Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-09, 21:04
sid sid is offline
 
Εγγραφή: 25-03-2009
Μηνύματα: 37
Τα φωτα σας για τις εποχες

Αν και λαθραναγνωστης εδω και πολυ καιρο αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα και θελω τα φωτα σας.
Μερικα χρονια πριν βουτηξα στην Χαλκιδικη στην ακτη Καλογριας.Η ημερομηνια ηταν 7 Φεβρουαριου.Μπαινοντας μεσα στο νερο ειδα οτι ηταν γεματο με απειρα πραγματακια που κολυμπουσαν μπροστα μου.Φανταζομαι οτι ηταν ζωοπλαγκτον και ειχα την αισθηση οτι κολυμπουσα μεσα σε σουπα.Αοτα ολα σε βαθος το πολυ πεντε μετρων.Στο νερο επισης υπηρχανε πολλα ασκιδια τα οποια περιειχανε μια κοκκινη μπιλια και σε πολλες πςριπτωσεις σχηματιζανε μια αλυσιδα.Επισης το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι καποια αλλα ζωυφια που μοιαζανε με σερπαντινες τα οποια ητανε τουλαχιστον 1,5 μετρο σε μηκος.Ενοιωθα οτι κολυμπουσα και γυρω μου υπηρχανε μονιμως πυροτεχνηματα.Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτοι οι οργανισμοι οσο μπορει να καταλαβει απο την περιγραφη μου?Γενικα ειχες την εντυπωση οτι ολη η φυση ηταν σε εξαρση παντου υπηρχε κινηση,κατι τετοιο δεν εχω ξαναδει σε ελληνικη θαλλασα.Η περιοδος που βουτηξα παιζει ρολο με ολα αυτα που ειδα?Δυστηχως την επομενη εβδομαδα που ξαναβουτηξα αυτη η εξαρση ζωης ειχε μειωθει στο ελαχιστο.
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.