Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-08, 16:52
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Καταδύσεις στις Μαλδίβες

Επειδή βλέπω πως έχετε γράψει ήδη για πολλούς και φοβερούς προορισμούς, σε κάποιους από τους οποίους έχω πάει ενώ σε άλλους θα ήθελα πολύ να πάω, αποφάσισα να σας γράψω για ένα μέρος για το οποίο δεν έχετε προλάβει να γράψετε ακόμη… χεχεχε


Βέβαια φαντάζομαι ότι αρκετοί από εσάς θα έχετε πάει στις Μαλδίβες ή έστω θα έχετε ακούσει πολλά. Σας γράφω λοιπόν τις εντυπώσεις μου και κάποια αστεία περιστατικά από το περσινό μου ταξίδι στο ακόλουθο site:

http://tiburondives.blogspot.com/

Ανυπομονώ να ακούσω τα σχόλιά σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-08, 18:03
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Καταδύσεις στις Μαλδίβες

Πολύ καλό και ενημερωτικό το φωτορεπορτάζ σου, ευχαριστούμε....
Εγώ για να σου πω την αλήθεια δεν το περίμενα να είναι τόσο ακιβά, νόμιζα ότι τα εισιτήρια είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά στο κόστος της εκδρομής...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-08, 00:08
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Καταδύσεις στις Μαλδίβες

Δυστυχώς στις Μαλδίβες τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα και το κακό είναι πως δεν έχεις πολλές επιλογές... Αν για παράδειγμα βρεις ένα φτηνό μέρος για να μείνεις κάπου στο Μάλε ή σε κάποιο φτηνό νησί, θα βρίσκεσαι πολύ μακριά από τις 'καλές' καταδύσεις που αξίζουν. Για το λόγο αυτό θέλει αρκετό ψάξιμο ώστε να πας σε ένα μέρος που να είναι προσιτό οικονομικά και να σου προσφέρει ωραίες βουτιές. Ας πούμε εμείς είχαμε καλές βουτιές και snorkeling αλλά ήμασταν πολύ μακριά από τα μέρη με τα μάντα και τους φαλαινοκραχαρίες, οπότε το πληρώσαμε έξτρα... Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο και η εποχή. Δηλαδή σε κάποιες περιόδους του χρόνου μπορείς να πετύχεις πολλά και μεγάλα ψάρια όπως τα παραπάνω σε περισσότερα μέρη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-08, 08:36
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Καταδύσεις στις Μαλδίβες

Πολύ ενημερωτικό Tiburon, για όλους όσους έχουν στο μυαλό τους ένα ταξίδι σ' εκείνα τα μέρη.
Ευχαριστούμε
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-08, 12:56
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Καταδύσεις στις Μαλδίβες

H αληθεια ειναι οτι οσο πιο μακρια εισαι απο το μαλε τοσο πιο καλες ειναι οι βουτιες (καθοτι τα μερη ειναι πιο παρθενα). Το να δεις ομως φαλαινοκαρχαριες και μαντα εξαρταται μονο απο την εποχη και οχι απο το μερος....

Στις 2 επισκεψεις που εχω κανει μεχρι τωρα στις Μαλδιβες (και προσεχως τρεις) εχω δει τα παντα! Μαλιστα οι βουτιες στο Bandos (που ειναι πολυ κοντα στο μαλε) ηταν πολυ καλυτερες απο τις βουτιες στο Sun island που ειναι πολυ πιο μακρια.

Οσο για τις τιμες . Ναι οι μαλδιβες ειναι πιο ακριβες απο την Αιγυπτο, και ως διαμονη και ως καταδυσεις αλλα οχι τοσο ακριβες ωστε να συγκαταλεγονται στους ακριβους προορισμους...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-08, 14:10
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Καταδύσεις στις Μαλδίβες

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι συγκριτικά με τα Γκαλάπαγκος ας πούμε, ναι οι Μαλδίβες είναι 'φτηνός' προορισμός αλλά σε σχέση με την Αίγυπτο, που είναι πολύ οικονομική, οι Μαλδίβες είναι τουλάχιστον δύο με δυόμισι φορές ακριβότερες. Βέβαια υπάρχουν και ξενοδοχεία που είναι πραγματικά άπιαστα, όπως και σε όλα τα μέρη (επειδή έτυχε να επισκεφτώ το Cocoa Island Resort). Πάντως αν εξαιρέσει κάποιος αυτά που βλέπεις στις βουτιές (αρκεί να πας την κατάλληλη εποχή), δεν ξέρω αν είναι ένας προορισμός που αξίζει τα λεφτά του γιατί δεν έχει να δεις τίποτα άλλο ώστε να τα συνδυάσεις. Ας πούμε στην Αίγυπτο, στην Ταϊλάνδη, στο Μεξικό, στην Κένυα κλπ. μπορείς να δεις και να κάνεις και πολλά άλλα πράγματα ώστε να τα συνδυάσεις με τις βουτιές (π.χ. αξιοθέατα, σαφάρι, πολιτισμός, νυχτερινή ζωή). Αντίθετα στις Μαλδίβες δεν έχει τίποτα! Εκτός βέβαια αν χρειάζεται κάποιος χαλάρωση κάτω από έναν φοίνικα και ξάπλα στην παραλία. Τότε είναι τέλεια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-08, 11:45
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Καταδύσεις στις Μαλδίβες

Ουσιαστικα δεν θα διαφωνισω , αλλα η τιμη ειναι αμεση συναρτηση της προσφορας που θα πετυχεις...και ψαχνωντας παντα βρισκεις κατι που να σε συμφερει...

Αν μαλιστα εισαι μονοδιαστατος οπως εγω και σε ενδιαφερουν ΜΟΝΟ οι καταδυσεις τοτε οι Μαλδιβες ειναι οτι πρεπει....

και επειδη τυχαινει η Ερυθρα να εχει γινει το δευτερο σπιτι μου εχω να προσθεσω οτι οι καταδυσεις στις Μαλδιβες ειναι σαφως ανωτερες ....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-09, 01:01
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Καταδύσεις στις Μαλδίβες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Tiburon Εμφάνιση μηνυμάτων
....τις εντυπώσεις μου και κάποια αστεία περιστατικά από το περσινό μου ταξίδι στο ακόλουθο site:

http://tiburondives.blogspot.com/

Ανυπομονώ να ακούσω τα σχόλιά σας!
Φιλε μου χιλια ευχαριστω για την περιγραφη σου . Ιδιαιτερα χρησιμη μιας και σκοπευω τον Φεβρουαριο να παω προς τα εκει. Εμεις εχουμε βαλει στο ματι το νησι / ξενοδοχειο Ellaidhoo στο Ari Atoll.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-09, 13:53
elinoplop elinoplop is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 92
Απάντηση: Καταδύσεις στις Μαλδίβες

ΑΧ θα προλάβω άραγε πριν βυθιστούν τελείως?
thanks Βασίλη έστω για την διαδικτυακή επίσκεψη και τροφή για ονειροπόληση!!!
__________________
www.medi-sea.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.