Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Νομοθεσία
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νομικά Θέματα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-08, 20:59
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Πιστοποιημένος δύτης στο εξωτερικό μπορεί να βουτήξει στην Ελλάδα?

Θα ήθελα να ανοίξουμε την παρακάτω συζήτηση για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα για τα άτομα που επισκέπτονται την Ελλάδα με σκοπό τις καταδύσεις αλλά και για τους Έλληνες που επιθυμούν να κάνουν ένα σχολείο στο εξωτερικό. Το νομικό πλαίσιο για άλλους είναι ξεκάθαρο αλλά για μένα υπάρχουν αρκετές απορίες. Θα παρακαλούσα λοιπόν να ξεκινήσει μια σχετική συζήτηση. Όσοι γνώστες και μη παρακαλώ εκφέρετε τις απόψεις σας.

Ένας γνωστός με κάλεσε τις προάλλες στην Ελλάδα για να κάνουμε κάποιες καταδύσεις. Δεν έκανα κανένα σχολείο στην Ελλάδα οπότε τα πιστοποιητικά μου μάλλον δεν εκδόθηκαν βάσει των διατάξεων του νόμου 3409. Βάση του ίδιου νόμου οι μόνες καταδύσεις που μπορώ να κάνω στην Ελλάδα είναι με συνοδεία παροχέα καταδυτικών υπηρεσιών αναψυχής οπότε δεν δικαιούμε να κάνω κατάδυση και με τον γνωστό μου. Το έχω ερμηνεύσει σωστά ή κάνω κάποιο λάθος?

Αν πάλι έχω κουβαλήσει (ή αγοράσει) τον δικό μου εξοπλισμό μπορώ να γεμίσω τη φιάλη μου σε καταδυτικό κέντρο στην Ελλάδα?

Ποιές είναι οι κυρώσεις στην περίπτωση που συλληφθώ να κάνω κατάδυση χωρίς την συνοδεία παροχέα?

Παίζει κανένα ρόλο το γεγονός ότι έχω πιστοποιηθεί από οργανισμό που είναι αναγνωρισμένος στην Ελλάδα?

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω ποιό νομικό καθεστώς υπάρχει για τα διάφορα σχολεία που δεν καλύπτονται και άρα ούτε και αναφέρονται στα ΕΠΚΑ. Αυτά είναι όλα τα σχολεία τεχνικής κατάδυσης, όλες οι ειδικότητες, το rescue, το advance, το divemaster, τα προγράμματα γνωριμίας με την αυτόνομη κατάδυση ή με συγκεκριμένο είδος αυτόνομης κατάδυσης, τα bubble maker, τα try dives, κλπ κλπ.
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.