Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-09, 02:35
apogeorge apogeorge is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Μηνύματα: 25
Υποβρύχια Ζωή στη Λίμνη Βουλιαγμένης

Κατά καιρούς, έχω βουτήξει στην περίφημη λίμνη της Βουλιαγμένης (της Αθήνας), με σκοπό να βρω σπάνια είδη ζωής. Μάλιστα, είχα συνεργαστεί και με τον Κώστα Θωκταρίδη, σε κάποιες εξερευνήσεις.
Τέλευταια φορά επισκέφτηκα την λίμνη πριν 2 περίπου χρόνια. Τότε, έγραψα και ένα σχετικό άρθρο στο περιοδικό "Thalassa". Έχω εντοπίσει στα νερά της την παρουσία των ψαριών μόλλυ (molly sapiens), τα οποία μάλλον απελευθέρωσε εκεί κάποιος χομπίστας ενυδρείων, ενα είδος γωβιού (gobius sp.), που παλαιότερα τον μπερδεύαμε με κώττο), μία ανεμώνα (την περίφημη anemona vuliagmeniensis), ένα δίθυρο (αχιβάδα), κάποια είδη αρθρόποδων (ένα σαν ψείρα και ένα σαν πεταλίδα), ένα είδος σπόγγου και ένα είδος ψευδοκοραλλιού.
Εδώ όμως θέλω να σας εκμυστηρευτώ ένα γεγονός, που με απασχολεί πολύ καιρό. Στη λίμνη βούτηξα πρώτη φορά, όταν πήγαινα στο δημοτικό. Μανιώδης δύτης πάντα, εξερευνούσα όπως και τώρα, χωρίς όμως να έχω και τις σημερινές γνωσεις. Ήξερα όμως αρκετά πράγματα. Τότε, δεν είχαν απελευθερώσει τα μόλλυ στην λίμνη. Υπήρχαν όμως όλα τα υπόλοιπα είδη. Θυμάμαι λοιπόν, ότι κοντα σε ένα βραχάκι, είχα δει-σίγουρα-μία χειλού! Νομίζω επίσης, ότι στα ρηχά ζούσε και ένα κάποιο σαλιάρας, (αν και γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος). Επίσης, αργότερα, άκουγα από αυτοδύτες, ότι είχαν δει μουγγριά, καλόγριες (μάλλον τις μπέρδευαν με τα μόλλυ) και... σπειρογράφους! Ειδικά για χειλούδες ή άλλα ψάρια, όσες φορές έχω πάει από τότε, έκανα προσεκτική έρευνα, χωρίς ποτέ ξανά να δω κάτι παρόμοιο.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον λοιπόν, αν έχετε δει κάποιο σπάνιο είδος υποβρύχιας ζωής στη λίμνη. Είναι ευκαιρία να κάνουμε κάποια καταγραφή, για να δούμε τι μπορεί να κρύβουν αυτά τα νερά.
Έχετε δει κάτι;;;
__________________
apogeorge-Γιώργος Αποστολόπουλος
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:02.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.