Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-10, 19:00
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
εξωτερικο φλας για G10?

εχω μια καλη φιλη, που βουταει πολυ, της αρεσουν τα μακρο θεματα και εξελισεται σε πολυ καλη φωτογραφο....

εχει ενα μειονεκτημα ομως, ειναι λιγο ντροπιαρα και ζητησε απο εμενα να κανω αυτο το ποστ για να μας βοηθησετε να ξεστραβωθουμε......


Μπορειτε να μας βοηθησετε να διαλεξουμε ενα εξωτερικο φλας για μια canon G10 , housing canon... και βεβαια να ριξετε και καμια ιδεα απο που να το παρουμε?


(ενταξει γιαννα; σε βοηθησα αρκετα να ξεπερασεις τις ντροπες σου;;;;)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-10, 22:46
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: εξωτερικο φλας για G10?

Γεια σου Γιωργο

Εχω χρησιμοποιησει της Fantasea, αρκετα καλο για ερασιτεχνικη χρηση.
Αντιπροσωπος ειναι η econoptics, οι τιμες ειναι ιδιες με αυτες του εξωτερικου

http://www.fantasea.com/s.nl;jsessio...2&category=504
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-10, 14:38
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: εξωτερικο φλας για G10?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μια καλη φιλη, που βουταει πολυ, της αρεσουν τα μακρο θεματα και εξελισεται σε πολυ καλη φωτογραφο....

εχει ενα μειονεκτημα ομως, ειναι λιγο ντροπιαρα και ζητησε απο εμενα να κανω αυτο το ποστ για να μας βοηθησετε να ξεστραβωθουμε......


Μπορειτε να μας βοηθησετε να διαλεξουμε ενα εξωτερικο φλας για μια canon G10 , housing canon... και βεβαια να ριξετε και καμια ιδεα απο που να το παρουμε?


(ενταξει γιαννα; σε βοηθησα αρκετα να ξεπερασεις τις ντροπες σου;;;;)
Γιάννα, αν δε γράψεις εσύ, δε σου απαντάμε μέσω Δέλβε!


Πόσα χρήματα είσαι διατεθημένη να ξοδέψεις και πόσο σοβαρά θα ασχοληθείς με την υποβρύχια φωτογραφία? Σχετικά με το τελευταίο, εννοώ αν σκοπεύεις κάποια στιγμή να πας και σε έξτρα ευρυγώνιο φακό ή να θέλεις να δοκιμάσεις με manual ρυθμίσεις στο flash, ή ενδεχομένως να θελήσεις να αναβαθμιστείς στο μέλλον με dSLR? Όλα αυτά είναι σημαντικά για την τελική σου επιλογή...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-10, 15:36
Yanna Yanna is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Μηνύματα: 2
Απάντηση: εξωτερικο φλας για G10?

Γειά σας και από εμένα….
Σ’ ευχαριστώ βρε Geo, περισσότερο τακτ δεν θα μπορούσες να έχεις δείξει!

Λοιπόν, σχετικά με αυτά που με ρώτησες GrandBlue, από όσο έχω ψάξει, φαντάζομαι ότι ένα καλό flash (μαζί με βραχίονα κ.τ.λ) κυμαίνεται κάπου στα 500+ και επειδή είμαι της λογικής ‘καλύτερα κάτι καλό και να μείνει για κάποιο χρονικό διάστημα’ έχω σκοπό να επενδύσω σε αυτό.
Σίγουρα στα άμεσο μέλλον θέλω να πάρω ευρυγώνιο φακό, και εννοείται ότι κάποια στιγμή θα ήθελα να περάσω και σε SLR , αν και προς το παρόν είμαι αρκετά ικανοποιημένη με τη G10.
Δεν ξέρω ποια είναι τα pros and cons του να κάνεις manual τις ρυθμίσεις του Flash??
Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουνα τα Flash τις Inon, αλλά λόγω μεγάλης ασχετοσύνης δυσκολεύομαι να καταλάβω τις βασικές διαφορές αλλά και το τι άλλο πρέπει να προσέξω στην αγορά π.χ βραχίονα? Καλώδιο? κ.τ.λ

Οπότε any help is appreciated!
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-10, 16:12
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: εξωτερικο φλας για G10?

Ωραία... αφού έκανες την αρχή, πέρνα και μια βόλτα από δω!






Όσο για το θέμα του flash/strobe, εφόσον όπως καταλαβαίνω έχεις "ψαχτεί" λιγάκι στο δίκτυο, σωστά κατά τη γνώμη μου υπολογίζεις κάτι σε 500+ ευρώ.

Η αγορά ενός flash είναι πολύ σοβαρή για κάποιον που προβλέπει ότι θα ασχοληθεί συστηματικά με το αντικείμενο της Υ/Β φωτογραφίας, γιατί η επιλογή ενός συστήματος που θα καλύψει τις περισσότερες (αν όχι όλες) μελλοντικές του ανάγκες σημαίνει καλή επένδυση ενός σοβαρού ποσού και τελικά οικονομία.

Έτσι, στην περίπτωσή σου, προτείνω να κινηθείς σε κάποια λύση που θα σου προσφέρει τη δυνατότητα αρχικά αυτόματων ρυθμίσεων, αλλά και την επιλογή manual που θα χρειαστείς στο μέλλον (κυρίως στις ευρυγώνιες λήψεις).

Επίσης, θα πρέπει να υπάρχει τρόπος σύνδεσης/συνεργασίας με το συνδυασμό φωτογραφικής μηχανής + housing που ήδη διαθέτεις, αλλά να προβλέπεται και σύνδεση με άλλους συνδυασμούς αντίστοιχου εξοπλισμού. Ο μόνος τρόπος να ενεργοποιηθεί το flash από τον ήδη υπάρχων εξοπλισμό σου είναι ο "οπτικός", που μπορεί να περιλαμβάνει εξωτερική σύνδεση με οπτική ίνα (και "ακύρωση" του εσωτερικού flash) ή και απλή ενεργοποίηση οπτικού αισθητήρα ενσωματωμένου στο εξωτερικό flash χωρίς καμία σύνδεση.

Τώρα, αν μελλοντικά αποφασίσεις να αλλάξεις housing ή να περάσεις σε dSLR, θα θελήσεις τη σύνδεση του flash σου με καλώδιο (ηλεκτρική σύνδεση). Ακόμη και αν δεν αναβαθμιστείς ποτέ αλλά θελήσεις να πουλήσεις το flash σου, το αγοραστικό σου κοινό θα είναι μεγαλύτερο αν το flash διαθέτει περισσότερους από ένα τρόπους ενεργοποίησης/σύνδεσης με τη φωτογραφική μηχανή.



Μετά από όλη αυτή την ανάλυση, σου προτείνω ΙΝΟΝ Ζ-240, τα οποία έχω δουλέψει τόσο σε compact όσο και σε dSLR μηχανή και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και τις δυνατότητες που μου παρέχουν, ενώ υπάρχουν αρκετοί εδωμέσα που τα χρησιμοποιούν με την ίδια ικανοποίηση. Ξεκινάς με πακέτο σύνδεσης με οπτική ίνα και αυτόματες TTL ρυθμίσεις και συνεχίζεις από εκεί και όπου σε βγάλει..!


Επίσημος αντιπρόσωπος της ΙΝΟΝ στην Ελλάδα είναι η EconOptics (Ακαδημίας 32 αν δεν κάνω λάθος) και απ' όσο γνωρίζω, οι τιμές στα flash είναι στα ίδια επίπεδα (αν όχι φθηνότερα) από τις τιμές που βρίσκεις γενικά στο internet.


Τέλος, για το θέμα των βραγχιώνων, αν σε ενδιαφέρει να επενδύσεις σε σύστημα που αναβαθμίζεται, θα πρέπει να κινηθείς σε λύση αρθρωτού βραγχίονα του οποίου τα τμήματα συνδέονται με "πεταλούδες", στον οποίο μπορείς να προσθέσεις έξτρα τμήματα αν οι μελλοντικές σου ανάγκες το απαιτήσουν (π.χ. ευρυγώνιες λήψεις με dome port). Για macro αρκεί ένα μπράτσο μέτριου συνολικά μήκους, εφόσον έχει μπόλικους βαθμούς ελευθερίας κίνησης (σύνδεση με μπίλια και πεταλούδα στο housing, σύνδεση με μπίλια και πεταλούδα στο flash).




Ψάξου κιάλλο, άκουσε και άλλες γνώμες και μετά αποφάσισε!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-10, 00:50
Yanna Yanna is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Μηνύματα: 2
Απάντηση: εξωτερικο φλας για G10?

Ευχαριστώ Grandblue,

πολύ βοηθητικά όσα έγραψες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.