο στους υπολογισμούς.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon (Μήνυμα 16590)
Για παράδειγμα στα 60 μέτρα για 20 λεπτά, τα deep stops θα ήταν

39 μέτρα 1´
42 μέτρα 1´
45 μέτρα 1´

Η συζήτηση των deep stops είναι πάντοτε ενδιαφέρον γιατί, από όσο έχω νιώσει βοηθάει πολύ στην καθαρότητα του deco. Λίγο παραπάνω ή λίγο παρακάτω κάνει διαφορά.
Γενικά, ο χρόνος των βαθιών στάσεων εξαρτάται (σύμφωνα με το RD) από το χρόνο βυθού.

Ευχαριστώ, Δημήτρη...

Dimitris Galon 05-08-08 10:25

Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Nikos Vardakas (Μήνυμα 16597)
Συμφωνώ, καθώς υπάρχει μια αρχή για το πως πρέπει να διαμορφώνονται οι στάσεις. Αυτή της αναλογίας 4:1 μεταξύ συνεχών στάσεων. .................................................
Ευχαριστώ, Δημήτρη...

Κι΄ εγώ ευχαριστώ Νίκο,
θα ήθελα όμως να σε παρακαλέσω, αν βέβαια έχεις την διάθεση, να παραθέσεις τρία παραδείγματα σε σχέση με την δημιουργία της καμπύλης αποσυμπίεσης (S-Curve) στο τμήμα των 21-9 μέτρων, καθώς και να εμβαθύνεις στην αρχή διαμόρφωσης των στάσεων, σύμφωνα με την αναλογία 4:1 στο τμήμα αυτό.
Ας θεωρήσουμε τις καταδύσεις 63 μέτρα 30 λεπτά, 69 μέτρα 25 λεπτά και 72 μέτρα 20 λεπτά. Back Gas Tx15/55, Deco Gas Nitrox 50 + O2, RD 1:2, Set Point 66 μέτρα (το παλιό).



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.