Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-08, 16:57
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Question Προφίλ κατάδυσης και Computer

Στην τελευταία μου κατάδυση έζησα την εμπειρία των 40 μέτρων και την εμπειρία του να μου βγάλει το DC μου ceiling.

Κατά την άνοδο, φτανοντας στα 12 μέτρα και μετά απο μια προληπτική στάση εκεί για 2 λεπτα το ceiling έσβυσε (όπως ήταν αναμενόμενο μια που η παραβίαση της ΩΜ ήταν <1λεπτό).

Μέχρι εδώ όλα καλά. Η απορία μου είναι η εξής:

Από τα 37 μέτρα περίπου και μέχρι τα 15μ το DC "έσκουζε" και μου έλεγε να ανέβω. Σταδιακά το ceiling έσβυσε και μου εμφάνισε αρκετά λεπτά παραμονής ακόμα. Αυτό πως εξηγείται; Δεν θα έπρεπε με το που βγώ από το "Deco Mode" να έχω πολύ λίγη ΩΜ; Μια εξήγηση που δίνω είναι ότι στα 38 μέτρα και μέχρι τα 15 ήταν άλλοι οι ιστοί που επέβαλαν την στάση αποσυμπίεσης. Όταν αυτοί αποφορτίστικαν η μερική πίεση αζώτου στα 15 μέτρα δεν ήταν ικανή να τους φέρει πάλι σε κατάσταση που να απαιτεί αποσυμπίεση. Έτσι τα 80 λεπτά που μου έγραφε στα 9 μέτρα (όταν κάναμε την επόμενη στάση) ήταν η ώρα που θα έφερνε άλλους ιστούς (αργούς ιστούς) στα όρια τους.

Η 2η ερώτηση είναι: Αν από τα 6 μέτρα ξανακατέβω στα 12 ή στα 18 μέτρα (για αρκετή ώρα). Το DC μου θα μου το επιτρέψει, μήπως όμως έχει ξεχρεώσει τους ιστούς που επέβαλαν αποσυμπίεση (ή άλλους "ενδιάμεσους" που δεν πρόλαβαν να περάσουν τα όρια) υπερβολικά και δεν μου επιβάλει μικρότερη ΩΜ;

Αν κάνω μάλιστα την 3λεπτη στάση μου στα 5μ μετά μπορώ να κατέβω σχεδόν με χρόνους νέας βουτιάς. Είναι σωστό; Ποιό είναι το όριο προς τα κάτω;

Χρησιμοποιώ Suunto DC, αλλά με ενδιαφέρει και μια πιο γενική προσέγγιση.
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.