Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-07, 18:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Καταδυτικά πάρκα

Φέρνω το θέμα εδώ από αλλού γιατί θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Ποια είναι η γνώμη σας για τα καταδυτικά πάρκα;;
Πώς τα φαντάζεστε και τι θα περιμένατε από αυτά;

Μη βιαστείτε να πείτε ότι είστε άσχετοι με το θέμα γιατί σας εγγυώμαι ότι δεν υπάρχουν και πολλοί ειδικοί σε ό,τι αφορά το συγκεκριμένο.
Τα καταδυτικά πάρκα δεν είναι Θαλάσσιες Προστατευόμενες Περιοχές (MPAs) και οι στόχοι τους είναι καθαρά καταδυτικοί όπως άλλωστε επισημαίνει και το όνομά τους.
Από εκεί και πέρα, εσείς ως δύτες, πώς θα φανταζόσασταν την υλοποίηση ενός τέτοιου έργου και τι παροχές θα περιμένατε από αυτό προκειμένου να το θεωρήσετε κάτι επιτυχημένο, λειτουργικό και κυρίως θελκτικό;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις όποιες ιδέες σας....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-07, 20:48
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καταδυτικά πάρκα

Μια και δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία θα κάνω υποθέσεις κι όποιος θέλει συμπληρώνει/διαφωνεί/διορθώνει...

Θέλω έναν Φορέα Καταδυτικού Πάρκου (Φορέα Κ.Π. - μπορούμε να συζητήσουμε τα υπέρ και τα κατά για το αν πρέπει να είναι δημόσιος ή ιδιωτικός) που θα προστατεύει ταυτόχρονα το υ/β περιβάλλον και στα όρια της περιοχής του καταδυτικού πάρκου θα κάνει τα εξής:

Α. Θα απαγορεύει:

1. Την πρόσβαση σε επαγγελματικά αλιευτικά σκάφη
2. Την πρόσβαση σε ιδιωτικά σκάφη με αλιευτικό εξοπλισμό ή σε σκάφη που αρνούνται τον έλεγχο αλιευτικού εξοπλισμού
3. Την αλιεία με ψαροντούφεκο είτε από σκάφος είτε από την ακτή
4. Οποιοδήποτε τρόπο αλιείας από την ακτή εκτός από Καλάμι και πετονιά


Β. Θα επιτρέπει/προσφέρει:

1. Την πρόσβαση σε επαγγελματικά σκάφη παροχής καταδύσεων αναψυχής με μια λογική τιμή ανά σκάφος (π.χ. 20-30 ευρώ που τα πληρώνει ο παροχέας καταδύσεων αναψυχής) ή εναλλακτικά μια τιμή ανά αυτοδύτη (π.χ. 5 ευρώ τη βουτιά ή 10 ευρώ την ημέρα) που θα πληρώνεται απευθείας από τον αυτοδύτη στον Φορέα Κ.Π. ανεξάρτητα από το τι πληρώνει ο αυτοδύτης στον παροχέα καταδύσεων.

2. Την πρόσβαση σε ιδιωτικά σκάφη (που τηρούν φυσικά τους όρους [Α]) με σκοπό βόλτα, κολύμπι, snorkeling, scuba-dive με μια λογική τιμή ανά σκάφος (π.χ. 5-10 ευρώ - σαφώς μικρότερη από το Β.1 για τα επαγγελματικά σκάφη) ή εναλλακτικά μια τιμή για καταδύσεις scuba ανά άτομο που θα πρέπει να είναι ίδια με το Β.1 παραπάνω και να πληρώνεται απευθείας με τον ίδιο τρόπο.

3. Πρόσβαση σε αυτοδύτες για βουτιά από την ακτή με ίδια τιμή(?) όπως παραπάνω.

4. Ιδανικά, αν συνδυάσουμε το Καταδυτικό Πάρκο Αναψυχής με Προστατευόμενη Περιοχή θα ήθελα στην τιμή που πληρώνω να μου δίνουν ένα φυλλάδιο με πληροφορίες για την περιοχή: υποβρύχιο χάρτη, αξιοθέατα, είδη που σπανίζουν ή υπάρχουν ειδικά και μόνο στην περιοχή, συμβουλές για σωστή κατάδυση χωρίς επιβάρυνση της περιοχής, κλπ.

5. Ακόμη πιο ιδανικά: Φυλλάδιο + Μια υποχρεωτική πληροφοριακή ενημέρωση από τους υπεύθυνους του Φορέα Κ.Π. για όσα περιέγραψα στο φυλλάδιο.

6. (ΥΓ) Να υπάρχει σαφής σηματοδότηση των ορίων της περιοχής ώστε να επιτρέπεται η επαγγελματική αλιεία περιφερειακά στα όρια του Κ.Π. για να συνειδητοποιούν κι οι επαγγελματιές το κέρδος της προστασίας.


Χύμα σκέψεις έγραψα και τώρα μου έρχονται χύμα προβληματισμοί:

1. Θα πρέπει να έχει ο Φορέας Κ.Π. δικές του υπηρεσίες κατάδυσης αναψυχής? Ίσως ΟΧΙ για να επιτρέψει την ανάπτυξη ανεξάρτητων καταδυτικών κέντρων στην περιοχή και να μη λειτουργεί ανταγωνιστικά ως προς αυτά...

2. Το μεγάλο ερώτημα: Δημόσιος Φορέας (με την υποψία ότι τίποτα δε θα λειτουργεί) ή Ιδιωτικός (με την υποψία ότι στα πλαίσια του κέρδους μπορεί να καταστρέψει την ίδια την περιοχή που υποτίθεται πως θα προστατεύει ή να έχει απρόσιτες υψηλές τιμές)?

3. Είναι εφικτό ένα τέτοιος φορέας να είναι κερδοφόρος ή τουλάχιστον να αυτο-συντηρείται οικονομικά (στην περίπτωση τρου Δημοσίου). Μήπως θα χρειαστεί μια γενναία κρατική/ευρωπαϊκή επιχορήγηση, τουλάχιστον στην αρχή?
Μήπως τέτοιες επιχορηγήσεις μπορεί να αποτελέσουν κράχτη για ιδιωτικούς φορείς που θα τσεπώσουν την επιχορήγηση και τελικά θα αφήσουν στη συνέχεια το έργο να βαλτώσει (το έχουμε δει πολλές φορές το έργο).

4. (ΥΓ) Είναι εφικτή η αστυνόμευση ενός Κ.Π. το βράδυ λαμβάνοντας υπόψιν την τρέχουσα ελληνική νοοτροπία όσον αφορά την παράνομη αλιεία?
Θα πρέπει να διαφοροποιηθούν οι όροι πρόσβασης για νυχτερινή κατάδυση?


Είπα να τελειώσω εδώ, αλλά συνεχίζω
Όσο τα σκέφτομαι αυτά που έγραψα παραπάνω, καταλήγω ότι: :

α. Η καλύτερη λύση είναι ένας ιδιωτικός φορέας που θα δει το έργο ως μια σημαντική μακροπρόθεσμη επένδυση κι όχι ως αρπαχτή, δηλ. θα εστιάσει σε προσιτές τιμές και καλές υπηρεσίες ώστε να τραβήξει κόσμο από την Ελλάδα αλλά κι απο το εξωτερικό.

β. Η όλη υπόθεση των Κ.Π. στην Ελλάδα θα αρχίσει να "λειτουργεί" πραγματικά μόνο όταν μπει ο 2ος, 3ος φορέας Κ.Π. στο παιχνίδι και αρχίσει να ανοίγει η αγορά με εισροή αυτοδυτών από Ευρώπη.

Υπάρχουν 2 σημαντικά εμπόδια σ' αυτές τις σκέψεις:
1. Να βρεθεί αυτός/αυτοί οι τολμηροί και σοβαροί επενδυτές που περιγράφω παραπάνω.

2. Η ανοργανωσιά/αλητεία/αντιεπαγγελματισμός/ακρίβεια που έχουν υποστεί οι ευρωπαίοι από τα ελληνικά καταδυτικά κέντρα είναι καταγεγραμμένη τόσο στο μυαλό τους όσο και σε καταδυτικά fora του εξωτερικού. Η νοοτροπία της αρπαχτής που διέπει πολλούς επαγγελματίες παρόχους καταδυτικών υπηρεσιών πρέπει να αλλάξει και μάλιστα τόσο που να αντιστρέψει όλο το αρνητικό κλίμα που υπάρχει για την Ελλάδα.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 31-07-07 στις 21:32.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-07, 21:42
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καταδυτικά πάρκα

αυτή είναι σχεδόν επαγγελματική απάντηση και θα τρομάξεις τον κόσμο!
Εγώ ήθελα πιο απλά πραγματάκια τύπου
"Θέλω να έχει ψάρια, θέλω να έχει ναυάγια, θέλω να έχει ενημέρωση κλπ κλπ"

Αλλά μια που το ξεκινήσαμε από τα χοντρά, ωραία όλα αυτά που είπες.
Έχεις σκεφτεί την εκδοχή ο φορέας να είναι μια σύμπραξη δημοσίου και ιδιωτικού τομέα;; Εγώ να σου πω την αλήθεια μου, μόνο έτσι μπορώ να το δω.
Μαζί στις επενδύσεις, μαζί στα "κέρδη" με διαφορετικές ευθύνες/δικαιοδοσίες στον καθένα και φυσικά με τον ένα να ελέγχει διαρκώς τον άλλο. Το δημόσιο θα μπορούσε να παίζει τον ερευνητικό/επιστημονικό ρόλο (ένα ινστιτούτο, ένα πανεπιστήμιο, ακόμα κι ένα σχολείο ή ένας ΟΤΑ) και ο ιδιώτης θα φροντίζει το "marketing" αν θες της ιστορίας....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-07, 22:42
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καταδυτικά πάρκα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτή είναι σχεδόν επαγγελματική απάντηση και θα τρομάξεις τον κόσμο!
Εγώ ήθελα πιο απλά πραγματάκια τύπου
"Θέλω να έχει ψάρια, θέλω να έχει ναυάγια, θέλω να έχει ενημέρωση κλπ κλπ"
Έχεις δίκιο... κάποιες φορές ξεφεύγω και το παρα-σοβαρεύω το πράγμα, αλλά τι να κάνω, έτσι μού 'ρθαν, έτσι τα έγραψα
Δε χρειάζεται να τρομάξει κανείς, χαλαρή κουβέντα κάνουμε...
πάνω στα θέλω μας και στο που πιθανόν να σκοντάφτουν σ' αυτό τον ατελή κόσμο (για να μιλήσω ευγενικά για την Ελλαδίτσα μας ).
Αν και δεν είμαστε εδώ τόσοι πολλοί ώστε να είναι η γνώμη μας αντιπροσωπευτική, εγώ θα ήθελα να ακουστούν όλες οι σκέψεις σε μια τέτοια κουβέντα, από το πολύ απλό "θέλω ψάρια, θέλω ναυάγια" μέχρι το "αν ήμουν επενδυτής θα ήθελα αυτά κι εκείνα..."

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά μια που το ξεκινήσαμε από τα χοντρά, ωραία όλα αυτά που είπες.
Έχεις σκεφτεί την εκδοχή ο φορέας να είναι μια σύμπραξη δημοσίου και ιδιωτικού τομέα;; Εγώ να σου πω την αλήθεια μου, μόνο έτσι μπορώ να το δω.
Μαζί στις επενδύσεις, μαζί στα "κέρδη" με διαφορετικές ευθύνες/δικαιοδοσίες στον καθένα και φυσικά με τον ένα να ελέγχει διαρκώς τον άλλο. Το δημόσιο θα μπορούσε να παίζει τον ερευνητικό/επιστημονικό ρόλο (ένα ινστιτούτο, ένα πανεπιστήμιο, ακόμα κι ένα σχολείο ή ένας ΟΤΑ) και ο ιδιώτης θα φροντίζει το "marketing" αν θες της ιστορίας....
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι η επιχειρηματική φαντασία μου (και πιστεύω και πολλών άλλων, συμπεριλαμβανομένων και κάποιων εν δυνάμει επενδυτών) περιορίζεται από τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα που μας λέει:
Το Δημόσιο είναι δυσκίνητο -εως ακίνητο- ενώ ο ιδιωτικός επενδυτής χρειάζεται ευελιξία, ταχύτητα και ελευθερία (μέσα στα επιτρεπτά πλαίσια).
Ο συνδυασμός που προτείνεις είναι ιδανικός και μακάρι να μπορούσε να λειτουργήσει
Για να πετύχει κάτι τέτοιο χρειαζόμαστε συνειδητοποιημένους δημόσιους λειτουργούς που (χωρίς να έχουν προσωπικό συμφέρον) θα πάρουν την πρωτοβουλία να αγκαλιάσουν και να στηρίξουν όλη αυτή την προσπάθεια συνεργασίας με ιδιώτες. Δεν έχουμε και πολλούς τέτοιους...

Ελπίζω πραγματικά το μέλλον να με διαψεύσει και να αποδείξει ότι είμαι στενόμυαλος και απαισιόδοξος
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-08-07, 11:36
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Καταδυτικά πάρκα

Μιά ιδέα θα ήταν το όλο project να οργανωθεί από ένα φορέα με κρατική δαπάνη. Καιρός είναι να αρχίσει να παίζει και λίγο φιλοκαταδυτική πολιτική. Οι καταδύσεις πρέπει να αντιμετωπιστούν σαν είδος εθνικού προιόντος και να θεσπιστούν οι κατάλληλοι κανονισμοί. Πέρα από τη δαπάνη όλοι οι stakeholders (εμπλεκόμενοι και ενδιαφερόμενοι) θα πρέπει να συμμετέχουν σε ένα συμβούλιο λήψης αποφάσεων. Η ανάθεση ευθυνών σε ιδιωτικούς φορείς δυτών, ψαράδων, ιδιοκτητών σκαφών κλπ είναι ένας τρόπος που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς για να κάνει τους φορείς να αποκτίσουν συνείδηση του τι γίνεται, και άρα να δουλέψουν συμμαχικά για το σκοπό αυτό. Είναι κάπως ανάλογο του να καλείς όλους τους μηχανόβιους "καμικάζι" σε εκπαίδευση νομολογίας και τήρησης της τάξης κάνοντάς τους έτσι αστυνομικούς κυνηγούς αυτού που ήταν προηγουμένως, φτιάχνοντας μια ομάδα "Ζ" από ταλεντούχα άτομα με πραγματικές ευθύνες και ηθικές υποχρεώσεις.

Το καταδυτικό πάρκο θα πρέπει να είναι φιλικό προς το περιβάλλον, να έχει αρκετή ζωή ώστε να προσφέρει θέαμα και καλή εμπειρία. Να έχει εύκολη πρόσβαση, να μην διαχειρίζεται μονοπολιακά και να επιστρέφει τα έσοδά του για σκοπούς περεταίρω ανάπτυξης της γνώσης ή της έρευνας ή της βελτίωσης του καταδυτικού προιόντος του τόπου γενικότερα και όχι της οικονομικής κατάστασης των διαχειριστών του.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-08-07, 12:09
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καταδυτικά πάρκα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα από τη δαπάνη όλοι οι stakeholders (εμπλεκόμενοι και ενδιαφερόμενοι) θα πρέπει να συμμετέχουν σε ένα συμβούλιο λήψης αποφάσεων. Η ανάθεση ευθυνών σε ιδιωτικούς φορείς δυτών, ψαράδων, ιδιοκτητών σκαφών κλπ είναι ένας τρόπος που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς για να κάνει τους φορείς να αποκτίσουν συνείδηση του τι γίνεται, και άρα να δουλέψουν συμμαχικά για το σκοπό αυτό.
Σώτο είμαι κι εγώ της άποψης ότι πρέπει αυτοί οι βασικοί μέτοχοι να το νιώσουν πρωτίστως σαν κάτι δικό τους... διαφορετικά δε θα το δεχτούν ποτέ και αν δεν το δεχτούν αυτοί είναι απλά αδύνατον να ευδοκιμήσει.... Αν εξαρχής μπεις στο παιχνίδι της απαγόρευσης, του κυνηγιού, της καταστολής, της κόντρας, της βεντέτας.... απλά δε θα σου περισσέψει ποτέ χρόνος να ασχοληθείς με ο,τιδήποτε πραγματικά δημιουργικό και όμορφο.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-08-07, 07:37
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: Καταδυτικά πάρκα

Στο ένθετο περιοδικό της εφημερίδας ΕΘΝΟΣ 10/8/07 "Ψάρεμα & Φουσκωτό , θάλασσα + διακοπές"
δημοσιεύεται συνέντευξη του Νομάρχη Πειραιά κ. Γιάννη Μίχα , ..:

ΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΕΝΟΣ ΠΕΙΣΜΑΤΑΡΗ ΝΟΜΑΡΧΗ
Καταδυτικό πάρκο στον Σαρωνικό...

"Διεκδικούμε τη δημιουργία Καταδυτικού Πάρκου στον Σαρωνικό.
Για την υλοποίηση του δεν απαιτείται καμία πρόσθετη επέμβαση στο περιβάλλον παρά μόνον περιμετρική οροθέτηση σε μία θαλάσσια έκταση 2-3 τετραγ .χιλιομέτρων"
http://www.nomarhiapeiraia.gr/Templates/deltia_tipou/2006/dt/5-10-2006.htm


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ppetross21 : 13-08-07 στις 08:41.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.