Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #27  
Παλιά 12-11-09, 09:54
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Έρευνα Αγοράς DC

Πλέον δεν χρησιμοποιώ DC, αλλά κάποια από αυτά έχουν περάσει από τα χέρια μου στο παρελθόν. Έχοντας φυσικά ξοδέψει αρκετά χρήματα (που τώρα δεν θα έδινα), κατέληξα πως τα computers μπορεί να μας κάνουν τη ζωή μας εύκολη, παρέχοντας μια σχετικά καλή ασφάλεια αλλά αδρανοποιούν το μυαλό μας. Θεωρώ πως το μυαλό είναι το πιο σημαντικό εργαλείο μας στη θάλασσα, οπότε το να αδρανοποιείται δεν το θέλουμε. Αξιολογώντας και την όποια πιθανότητα αστοχίας του ως ηλεκτρονικό εξάρτημα, έχω δύο λόγους που μου αρκούν για να μην εντάσσω το computer στον πρωτεύων εξοπλισμό μου.
Αποφάσισα λοιπόν να κάνω τις βουτιές χρησιμοποιώντας πίνακες, έχοντας το computer σαν εφεδρεία. Πλέον δεν μου χρειάζεται ούτε καν για αυτό. Ένα (ή και 2o) απλό βαθύμετρο /χρονόμετρο μου είναι αρκετό για κάθε είδους βουτιά.

Επομένως η γνώμη μου είναι να περιμένεις μέχρι να νιώσεις πως έχεις συνειδητοποιημένη προσέγγιση στη κατάδυση, να έχεις αρκετές βουτιές ρηχές και μακριά από την ώρα 0, ώστε να είσαι σε θέση να ελέγχεις εσύ την κατάδυση και όχι το αντίθετο, να έχεις καταλάβει πως το computer είναι backup εξοπλισμός με κύριο το μυαλό σου, κι αν μετά εξακολουθείς να θες να επενδύσεις σε αυτό, μην επενδύσεις πολλά. Ένα suunto gekko, είναι αξιόπιστο, φθηνό και πιστεύω πως θα σε καλύψει.
Αν μου την έδινε και για κάποιο λόγο ήθελα να πάρω ξανά computer, αυτή θα ήταν η επιλογή μου.

Ελπίζω να σε μπέρδεψα
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.