Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-08, 14:20
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Μήλος

Τις φετινές μου διακοπές θα τις περάσω στην Μήλο.
Και ψάχνω για πληροφορίες καταδυτικές και μη (εκτός MDP).
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-08, 14:52
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: Μήλος

Πήγα πέρσι Μήλο για καταδύσεις (θα περάσω μια βόλτα και φέτος, από Σίφνο είναι μισή ωρίτσα απόσταση).
Έκανα τις βουτιές μου με το κέντρο του Γιάννη Χαβάκη στα Πολλώνια της Μήλου (22870 41274) και πήγαμε σε διάφορα σημεία, από τα οποία ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε μια υποβρύχια σπηλιά 3 θαλάμων στην Πολύαιγο.
Είχα νοικιάσει ένα δωμάτιο ακριβώς δίπλα στο καταδυτικό, ώστε να μην αναλώνομαι σε μετακινήσεις.
Πολύ ευχάριστες ανμνήσεις από τις καταδύσεις μου εκεί.
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-08, 15:13
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μήλος

Προτείνω ανεπιφύλακτα τον δραστήριο, δημιουργικό, ορεξάτο και με αγνό ενδιαφέρον για το βυθό και τους κατοίκους του Γιάννη Χαβάκη!
Σίγουρα δε θα σε απογοητεύσει
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-08, 16:57
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μήλος

Νομίζω υπάρχει άλλο ένα καταδυτικό κέντρο πλέον στο Μήλο εκτός από αυτό του Γ.Χαβάκη αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση δεν μπόρεσα να βρω στοιχεία επικοινωνίας. Όποιος ξέρει ας το συμπληρώσει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω ανεπιφύλακτα τον δραστήριο, δημιουργικό, ορεξάτο και με αγνό ενδιαφέρον για το βυθό και τους κατοίκους του Γιάννη Χαβάκη!
Σίγουρα δε θα σε απογοητεύσει
Προσυπογράφω 100% το σχόλιο της Μαρίας. Έχω πολλές όμορφες καταδυτικές αναμνήσεις από τις βουτιές με τον Γιάννη Χαβάκη.

Είναι ένα πολύ έμπειρος δάσκαλος/δύτης (πάνω από 12.000 καταδύσεις) και πραγματικά αγαπάει με πάθος αυτό που κάνει.

Για να δώσω μερικά στοιχεία της παράξενης ιστορίας του - λέω τώρα ότι θυμάμαι - ήταν για καμμιά 10ετία στη Γαλία και χόρευε με ένα συγκρότημα της Νανάς Μούσχουρη όταν αποφάσισε ότι ήθελε να κάνει κάτι διαφορετικό και σάλπαρε με το Καλυψώ του Κουστώ για κάμποσα χρόνια και γύρισε όλο τον κόσμο
Κάποια στιγμή αποφάσισε να γυρίσει στην Μήλο και να ανοίξει το καταδυτικό.
Έχει φτιάξει ένα ειδικό μεταλικό σκάφος για καταδύσεις (παραγγελιά) και σε κάποιες βουτιές στην Πολύαιγο που η θάλασσα ήταν λάδι με θερμοκρασία 27 C τον θυμάμαι να αναφωνεί:
"Κάτι τέτοιες μέρες, νομίζω πως κάνω την πιο όμορφη δουλειά στον κόσμο"
Μ' αρέσουν οι άνθρωποι με πάθος όπως ο Γιάννης

Επίσης αξίζει τον κόπο να κάνεις τον γύρο του νησιού με κάποιο από τα καραβάκια που προσφέρονται γι αυτό. Η Μήλος είναι ηφαιστειογενής με σπάνια πετρώματα (μερικά από αυτά μάλιστα εξαιρετικά σπάνια) κι αυτό αντανακλάται και στην ομορφιά των ακτών της που είναι όμως απο δύσκολα εως καθόλου προσβάσιμες από ξηρα..

Εμείς είχαμε κάνει τη βόλτα αυτή με το καταμαράν του καπεταν Νικόλα - άλλος ένας άνθρωπος με τη δική του μοναδική ιστορία:
Ήθελε να φτιάξει καταδυτικό κέντρο στη Νάξο (επί εποχής απαγόρευσης πριν το 2006) και κάλεσε πολλές φορές την Εφορία Εναλίων Αρχαιοτήτων για να ελέγξει και να του απελευθερώσει κάποιες περιοχές.
Η απάντηση ήταν πάντα καθυστερημένη (μήνες και χρόνια) και πάντα αρνητική, ώσπου είδε κι απόειδε ο άνθρωπος, πήρε το καταμαράν και ασχολήθηκε με το γύρο της Μήλου.
Αν είναι ακόμη εκεί, τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Σε πάει σε κάτι πανέμορφες τεράστιες σπηλιές δίπλα στη θάλασσα, σε βάζει να καθαρίσεις ψάρια που έχει ψαρέψει ο ίδιος για να τα μαγειρέψει μετά ενόσω σου λέει ιστορίες για τους πειρατές που πηγαίναν σ' αυτές τις σπηλιές - άλλος ένας γοητευτικός άνθρωπος με πάθος σ' αυτό που κάνει
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 10-07-08 στις 20:26.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-08, 15:54
Το avatar του χρήστη alkis
alkis alkis is offline
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Μήλος

Θα είμαι και εγώ Μήλο τον Αύγουστο και ήδη ονειρεύομαι τις βουτιές εκεί
Οση περισσότερη πληροφορία γραφτεί τόσο καλύτερα για όλους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-08, 16:07
Το avatar του χρήστη Nicholas S.
Nicholas S. Nicholas S. is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Μήλος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alkis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα είμαι και εγώ Μήλο τον Αύγουστο και ήδη ονειρεύομαι τις βουτιές εκεί
Οση περισσότερη πληροφορία γραφτεί τόσο καλύτερα για όλους
Πότε ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.