Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-10, 02:21
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ DNA


Η συζήτηση που είχα χθες με τον Vidar, μου προκάλεσε συναισθήματα θαυμασμού από την μία, και ανακούφισης από την άλλη, που έστω και καθυστερημένα (μόλις το 2009) είχα την τύχη να ακούσω για το SDK (Stavanger DykkerKlubb), και να γίνω και γω μέλος του.


Ο Vidar, είναι μόλις 31 ετών, Μηχανολόγος στο επάγγελμα, και δουλεύει ως υπεύθυνος συστημάτων ασφαλείας σε πλατφόρμα πετρελαίου. Απλός, χαμηλών τόνων, με ένα ζεστό χαμόγελο όταν το κρίνει η περίσταση, και πρόθυμος να σταματήσει οτιδήποτε κάνει για να βοηθήσει όσες φορές μας διέκοψε κάποιος αυτοδύτης-μέλος ζητώντας την γνώμη του για κάποιο θέμα.....

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για την λειτουργία του Klubb, απλά θα σταθώ σε κάποια σημεία που μου έκαναν εντύπωση.
  • Το Klubb δημιουργήθηκε το 1983 από μία ομάδα φίλων αυτοδυτών, και στεγάζεται σε ενα παλιό ξύλινο παραδοσιακό διώροφο σπίτι 150 περίπου ετών. Έχει παραχωρηθεί από τον ιδιοκτήτη του στο klubb, με την προϋπόθεση τα μέλη του να το διατηρούν σε καλή κατάσταση. http://www.pvv.org/~meldahl/sdk/
http://kart.gulesider.no/query?profile=no&mop=yp&what=map&advert_code=Z0HB2 5A2
  • Το ΔΣ εκλέγεται τον πρώτο μήνα κάθε χρόνου, και ο πρόεδρος έχει την ονομασία leader of the klubb. Ο Vidar λοιπόν, είναι ο leader, και όπως μου εκμυστηρεύτηκε, ο τίτλος αυτός είναι τιμητικός στην Νορβηγική κοινωνία, διότι σημαίνει ότι έχει κερδίσει τον σεβασμό όλων των μελών για το ήθος τον χαρακτήρα και τις γνώσεις του. Τα εκλεγμένα μέλη μετά τον Leader, ειναι : Ο Υπεύθυνος ασφαλείας, υπεύθυνος σκάφους, υπεύθυνος για τους αεροσυμπιεστές, οικονομικός διαχειριστής, γραμματέας-web master,υπεύθυνος κτιριακής εγκατάστασης.
  • To ΔΣ στην πρώτη του συνεδρία στην αρχή του χρόνου καθορίζει το ετήσιο πρόγραμμα δραστηριοτήτων του klubb. Όλα τα μέλη καλούνται να λάβουν μέρος δίνοντας ιδέες. (Brainstorming) http://www.pvv.org/~meldahl/twiki/pub/SDK/HoyreSide/kalenderen.pdf
  • Το klubb Αριθμεί 100 μέλη, σε μία πόλη μόλις 130.000 κατοίκων.
  • Όλα τα μέλη πληρώνουν ετήσια συνδρομή 50 ευρώ, και 35 ευρώ ετησίως για για όσα γεμίσματα αέρα θέλουν.
  • Κάθε συμμετοχή σε σκαφάτη βουτιά κοστίζει 6-10 ευρώ, ανάλογα ta διανυθέντα μίλια.
  • Κάθε Νέο μέλος , μετά τις 5 πρώτες καταδύσεις, και αφού κερδίσει την εμπιστοσύνη των υπολοίπων μελών, αποκτά το δικό του κλειδί (key-card) για το klubb.
  • Το σκάφος ελλιμενίζεται ακριβώς μπροστά στην είσοδο του klubb, και βγαίνει κάθε Τετάρτη, Πέμπτη, και Κυριακή, εφόσον είναι διαθέσιμος κάποιος χειριστής/μέλος.
http://www.pvv.org/~meldahl/sdk/
Ένα μέλος μπορεί να εξουσιοδοτηθεί από το ΔΣ ως χειριστής, εφόσον έχει συμμετάσχει σε αρκετές πλεύσιμες καταδύσεις, και έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη των παλαιότερων χειριστών.....
  • Ένα απλό μέλος που βουτάει με αέρα, μπορεί να συμμετέχει και σε πληρώσεις ΝΙΤRΟΧ αρκεί να πληρώσει εφάπαξ ποσό 50ευρώ (αποθεματικό κεφάλαιο). Δηλαδή γίνεται συνέταιρος στον εξοπλισμό υποστήριξης ΝΙΤRΟΧ. ( 50αρες φιάλες Ο2, εργαλεία καθαρισμού φιαλών, αναλυτές Οξυγόνου, Ο-rings κτλ.). Οι ΝΙΤROXαδες λοιπόν φροντίζουν μόνοι τους για την προμήθεια και μεταφορά του Ο2 , την διαδικασία πλήρωσης, και ότι άλλο χρειάζεται ..... Συνεννοούνται μεταξύ τους και μοιράζουν αρμοδιότητες χωρίς τσακωμούς και γκρίνιες. Ηχρέωση για κάθε 15αρα φιάλη είναι 2,5Ευρώ, όσο ακριβώς και στα καταδυτικά καταστήματα της περιοχής ώστε να μην δημιουργηθεί θέμα ανταγωνιστικότητας.
Ανάλογο καθεστώς υπάρχει και για τα μέλη που είναι Tech divers. Mόνοι
τους φροντίζουν για την προμήθεια των μιγμάτων, για την ασφάλεια των μεταγγίσεων, κτλ. με την εφάπαξ καταβολή ανάλογου ποσού.
2 Sub-clubs into the club. 3 σε συσκευασία ενός.
  • Εκείνο που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση όσες φορές επισκέφθηκα το klubbγια βουτιά, είναι το πόσο απλά και αθόρυβα λειτουργούν όλα. Στην πρώτη μου βουτιά, μετά την επιστροφή του σκάφους , ρώτησα σε ποιόν πληρώνω τα 6 ευρώ. Έμεινα κατάπληκτος όταν κάποιος μου έδειξε ένα κουτί δίπλα από ένα τετράδιο. Πήγα λοιπόν άνοιξα το κουτί, έβαλα μέσα τις 100 Κορώνες, πήρα ρέστα 50 , και στο τετράδιο σημείωσα το όνομα μου, το όνομα του buddy μου, ημερομηνία βουτιάς, το ποσό που έβαλα στο κουτί, και υπογραφή. Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να δει αν έβαλα η όχι τις 100 κορώνες στο κουτί. Αναρωτιόμουν πόσα τέτοια κουτιά υπάρχουν, ποιος ελέγχει αν πληρώνουν το γεμίσματα του ΝΙΤROX, ποιος μαζεύει τα λεφτά μετά από κάθε βόλτα, ποιος μαζεύει τι και πότε???????
  • Όταν ρώτησα τον Vidar, πως είναι δυνατόν να δουλεύουν όλα τόσο απλά, να μαζεύονται τα λεφτά , να γίνονται οι δουλειές , να μην υπάρχουν γκρίνιες..... .......με κοίταξε με ένα διαπεραστικό βλέμμα, χαμογέλασε συγκαταβατικά σαν να περίμενε την απορία μου αυτή....και μου απάντησε κάτι που μου φάνηκε....κάπως.... για την δική μου Ελληνική πραγματικότητα: Το SDK στηρίζεται στην εθελοντική εργασία και στην αμοιβαία εμπιστοσύνη των μελών του.. Ο καθένας προσφέρει όπως μπορεί. Άλλοι με προσωπική εργασία, άλλοι με γνώσεις, άλλοι χαρίζοντας κάτι στο klubb ( έπιπλο, οικιακή συσκευή, ηλεκτρική συσκευή, κτλ). Σίγουρα κάποια μέλη προσφέρουν λιγότερη προσωπική εργασία από κάποια άλλα λόγω περιορισμένου ελεύθερου χρόνου, αλλά το πάθος και η αγάπη μας για την κατάδυση μας κρατάει ενωμένους χωρίς γκρίνια και ίντριγκες.


Και δεν ειναι μονο ο Vidar με το SDK. Ειναι ολόκληρη η Νορβηγική κοινωνία που λειτουργεί με αυτές τις αρχές.

Επειγόντως μετάγγιση DNA...........

Δημ. Αδάμης




__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.