Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 18-09-08, 13:58
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Εγώ ξέρω ότι όταν σκέφτομαι να κάνω μια επιχείρηση βλέπω τα έξοδα, βλέπω και πόσο μπορώ να χρεώσω μια υπηρεσία και αποφασίζω αν αξίζει το ρίσκο. Δεν βλέπω το ρίσκο, τα έξοδα και χρεώνω όσα μου λείπουν.

Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν καλά ότι δεν θα τσιγκουνευτώ προκειμένου να έχω καλές υπηρεσίες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνω πότε αυτό αρχίζει να γίνεται κοροϊδία. Φυσικά και θέλω ποιότητα, τόσο στην οργάνωση, στην ευκολία, όσο και στην ασφάλεια. Νομίζω ότι τα 30-35 ευρώ είναι το ποσό που αντιστοιχεί σε αυτά. Το πόσο ακριβά ή φτηνά πουλάω κάτι δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το κόστος. Έχει να κάνει και με το πόσα χρήματα κρίνει ο πελάτης μου ότι αξίζει αυτό που του δίνω. Όταν βγήκε η κινητή τηλεφωνία οι εταιρίες είχαν το 1/100 των υπαλλήλων που έχουν σήμερα, 1/1000 του εξοπλισμού και των εγκαταστάσεων που έχουν σήμερα. Πόσο κόστιζε τότε το τηλεφώνημα και πόσο τώρα;

Με αυτά το 30 ευρώ ζούνε τόσα χρόνια, με αυτά αγοράζουν τα σκάφη και τις μηχανές τους και με αυτά πληρώνουν (πληρώνουν; ) το προσωπικό τους (ο τρόπος πληρωμής του προσωπικού των καταδυτικών είναι άλλο κεφάλαιο πολύ πονεμένο), με αυτά αγοράζουν εξοπλισμούς με αυτά κάνουν τα πάντα έως σήμερα. Αντί να προσπαθούν να πάρουν περισσότερα από την κάθε βουτιά των ανθρώπων που τους πληρώνουν τόσα χρόνια ας κοιτάξουν πως θα τους επισκεπτόμαστε συχνότερα, να προσελκύσουν περισσότερους πελάτες κι ας κοιτάξουν να γεμίσουν την εβδομάδα τους με βουτιές. Δεν λέει κανείς ότι είναι εύκολο αλλά όποιος θέλει τα εύκολα και τα σίγουρα ας πάει στο δημόσιο.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 18-09-08, 14:26
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων

Με αυτά το 30 ευρώ ζούνε τόσα χρόνια, με αυτά αγοράζουν τα σκάφη και τις μηχανές τους και με αυτά πληρώνουν (πληρώνουν; ) το προσωπικό τους (ο τρόπος πληρωμής του προσωπικού των καταδυτικών είναι άλλο κεφάλαιο πολύ πονεμένο), με αυτά αγοράζουν εξοπλισμούς με αυτά κάνουν τα πάντα έως σήμερα. Αντί να προσπαθούν να πάρουν περισσότερα από την κάθε βουτιά των ανθρώπων που τους πληρώνουν τόσα χρόνια ας κοιτάξουν πως θα τους επισκεπτόμαστε συχνότερα, να προσελκύσουν περισσότερους πελάτες κι ας κοιτάξουν να γεμίσουν την εβδομάδα τους με βουτιές. Δεν λέει κανείς ότι είναι εύκολο αλλά όποιος θέλει τα εύκολα και τα σίγουρα ας πάει στο δημόσιο.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 18-09-08, 14:48
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yiobi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι γιατί έχω καταλάβει κάτι άλλο?
Ότι δηλαδή αν όχι οι περισσότεροι πολλοί εξ αυτών δεν παίρνουν δεκάρα τσακιστή για τις υπηρεσίες που προσφέρουν, αλλά τις ανταλλάσσουν με κάποιο/α πτυχίο/α.
Σύμφωνοι, και αυτό έχει κάποιο κόστος για το κ.κ. αλλά πιστεύω δεν συγκρίνεται το να έχεις έναν υπάλληλο με το να κάνεις κάποια δωρεάν σχολεία, ε???
Δηλαδή κόστος μηδέν για το καταδυτικό. Έχει δωρεάν παιδί για όλες τις δουλειές με αντίτιμο να παρέχει σχολείο σε μειωμένη τιμή.
Δεν νομίζω ότι τα σχολεία παρέχονται δωρεάν!
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 18-09-08, 17:12
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Θεωρω οτι δεν πρεπει να ειμαστε εξ'ορισμου αρνητικοι με τους επαγγελματιες παροχους . Πιστευω και ξερω πως υπαρχουν πολυ αξιολογοι και εμπιστοι ανθρωποι σε αυτον τον κλαδο και αξιζει να αναδειχθουν . Οι υπολοιποι απλα θα εκλειψουν . Σιγουρα κι εγω , βουτωντας τα τελευταια 14 χρονια εχω αναπτυξει ιδιοτροπιες σε αυτο το θεμα . Οταν λοιπον εγω θελω μια βουτια κομμενη και ραμμενη στα μετρα μου , προσπαθω να την οργανωσω με την δικη μου παρεα . Δεν επιδιωκω να ενοχληθω απο τις ομαδικες βουτιες , οι οποιες εχουν περιορισμους . Δεν χρειαζεται ο κοσμος να προσαρμοστει στις δικες μου αναγκες ή ιδιοτροπιες .
Οταν λοιπον βουτω με παροχο , ξερω τους περιορισμους και εγκλιματιζομαι
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 19-09-08, 08:40
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
... Δεν χρειαζεται ο κοσμος να προσαρμοστει στις δικες μου αναγκες ή ιδιοτροπιες .
Οταν λοιπον βουτω με παροχο , ξερω τους περιορισμους και εγκλιματιζομαι
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 19-09-08, 10:11
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν επιδιωκω να ενοχληθω απο τις ομαδικες βουτιες , οι οποιες εχουν περιορισμους . Δεν χρειαζεται ο κοσμος να προσαρμοστει στις δικες μου αναγκες ή ιδιοτροπιες .
Οταν λοιπον βουτω με παροχο , ξερω τους περιορισμους και εγκλιματιζομαι
+1 (με πόνο ψυχής though )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 19-09-08, 14:24
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αριθμητική σου είναι λανθασμένη... Εάν τα πράγματα είχαν όπως λές οι ιδιοκτήτες καταδυτικών θα ήταν πλούσιοι...
Ποιές 28 μέρες? Ποιο καταδυτικό δουλεύει μεσοβδόμαδα στην Αττική? KANENA.
20 άτομα στο Avantis? Ποιός έχει σκάφος για 20 δύτες? ΚΑΝΕΝΑΣ. Για να πάς 20 άτομα θέλεις τουλάχιστον 2 σκάφη (δύο οδηγούς, διπλές βενζίνες κλπ). Και νομίζεις ότι είναι εύκολο να βρείς 20 άτομα για βουτιά στο AVANTIS? και να τα βρείς, οι μισοί θα φύγουνε εάν μάθουνε ότι τα είναι 20 και 2+ divemasters μες το νερό.
Άσε που το χειμώνα δεν τον λαμβάνεις υπόψη...πόσοι νομίζεις βουτάνε Ιανουάριο ή Μάρτιο? Άντε να έχεις max 10 δύτες το Σ/Κ και μόνο μία βουτιά γιατί κρυώνουν...

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα... θα είχαμε όλοι ανοίξει καταδυτικά να βγάζουμε 7K το μήνα...
Ωραία ας το κάνουμε λίγο πιο συντηριτικό το πλάνο.

1 μήνας = 4 ΣΚ

Κάθε ΣΚ, 4 καταδύσεις (2 το Σ, και 2 το Κ)

σε κάθε κατάδυση 8 άτομα

αξία βουτιάς 35 ευρώ

Σύνολο = 4*4*8*35 = 4480 το μήνα. Μιά χαρά μισθός μου φαίνεται εμένα για κάποιον που έχει δουλέψει 8 ημέρες το μήνα!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akef : 19-09-08 στις 14:28.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 19-09-08, 14:35
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παιδιά μην εστιάζουμε μόνο στην αξία της βουτιάς. Δείτε κι άλλες υπηρεσίες.

Στην Ελλάδα του 2008, στην Ελλάδα που πλέον έχουν ελευθερωθεί η θάλασσες, υπάρχουν καταδυτικά που δεν έχουν Nitrox.

Σήμερα Παρασκευή, έχω τηλεφωνήσει σε 5 καταδυτικά, ζητώντας 2 φιάλες 15lt, με Nitrox32. KANENAΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!! Όλοι έχουν 15lt - αέρα, ή 12lt - nitrox, ή καθόλου nitrox. Έπρεπε λέει να τους έχω ενημερώσει νωρίτερα.

Κανένας δεν προσφέρθηκε να μου γεμίσει μια φιάλη και να παω σε 2-3-5-10 ώρες, ή ακόμα και αύριο το πρωί να τις πάρω.

Και μιλάμε για ένα standard μίγμα, γιατί άμα ζητήσεις και κανένα 40άρι τότε .... άντε γειαααααα!!!!

Αυτό είναι service!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 19-09-08, 15:57
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Σύνολο = 4*4*8*35 = 4480 το μήνα. Μιά χαρά μισθός μου φαίνεται εμένα για κάποιον που έχει δουλέψει 8 ημέρες το μήνα!!!![/quote]

Για κάτσε ρε εξυπνάκια...
Ξέρεις την γνώμη μου για τον μικρόκοσμο της κατάδυσης, καθώς και το ότι με αποκαλείς "Εβραίο"... αλλά:
Το 4.480 είναι μικτά έσοδα. Δεν είναι κέρδος!
Το ίδιο ποσό, αφορά 4 το πολύ 5 μήνες τον χρόνο (Διάβασε αυτά που γράφει ο Τριαντόπουλος).
Οι υπόλοιποι 7 είναι 0 ή περίπου μηδέςν.
Η αριθμιτική σου, λοιπόν, διαμορφώνεται ως εξής:
5 Χ 4.480 (Επιμένω: μικτά!) = 22.400
7 Χ 500 = 3.500
΄Αρα, σε έναν χρόνο έχει εισπράξει 25.900.
Αν το διαιρέσεις με το 14 (Τόσοι είναι οι μήνες αμοιβής...) = 1.850 τον μήνα. Μικτά !
Τα δικά σου νούμερα ακολουθώ, έτσι?
Δεν χρειάζεται να αναλύσουμε το τι σημαίνει "Μικτά".
Και σε ρωτάω: κάτω απο αυτά τα νούμερα, θα άνοιγες και θα συντηρούσες καταδυτικό κέντρο?
Και αυτά να μην είναι τα ποσά, και να είναι τα διπλάσια...
Πάλι η ίδια ερώτηση θα απαντηθεί με ένα ισυρότατο "΄Οχι".
Φιλαράκι, το έχω πεί εκατομύρια φορές:
Η Ελλάδα με τις υποδομές, το πλήθος των δυνητικών πελατών, το μέσο εισόδημα του πολίτη της και τις κλιματολογικές της συνθήκες...
ΔΕΝ είναι η χώρα της Κατάδυσης !
Μπορεί να μην θέλουμε να το ακούμε (όπως δεν θέλουν και όσοι ασχολούνται με την κατάδυση) αλλά έτσι είναι.
Μερικοί γραφικοί εραστές της κατάδυσης θα δημιουργούν τσάτρα πάτρα καταδυτικά και θα μας εξυπηρετούν αναλόγως.
Τρείς - πέντε απο αυτούς, θα είναι εισαγωγείς / σχολάρχες κλπ και θα ζούν αξιοπρεπώς και σχετικά πλούσια.
Τέλος !
Αν γουστάρεις, βάζουμε και στοιχηματάκι με ημερομηνία λήξης μετά απο 10 χρόνια. Τόσο σίγουρος είμαι.

Σ.Σ.: Καλή βουτιά (Ας είναι και χωρίς Νιτροξάκι) και κοίτα να κάνεις αυτό που σου έχω πεί. Τεμπέλη !
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 19-09-08, 16:17
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ελλάδα του 2008, στην Ελλάδα που πλέον έχουν ελευθερωθεί η θάλασσες, υπάρχουν καταδυτικά που δεν έχουν Nitrox.


Να μην μιλήσουμε καλύτερα για πιο εξεζητημένα πράγματα


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαράκι, το έχω πεί εκατομύρια φορές:
Η Ελλάδα με τις υποδομές, το πλήθος των δυνητικών πελατών, το μέσο εισόδημα του πολίτη της και τις κλιματολογικές της συνθήκες...
ΔΕΝ είναι η χώρα της Κατάδυσης !
Άκη θα διαφωνήσω με το παραπάνω... το πλήθος των δυνητικών πελατών μπορεί να τριπλασιαστεί...
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.