Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #23  
Παλιά 18-10-07, 12:52
Το avatar του χρήστη nikostratos
nikostratos nikostratos is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Εντυπώσεις από τον πρώτο σας εκπαιδευτή...

Εχθές βρήκα λίγο χρόνο στο γραφείο, για να απολαύσω για μια ακόμα φορά τα βιντεάκια το Δελβερούδη στο you tube. Χαμένος στο βυθό τους, μου ήρθαν μνήμες από τις βουτιές στο Dahab (δύο όλες και όλες). Βλέποντας το αντίστοιχο βίντεο του Γιώργου θυμήθηκα τους βράχους με τα ονόματα των δυτών που χάθηκαν εκεί….
Δυστυχώς ή ευτυχώς είδα και τα βίντεο για τον Yuri….
Το κείμενο που είχα στο μυαλό μου να γράψω σήμερα ήταν τελείως διαφορετικό από αυτό που θα παρουσιάσω και ο λόγος είναι ότι το θέμα το έχει θίξει, όπως ανακάλυψα ο Outlaw.
Διαβάζοντας τις συνομιλίες επί του θέματος, ο «τρόμος» των χθεσινών βίντεο έδωσε την θέση του στην αγανάκτηση.
Θυμήθηκα την ««««εκπαίδευση»»»» μου στο Open Water, από «εκπαιδεύτρια» τις Padi…(Ελένη δεν θυμάμαι το επίθετο) όταν πήρα την κάρτα ήξερα όσα θυμόμουν από το discover που είχα κάνει στη Σαντορίνη το ΄98…. Το Open Water το έκανα το 2005!!!!!
Νομίζω ότι ο Γιώργος έχει αναφέρει στο forum κάποιες απίθανες ιστορίες από την εκπαίδευσή μου.
Δυστυχώς (και όπως είναι και αναμενόμενο) δεν συνέχισα σε άλλα στάδια εκπαίδευσης, λόγο τις αποστροφής μου προς τους εκπαιδευτές (ναι δεν είναι όλοι έτσι) και του εύλογου φόβου για την ελλιπή μου εκπαίδευση.
Ευχαριστώ τον Γιώργο που μου έδωσε ένα γερό σπρώξιμο, τσεκάροντάς με σε μία βουτιά, αλλά και κάνοντάς μου ένα γρήγορο μάθημα στο Open Water.
Το ποιο απίθανο σε αυτό το μάθημα ήταν το ότι ανακάλυψα πως μέχρι και το πινακάκι το είχα μάθει λάθος!!!!!!
Πως στο διάβολο με περάσανε στις εξετάσεις και μου δώσανε και την κάρτα;;;;;;;;;
Έχεις χίλια δίκια φίλε Outlaw…το έχουν γ***** το σύστημα....
Έκτοτε πήγα στο Sharm El Sheih, ;έκανα τέσσερις βουτιές στην Ελλάδα και μετά πάλι Αίγυπτο στο liveaboard.
Ναι έχω 37 βουτιές….

Ελπίζω τώρα που γνωρίστηκα με τον DiveBuddy να το οργανώσουμε το θέμα…


Το βασικό όμως ερώτημα είναι το εξής:
Πόσοι είναι αυτοί που είχαν μια παρόμοια εμπειρία με εμένα και εγκατέλειψαν κάθε προσπάθεια;
Πόσοι είναι αυτοί που ο τρόμος τους για αυτό το sport (λόγο αντίστοιχων εμπειριών ή ακουσμάτων) φράσσουν το δρόμο προς την γαλήνη της κατάδυσης;
Και τελικά πως θα γίνει οι «επαγγελματίες» του χώρου να γίνουν επαγγελματίες;

Φιλικά
Νικόστρατος

Υ.Γ. Δεν θέλω επουδενεί να παρεξηγηθούν αυτά που αναφέρω για τον Γιώργο,
ίσος πρέπει να αναφέρω πως είναι παιδικός και αδελφικός μου φίλος και εντός
του 2008 και σύντεκνος….
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:16.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.