Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Συσκευές Κλειστού Κυκλώματος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μηχανάκια του διαβόλου? Δε νομίζω...

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-07, 14:50
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Buddy Inspiration vs. Megalodon

Φέτος τον Μάιο (2007) βρέθηκα να καταδύομαι στην νότια Γαλλία, στην Κυανή Ακτή. Οι καταδύσεις ήταν όλες Trimix με OC (open circuit, ανοιχτό κύκλωμα) για μένα και τον σύντροφο μου. Επισκεφθήκαμε κάποια ναυάγια από τον πρώτο και δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, τα οποία βρισκόταν σε βαθιά νερά. Μαζί μας ήταν και μια ομάδα (Άγγλοι και Γερμανοί) οι οποίοι έκαναν τις ίδιες καταδύσεις με μας χρησιμοποιώντας όλοι CCR (closed circuit rebreather, rebreather κλειστού κυκλώματος), όλα ήταν Buddy Inspiration. Μου κίνησαν την προσοχή οι φοβερές δυνατότητες που παρέχει στον δύτη ένα τέτοιο μηχάνημα και άρχισα ατέλειωτες συζητήσεις με τους χρήστες των μηχανημάτων αυτών. Δεν το κρύβω ότι παίζω με την ιδέα μιας εκπαίδευσης με Buddy Inspiration. Από την άλλη γνωρίζω ότι υπάρχει ένα καινούργιο CCR στην αγορά, το Megalodon. Την άνοιξη του 2007 μάλιστα έγινε κι΄ ένα σχολείο Megalodon CCR από τον Cedric Verdier στην Ελλάδα (βλ. το τελευταίο τεύχος του Greek Diver και την σελίδα http://www.cedricverdier.com/). Γνωρίζω επίσης ότι αρκετά μέλη του forum γνωρίζουν λεπτομέρειες και καταδύονται με rebreather. Ρωτώ λοιπόν εδώ και ζητώ συμβουλές για τα δυο αυτά συστήματα. Ποια είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των δυο συστημάτων. Τι θα μου πρότειναν οι γνώστες; Buddy Inspiration ή Megalodon;
Απάντηση με παράθεση
 



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:24.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.