Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-12, 15:10
Το avatar του χρήστη tobiastor
tobiastor tobiastor is offline
 
Εγγραφή: 23-08-2012
Περιοχή: Αθήνα - Κέντρο
Μηνύματα: 47
BCD & Regulator

Καλημέρα,

εν συνεχεία του προηγούμενου post περί στολής προχωρώ ολοταχώς στην αναζήτηση για αγορά εξοπλισμού. Έφτασε λοιπόν η ώρα για την αγορά ίσως των σημαντικότερων πραγμάτων του δύτη (κατά την αποψή μου). BCD και regulator λοιπόν. Διαβάζοντας και στο forum και αλλού για τα θετικά των bcd οπίσθιας πλήρωσης και wing κατέληξα στην απόφαση να μην αγοράσω jacket.

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι αν όχι μέσα στο χρόνο τότε του χρόνου, θέλω να ασχοληθώ και με technical diving και ίσως του χρόνου οι οικονομικές δυσκολίες και ανασφάλειες να με αναγκάσουν να ασχοληθώ και επαγγελματικά (σε ιχθυοκαλλιέργειες). Το επίπεδο μου είναι aow + eanx. Ξεκαθαρίζω το καταδυτικό μου προφιλ και τις μελλοντικές μου σκέψεις για να καταλάβετε τι ανάγκες έχω (ή δεν έχω και νομίζω πως έχω).

Προς το παρόν σκέφτομαι πως για bcd το ranger της zeagle με καλύπτει και θα με καλύπτει και για τις μελλοντικές μου ανησυχίες. Άλλη πιθανότητα που έχω σκεφτεί είναι ένα σετ της OMS (και εκεί θα ήθελα τις προτάσεις σας)
Για regulator δυστυχώς έχω μπερδευτεί είναι η αλήθεια. Παρατηρώ μια αποφυγή προς του mares regulator οι οποίοι είναι και αρκετά πιο φθηνοί.

Με βάση τα όσα είπα παραπάνω τι λύσεις πιστεύετε πως έχω? Υπενθυμίζω πως το budget είναι περιορισμένο και έχει μαζευτεί μετά από έτη οικονομιών και θέλω τα λεφτά που θα δώσω να με κρατήσουν για κάποια χρόνια και να μην χρειαστεί σε 2 χρόνια να αγοράσω κάτι άλλο για technical π.χ. Για αυτό το λόγο για παράδειγμα σκέφτομαι το ranger που από όσο διάβασα είναι σκυλί σε αντοχή (φυσικά με την ανάλογη περιποίηση).

Σχετικά με τα bcd οπίσθιας πλήρωσης ή/και wing: επειδή δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω ποτέ τέτοιου τύπου bcd και μόνο με jacket είναι η εμπειρία μου, θεωρείτε πως η μετάβαση είναι εύκολη? Έχω αρκετά καλή πλευστότητα με τα jacket και θα ήθελα να ξέρω αν θα ήταν καλύτερα το πρώτο βάπτισμα του νέου bcd να το κάνω σε training waters για να το μάθω αρκετά καλά ή αν δεν χρειάζεται και είναι κάτι που σε λίγα λεπτά το έχεις βρει και συνηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.