Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-07-08, 10:40
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Τι εξοπλισμο εχετε?

Οποιος θελει, μπορει να γραψει τι εξοπλισμο εχει(στολη, jacket κτλ)?


Θελω να μαζεψω πολλεεεεεεεεες γνωμες πριν προχωρησω σε αγορα.
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-08, 11:22
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Τι εξοπλισμο εχετε?

Ρίξε μια ματιά σε προηγούμενα θέματα:

Ρυθμιστές, BCD's, Technical Wings, και γενικά περι εξοπλισμού
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-08, 11:49
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Τι εξοπλισμο εχετε?

οπως σου γραφει και ο Γιωργος, στο Τυθης ολο αυτο τον καιρο εχουν γραφτει πολλα και ενδιαφεροντα....

αντι να ανεβαζεις ενα ποστ με τη μια , αβιαστα, καλο ειναι να ψαχνεις λιγακι για το αν τα ερωτηματα σου εχουν απαντηθει ηδη...

κατα τα αλλα καλως ορισες στην παρεα....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-08, 11:52
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Τι εξοπλισμο εχετε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε μια ματιά σε προηγούμενα θέματα:

Ρυθμιστές, BCD's, Technical Wings, και γενικά περι εξοπλισμού
geogeo, ειδα οτι καποια παιδια εδω περα εχουν ρυθμιστη πλευστοτητας zeagle ranger. Μερικες info γινεται να μου δωσεις( μπορεις να βαλεις θηκες για βαρη?, θα το προτεινες για εναν που ειναι νεος στις καταδυσεις?, ειναι ευχρηστο?, εχει αρκετο αποθηκευτικο χωρο? κτλ κτλ?

Ειδα εικονες στο google και μου τραβηξε το ενδιαφερον. Ποιοι ρυθμιστες πλευστοτητας ειναι καταληλοι για αγχαριους, και ποιοι για λιγο πιο προχωρημενους?

Απο τιμες πως παμε?
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-08, 12:24
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Τι εξοπλισμο εχετε?

Δες και αυτό εδώ (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2766 , δεν ξέρω αν θα σου κάνει.
Ρώτα και τον Σώτο, αυτός σίγουρα θα ξέρει, είναι αντιπρόσωπος της συγκεκριμένης εταιρείας στη Κύπρο.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-08, 12:32
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Τι εξοπλισμο εχετε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AMFIBIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
geogeo, ειδα οτι καποια παιδια εδω περα εχουν ρυθμιστη πλευστοτητας zeagle ranger. Μερικες info γινεται να μου δωσεις( μπορεις να βαλεις θηκες για βαρη?, θα το προτεινες για εναν που ειναι νεος στις καταδυσεις?, ειναι ευχρηστο?, εχει αρκετο αποθηκευτικο χωρο? κτλ κτλ?

Ειδα εικονες στο google και μου τραβηξε το ενδιαφερον. Ποιοι ρυθμιστες πλευστοτητας ειναι καταληλοι για αγχαριους, και ποιοι για λιγο πιο προχωρημενους?

Απο τιμες πως παμε?
Φίλε αμφίβιε, πραγματικά δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από εξοπλισμό, μόνο ότι διαβάζω κι εγώ.
Για το συγκεκριμένο BCD που ρωτάς, μπορείς να δεις τα παρακάτω:

Το site της ZEAGLE , το site του αντιπροσώπου στην Ελλάδα σύμφωνα με το site της ZEAGLE, μια ιδέα για τιμές από ένα τυχαίο internet shop.

Όσο για αποθηκευτικό χώρο που ρωτάς, τι να πω, αν χρειάζεσαι πραγματικά πολύ, ρίξε μια ματιά εδώ (από παλαιότερο link του Θάνου)
__________________
Γιώργος Κυπραίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geogeo : 28-07-08 στις 13:27.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-08, 23:01
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Τι εξοπλισμο εχετε?

Οχι τετοιο αποθηκευτικο χωρο ρε!! Εννοω αν εχει τσεπες το jacket. Τελος, ποιο ειναι το ποιο καταλληλο jacket για αγχαριους? Οποιος ξερει ας πει.
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-08, 23:05
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Τι εξοπλισμο εχετε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες και αυτό εδώ (http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2766 , δεν ξέρω αν θα σου κάνει.
Ρώτα και τον Σώτο, αυτός σίγουρα θα ξέρει, είναι αντιπρόσωπος της συγκεκριμένης εταιρείας στη Κύπρο.
Η zeagle ειναι καλη μαρκα? Ποιες ειναι οι καλυτερες μαρκες για jacket?
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-07-08, 01:00
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τι εξοπλισμο εχετε?

Φίλε από τα βόρεια. Γειά σου και καλωσόρισες και από μένα.

Η ερώτησή σου μοιάζει λίγο με την ερώτηση είναι καλό φάρμακο το depon? Φέρνω ένα παράδειγμα από τον επαγγελματικό μου χώρο - φαρμακοποιός είμαι. Ή από το χώρο της διασκέδασης ας πούμε είναι σαν να λες θέλω να πάω στα καλύτερα μαγαζιά απόψε...

Αυτά τα πράγματα είναι δύσκολο να απαντηθούν. Αν κάποιου του κάθεται η τάδε μάρκα για τον άλλο μπορεί να μην λέει η συγκεκριμένη. Αν πάλι έχει κάποιος μια άποψη αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή ή λάθος. Τα πάντα είναι σχετικά. Δεν γνωρίζουμε και πολλά πράγματα για το τι θέλεις να κάνεις με τον εξοπλισμό σου. Δεν ξέρουμε τι δύτης θέλεις να γίνεις. Επομένως νομίζω μπές στα σχετικά threads εδώ στο φόρουμ όπου γίνονται συζητήσεις για τον εξοπλισμό και στην αρχή άκουε, όρα σίγα. Αν σου προκύψει καμιά συγκεκριμένη απορία ρώτησε και θα πάρεις απαντήσεις.

Επίσης αν τα πας καλά με τα αγγλικά μπες στο scubadive.com ή σε οποιοδήποτε άλλο site με αξιολογήσεις εξοπλισμών και πάρε και από εκεί αρκετά πράγματα για το πώς σκέφτονται οι διάφοροι. Λάβε υπόψη σου ότι το ιντερνετ θέλει και πολύ φιλτράρισμα έτσι ώστε να ερμηνεύεις σωστά αυτά που διαβάζεις διότι το κάθε τι που γράφεται γράφεται για κάποιο λόγο. Είτε διαφήμιση ονομάζεται αυτό, είτε η διαρκής τάση του ανθρώπου να περνά τις απόψεις του σαν σωστές, είτε παροχή πληροφοριών αντικειμενικών και μη.

Εγώ λοιπόν θα ήθελα αφού σου έχω γράψει τα πιο πάνω, να σε κάνω να το σκεφτείς λίγο διαφορετικά το ερώτημά σου. Ρώτησε τι πρέπει να προσέξεις στην αγορά. Ρώτησε ποιά είναι τα κριτήρια αξιολόγησης. Διάβασε. Διάβασε πολύ και μάθε. Ακολούθως όταν κατασταλάξεις και όταν βρεις τον υποβρύχιο σου χαρακτήρα βάλε τα δικά σου κριτήρια αξιολόγησης, με την δική σου κοινή λογική ( η κοινή λογική δεν είαι πάντα τόσο κοινή) συζήτησέ τα με τους υπόλοιπους και πάρε τις αποφάσεις που θα ταιριάζουν στις δικές σου προτιμήσεις και στο δικό σου στυλ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-09, 20:24
Το avatar του χρήστη savakntr
savakntr savakntr is offline
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Μηνύματα: 13
Απάντηση: Τι εξοπλισμο εχετε?

Kalispera kai apo mena, einai i proti fora pou grafo kai eimai neos me to athlima. Molis teleiosa to OWD tis PADI kai agorasa to proto eksoplismo:

1. Maska scubapro frameless
2. efedriki maska poseidon threedee
3. BCD scubapro T1-black
4. regulator scubapro A700/MK25
5. zoni baron scuba pro pockets
6. fins scubapro twinjet
7. computer Uwatec galileo sol
8. Wetsuit scubapro everflex
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:16.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.