Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-05-09, 08:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ελευθερία διακίνησης απόψεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Basilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ναι εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει να ξέρω πράγματα για τους επαγγελματίες, Καλώς η κακός για αυτούς.

Πρώτων για να γνωρίζω που δίνω τα λεφτά μου, και αν είναι "απατεώνας" ο εκάστοτε επαγγελματίας εαν θα με κλέψει κ.λ.π.

Δεύτερων για να γνωρίζω που εμπιστεύομαι την εκπαίδευσή μου εάν είναι πιστοποιημένος εκπαιδευτής
(Εάν αυτός που πάω να με εκπαιδεύσει έχει πάρει διπλώματα εκπαιδευτή "ΝΥΧΤΑ")

Για να γνωρίζω οτι αγοράζω στις σωστές τιμές και όχι σε τρελές τιμές

και ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι να δοθεί το βήμα στους επαγγελματίες και η "Άδεια" του να μιλάνε,

Βασίλη μαζί σου,
κι εγώ αυτά θέλω να ξέρω.

Έλα όμως που δεν μας τα είπε ο κος Κόλλας. Μας είπε όλα τα άκυρα και άχρηστα για εμάς, αλλά για όσα πραγματικά ενδιαφερομαστε, δεν μάθαμε τίποτα... δεν ξέρω αν το παρατήρησες κι εσύ....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-05-09, 11:17
Το avatar του χρήστη Basilis
Basilis Basilis is offline
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 32
Απάντηση: Ελευθερία διακίνησης απόψεων

Σέβομαι την γνώμη σου, αλλα εγώ αντιθέτως
έμαθα κάποια πράγματα τα οποία δεν γνώριζα.

Διότι εγώ είχα και έχω συναλλαγές με την Σχολή όπου είναι ο Σπύρος ίσως και σίγουρα και άλλοι ερασιτέχνες δύτες,
(έκανα κάποια σχολεία εκεί, αγόρασα κάποια πραγματάκια κλπ)
και άρα, ναι έμαθα κάποια πράγματα για το Σπύρο, απο τον ίδιο το Σπύρο, και μάλιστα δεν με έπιασε προσωπικά να μου τα πει! άλλα τα είπε δημόσια. Αυτό κατά την άποψή μου τον τιμά. Και σίγουρα αυτο που δεν τιμά κανένα επαγγελματία είναι το οτι μας θάβουν ο ένας τον άλλο σε συζητήσεις μας μαζί τους όταν είμαστε στα μαγαζιά τους σαν πελάτες ή σαν μαθητές τους.
Αυτο που δεν τιμά κανέναν είναι οταν κρίνουν κρυφά και οχι φανερά το πως και που εκπαιδευτίκαμε, και το αν μας εκπαίδευσε σωστά ο "Αντίπαλος Εκπαιδευτής" η όχι, ψάχνουνε να βρούνε λάθη στο στησιμό μας και την εκπαιδευσή μας για να πετάξουνε λάσπη στους συναδέλφους τους κ.λ.π.
(Την λάσπη που του πετάξανε προσπάθησε να αποφύγει ο Σπύρος έτσι κατάλαβα)

Επιτέλους ας σταματήσουν αυτά τα πηγαδάκια, και ας πούνε τι έχουν να πουν ο ένας για τον άλλο όλοι δημόσια.

Ας μην δημιουργούνται διακρίσεις μεταξύ επαγγελματιών στο forum του Συλλόγου, δεν νομίζω οτι είναι σωστό. Ας τηρηθούν τα προβλεπόμενα και οι νόμοι του site, εαν υπάρχει κάποιο κενό ας μελετηθεί και ας γίνει ο Σύλλογος και το Site καλλίτερο ως προς το κοινό συμφέρων των ερασιτεχνών,
Οι νόμοι φτιάχτηκαν απο ανθρώπους και μπορεί να εχουν και κάποιες ατέλειες αν χρειαστεί ας αναθεωρηθεί κάποιος νόμος του site.

"Ίσως εαν αφήνανε το post αυτο να μαθαίναμε πράγματα που θα μας ενδιέφεραν αγαπητή Physalia ποτέ δεν ξέρεις, αλλά με το να κατεβάσουν δεν θα μάθουμε ποτε την συνέχεια, και αν τελικά μας ωφελούσε μια τέτοια κουβέντα μεταξύ επαγγελματιών".
__________________
Βασίλης Πετρούλιας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-05-09, 12:13
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ελευθερία διακίνησης απόψεων

Η ελευθερία έκφρασης σε αυτό το forum είναι δεδομένη. Απλά κάποια πράγματα δεν ανήκουν στο forum και θα έπρεπε τουλάχιστον να επικοινωνήσει με τους συντονιστές για να πάρει την άδεια και την συμβουλή τους πριν το κάνει. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι εδώ δεν είναι δικαστήριο, είναι ένα forum ενός συλλόγου αυτοδυτών.

Το αν ένας εκπαιδευτής είναι πιστοποιημένος υπάρχουν άλλα μέρη να ψάξει κανείς. Εδώ μπορώ και εγώ να φαίνομαι όπως θέλω.

Το αν ένας εκπαιδευτής είναι καλός, αν ένα καταδυτικό κέντρο έχει καλές υπηρεσίες, δεν θα μας το πει ο ίδιος, θα μας το πεις εσύ, θα το πει ο Φοίβος, θα το πει το κάθε μέλος του forum που πήγε είδε και έχει ίδια γνώμη. Έτσι οι υπόλοιποι με κριτική σκέψη θα κρίνουμε και θα συγκρίνουμε αν ένας επαγγελματίας είναι αυτό που μας ταιριάζει ή για τι είδους υπηρεσίες να προετοιμαστούμε.

Εδώ όμως θα ήθελα να δούμε και την άλλη πλευρά του νομίσματος

Είναι καιρός που ακούω διάφορα πράγματα για τον Σπύρο. Γνωρίζοντάς τον απο κοντά και έχοντας δει και τα προτερήματα και τις αδυναμίες του, κάποια πράγματα μπορώ να τα πιστέψω. Κάποια άλλα όχι, μια που γνώρισα έναν νέο άνθρωπο γεμάτο όρεξη να προσφέρει καλές υπηρεσίες και να κάνει ένα καλό όνομα. Όμως ο λαός λέει "Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου". Μια που μας διαβάζει, είναι πιστεύω η ώρα να ανοιχτεί ένα topic με τις εντυπώσεις από τις υπηρεσίες που προσφέρει, τα υπέρ και τα κατά του γραμμένο από τους ίδιους τους πελάτες-μαθητές του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 12-05-09 στις 13:44.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-05-09, 14:10
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Ελευθερία διακίνησης απόψεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Basilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Β)Για μένα διαφήμιση ειναι:
Tο ότι υπάρχουν σε αυτό το Forum γραμμένα μέλη τα οποία είναι επαγγελματίες, και υπάρχουν εδώ!,
και έχουν το δικαίωμα συμμετοχής στις δημόσιες συζητήσεις των ερασιτεχνών! για όλα τα θέματα!.
Μόνο και μόνο του οτι συμμετέχουν, μιλάνε δημιουργούν θέματα και αναφέρουν το όνομά τους κάνουν άμεση ή έμμεση διαφήμιση τους. (δεν νομίζεις?)
Πιάνομαι από αυτό επειδή αναγνωρίζω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτό κι επειδή ενίοτε βολοδέρνω στην ίδια σχιζοφρένεια που αναφέρει κι ο Δελβερούδης.

Και θα πω ότι με το να συμμετέχεις σε συζητήσεις παίρνεις θέση και κρίνεσαι για αυτήν. Πολλές φορές και σε θέματα όχι αμιγώς καταδυτικά (καλή ώρα). Δημιουργείς πιθανά κόντρες κι αντιπαλότητες, συμπάθειες αλλά και αντιπάθειες. Με μια κουβέντα δεν διαφημίζεσαι, αλλά εκτίθεσαι. Και αυτό δεν είναι απαραίτητα διαφήμιση, μπορεί να είναι και δυσφήμιση. Ένας «ερασιτέχνης» μπορεί να πει ό,τι θέλει ανέξοδα, ένας «επαγγελματίας» την οποιαδήποτε κουβέντα του τη χρεώνεται. Όποιος αυτό δεν το καταλαβαίνει και νομίζει ότι η συμμετοχή του σε δημόσιες κουβέντες του αποφέρει κέρδος ντε και καλά είναι αφελής. Όποιος δεν είναι αφελής και το κάνει, παίρνει εν γνώσει του ένα ρίσκο και τέλος πάντων ας κάνει όποιος θέλει το ψυχογράφημά των "επαγγελματιών" για να βρει τα κίνητρά τους, «ποταπά» ή μη, πίσω από αυτό.

Για το θέμα αυτό κάθε αυτό δεν έχω να πω τίποτα εδώ, αισθάνομαι ότι είμαι στο πιο ακατάλληλο μέρος για να πω το οτιδήποτε. Για να πω την αλήθεια η λογική μου δε μπορεί να συλλάβει το ότι άνοιξε τέτοια κουβέντα εδώ μέσα με τον τρόπο που άνοιξε.

(μιλάω για την κουβέντα που ορθότατα κατά τη γνώμη μου και υπακούοντας στην κοινή λογική, οι διαχειριστές του φόρουμ διέγραψαν)
__________________
Πάρης Σοφός
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-05-09, 14:24
Το avatar του χρήστη Basilis
Basilis Basilis is offline
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 32
Απάντηση: Ελευθερία διακίνησης απόψεων

Φίλε μου Νεοκλή, πάντα οι συζητήσεις μαζί σου, οφείλω να ομολογήσω ότι είναι ενδιαφέρουσες και εποικοδομητικές! πραγματικά χαίρομαι για την παρέμβασή σου.

Και θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να σου πω το εξής, αυτό που προτείνεις, θα είχε λογική να γίνει πριν την δημοσίευση των post του Σπύρου. Και δεν είναι αυτός ο λόγος που ξεκίνησε αυτή κουβέντα για το τι υπηρεσίες προσφέρει.

Ο Σπύρος από όσο ξέρω έχει αυτη τη δυνατότητα δώσει σε όλους στο forum τις σχολής του την με ανάλογη ενότητα που λέει αναφέρει τι σας άρεσε και τι οχι.

Η διαδικασία που τηρεί για την βελτίωση των παροχών του φαίνεται τόσο από την ενότητα στο forum της Σχολής του, όσο και από τα έντυπα "Παρατηρήσεων - Παραπόνων" που δίνει ο ίδιος στο τέλος κάθε σχολείου του. (όσοι κάναμε σχολέιο με τον Σπύρο το ξέρουν)

Πιστεύω να γνωρίζει και ο ίδιος ότι δεν είναι τέλειος ,και ότι οι υπηρεσίες του χρειάζονται συνέχεια να διορθώνονται και να καλυτερεύουν, το έχω πει και προσωπικά στον ίδιο αυτό.

Είχαμε το χρόνο να σχολιάσουμε τα υπέρ και τα κατά των υπηρεσιών του, ποιος ο λόγος να το κάνουμε τώρα?
Δεν νομίζεις ότι δεν θα υπάρχει αντικειμενική άποψη τώρα?
__________________
Βασίλης Πετρούλιας
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-05-09, 16:29
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ελευθερία διακίνησης απόψεων

Γειά σου Βασίλη

Πιστεύω ότι δεν είναι αργά. Κανείς μας εδώ -ούτε τώρα, ούτε πριν, ούτε μετά- δεν έχει το αλάθητο, ούτε είναι η "φιρμα της αντικειμενικότητας". Όσοι όμως διαβάζουν ξέρουν και να σκέφτονται. Σαν σκεφτόμενοι άνθρωποι λοιπόν θα διαβάσουν και θα κρίνουν-συγκρίνουν. Πιστεύω ότι ο καθένας μας καταλαβαίνει πότε κάποιος βγάζει χολή (!) και πότε πραγματικά μας παρουσιάζει μια εμπειρία του.

Θα έδινα μεγαλύτερη σημασία αν γραφόνταν κάτι εδώ αντί για οποιοδήποτε forum σχολής. Αυτό βέβαια έχει και να κάνει με προσωπική προτίμηση.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Προτιμώ όποιος έχει κάτι να πει να το πεί "εδώ και τώρα" παρά να πλανόνται σύννεφα ενάντια σε έναν άνθρωπο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.