Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Αποσυμπίεση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Η λέξη ταμπού. Ο κόσμος το 'χει τούμπανο...

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #6  
Παλιά 14-09-12, 08:46
Το avatar του χρήστη vagos
vagos vagos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-01-2012
Περιοχή: Νότια Προάστια
Μηνύματα: 116
Απάντηση: Κατανάλωση αερίων και φόρτιση αζώτου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο luigi_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ skipper για την απάντηση. Για να πω την αλήθεια και εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου αλλά διάφορες συζητήσεις με έμπειρους δύτες μου δίνουν αντικρουόμενα στοιχεία.

Ένα απο αυτά (σύμφωνα με τα λεγομενά τους) είναι οτι υπάρχουν κάποια DC τα οποία ελέγχουν την πίεση της φιάλης και παλμούς καρδιάς και αν το επιθυμεί ο χειριστής (αυτό μου ακούγεται σαν enable-disable feature) μπορούν να λαμβάνουν υπόψη τους αυτά τα δεδομένα και να προσαρμόζουν ανάλογα τους χρόνους αποσυμπίεσης. Αυτό δεν ξέρω κατα πόσο είναι ακριβές καθώς ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο DC εκτός απο το πτωχό πλην τίμιο Leonardo μου. Αν όμως είναι ακριβές αυτό που μου μεταφέρουν τότε κάπου θα πρέπει να παίζει ρόλο η κατανάλωση. Το περίεργο είναι που...
Γενικά τα παιδιά σε κάλυψαν απόλυτα πιστευω. Απλά να αναφέρω στα DC που μετράνε παλμούς, υπολογίζουν προσεγγιστικά πόσο έργο παρήγαγες κάτω απο το νερό. Ουσιαστικά μεγαλύτερη ροή αίματος σε ιστούς και πιο γρήγορος κορεσμός στην περίπτωση που η καρδιά σου σφυροκοπάει. Οπότε ο αλγόριθμος γίνεται πιο συντηρητικός ωστε να αφήσει περιθώριο στον οργανισμό σου να αποβάλει οτι εξτρα αέρια συσσώρευσε κατα την περίοδο αυξημένης αιματοροής.
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:35.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.