Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #22  
Παλιά 24-10-08, 10:56
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Eσένα,

Εμένα πάλι μου βούτηξε το χταπόδι. Και εγώ το χταπόδι πήρα, όταν χρειάστηκα αέρα. Δεν κρίνουμε όμως από την δική μας εμπειρία.


O Στροκάς ο hogarthas, το hiphop κτλ κτλ. Ότι ακριβώς έγραψα πριν από λίγα post περί "μόδας". Εγώ ο καημένος είδα ότι το 0.75 χταπόδι μου παραήτανε κοντό και όταν ο άλλος έπινε αέρα κόντευε να του βγάλει την μασέλα. Αποφάσισα να πάρω μακρύτερο. Βλέπω μεγέθη από 1.2 έως 2.1. Μάλλον στο 2.1 θα πάω μια που η διαφορά στα χρήματα είναι μερικά ευρώ. Μπουκάλα και ρυθμιστή ΟΚ, αλλά να τον κουβαλάω σε κάθε βουτιά; (και να δώσω και κανα 500ρικό αντί για 50; )

Επιτρέψτε μου πάντως να εκφράσω τον προβληματισμό μου για την απολυτότητα τον φιλοσοφιών. Χωρίς να κρίνω την εφαρμογή τους σε technical επίπεδο (για το οποίο δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη), με προβληματίζει η… αυτό και τίποτα άλλο, προσέγγισή τους. Μπορεί στην τεχνική κατάδυση να πρέπει να είναι έτσι, όταν όμως μιλάμε για την απλή κατάδυση αυτή η απολυτότητα μου θυμίζει τον δάσκαλο με την βίτσα. Θυμίζει εποχές που οι άνθρωποι έχτιζαν τοίχοι. Φυσικά δεν έχει να κάνει με τους ανθρώπους αυτού του forum αλλά με την φιλοσοφία όλων αυτών των «σχολών» που είναι απόλυτες ως και προς την παραμικρή λεπτομέρεια Αυτό εμένα με ξενίζει και με απωθεί γιατί στερείται ουσίας, οδηγεί σε ένα θέατρο του παραλόγου. Από την μία λέει «ορίστε πάρτε long hose, είναι καλό» και όταν πάει κάποιος να πάρει long hose αλλά να μη το εφαρμόσει ακριβώς όπως το σκέφτηκαν λένε όχι έτσι είναι λάθος! Κανείς δεν μου εξήγησε γιατί έτσι και γιατί όχι αλλιώς. Όποιος το έκανε κατέληξε να μου λέει ότι η μπουκάλα που θα έχω στο πλάι μου σε συνδυασμό με τις διπλές που έχω στην πλάτη μου… στην επόμενη κατάδυση παρακαλώ ξανακοιτάξτε το πλάι μου και την πλάτη μου και ξαναμετρήστε. τις μπουκάλες που έχω μαζί μου. Όποιος δει παραπάνω από μία έχει πάρει 100ρι οξυγόνο αντί για αέρα!!


Καταλήγω στο ότι όλα αυτά στην απλή κατάδυση το μόνο νόημα που έχουν είναι το domination της αγοράς εξοπλισμού. Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή στο post.



Τελικά ο Σωλήνας φαίνεται καλός, θα τον πάρω


Υ.Γ. Γιώργο εγώ δεν παρεξηγώ κανένα ύφος. Σκέψου πάντως ότι μόλις τα τελευταία χρόνια έγινε standard εξοπλισμός το χταπόδι. Υπήρξαν σίγουρα άνθρωπου που τότε το είδαν περιττό. Δεν ξέρω αν τα 2μ hose θα γίνει ποτέ must, σίγουρα όμως δεν θα γίνει το 0.75.
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:15.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.