Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 27-03-09, 00:49
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

μετα απο ολα αυτα για ενα πραγμα αρχισα να αμφιβαλω.
οτι το ψαρι στο τραπεζι ειναι ωφελιμο στην υγεια.

ρε παιδια, μηπως δε τα τρωτε;
__________________
Physical Diver
  #92  
Παλιά 27-03-09, 01:00
tdrackos tdrackos is offline
Ο χρήστης διαγράφηκε μετά από αίτησή του
 
Εγγραφή: 26-03-2009
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
1ον. Περί ροφού
2ον. Περί νόμιμου αριθμού και κιλών μαύρων ψαριών ανά ψάρεμα ανά υποβρύχιο κυνηγό
Και για το καπνισμα σε δημόσιους χώρους , και για την τηρηση των 50χλμ/ωρα στις κατοικημενες περιοχες , πολυ σημαντικοτερους κ ουσιαστικοτερους περιορισμους που βλαπτουν το συνανθρωπο μας ,
αλλα ειμαι σιγουρος πολλοι απο εδω (για να μην πω ολοι) δεν τηρουν παντα!!

Οχι οτι ο ροφος δεν κινδυνεύει...
Εξαλλου,εχουν γινει ατελειωτες συζητησεις στο απαγορευμενο "GreekDivers"
οσον αφορα τη σταση μας απέναντι σ αυτο το ψαρι..

Κινδυνευει ομως πολυ περισσότερο από την ψαρόσουπα (!!) και την κακαβιά που θα φαμε στην ταβερνα !!!

Οχι οτι δεν ειναι παρανομος αυτος που θα βγαλει 6 κιλα μεγαλες τσιπουρες ή συναγριδες...

Ειναι ομως κατα πολυ ηθικοτερος , κ πιο συνηδειτοποιημενος οικολογικά από εναν που θα παει με την οικογενεια του και θα φαει 1 κιλο μαριδα στην ταβερνα!
(ο νομιμος κ "οικολογος" , και καλα..)

Αληθεια... μαριδακι εχουμε φαει ποτε..?
Εχουμε αναρωτηθεί ποτε πως φτανει στο πιατο μας?
  #93  
Παλιά 27-03-09, 01:28
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Πέρα από την απερισκεψία που χαρακτηρίζει το όλο θέμα , με αυτά που ειπώθηκαν έχει γίνει και επικίνδυνο ! . Παραθέτω μερικά από αυτά που βγάζουν μάτι ...

''’Εκεί που ο άνθρωπος δεν είναι παντοδύναμος, εκεί που ο άνθρωπος δεν είναι στη κορυφή της πυραμίδας.’’

'’ Η ηθική, είναι και αυτή μια καθαρά ανθρώπινη επινόηση, δεν απαντάται ως νόμος της φύσης στο σύμπαν. Έτσι ποτέ δεν θα τη βάλω στους λογισμούς μου, για να αιτιολογήσω κάτι.’’

‘’Το δελφίνι είναι θηλαστικό, δεν θα μπορούσα ποτέ να χτυπήσω ένα. Είναι έξυπνα πλάσματα, και η νοημοσύνη είναι κάτι το οποίο σέβομαι απεριόριστα.’’

‘’Όλοι έχουν μια σκοτεινή πλευρά τελικά:’’

‘’Η νοημοσύνη φέρνει σεβασμό’’

‘’Δεν με ευχαριστεί ένας τέτοιος φόνος’’

‘’Η χελώνα δεν αποτελεί θηρευτική πρόκληση. Άσε που είναι και όμορφη. ''

''Ειλικρινά, δεν ξέρω γιατί δεν θα χτυπούσα ποτέ μια χελώνα’’

‘’Ίσως τα κοινωνικά πρότυπα που έχουμε μας επιτρέπουν να διοχετεύσουμε τα κυνηγετικά μας ένστικτα προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις’’

‘’Δε ξέρω ειλικρινά γιατί δεν θα χτυπούσα μια χελώνα.’’

‘’Δε ξέρω γιατί οι φάλαινες δολοφόνοι σκοτώνουν. Δε ξέρω γιατί τα δελφίνια σκοτώνουν. Ξέρω ότι υπάρχει απόλαυση σε αυτό. Όσο περίεργο και αν ακούγεται, είναι αληθινό (και συνήθως και πολύ νόστιμο!). Είναι κάτι που έχουμε μέσα μας, απο τότε που γεννηθήκαμε. Δεν είναι τυχαίο ότι το ανθρώπινο έμβρυο, κατά τα στάδια της κύησης, περνά φάσεις που αναπαριστούν διάφορα εξελικτικά στάδια της πορείας μας . Είναι ένα κομμάτι αγριάδας μέσα μας. ‘’

‘’Και άγριος σημαίνει ελεύθερος.’’

‘’Φοίβο παλικάρι μου δεν σε καταλαβαίνουν,...........μη προσπαθείς,όσο αγνά,απλά,ανθρώπινα και να το γράψεις,δεν θα σε καταλάβουν,.......πρώτον γιατί δεν μπορούν να δούν την θάλασσα όπως εσύ,............πρέπει κάτι να τους σφίγγει,μιά ζώνη,μιά μπουκάλα,ένας ρυθμιστής,...είναι εξαρτημένοι απ'τα καλαμπαλίκια,...δεν θα σε νιώσουν ποτέ τι σημαίνει το δικό σου "ελεύθερος"..........και δεύτερο εσύ σκοτώνεις ψάρια,είσαι κατάλειπο άλλου αιώνα,ξεπερασμένος.......’’

Λυπάμαι που υπάρχουν ακόμα τέτοιες αντιλήψεις και νοοτροπίες που για την διασκέδαση και την αναψυχή μας πρέπει κάτι να θυσιαστεί . Πρέπει δηλαδή σαν παντοδύναμοι που είμαστε να εξουσιάζουμε κάθε τι πάνω στη γη ... Είμαστε οι Ανθρωποι εμείς ! . UBER ALLES !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dmanetakis : 27-03-09 στις 01:32.
  #94  
Παλιά 27-03-09, 02:07
Σπύρος-Ιάσων Σπύρος-Ιάσων is offline
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
1ον. Περί ροφού
2ον. Περί νόμιμου αριθμού και κιλών μαύρων ψαριών ανά ψάρεμα ανά υποβρύχιο κυνηγό

Ο Θόδωρος μάλιστα παραπάνω αναφέρει και τα περί "νομολατρείας". Περιμένω την απάντησή σου Σπύρο-Ιάσωνα.
1ον: Λίγο παλαιότερα είχα την ίδια άποψη, προερχόμενη από την ίδια πηγή και την είχα εκφράσει και στον περιοδικό τύπο καθώς και στα 2 φόρα (gd,sf). Σήμερα, και έχοντάς το ψάξει λίγο περισσότερο καταλήγω στο ότι το πράγμα είναι πιο πολύπλοκο απ'ότι το παρουσιάζουν... Βλέπεις οι βυθοί της Ελλαδας, έχουν κάτι πραγματικά μοναδικό για τα δεδομένα της Μεσογείου. Ξέρεις ποιο είναι αυτό? Το καταφύγιο. Όταν απαγορεύτικε το ψάρεμα του ροφού στη Γαλλία, έγινε γιατί εκεί οι βυθοί στα ανοιχτά ήταν μεγάλες εκτάσεις από άμμο χωρίς κανένα καταφύγιο. Ότι ψάρια υπήρχαν, ξεκληρίστικαν γρήγορα γρήγορα γιατί α) και δεν μπορούσαν να καταφύγουν βαθύτερα λόγω έλλειψης καταφυγίου και β) δεν μπορούσαν να ανανεωθούν οι πληθυσμοί με τους τότε ρυθμούς αλιείας λόγω του ότι δεν υπήρχαν βαθύτερα για να τους ανανεώσουν. Άσε που στην Ελλάδα δεν έχουν υπάρξει σοβαρές και εμπεριστατωμένες μελέτες.
Ξέρεις μέχρι τι βάθος έχει βρεθεί πληθυσμός του ροφού? Μέχρι τα 250 μετρα, ανοιχτά της Σικελίας αν θυμάμαι σωστά. Ο ψαροντουφεκάς μέχρι ποιά ζώνη μπορεί να αλληλεπιδρά με τα ψάρια γενικότερα, γνωρίζετε? Αν εξαιρέσουμε κάποιους λίγους (πολύ λίγους) που έχουν πραγματικά τεράστιες απνεϊστικές δυνατότητες, όλοι οι υπόλοιποι δύσκολα θα ξεπερνούν συστηματικά τα 25-30 μέτρα. Ο μέσος ψαροντουφεκάς, βουτά γύρω στα 15. Έχω δει εικόνες από βίντεο ικανών φίλων ψαροκυνηγών, με ροφούς πολλούς στη ζώνη κάτω των 35 στην Κρήτη. Και ευτυχώς, οι πετρώδεις βυθοί που υπάρχουν στην Ελλάδα φτάνουν και σε 3ψήφιο νούμερο βάθους σε όλο το Αιγαίο.
Επί του κινδύνου να αφανιστεί ο ροφός λοιπόν, στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση ακόμη και με τη δράση της παράνομης αλιείας που είναι πολύ περισσότερη από αυτή του ψ/τ. Κι αυτό γιατί ακριβώς έχει καταφύγιο, κάπου που δεν θα μπορέσει να τον πλησιάσει ο άνθρωπος.
Ένας ακόμη λόγος που δεν θα ξεμείνουμε από ροφούς είναι πως έχουν μάθει τον ψαροντουφεκά. Από μικρά ψάρια, απ'όταν ζούσαν στη ρηχή ζώνη, έχουν δεί πολλές πολλές φορές ψαροτουφεκάδες να σκοτώνουν άλλα ψάρια, μιας και αυτοί λόγω μεγέθους δεν αποτελούσαν στόχο ακόμη. Μεγαλώνοντας λοιπόν έμαθαν να προφυλάσσονται και με το που παίρνουν χαμπάρι άνθρωπο (όχι μόνο ψαροντουφεκά) εξαφανίζονται στα άδυτα των θαλαμιών τους για να προστατευτούν.
Και το επόμενο μεγάλο ζήτημα: Το ότι δεν βλέπετε/βλέπουμε ψάρια στην πιο ρηχή ζώνη (20-25 μέτρα), δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν...! Πολύ απλά, επειδή έχουν μάθει να είναι υπερ-καχύποπτα, σπεύδουν να κρυφτούν πριν ακόμη δούν τον κυνηγό ή τον αυτόνομο μόνο και μόνο από τον ήχο που προκαλείται από τον εξοπλισμό και λόγω της αντίληψης της κίνησης μέσω της πλευρικής γραμμής.
Και ξαφνικά καταδύεσαι σε ένα χώρο όπου δεν κινήται τίποτε και κάθεσαι και περιμένεις να δεις κάποιο σημάδι ζωής αλλά και πάλι τίποτε. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα ψάρια δεν είναι εκεί. Εκεί είναι, αλλά είναι πολύ καλά κρυμμένα, με τέτοιο τρόπο ώστε εσύ κι εγώ να μην μπορούμε να τα αντιληφθούμε. Θυμάσαι που είπε ο Φοίβος κάτι πιο πάνω για τη γνώση που θα τον οδηγήσει στην κατάκτηση του θηράματος? Ένα απ'όλα που εννοούσε ήταν ακριβώς αυτό. Το να μπορέσεις να μάθεις και στη συνέχεια να ερμηνεύσεις τα σημάδια (που με πολύ κόπο και χρόνο αποκτήθηκαν) που θα σου δείξουν που είναι κρυμμένα τα ψάρια για να τα κυνηγήσεις.

2ον: Τεράστια κουβέντα. Θα ξεκινήσω με παράδειγμα: Αν κανονίσω ψάρεμα με άλλα 3 φιλαράκια και βγάλουμε ο καθένας από ένα ροφό, είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα με το να πάει ένας μόνος του στον ίδιο τόπο και να βγάλει 4 ροφούς. Το τοπικό οικοσύστημα χάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα. Στην πρώτη περίπτωση όμως είμαστε νόμιμοι (ένα μαύρο ανά άτομο, ανα ημέρα) ενώ στη δεύτερη αυτός ο τύπος "θα φέρει την καταστροφή"...
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω? Δηλαδή, δεν είναι θέμα "προστασίας" του ροφού, είναι θέμα του πως θα σου (μου/του) το "σερβίρει" κάποιος. Δηλαδή κάτι καθαρά υποκειμενικό και άρα κάτι που ουδεμία σχέση έχει με την περιβόητη πια προστασία...
Ο νόμος που υπάρχει σήμερα, δεν υπάρχει για να προστατεύει το οικοσύστημα. Υπάρχει για να αποφεύγεται η φοροδιαφυγή καθώς και για τον απλό διαχωρισμό επαγγελματία με ερασιτέχνη. "Που πας κύριε, εγώ εδώ βγάζω το ψωμί μου κι εσύ μου το παίρνεις..." Καθαρά και ξάστερα, αυτό είναι το νομικό σκεπτικό. Τώρα το αν είσαι ή όχι παράνομος είναι σαν να θες να βγάλεις από τι μύγα ξίγκι. Δηλαδή, παράδειγμα, έχω πάρει έναν ροφό περίπου 4 κιλά και σε ένα καρτέρι μου έρχονται οι μεγάλες συναγρίδες... Τι θα πω, "Όοοοοχιι, δεν θα τις χτυπήσω"? Ή μήπως θα περιμένω πότε θα με πλησιάσει αυτή του κιλού ώστε να είμαι νόμιμος και να μην ξεπερνάω τα 5 κιλά σε βάρος? Και σκέψου ότι εγώ αυτά τα ψάρια τα περιμένω μια ολόκληρη σεζόν και πέρνω μονοψήφιο αριθμό ατόμων κάθε χρόνο.
Άλλο ένα παράδειγμα είναι η απαγόρευση αμέσως μετά τη δύση του Ήλιου. Κι όμως αν θέλω να πιάσω ψάρια ή τουλάχιστον να τα συναντήσω, (για συγκεκριμένα είδη) θα πρέπει να ψάξω να βρω τα σημάδια της Σελήνης και να είμαι στο νερό το σούρουπο όπου και έχω πιθανότητες να πάρω κάποιο από αυτά... Αν όμως με πιάσει το λιμενικό, με γράφει μόνο και μόνο επειδή το λέει ο νόμος...Καταλαβαίνεις λοιπόν πως υπάρχουν κάποια πρακτικά ζητήματα όσον αφορά το ψ/τ που ο νόμος ο υπάρχον αδυνατεί να τα καλύψει.
Σε γενικές γραμμές και για να απαντήσω ευθέως στην ερώτηση, θεωρώ ένα μεγάλο μέρος των διατάξεων που διέπουν το ψ/τ χαζό και μη εφαρμόσιμο σε κάποια σημεία. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι τον καταπατώ, έτσι... "Ο φόβος φυλάει τα έρημα" λέει η παροιμία και πραγματικά, δεν έχω κανένα λόγο να θέλω να μπλέξω με το συνήθως πάρα πολύ επιλεκτικό στους ελέγχους λιμενικό...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Να τονίσω ότι δεν θεωρώ το ψαροντούφεκο καταστροφικό τρόπο αλιείας. Όπως έχουν τονίσει πολλοί παραπάνω, στη χρήση του κολλάω. Ωστόσο, το να σκοτώνεις για hobby, είναι άλλο θέμα...
Στον κύκλο μας λέμε το εξής: Ότι το ψαροντούφεκο είναι αυτό που γίνεται μόνο με το κράτημα της ανάσας και γίνεται μόνο τη μέρα. Οτιδήποτε άλλο δεν το λέμε ψαροντούφεκο ακόμη κι αν υπάρχει ως όπλο στον εξοπλισμό. Και μιλάω για τους παράνομους με μπουκάλα ή με κομπρεσέρ που πραγματικά σακατεύουν ότι κινήται (άλλος ένας λόγος που έχουν μάθει τα ψάρια να προφυλάσσονται).
Το είπε και παραπάνω ο Πάνος. Το ψ/τ δεν είναι σε θέση να επηρεάσει τους πληθυσμούς, ακόμη κι αν ψαρεύουν πολλοί σε ένα τόπο. Αυτό που θα υπονομεύσει τον τόπο είναι όταν θα έρθουν οι μπουκαλάκιδες και θα σηκώσουν 250 κιλά μέσα σε ένα βράδυ... Οπότε μην τα βάζετε με το ψ/τ...

Αυτά. Νομίζω πως δεν ξέχασα κάτι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος-Ιάσων : 27-03-09 στις 02:19.
  #95  
Παλιά 27-03-09, 02:25
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Ομολογώ πως σήμερα ήταν ημέρα κάθαρσης.

Αφού ησύχασα το μεσημέρι μαθαίνοντας ότι φταίνε οι άλλοι, τώρα πήρα και την επιστημονική διαβεβαίωση ότι οι ροφοί είναι εκεί. Απλώς είναι κρυμμένοι και δεν τους βλέπω.

Επίσης η επιστημονική τεκμηρίωση στην απάντηση του θέματος β) είναι συγκλονιστική.
Αυτό με το 1 Χ 4 πως ακριβώς συνεχίζεται?
Κι αυτό με τις συναγρίδες καλό. Οοοοχι βρε χτύπα τες! Χαζός είσαι?

Άσε που το σπούδασες κιόλας το αντικείμενο

Καληνύχτα μας
__________________
Γιώργος Κυπραίος
  #96  
Παλιά 27-03-09, 02:36
Σπύρος-Ιάσων Σπύρος-Ιάσων is offline
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομολογώ πως σήμερα ήταν ημέρα κάθαρσης.

Αφού ησύχασα το μεσημέρι μαθαίνοντας ότι φταίνε οι άλλοι, τώρα πήρα και την επιστημονική διαβεβαίωση ότι οι ροφοί είναι εκεί. Απλώς είναι κρυμμένοι και δεν τους βλέπω.

Επίσης η επιστημονική τεκμηρίωση στην απάντηση του θέματος β) είναι συγκλονιστική.
Αυτό με το 1 Χ 4 πως ακριβώς συνεχίζεται?
Κι αυτό με τις συναγρίδες καλό. Οοοοχι βρε χτύπα τες! Χαζός είσαι?

Άσε που το σπούδασες κιόλας το αντικείμενο

Καληνύχτα μας
Κάτι πιο σοβαρό εκτός από την ειρωνία έχεις να μου παρουσιάσεις? Αν όχι τότε απλά μην ειρωνεύεσαι.

Και ναι, οι ροφοί υπάρχουν. Το ότι δεν τους βλέπεις είναι δικό σου θέμα.

Και ξαναδιάβασε το "1*4" που λες χωρις μεροληψία και τότε ίσως το καταλάβεις.
Θα συμπληρώσω μόνο πως δεν βγαίνουν κάθε φορά ψάρια. Μίλησα για μια φορά που θα τύχει. Και η εξήγηση των νόμων δεν είναι το αντικείμενό μου, Ότι είχα να σου πω από θέμα εξάπλωσης και συμπεριφοράς στο είπα. Αν θες το καταλαναίνεις, αν όχι...δικό σου πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος-Ιάσων : 27-03-09 στις 02:55.
  #97  
Παλιά 27-03-09, 03:51
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Ρε Μιχάλη ειλικρινά σε ευχαριστώ που ξεκίνησες το θέμα για να πάρουμε μια ακόμα όμορφη εικόνα από το σινάφι μας!!!!!!!!! Το ότι ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει το ξέραμε, αυτό που άλλαξε παιδιά στο ελλάδισταν μας είναι πως πλέον λέει και ότι παπάτζα του κατέβει για να υπερασπιστεί το ότι κάνει ότι του καπνίσει. Τα δάμε όλα από «απόψεις» περί ηθικής, τεστοστερονενια φιλοσοφία, νόμοι που υπάρχουν και μας ταλαιπωρούν, μια λέξη που λένε «οικολόγια» και δεν καταλαβαίνω, έναν απίθανο βιολόγο και τρόπαια πολλά τρόπαια, τρόπαιο να δει το μάτι σου να χαρεί. Είμαστε οι καλύτεροι ρε συ!!!!!!!!!!! Ο λαγοκέφαλος ήταν μούλος καλά του κάνανε !!!! ασε που έριχνε κάτι περιεργες ματιές.
__________________
www.tortugadive.gr
  #98  
Παλιά 27-03-09, 08:02
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Πώ πώ τι αντρίλα είναι αυτή... Μιλάμε ότι η βαρβατίλα ξεχειλίζει πλέον από την οθόνη...
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!
  #99  
Παλιά 27-03-09, 09:03
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dmanetakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα από την απερισκεψία που χαρακτηρίζει το όλο θέμα , με αυτά που ειπώθηκαν έχει γίνει και επικίνδυνο ! . Παραθέτω μερικά από αυτά που βγάζουν μάτι ...

''’Εκεί που ο άνθρωπος δεν είναι παντοδύναμος, εκεί που ο άνθρωπος δεν είναι στη κορυφή της πυραμίδας.’’

'’ Η ηθική, είναι και αυτή μια καθαρά ανθρώπινη επινόηση, δεν απαντάται ως νόμος της φύσης στο σύμπαν. Έτσι ποτέ δεν θα τη βάλω στους λογισμούς μου, για να αιτιολογήσω κάτι.’’

‘’Το δελφίνι είναι θηλαστικό, δεν θα μπορούσα ποτέ να χτυπήσω ένα. Είναι έξυπνα πλάσματα, και η νοημοσύνη είναι κάτι το οποίο σέβομαι απεριόριστα.’’

‘’Όλοι έχουν μια σκοτεινή πλευρά τελικά:’’

‘’Η νοημοσύνη φέρνει σεβασμό’’

‘’Δεν με ευχαριστεί ένας τέτοιος φόνος’’

‘’Η χελώνα δεν αποτελεί θηρευτική πρόκληση. Άσε που είναι και όμορφη. ''

''Ειλικρινά, δεν ξέρω γιατί δεν θα χτυπούσα ποτέ μια χελώνα’’

‘’Ίσως τα κοινωνικά πρότυπα που έχουμε μας επιτρέπουν να διοχετεύσουμε τα κυνηγετικά μας ένστικτα προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις’’

‘’Δε ξέρω ειλικρινά γιατί δεν θα χτυπούσα μια χελώνα.’’

‘’Δε ξέρω γιατί οι φάλαινες δολοφόνοι σκοτώνουν. Δε ξέρω γιατί τα δελφίνια σκοτώνουν. Ξέρω ότι υπάρχει απόλαυση σε αυτό. Όσο περίεργο και αν ακούγεται, είναι αληθινό (και συνήθως και πολύ νόστιμο!). Είναι κάτι που έχουμε μέσα μας, απο τότε που γεννηθήκαμε. Δεν είναι τυχαίο ότι το ανθρώπινο έμβρυο, κατά τα στάδια της κύησης, περνά φάσεις που αναπαριστούν διάφορα εξελικτικά στάδια της πορείας μας . Είναι ένα κομμάτι αγριάδας μέσα μας. ‘’

‘’Και άγριος σημαίνει ελεύθερος.’’

‘’Φοίβο παλικάρι μου δεν σε καταλαβαίνουν,...........μη προσπαθείς,όσο αγνά,απλά,ανθρώπινα και να το γράψεις,δεν θα σε καταλάβουν,.......πρώτον γιατί δεν μπορούν να δούν την θάλασσα όπως εσύ,............πρέπει κάτι να τους σφίγγει,μιά ζώνη,μιά μπουκάλα,ένας ρυθμιστής,...είναι εξαρτημένοι απ'τα καλαμπαλίκια,...δεν θα σε νιώσουν ποτέ τι σημαίνει το δικό σου "ελεύθερος"..........και δεύτερο εσύ σκοτώνεις ψάρια,είσαι κατάλειπο άλλου αιώνα,ξεπερασμένος.......’’

Λυπάμαι που υπάρχουν ακόμα τέτοιες αντιλήψεις και νοοτροπίες που για την διασκέδαση και την αναψυχή μας πρέπει κάτι να θυσιαστεί . Πρέπει δηλαδή σαν παντοδύναμοι που είμαστε να εξουσιάζουμε κάθε τι πάνω στη γη ... Είμαστε οι Ανθρωποι εμείς ! . UBER ALLES !!!
Θα χαιρόμουν πολύ αν είχες την ικανότητα να μου αποδείξεις (με λογικά επιχειρήματα, και όχι με αφορισμούς) ότι πράγματι αυτές οι απόψεις είναι "επικίνδυνες". Αμφιβάλλω πολύ όμως για αυτό.

Αφορισμούς είναι πάρα πολύ εύκολο να κάνουμε όλοι. Αλλά οι αφορισμοί ανήκουν στον άλλο κόσμο που δεν έχει καμία λογική, μόνο δόγματα.

Ευλόγησον λοιπόν, και αν ποτέ ανακαλύψεις μέσα σου κάποια ικανότητα κριτικής σκέψης ή διάθεσης για ανάλυση, θα χαρώ να συζητήσουμε εποικοδομητικά επί της ουσίας με επιχειρήματα.

Προς λοιπούς "συναδέλφους":

Αν είχα μια καλή εικόνα για τους αυτόνομους, φροντίσατε να τη ξεσκίσετε. Όχι μόνο δεν είστε ικανοί για συζήτηση (αφού η ειρωνία εδώ μέσα πάει σύννεφο, απορώ απο απού αντλείται αυτή τη κομπορρημοσύνη), αλλά δεν παραθέτετε καν λογικά αντεπιχειρήματα. Η <<λογική>> σας ως αντιπαράθεση θυμίζει στη καλύτερη συμπεριφορά 5ντάχρονων
Λυπάμαι ειλικρινά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Phoevos : 27-03-09 στις 09:14.
  #100  
Παλιά 27-03-09, 09:17
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον θα κλείσω εδώ τη δική μου συνδρομή σε αυτό το θέμα, αφού θα λείπω εκτός Αθηνών για κάμποσες μέρες
Τωρα που λειπει η Μαρια , ευκαιρια ειναι ()

Πραγματικα δεν περιμενα να εξελιχθει η συζητηση διαφορετικα Εκτωρα , μια και παρομοια θεματα εχω συζητησει με διαφορους , ειτε ειναι κυνηγοι με πολυ λαθος σκεπτικο (του στυλ "τα ξεκωλιασες" , ή αυτοι που αν δεν προκαλεσουν εκατομβη το λιλακι τους θα ειναι αφαντο μετα στο καφενειο ή στο γραφειο κλπ ) , αυτοδυτες που βουτωντας τσαλαπατανε και πειραζουν ατσαλα ο,τι τραβηξει την προσοχη τους , αυτοδυτες που ψαρευουν χρησιμοποιωντας τις μπουκαλες τους και αλλες τετοιες σιχαμερες κατσαριδες και ελεεινους κατσαπλιαδες . Φιλοσοφιες περι ενστικτου , επιστημονικα δεδομενα σαν αυτα που βγαζει ο καθε Λιακοπουλος στην τηλεοραση και αλλα πολλα τετοια , συζητουνται σε ολα τα καφενεια του κοσμου απο την γενεση του .
Φυσικα και θα αμυνθουν ολοι Εκτωρα . Απλα εγω δεν επετεθην κατα του Υ/Β κυνηγιου , ουτε κατα των Υ/Β κυνηγων (ελευθερων ) . Κατα της καταχρησης φερομαι και κατα της ανανδρης στρατοκαυλιλας , της διαπομπευσης δηλαδη και κατα της θλιβερης δικαιολογιας , αν χτυπησει κανενας "καταλαθος " καμμια 20αρια κιλα ψαρια " Ε , να τα'ι'σα δυο χωρια και τον Υπουργο , ισα ισα εφτασαν " και στην επομενη τεραστια ψαρια , Ε , να λιπασμα για τα χωραφια χρειαζομασταν και τα'ι'σα και 6,000 λαθρομεταναστες .
Τους τα'ι'ζες και απο χθες απο την τσεπη σου ? Ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρος πως ΟΧΙ .
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 27-03-09 στις 09:41.
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:48.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.