Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Ναυαγιοκατάδυση - Σπηλαιοκατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Καταδύσεις με οροφή: Η επικίνδυνη γοητεία της εξερεύνησης

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-09, 12:02
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Πρακτική Άσκηση Διάσωσης με τεχνικές Υποβρύχιας Σπηλ/γιας

Kαλημέρα!

Επειδή νομίζω πως αξίζει μια αναφορά, αντιγράφω από εδώ

Παράθεση:
"Ολοκληρώθηκε σημερινή πρακτική άσκηση."


που αφορούσε το πέρασμα φορείο από σιφώνι...

Παράθεση:
" Σε συνέχεια της θεωρητικής ενημέρωσης που έγινε την Παρασκευή στα γραφεία της ΣΟΕ, Σπηλαιοδύτες από τον ΣΕΛΑΣ, ΦΟΣ & ΣΠΕΛΕΟ συναντηθήκαμε το πρωί της Κυριακής στην αβαθή παραλία μετά της τρύπες του Καραμανλή για να δοκιμάσουμε στην πράξη όσα είχαμε σχεδιάσει στο θεωρητικό μέρος. Τεστάραμε το φορείο, την πλευστότητα, υλικά ,κλπ και πραγματοποιήσαμε αρκετές υποβρύχιες διαδρομές εξάσκησης. Με την κάθε μια να γίνεται όλο και καλύτερη προοδευτικά με δεδομένη την εμπειρία που συνεχώς αποκτούσαμε. Οι ομάδες και τα άτομα που εναλλάσσονταν δούλεψαν αρκετά αρμονικά και οι εμπειρίες – διαπιστώσεις που αποκομίσαμε ήταν αρκετά σημαντικές. Αξίζει να σημειώθεί ότι βρεθήκαμε μαζί σπηλαιοδύτες με διαφορετικό υπόβαθρο από άποψη εκπαίδευσης & τεχνικής και μπορέσαμε να συνεργαστούμε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Τραβήχτηκαν πολλές φωτογραφίες τόσο έξω όσο και μέσα στο νερό, οι οποίες θα χρησιμεύσουν στην συνέχεια για την ανάλυση και βελτίωση της όλης διαδικασίας."
Σίγουρα υπάρχει πολλή δουλειά να γίνει και οι "ειδήμονες" είναι σε θέση να γράψουν πολύ περισσότερα σε σχέση με μένα (που δεν είμαι σπηλαιοδύτης και το μόνο που έπαθα/έκανα ήταν εκεί που σουλατσάριζα αμέριμνος στην παραλία να με γραπώσουν κάτι μασκοφορεμένοι-μαυροφορεμένοι-ντραβραντισμένοι τύποι, να με δέσουν πάνω σε ένα φορείο και να μου χώσουν ένα ρυθμιστή στο στόμα).

Αλλά δεν μπορώ να αποφύγω την διαπίστωση πως όταν παρόντες ήταν άνθρωποι με τεράστια σπηλαιοκαταδυτική εμπερία και ελληνικά ρεκόρ ( χίλιες πεντακόσιες και σπηλαιοκαταδύσεις ο ένας, βαθύτερη σπηλαιοκατάδυση στην Ελλάδα, βαθύτερη σπηλαιοκατάδυση σε σχέση με την επιφάνεια ο άλλος, μακρύτερη διείσδυση ο τρίτος, συμμετοχή σε διεθνείς εξερευνητικές αποστολές με ιστορικούς σπηλαιοκαταδυτικούς φορείς ο τέταρτος κλπ κλπ ) κάτι σημαντικό έγινε.

Άποψη μου πως η ελληνική σπηλαιοκατάδυση χτες ανέβηκε ένα σκαλοπατάκι ακόμη...

Δημήτρης
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimkar : 16-11-09 στις 15:44.
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.