Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-08, 11:20
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Ρυθμιστής Αναπνοής

πολλές εισαγωγές κλπ δεν θέλει, οπότε στο θέμα.

Διάβασα λίγο στο forum παρόμοια threads, αλλά από τη μία στην υπάρχουσα κατηγορία του 'πρώτου εξοπλισμού' δεν βρήκα κάτι αρκετά συγκεκριμένο -πέρα από γενικές συμβουλές-, από την άλλη στο ιδιαίτερο thread των ρυθμιστών συζητούσατε μάλλον για πιο high-end καταστάσεις (600++€ για 1ο/2ο στάδιο), που εν πρώτοις φαντάζομαι ότι δεν "απαιτούνται" για το δικό μου επίπεδο εμπειρίας (σ.σ. ακόμα δεν έχω τελειώσει το OW με ό,τι αυτό σημαίνει για το μέγιστο βάθος στο οποίο θα καταδύομαι...)

Κοιτώντας λίγο στο net, προσανατολιζόμουνα σε ένα budget της τάξης των 350€ για πρώτο-δεύτερο στάδιο (οπότε να φτάσει κανά <600άρι με χταπόδι/κονσόλα.
Κατ' αρχάς έχει νόημα να κοιτάω για τέτοιο budget; Ή θα είναι πεταμένα λεφτά (aka φτηνιάρικο). σ.σ. Δεν είναι ότι έχω τεράστιο οικονομικό πρόβλημα οπότε εκ των πραγμάτων και να ήθελα δεν θα μπορούσα περισσότερα, αλλά εντάξει δεν μου τρέχουν €€ απ' τα παντζάκια βάλτε ότι θα πρέπει να αγοραστούν σιγά σιγά κι ένα σωρό πράγματα...

Τέσπα, να φέρω για παράδειγμα ένα-δύο setup να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένο το ζήτημα.

Περισσότερο βάσει ενός review (για τα Under $500) ξεκίνησα και είδα τα εξής (τιμές ενδεικτικές από ελληνικό e-shop):

Πρώτο Στάδιο
Scubapro ΜΚ11 : 156€
Scubapro MK17 : 188€

Και τα δύο balanced diaphragm, διαφορά ότι το ΜΚ17 έχει 'dry ambient pressure chamber' το οποίο βοηθάει σε χαμηλές θερμοκρασίες νερού να μην παγώσει η βλαβίδα δια της οποίας αποσυμπιέζεται ο αέρας(.

Ασχέτως συγκεκριμένης μάρκας, μου χρειάζεται κάτι τέτοιο; Φαντάζομαι θα είναι τυπική διαφοροποίηση σε πρώτα στάδια(. Η διαφορά σε κόστος αγοράς είναι όμολογουμένως μικρή, αλλά τι παίζει με συντήρηση; Κόστος κλπ...

Μεταξύ διαφράγματος και πιστονιού; Θα έπρεπε όπως-και-δήποτε να προτιμήσω κάποιο από τα δύο;



Δεύτερο Στάδιο
Scubapro R395 : 150€
Scubapro S555 : 249€

To S555 ειναι air balanced ενώ το R395 όχι.

-δεν έχω κάτι με τη μάρκα, απλώς ήταν αυτή που βρήκα πιο εύκολα για συγκρίσεις και την αναγνώρισα. Έχω κάνει την υπόθεση ότι αντίστιχου επιπέδου μάρκες θα έχουν παρόμοιες διαφοροποιήσεις στα μοντέλα τους όσον αφορά στα χαρακτηριστικά και στις τιμές τους-

Μια επιλογή MK11/S555 θα μου έβγαινε κάτι λιγότερο από 400€ -το σύνολο εδώ είναι λιγότερο του αθροίσματος των μερών του , 400€ δίνει το συνδιασμό ΜΚ17/S555...



Πάνω σε αυτά τι λέτε; MK11/S555 είναι αξιοπρεπές; Έχει νόημα -για μένα- σε σχέση με το ΜΚ11/R395; Ή και τα δύο θα μου ήταν το ίδιο;

Αντίστοιχες προτάσεις σε άλλες μάρκες;

Για αγορά από κάποιο e-shop εξωτερικού, μου είπαν ότι παίζει να έχω θέμα με το service στους τοπικούς αντιπροσώπους. Ισχύει;

Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:31.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.