Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-11, 14:20
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Αναζητούνται εθελοντές...

το βρωμερό ΥΠΕΚΑ, του βρωμερού κράτους που λέγεται Ελλάδα αναζητά εθελοντές - σκουπιδιάρηδες για να το καθαρίσουν...
cleanday.ypeka.gr,
μάλιστα γίναμε και μόδα...τώρα μάθανε πως υπάρχουν αυτοδύτες που δεν είναι αρχαιοκάπηλοι ή ψαρομπουκαλάκηδες
http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?f...language=el-GR

όσοι πιστοί να πάτε...

ΥΓ. να δω πότε αυτοί οι καρεκλοκένταυροι Μαυρογιαλούροι θα κάνουν τα δέοντα που έλεγε και ο Γιωργάκης για να μη βρωμίζουν (οι ίδιοι πρώτοι απ' όλους) τη χώρα μας
__________________
Οικωλογικά αναίσθητος

Βουτήξτε και για μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 31-05-11 στις 14:28. Αιτία: διόρθωση link
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-11, 23:14
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Αναζητούνται εθελοντές...

Ας δούμε την θετική πλευρά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-11, 10:58
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αναζητούνται εθελοντές...

Ωραια Νεοκλη , ας δουμε και τη θετικη πλευρα !
ΘΕΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ 1 . Ο ερασιτεχνης αυτοδυτης !

Θα κανει καλο στον τοπο του , ακομα και αν δεν καταλαβαινει που πανε τα λεφτα που παιρνουν οι διαφοροι φορεις για να καθαριζουν τις ακτες και τις θαλασσες (ειναι ψεμμα να πουμε οτι δεν διατιθενται κονδυλια , ελεεινο ψεμμα) . Θα περασει ενα Σ/Κ ή μια μονον μερα μπαινοντας σε βρωμονερα (οχι παντα , αλλα γινεται κι αυτο) με τον δικο του εξοπλισμο και διακινδυνευοντας την προσωπικη του υγεια θα πιασει με τα χερια του εναν σωρο βρωμιες . Βγαινοντας θα του κανουν και το τραπεζι (κατα πως εκαναν την εποχη της βιομηχανικης επαναστασης στους πειναλεους) θα βγει φωτο με το βουνο τα σκουπιδια και ολα τα αλλα ζωντανα σκουπιδια που δεν ειχαν την παραμικρη σχεση με την κινηση που εκανε , ή τουλαχιστον δεν ειχαν την ιδια σχεση που απλα τρεχουν στις καμερες για το θεαθειναι (αλλιως σημερα το λεμε Γ.Τ.Π.) και θα παει ευχαριστημενος στην ευχη του καλου θεουλη , εχοντας κανει την καλη του πραξη .

ΘΕΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ 2 . Αυτοι που εχουν οικονομικο οφελος απο τον καθαρισμο !

Ολοι αυτοι οι επαγγελματιες που εκμεταλλευονται την συγκεκριμμενη περιοχη , ειτε εχουν ταβερνες ειτε μπαρ ειτε περιπτερο ειτε μαγαζι με ειδη δωρων ειτε καταδυτικο κεντρο (in situ ή απλα να χρησιμοποιει την ακτη εκεινη για σχολεια - βουτιες) , αφηνουν να γεμιζει ο τοπος σκουπιδια διοτι τα πεταν αυτοι ειτε δεν νοιαζονται αν πεταει κανενας αλλος . Επισης ολοι οι αρουραιοι ( Υπουργακια , Βουλευτακια , Γραμματεις , Φαρισαιοι , Δημαρχακια , Κοινοταρχακια , Αντιδημαρχακια , και λοιπα κατσαριδακια ) , οι οποιοι διαχειριζονται τα λεφτα για να προκαλεσουν καποια τετοια κινηση (Ο θεος ειναι μεγαλος και ο Μαμωνας προφητης του) . Επισης το καταδυτικο κεντρο που ειναι πισω απο τον καθαρισμο , τον επιδιωκει και τον οργανωνει . Συγκεκριμενο καταδ. κεντρο θα παρει απο καθαρισμο που εκαναν "φιλοι" του κεντρου θυσιαζοντας το Σαβ/κο τους , ενα ολοφρεσκο καυτο χιλιαρικακι ,για 30-40 γεμισματα που εκανε (οι αφισσες ,λογοτυπα κλπ κλπ δεν υπολογιζονται γιατι αυτα ειναι διαφημιση του κεντρου και αλλων εταιριων) .

Λοιπον εγω πηγαινω και θα πηγαινω σε καθαρισμους , δεν θελω λεφτα διοτι το κανω για παραδειγματισμο και οχι για να κλεψω την δουλεια αλλωνων που ηδη πληρωνω και δεν γινεται . Δεν βλεπω ομως παιδια γυρω μου κατα την διαρκεια του καθαρισμου , αρα ο παραδειγματισμος τελειωνει εδω διοτι you can't teach an old dog new tricks , αρα και η καλη μου προθεση .
Ουτε φαγητο θελουμε , ουτε διαμονη για να μαζευουμε σκουπιδια . Θελουμε να μαθει ο κοσμος να μην τα πεταει , οχι να βασιζεται οτι θα ερθουν οι μαλακες του χρονου παλι στην αρχη της σαιζον για να μαζεψουν τα αμαζευτα .
Λοιπον , επειδη δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ εμπιστοσυνη πια σε ολοκληρο αυτο το κωλοσυστημα , δειξτε μας στ'αληθεια γιατι θελετε να καθαρισουμε το εκαστοτε μερος και αν δουμε μισο σκουπιδι μετα τοτε οι κυρωσεις θα βαραινουν τους "Διοργανωτες" τους "αρμοδιους" και λοιπα και λοιπα .
Βγαλτε απο τα λεφτα που ροκανιζουν τριβοντας τις λαδωμενες μουτσουνες τους ολοι οσοι τα παιρνουν και γελουν εις βαρος των κορο'ι'δων και να πειτε . Ποσοι αυτοδυτες βουτουν για τον καθαρισμο ? Ας πουμε αντιστοιχει στον καθε εναν 50 ευρω η βουτια ( πολυ λιγοτερα απο αυτο που παιρνει ο επαγγελματιας , αντε τυχερακηδες θα περισσεψει κατι ) . Οποιος θελει τα κραταει , οποιος θελει τα βαζει σε ενα κοινο ταμειο , (απαγορευεται να το διαχειριζεται οποιος εχει επαγγελματικη σχεση με ο,τι προανεφερα) , ας πουμε Συλλογος (οχι απαραιτητα βεβαια , διοτι και εκει η εμπιστοσυνη δοκιμαζεται σε καποιες περιπτωσεις) και να γινεται κατι ομορφο για τους εθελοντες (απλα τωρα θα πεις , μα δεν εισαι εθελοντης . Ουτε πριν ημουν , πριν ημουν κορο'ι'δο) , ή ακομα καλυτερα , για τον περιβαλλον .

Τωρα , αν θελεις μας λες και συ (εσυ οχι μονον ο Νεοκλης , ολοι-ες οσοι-ες διαβαζουν) την αποψη σου για την θετικη πλευρα . Γενικα , οποιος δεν καρπωνεται χρηματα απο αυτα μπορει να εχει γνωμη εδω πιστευω
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-11, 12:16
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Αναζητούνται εθελοντές...

Θετική πλευρά:

Τα ΜΜΕ ασχολούνται με το θέμα, το εκμεταλλευόμαστε για να φύγει επιτέλους η ρετσινιά του αρχαιοκάπηλου και του ψαρομπούκαλου. Η κατάδυση είναι κάτι όμορφο και το κάνουμε σε αρμονία με το περιβάλλον.

Τώρα το πολιτικό-κοματικο καπέλωμα (που και μένα δεν μου αρέσει) μπορούμε να το αποφύγουμε κάνοντας πχ δικές μας εκδηλώσεις.

Σε αυτές τις εκδηλώσεις είδα να συμμετέχουν και νέα παιδιά που προτίμησαν να πάνε να εργαστούν εθελοντικά παρά να κλειστούν σε ένα δωμάτιο παίζοντας playstation, είδα να ευαισθητοποιούνται πολίτες που δεν καταδύονται, είδα νέους φίλους της κατάδυσης να γεννιόνται. Αυτό πρέπει να το συνυπολογίσουμε και μετά να ζυγίσουμε τα θετικά και τα αρνητικά (που όπως κι εσένα απασχολούν τους περισσότερους απο μας)

Το ότι κοντά στα φρούτα έρχονται και τα σκουλίκια δεν σημαίνει ότι πρέπει να κόψουμε να τρώμε φρούτα. Τα σκουλίκια τα καταπολεμάς σε άλλο επίπεδο και παράλληλα με τα όσα κάνεις. Αλλιώς να παραιτηθούμε, να σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και να μην κάνουμε τίποτα παρά να παραπονιόμαστε για την πολιτεία ξεχνώντας ότι η πολιτεία είμαστε εμείς οι πολίτες (και όχι οι idiotες).

Ευχαριστώ για την γόνιμη σκέψη
Ν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 06-06-11 στις 12:21.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-11, 12:47
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Αναζητούνται εθελοντές...

Μιχάλη, δεν φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ με όλα αυτά.....
Καρά....συμφωνώ
Ακριβώς έτσι είναι φιλαράκι - αλλά ακριβώς μιλάμε!!!
Σε μια μπουρδελοκατάσταση όπως η δικιά μας, έτσι και χειρότερα είναι τα πράγματα.
Ξέρεις οτι στο παρελθόν καθαρίσαμε και εμείς άπειρες φορές.... (το γνωρίζεις καλά)
Ωστόσο....δεν είδα καμία ευαισθητοποίηση και δεν ανακάλυψα όλα αυτά τα χρόνια και καμία θέληση για ευαισθητοποίηση.... απο φορείς - επαγγελματίες - απλούς ανθρώπους της παραλίας.
Αντιθέτως μάλιστα, μας κοιτάνε και στραβά. Κάποτε έκανα και μια γραπτή πρόταση στο δίκτυο που ασχολείτε με τους καθαρισμούς κάθε Μάιο (διαφήμιση δεν θα τους κάνω) και τους εξήγησα κάποιους λόγους που η προσπάθεια αυτή πρέπει και επιβάλλεται να ευαισθητοποιήσει και να σηκώσει απο την ''σεζλόγκ'' τον φραπεδάκια κλπ...
Διαφωνώ, ακόμα και με την χρονική στιγμή που επέλεξαν, καθώς τον Μάιο στις παραλίες βρίσκονται μόνο λίγοι τουρίστες που ούτως ή άλλως δεν πετάνε τα σκουπίδια τους όπου να 'ναι και μερικοί έλληνες που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μαυρίσουν γρήγορα και να μην τους ενοχλήσουν!!!
Πάντοτε απορούσα τι κάνουμε εμείς εκεί σε μια έρημη σχετικά παραλία να προσπαθούμε να μαζέψουμε τις βρωμιές των άλλων και να μας παρατηρούν απο τις ταβέρνες, τα μπαράκια και τα μπαλκονάκια οι διάφοροι, αφήνοντάς μας να τα μαζέψουμε καλά....
Τελικά αποφασίσαμε οτι δεν είμαστε σκουπιδιάρηδες κανενός. Ετσι απλά.
Δικαίωμα στην παιδεία έχουν όλοι. Ας το ανακαλύψουν έστω και αργά μερικοί....

Υ.Γ: τους δίνουμε και παρακίνηση με το σύνθημα: KAΝΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seafarer : 06-06-11 στις 12:50.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-11, 17:35
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Αναζητούνται εθελοντές...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Θετική πλευρά:

Τα ΜΜΕ ασχολούνται με το θέμα, το εκμεταλλευόμαστε για να φύγει επιτέλους η ρετσινιά του αρχαιοκάπηλου και του ψαρομπούκαλου. Η κατάδυση είναι κάτι όμορφο και το κάνουμε σε αρμονία με το περιβάλλον.

Τώρα το πολιτικό-κοματικο καπέλωμα (που και μένα δεν μου αρέσει) μπορούμε να το αποφύγουμε κάνοντας πχ δικές μας εκδηλώσεις.

Σε αυτές τις εκδηλώσεις είδα να συμμετέχουν και νέα παιδιά που προτίμησαν να πάνε να εργαστούν εθελοντικά παρά να κλειστούν σε ένα δωμάτιο παίζοντας playstation, είδα να ευαισθητοποιούνται πολίτες που δεν καταδύονται, είδα νέους φίλους της κατάδυσης να γεννιόνται. Αυτό πρέπει να το συνυπολογίσουμε και μετά να ζυγίσουμε τα θετικά και τα αρνητικά (που όπως κι εσένα απασχολούν τους περισσότερους απο μας)

Το ότι κοντά στα φρούτα έρχονται και τα σκουλίκια δεν σημαίνει ότι πρέπει να κόψουμε να τρώμε φρούτα. Τα σκουλίκια τα καταπολεμάς σε άλλο επίπεδο και παράλληλα με τα όσα κάνεις. Αλλιώς να παραιτηθούμε, να σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και να μην κάνουμε τίποτα παρά να παραπονιόμαστε για την πολιτεία ξεχνώντας ότι η πολιτεία είμαστε εμείς οι πολίτες (και όχι οι idiotες).

Ευχαριστώ για την γόνιμη σκέψη
Ν
Δεν θα διαφωνήσω Νεοκλή μου επι της ουσίας.... ξέρω οτι η σκέψη σου είναι πάντα εμπεριστατωμένη και κυρίως καλοπροαίρετη.....

Θα πω μόνο τα εξής: την ρετσινιά του ψαρομπούκαλου και του αρχαιοκάπηλου δεν την διεκδικήσαμε ποτέ, παρά μας την προσάψανε αυτοί που είναι άσχετοι, αμόρφωτοι και απαίδευτοι. Δεν θα αισθανθούμε εμείς ενοχές για τις δικές τους παρωπίδες και κυρίως δεν έχουμε την ανάγκη (όλοι μας) να αποδείξουμε τίποτα και σε κανέναν κερατά!!!

Είδες να συμμετέχουν και νέα παιδιά γιατί κάποιος - οι που εμπλεκόντουσαν τα παρακίνησαν, αλλά μέχρι εκεί. Αυτό είναι θέμα παιδείας φίλε μου (το ξέρεις εσύ) και ξεκινάει απο την πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Δεν αφήνεις το παιδί να μεγαλώσει μέσα στα σκουπίδια και μετά του λές: αυτό το Σ-Κ πάμε να καθαρίσουμε, παρά το γαλουχείς και το εκπαιδεύεις στην ηλικία που είναι εύπλαστο και δεκτικό να απορροφήσει την γνώση και να την κάνει βίωμα! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ.
Ολα τα άλλα είναι πασαλείματα σαν την γριά που φτιασιδώνεται για να δείχνει νέα!

Παρεπιπτόντως..... αυτό το θέμα γράφετε και συζητήτε σε μια εποχή που γίνετε γενικός χαμός απο καθαρισμούς. Μιλάμε οργασμός κανονικός!!!
Ανοίγεις το facebook και δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις τα μηνύματα.
Ολοι ξαφνικά καθαρίζουν.
Οι μέν καθαρίζουν - οι δε απο πίσω βρωμίζουν και τούμπαλιν!!!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-11, 18:14
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αναζητούνται εθελοντές...

Σε οργανωμενες πλαζ , οι καθαρισμοι να γινονται με την οικονομικη συνδρομη των επιχειρηματιων που εκμεταλλευονται τις ακτες αυτες και τα χρηματα να τα δικαιουνται ΜΟΝΟΝ αυτοι που βουτηξαν και καθαρισαν . Απο κει και περα (δεν ψαχνω τροπο να βγαλω λεφτα εδω , αντιθετως με ενοχλουν τα παρασιτα ) , τα χρηματα μπορουν να συγκεντρωνονται και να γινονται καποια , εστω και μικρα εργα - κινησεις , που θα επρεπε να γινονται αλλα "δε βαριεσαι , ωχ αδερφε" οπως συνηθιζει να λεει το συναφι μας (ο λαος) .
Επισης , το μηνυμα μας δεν ειναι , "Φερθειτε κτηνωδως ασυνειδητα στις παραλιες και στην θαλασσα και μετα το Πασχα ειναι κατι βλακες που θα ερθουν να σας τα καθαρισουν τζαμπα χαχαχαχαχα , τι κορο'ι'δα !"
Το μηνυμα ειναι "Σεβαστειτε το περιβαλλον γυρω σας και μην πετατε σκουπιδια σεβαστειτε τους εαυτους σας και τα παιδια αυτου του πλανητη , ειτε ειναι ανθρωποι , ειτε αλλα ειδη (που εχουν την ατυχια να ζουν μαζι μας) "
Νεοκλη , φυσικα και δεν σε αμφισβητω , αλλα σε αυτες τις εκδηλωσεις διατιθενται χρηματα , τα οποια δαγκωνει ο πιο πονηρος , οποιος προλαβει . Λοιπον οι αντιρρησεις μου ειναι δυο : Οπως προειπα , τα λεφτα ΜΟΝΟΝ σε αυτους που βουταν και μαζευουν και , σε περιπτωση που δεν εμφανιστουν σχολεια ακυρος ο καθαρισμος . Αν οι επιχειρηματιες και "παραγοντες" θελουν καθαρη ακτη και καθαρη θαλασσα , να προσλαβουν συνεργειο να τους κανει την δουλεια "επαγγελματικα" , κανονικα , με ολα πληρωμενα , και τα ενσημα μεσα , με παραστατικα , the works που λενε . Να μην κλεβουμε και το μεροκαματο απο τους επαγγελματιες του χωρου , το θεωρω ανηθικο .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-11, 18:28
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αναζητούνται εθελοντές...

συμφωνώ λίγο πολύ με όλους γιατί όπως πάντα όλοι δίκιο έχετε....
όμως το πρόβλημα των σκουπιδιών έχει πάρει μια διάσταση τόσο ανεξέλεγκτη που ειλικρινά δεν ξέρω αν μας παίρνει πια να το φιλοσοφούμε....

Δεν με νοιάζει καθόλου αν θα γινει ή όχι ένα επετειακό σκουπιδομάζωμα κάθε χρόνο... ούτε κι εγώ πολυπιστεύω πια σε όλο αυτο το πανηγύρι (αν δε συνοδεύεται τουλάχιστον από κάποια συγκροτημένη προσπάθεια ανάδειξης του γενικότερου προβλήματος)...
πιστεύω όμως ότι κάθε δύτης που αγάπησε αυτή τη θάλασσα οφείλει πλέον να κυκλοφορεί με διχτάκι πάνω του σε κάθε βουτιά του, όλο το χρόνο, και βγαίνοντας να απλώνει επιδεικτικά τα σκουπίδια στην παραλία προς τέρψιν του περίγυρου, προτού τελικά τα στείλει στον κάλαθο....

και παραφράζοντας, όπου κι αν κοιτάξω ο βυθός της Ελλάδας με πληγώνει...
(γιατί καλή ελλάδα ποτέ μου δεν γνώρισα, τον όμορφο βυθό όμως τον έχασα μέσα απ' τα χέρια μου...)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-11, 21:42
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Αναζητούνται εθελοντές...

πολύ μ αρέσει που ξεκίνησε αυτή η κουβέντα
Συμφωνώ πάρα πολύ με τον Μιχάλη και τον Κώστα...
Επίσης πολύ καλή η ιδέα για τα σχολεία ή παρουσία μικρών φίλων τέλος πάντων

Υ.Γ. σε κάθε τέτοια σχετική συζήτηση θα ήθελα να μπαίνει ο δεκάλογος του τι μαζεύω και τι δε μαζεύω που είχε ανεβάσει η Μαρία παλιότερα και όπως είχα προτείνει τότε θα θελα να είναι πιο εμφανές στο site
__________________
Οικωλογικά αναίσθητος

Βουτήξτε και για μας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-11, 08:56
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αναζητούνται εθελοντές...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνώ λίγο πολύ με όλους γιατί όπως πάντα όλοι δίκιο έχετε....

Μαρια , οχι μονον εχουμε παντα δικιο , αλλα εσυ φταις για ολα (ρετσινια που σου κολλησε απο τοτε που βουτηξες δις με το Θετις και εισαι υπολογη σε ολα μεχρι να βουτηξω κι εγω κι ας μην ειναι η δουλεια μου αυτη )

όμως το πρόβλημα των σκουπιδιών έχει πάρει μια διάσταση τόσο ανεξέλεγκτη που ειλικρινά δεν ξέρω αν μας παίρνει πια να το φιλοσοφούμε....

Εμεις φιλοσοφουμε και γινομαστε συνενοχοι της καταστασης , προσφεροντας στους τοπικους λιμοκοντορους (Δημοι , Κοινοτητες , κομματικες νεολαιες και ο,τι αλλο πρεπει να απαγχονιστει σε αυτην την χωρα , χωρις να γενικευω γιατι ολο και καπου θα υπαρχει μισος καλος) , σε συνδυασμο με τους τοπικους επιχειρηματιες την υπεροχη ευκαιρια να ληστευουν και αυτο το δημοσιο χρημα και να καρπωνονται απο τον κοπο και την καλη προθεση ανθρωπων σαν κι εμας .

Δεν με νοιάζει καθόλου αν θα γινει ή όχι ένα επετειακό σκουπιδομάζωμα κάθε χρόνο... ούτε κι εγώ πολυπιστεύω πια σε όλο αυτο το πανηγύρι (αν δε συνοδεύεται τουλάχιστον από κάποια συγκροτημένη προσπάθεια ανάδειξης του γενικότερου προβλήματος)...

Αναδειξη του τοπικου καραγκιοζη κλεφτοκοτα γινεται

πιστεύω όμως ότι κάθε δύτης που αγάπησε αυτή τη θάλασσα οφείλει πλέον να κυκλοφορεί με διχτάκι πάνω του σε κάθε βουτιά του, όλο το χρόνο, και βγαίνοντας να απλώνει επιδεικτικά τα σκουπίδια στην παραλία προς τέρψιν του περίγυρου, προτού τελικά τα στείλει στον κάλαθο....

Εδω συμφωνω μαζι σου απολυτα , καλο ειναι ο,τι βλεπουμε , ει δυνατον να το μαζευουμε (αρχαια , ψαρια κλπ ) (φυσικα αστειευομαι )

και παραφράζοντας, όπου κι αν κοιτάξω ο βυθός της Ελλάδας με πληγώνει...
(γιατί καλή ελλάδα ποτέ μου δεν γνώρισα, τον όμορφο βυθό όμως τον έχασα μέσα απ' τα χέρια μου...)

Καλη Ελλαδα γνωρισες και γνωριζεις (αν οχι να σου συστησω μια γνωστη μου τπου ονομαζεται Ελλαδα που ειναι απο την Καβαλα και ειναι μια χαρα παιδι ) , καλη διαχειρηση και σωστη κοινωνικη πολιτικη δεν γνωρισαμε γιατι ολοι θελουμε να φαμε ο ενας τον αλλον . Καλους βυθους , δοξα τω Ρα εχεις δει (μην συγκρινεις με τροπικα) , οι επομενοι ειναι που δεν θα δουν ουτε τα λιγα που εχουμε την τυχη να δουμε .
Οπου και να παω , οσο και να ειμαι λιγακι προσεκτικος και συνειδητοποιημενος , πληγωνω κι εγω την Ελλαδα μαζι με ολους αυτους που βριζω , αλλα μετα φωναζω πιο δυνατα απο τους αλλους για να νομιζουν οτι εγω ειμαι αθωος σε ολες τις κατηγοριες (σιγουρα ειμαι σε καποιες σημαντικες αλλα σιγουρα οχι σε ολες )
. Οπως και να εχει τωρα ειναι η ευκαιρια να προσπαθησουμε περισσοτερο παρα να ακολουθησουμε την ευκολη λυση ,δηλαδη να τα βροντηξουμε ολα και να μην κανουμε ουτε τα λιγα καλα που καναμε
Μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα , μπουμπλε μπουμπλε , σμπαρεκουααακ (επειδη μου λεει να αυξησω τον αριθμο των λεξεων)
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:27.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.