Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-08-09, 07:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Question Ψάχνω για housing πού?

Παιδιά επειδή μου έκαναν δώρο μία φωτογραφική (LUMIX DMC TZ2) πρόσφατα με σχετικά καλά χαρακτησιστικά (28άρη φακό της LEICA με 10Χ οπτικό ζούμ και πρόγραμμα underwater WB).

ψάχνω να βρώ στην Ελλάδα την εικονιζόμενη υποβρύχια θήκη της. Μήπως έχει ιδέα κανείς που να απευθυνθώ για να μην πληρώσω ένα κουβά λεφτά?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg housing 1.jpg (49,7 KB, 14 εμφανίσεις)
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-08-09, 08:09
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ψάχνω για housing πού?

Ριξε μια ματια και στο ebay μηπως το βρεις φθηνοτερα εκει (αλλα φθηνοτερα απο ποσο ?) .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-09, 21:33
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Ψάχνω για housing πού?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Δεμέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά επειδή μου έκαναν δώρο μία φωτογραφική (LUMIX DMC TZ2) πρόσφατα με σχετικά καλά χαρακτησιστικά (28άρη φακό της LEICA με 10Χ οπτικό ζούμ και πρόγραμμα underwater WB).

ψάχνω να βρώ στην Ελλάδα την εικονιζόμενη υποβρύχια θήκη της. Μήπως έχει ιδέα κανείς που να απευθυνθώ για να μην πληρώσω ένα κουβά λεφτά?
Ι. & Β. Γεραμάς Ο.Ε.
Εμμ. Μπενάκη 34
10678 Αθήνα
Τηλ. 210 33 03 411-13
Φαξ 210 33 03 417
http://www.geramas.gr
E-mail: info@geramas.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-09, 14:10
bourboulithras bourboulithras is offline
 
Εγγραφή: 15-07-2009
Περιοχή: Athens Αθήνα
Μηνύματα: 27
Απάντηση: Ψάχνω για housing πού?

Στον Γεραμά δεν υπήρχε...
Ρίξε μία ματιά εδώ http://www.divervision.com/catalog/p...roducts_id=403
Νομίζω ότι δεν θα βρεις καλύτερη τιμή, ακόμα κι αν χρειαστεί να πληρώσεις τα μεταφορικά. Ζήτα να το στείλουν ground shipping και δώρο, προκειμένου να γλιτώσεις αρκετά, αν τελικά επιλέξεις αυτήν τη λύση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-09, 15:07
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ψάχνω για housing πού?

Θα πρότεινα το pixmania που είναι Γαλλικό e-shop με πολύ καλή εξυπηρέτηση:

http://www.pixmania.gr/gr/gr/2643661...mw-mctz7e.html

Housing: 249 €
Παράδοση: UPS Express 1-3 μέρες 14,90 €
Σύνολο: 255 €


Θα έλεγα επίσης να μη μπλέξεις με e-shops εκτός Ευρώπης γιατί οι πιθανότητες να πληρώσεις κερατιάτικα (εκτελωνιστικά) είναι πολύ αυξημένες τον τελευταίο καιρό.

Ο φακός στο ευρυγώνιο άκρο του (28mm) θα σου είναι πολύ χρήσιμος υποβρυχίως: πιο κοντινές λήψεις, λιγότερο νερό ανάμεσα στο φακό και το θέμα = πιο καθαρές φωτογραφίες.
Το zoom 10x (280mm) σου είναι άχρηστο υποβρυχίως.

Το βασικό μειονέκτημα της μηχανής - για μένα - είναι ότι δεν διαθέτει κάποιες πιο manual ρυθμίσεις (όπως Shuter Priority, Aperture Priority και Full Manual) που είναι πολύ χρήσιμες υποβρυχίως.
Το λέω γιατί την πρώτη ψηφιακή μηχανή που είχα αγοράσει (μια Sony P10) την πούλησα μαζί με το housing, ακριβώς γι αυτό τον λόγο: Μετά τον πρώτο ενθουσιασμό διαπίστωσα ότι χωρίς manual ρυθμίσεις δεν μπορείς να έχεις έλεγχο και να βελτιώσεις το αποτέλεσμα (φωτογραφίες κουνημένες, χωρίς ακριβή έλεγχο φωτισμού κλπ).

Παρ' όλα αυτά, αφού έχεις ήδη την μηχανή ίσως αξίζει τον κόπο να προχωρήσεις στην αγορά του housing και να πειραματιστείς κι αν αργότερα έχεις περισσότερες απαιτήσεις, πας γι άλλα

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-09, 23:14
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Ψάχνω για housing πού?

e-bay usa - usd 219 + usd 15 με USPS (αργό σέρβις 10 ημερών)
εδώ ο Φοίβος έχει λάθος γιατί το κόστος του Τελωνείου θα είναι μηδέν έως ανώτατο 3 €
καλή τύχη
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-08-09, 09:11
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ψάχνω για housing πού?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
e-bay usa - usd 219 + usd 15 με USPS (αργό σέρβις 10 ημερών)
εδώ ο Φοίβος έχει λάθος γιατί το κόστος του Τελωνείου θα είναι μηδέν έως ανώτατο 3 €
καλή τύχη
Αγαπητέ Epsilon, για να μη μπερδέψουμε κανέναν και τον πάρουμε στο λαιμό μας, η κατάσταση για παραγγελίες εκτός Ευρώπης έχει ως εξής :

1) Αν παραγγείλουμε και ζητήσουμε αποστολή μέσω Fedex, UPS κλπ είναι σχεδόν μαθηματικά βέβαιο ότι θα πληρώσουμε:
α) Κερατιάτικα της διαδικασίας εκτελωνισμού στην USPS/Fedex κλπ με min 60-70 ευρώ
β) Το πραγματικό κόστος εκτελωνισμού ανάλογα το προϊόν.
Για πακέτο που έκανε 50US$ από USA μου ζητούσαν από Fedex να πληρώσω πρόσθετα περίπου 65 ευρώ χειρισμό εκτελωνιμού + 60 ευρώ τέλη εκτελωνισμού. Τελικά πήγα και έκανα μόνος μου τον εκτελωνισμό και πλήρωσα μόνο τέλη περίπου 45 ευρώ + 20 ευρώ για να μου δώσουν τα χαρτιά από τη Fedex (μιλάμε για χοντρούς απατεώνες/αγύρτες)

2) Αν παραγγείλουμε με αποστολή USPS (United States Postal Service) τότε παραλαμβάνουμε μέσω ΕΛΤΑ και πληρώνουμε (κατ' αρχήν) τα 3 ευρώ που λες για έλεγχο πακέτου. Επίσης έχουμε και μεγαλύτερες πιθανότητες να μη πληρώσουμε εκτελωνισμό, ειδικά αν το πακέτο είναι μικρό σε όγκο και με κόστος κάτω των 100Ε/100US$ (οι απόψεις διχάζονται σχετικά με το κόστος).
Σε περίπτωση που απ' τον έλεγχο των ΕΛΤΑ κριθεί ότι το πακέτο πρέπει να εκτελωνιστεί, το κάνουν αυτοί για σένα, το παραλαμβάνεις πάλι κανονικά από το ταχυδρομείο και πληρώνεις ένα πολύ μικρό ποσό για χειρισμό εκτελωνισμού (της τάξης των 10ευρώ αν θυμάμαι καλά) + τα πραγματικά τέλη που χρεώνει το τελωνείο.

Σε καμμιά περίπτωση όμως η διαδικασία USPS/ΕΛΤΑ δεν εξασφαλίζει ότι δε θα πληρώσουμε εκτελωνισμό, ειδικά αν οι αξίες ξεπερνούν κάποιο όριο
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-08-09, 15:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Ψάχνω για housing πού?

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σαφέστατα δεν θα πάρω κάτι εκτός Ελλάδος. Το θέμα είναι ότι η μηχανή αυτή δεν είναι στην πρώτη ζήτηση και υπάρχει έλλειψη από housing.
Έχω επικεντρώσει τις προσπάθειες μου μέσω της κεντρικής αντιπροσωπείας της Panasonic γιατί μόνο από εκεί θα βγάλω άκρη. Αντελήφθην την έλλειψη μόλις χθες. Αν την βρούν την παίρνω σε πολύ καλή τιμή 221€.

Φοίβο η συγκεκριμένη μηχανή έχει mode underwater activities. Αυτό κάνει ηλεκτρονική διόρθωση του κόκκινου, και έχει αυτόματη σταθεροποίηση θέματος. Έχω δει φωτογραφίες από πιο σύγχρονο μοντέλο και από αυτήν και η επόμενη δεν είχε τόσο καλό αποτέλεσμα, γιατί είχαν καταργήσει το συγκεκριμένο mode..
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.