Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Αποσυμπίεση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Η λέξη ταμπού. Ο κόσμος το 'χει τούμπανο...

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-09, 11:52
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Ελεύθερη κατάδυση και αποσυμπίεση

Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ.

Το τόπικ του τίτλου είναι και η ερώτηση μου προς εσάς. Ελεύθερη κατάδυση και νόσος. Ξέρετε να έχει γίνει κάποια μελέτη? Ξέρετε τι πρέπει να φοβόμαστε?

Στα σχολεία AIDA International Ε/Κ διδάσκεται (αν θυμάμαι καλά) για βάθος μεγαλύτερο απο τα 25 μέτρα ο εμπειρικός κανόνας

Xρόνος επιφανείας=βάθος/5.

Έτσι για μια βουτιά στα 40 μέτρα θέλω περίπου 8 λεπτά διάλειμμα επιφανείας.

Υπάρχουν σημαντικές διαφορές με τα μοντέλα της αυτόνομης (είχα ασχοληθεί ελάχιστα παλαιότερα), κυρίως ότι έχουμε συνεχώς μειωμένη συγκέντρωση Ο2 και Ν2 στους πνεύμονες κατά τη διάρκεια της βουτιάς (εικάζω, ότι η υπόθεση της ίδιας πίεσης στο εσωτερικό των πνευμόνων με την εξωτερική υδροστατική (νερό+ατμόσφαιρα) είναι έγκυρη). Και λέω εικάζω γιατί υπάρχει το φαινόμενο του bloodshift όπου γεμίζουν οι πνευμονικές κυψελίδες με αίμα ώστε να αποφυγεί η σύνθλιψη των πνευμόνων. Και δεν ξέρω αν σε κάποιο βαθμό και μετά, η πίεση απορροφάται απο το πνευμονικό θώρακα, ή όχι.

Κάτι ακόμα, μετά απο πολύωρα ψαρέματα (περισσότερες απο 15 βουτιές) στη ζώνη των 30+- παρατηρείται έντονη κόπωση σε εμάς. Μάλιστα, αν συγκρίνουμε σε ίδιες ώρες πολύωρο ψάρεμα ρηχό και βαθύ, στο βαθύ υπάρχει μεγαλύτερη κόπωση. Μπορεί αυτό να οφείλεται σε συγκέντρωση Ν2 στο αίμα?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Χαιρετώ
Φοίβος
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:52.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.