Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 14-12-08, 19:08
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Καταλήψεις Δημαρχείων, άλλων δημόσιων χώρων και ραδιοφωνικών συχνοτήτων της πόλης

Ακούστε "εν λευκώ 87.7" τώρα
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 14-12-08, 19:48
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

...και μια ανταπόκριση από το BBC, αρκετά αντικειμενική θα έλεγα:

New generation flexes its muscles - By Malcolm Brabant
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 14-12-08, 20:17
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Ηχητικό Απόσπασμα από την κατάληψη στον Flash
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 14-12-08 στις 23:53.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 14-12-08, 21:22
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Θα είμαι - πράγμα σπάνιο - σύντομος:
1. Ο αστυνομικός που διώκεται, δεν είναι δολοφόνος (Ακόμα). Είναι ύποπτος (Τώρα), γιατί η δικαιοσύνη δεν έχει βγάλει το πόρισμά της. Πιστεύω οτι πάνω απο την προσωπική άποψη περί του συμβάντος, υπάρχει ο νόμος. Ας τον περιμένουμε. Σε οποιαδήποτε σύγχρονη κοινωνία, έτσι θα τον αποκαλούσαν. Εδώ, έχουμε βγάλει πόρισμα ήδη. Δεν είμαστε σύγχρονοι. Είμαστε ατελείς.
2. Η εξέγερση, έβαλε στο στόχαστρό της στόχους, που σε τίποτα δεν έχουν να κάνουν με τον καπιταλισμό, τον κρατισμό, την αδικία ή την κρίση. Η εξέγερση ήταν ατελής.
3. Ο Αλέξης, δεν είναι ήρωας. Δεν έπραξε τίποτα το ηρωικό. Βρέθηκε στην λάθος γωνία, την λάθος στιγμή. Η ιστορία θα το κρίνει, ας περιμένουμε. Η κρίση σήμερα, είναι ατελής.
4. Η συμπεριφορά της αστυνομίας και της κυβέρνησης, ήταν ατελής, επίσης. Μουδιασμένη, αφελής και υποκριτική.
5. Το σύνολο της κοινωνικής ζωής σε αυτή την χώρα, είναι ατελής. Ατελής οικογένεια, ατελής εταιρία, ατελής εξουσία, ατελείς πολίτες. Τι περιμένεουμε να γεννήσει αυτό το ατελές τέρας? Απο τους αντιεξουσιαστές μέχρι την κυβέρνηση...΄Ολοι τέκνα αυτής της ατέλειας είναι και ανάλογα πράτουν.
6. Η έννοια της συλλογικής ευθύνης, έφτασε στο αποκορύφωμά της την εποχή του Γ΄Ράιχ. Μια μερίδα Εβραίων καταδυνάστευε την χώρα με την τοκογλυφία? ΄Ολοι οι Εβραίοι είναι όμοιοι και ανάλογα θα διωχθούν. Σας θυμίζει τίποτα σαν τρόπος σκέψης?

Υποσχέθηκα να είμαι σύντομος, και είμαι στο όριο να μην είμαι... Οτι χειρότερο έχω αντιληφθεί μέσα σε μια εβδομάδα, είναι το σύνολο όλων των παραπάνω. Η τάση των περισσοτέρων να βγάλουν ένα συμπέρασμα, που προέρχεται απο μια απλή σκέψη, για να τελειώνουμε. Ποτέ δεν ήταν έτσι... Κανείς δεν είναι αθώος... ΄Ολα τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά, συγκεντ΄ρωνονται σε όλες τις κοινωνικές ομάδες.
Απο το "να ξεμπερδεύουμε..." προτιμάω το "Ας μπερδευτούμε...".
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 14-12-08, 21:22
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Φαντάζομαι ότι όλοι έχετε δει κάπου το video τη στιγμή της δολοφονίας του 15χρονου Αλέξη που τραβήχτηκε με κινητό τηλέφωνο.

Επειδή κάποιοι μπορεί να έχουν ακόμη μερικές ψευδαισθήσεις περί αντικειμενικότητας των μέσων ενημέρωσης...

Αυτό είναι το πρωτότυπο video:



Aυτό που ακολουθεί είναι η έκδοση του MEGA του ίδιου βίντεο... μην ψάχνετε να δείτε οπτικές διαφορές. Δείτε τα πρώτα 25 δευτερόλεπτα και ακούστε την δημιουργική παρέμβαση στον ήχο...

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 14-12-08, 22:32
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα είμαι - πράγμα σπάνιο - σύντομος:
1. Ο αστυνομικός που διώκεται, δεν είναι δολοφόνος (Ακόμα). Είναι ύποπτος (Τώρα), γιατί η δικαιοσύνη δεν έχει βγάλει το πόρισμά της. Πιστεύω οτι πάνω απο την προσωπική άποψη περί του συμβάντος, υπάρχει ο νόμος. Ας τον περιμένουμε. Σε οποιαδήποτε σύγχρονη κοινωνία, έτσι θα τον αποκαλούσαν. Εδώ, έχουμε βγάλει πόρισμα ήδη. Δεν είμαστε σύγχρονοι. Είμαστε ατελείς.
Η υπόθεση ότι η δικαιοσύνη μια διεφθαρμένης κοινωνίας, είναι λειτουργική και πρέπει να την εμπιστευόμαστε, αυτή κι αν είναι ατελής. Ο νόμος έχει αποδείξει ήδη ότι ερμηνεύεται από τους πλέον ατελείς λειτουργούς.
Πιστεύεις ότι αν όλοι οι πολίτες που θέλουμε να αντιδράσουμε στη σαπίλα, αποκτήσουμε την ψευδαίσθηση ότι ζούμε σε μια σύγχρονη κοινωνία και δεχόμαστε τις αποφάσεις του σάπιου νομικού συστήματος αδιαμαρτύρητα θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο?
Πόσοι φονιάδες πρέπει να αθωωθούν ακόμη για να εξελιχτεί η ατελής μας σκέψη σε μια ουσιαστική αντίδραση?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Η εξέγερση, έβαλε στο στόχαστρό της στόχους, που σε τίποτα δεν έχουν να κάνουν με τον καπιταλισμό, τον κρατισμό, την αδικία ή την κρίση. Η εξέγερση ήταν ατελής.
Μια αυθόρμητη εξέγερση πρώτα συμβαίνει και μετά βάζει στόχους. Η εξέγερση κατάφερε τις τελευταίες μέρες να βάλει στο στόχαστρό της την πολιτική μας νωθρότητα κι αυτό δεν είναι λίγο. Στους δρόμους και στις καταλήψεις των πανεπιστημίων και των δήμων, αυτή τη στιγμή δημιουργούνται (κάπιοι λίγοι) πιο συνειδητοί, καλύτεροι αυριανοί πολίτες.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Ο Αλέξης, δεν είναι ήρωας. Δεν έπραξε τίποτα το ηρωικό. Βρέθηκε στην λάθος γωνία, την λάθος στιγμή. Η ιστορία θα το κρίνει, ας περιμένουμε. Η κρίση σήμερα, είναι ατελής.
Προφανώς και δεν είναι ήρωας με την έννοια της συνειδητής θυσίας - υποθέτω ότι ούτε και θά θελε να γίνει, αν του δίναμε την ευκαιρία να αποφασίσει. Είναι θύμα ενός κρατικού μηχανισμού που παράγει και αθωώνει δολοφόνους εδώ και πολλά-πολλά χρόνια.
Κατάφερε όμως κάτι ηρωικό: Ξεβόλεψε πολύ κόσμο που έχει μάθει να μην εκφράζει την οργή του (καλά για άλλους μιλάω γιατί εσένα -όπως λες- μάλλον απλώς σε μπέρδεψε ).

Παράθεση:
4. Η συμπεριφορά της αστυνομίας και της κυβέρνησης, ήταν ατελής, επίσης. Μουδιασμένη, αφελής και υποκριτική.
Μήπως είσαι δημοσιογράφος και μας το κρύβεις?
Μουδιασμένοι... ναι, γιατί άκουσαν το έδαφος να τρίζει κάτω από τα πόδια τους...
Αφελής? σε ποιο επίπεδο?
Η κυβέρνηση επιλέγει να αγνοήσει όλη την οργή που έχει προκαλέσει με τους χειρισμούς και την πολιτική της -και δεν εννοώ μόνο τον φόνο- απλά για να σώσει το τομάρι της.
Ακολουθούν καθαρές και δοκιμασμένες τακτικές: Αφήστε τους να τα κάψουν και θα επέμβουμε μετά, όταν το επίπεδο του συντηρητισμού και της ανασφάλειας θα έχουν ανέβει στα ύψη.
Διαλέξτε: είτε επικίνδυνη αστυνομία (που δολοφονεί) και "κάνει τη δουλειά της" ή το χάος - το κλασικό πλαστό δίλημα...
Ααα να μη ξεχάσω: Πείτε και στους φίλους μας τους καναλάρχες ότι, όλοι αυτοί που έχουν κατέβει στους δρόμους, φοράν κουκούλες και τα σπάνε - μη δω κανένα κωλόπαιδο σε ειρηνική πορεία, τη βάψατε !

Παράθεση:
6. Η έννοια της συλλογικής ευθύνης, έφτασε στο αποκορύφωμά της την εποχή του Γ΄Ράιχ. Μια μερίδα Εβραίων καταδυνάστευε την χώρα με την τοκογλυφία? ΄Ολοι οι Εβραίοι είναι όμοιοι και ανάλογα θα διωχθούν. Σας θυμίζει τίποτα σαν τρόπος σκέψης?
Ξανα-αναρωτιέμαι, μήπως ήθελες να γίνεις δημοσιογράφος ή πολιτικός όταν μεγαλώσεις...
Γιατί δε λες καθαρά αυτό που σκέφτεσαι, αντί να ξεπέφτεις σε συναισθηματισμούς και να προσπαθείς να μας κάνεις να νοιώσουμε φασίστες?
Ας εφαρμόσω την επαγωγική μου σκέψη...
Εννοείς πως δεν ήταν συλλογικό αυτό που συνέβει.
Ωραία... άρα? =>
Στην πραγματικότητα οι μπάτσοι είναι ευγενικοί και θέλουν το καλό μας.
Ωραία... άρα =>
Ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό όπως όλα τα άλλα, απλώς μια ψυχασθενής προσωπικότητα που ξέφυγε από το εξαιρετικό σύστημα εκπαίδευσης και επιλογής της ελληνικής αστυνομίας.
Καλά τα λέω?

Παράθεση:
5. Το σύνολο της κοινωνικής ζωής σε αυτή την χώρα, είναι ατελής. Ατελής οικογένεια, ατελής εταιρία, ατελής εξουσία, ατελείς πολίτες. Τι περιμένεουμε να γεννήσει αυτό το ατελές τέρας? Απο τους αντιεξουσιαστές μέχρι την κυβέρνηση...΄Ολοι τέκνα αυτής της ατέλειας είναι και ανάλογα πράτουν.
(...)
Οτι χειρότερο έχω αντιληφθεί μέσα σε μια εβδομάδα, είναι το σύνολο όλων των παραπάνω. Η τάση των περισσοτέρων να βγάλουν ένα συμπέρασμα, που προέρχεται απο μια απλή σκέψη, για να τελειώνουμε. Ποτέ δεν ήταν έτσι... Κανείς δεν είναι αθώος... ΄Ολα τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά, συγκεντρώνονται σε όλες τις κοινωνικές ομάδες.
Όλοι... όλα... ατέλειες... γενικολογίες... ένα απέραντο χάος αυτή η χώρα...
Κανείς δεν είναι τέλειος... ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω... κλπ κλπ
Να υποθέσω πως αισθάνεσαι καλύτερα όταν σκέφτεσαι πως ανήκεις στο σύνολο που περιγράφεις? Ίσως...
Τι προσφέρει αυτό στη συζήτηση?
Με ποιοι σκεπτικό και με ποια ιδιότητα ακριβώς μας τσουβαλιάζεις και όλους τους υπόλοιπους μέσα σ' αυτές τις γενικολογίες και τις ταμπέλες?
...για τι πράγμα ακριβώς ήταν ένοχος ο 15χρονος που δολοφονήθηκε?
(γιατί προφανώς αυτό το συμπέρασμα βγαίνει)
...και σε ακριβώς είμαστε ένοχοι όλοι οι υπόλοιποι?
(μη βασίζεσαι στο ότι θα βγάλω εγώ δικές μου ενοχές, γιατί είμαι εκπαιδευμένος)

Παράθεση:
Απο το "να ξεμπερδεύουμε..." προτιμάω το "Ας μπερδευτούμε...".
Αν και ομολογουμένως ατελές σαν σκέψη, είναι το μόνο σαφές...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 14-12-08 στις 22:38.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 14-12-08, 23:04
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Η τελειότητα δεν είναι παρά μιά θεωρητική απόπειρα της ανθρώπινης σκέψης.
Η πραγματικότητα είναι εγγενώς ατελής, και οτιδήποτε υπαρκτό είναι εγγενώς ατελές.

Ως εκ τούτου οποιοδήποτε υπαρκτό γεγονός ή φαινόμενο -το αυτό και το αντίθετό του- μπορεί να αποδοθεί εξίσου στην ατέλεια ως μια μάλλον ταυτολογική αναφορά στην ύπαρξή του.

Το να εξηγείς ότι συμβαίνει κάτι, επειδή κάτι άλλο είναι ατελές, δεν έχει αξία ως επιχείρημα. Στα μαθηματικά μάλλον θα ονομαζόταν 'αδιάφορη αλήθεια'.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 14-12-08, 23:12
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Στάσου βρε Φοίβο μου, στάσου βρε παιδί μου...
Προτείνω να μην το κάνουμε τόσο προσωπικό, κατ΄αρχήν.
Ας μην πούμε, για παράδειγμα, τι ήθελε να γίνει κάποιος όταν μεγαλώσει...Μπας και είναι κάτι και μας το κρύβει και άλλα τέτοια. Εντάξει?
Επίσης, ας μην πούμε τι είναι ή τι νομίζει οτι είναι.
Πές μου, αν δεν βιώνεις μια - εγώ την είπα "ατέλεια"- εσύ πές την μονομέρεια στα σχόλια όλων.
Πές μου ακόμα, αν δεν νοιώθεις την βιαστική ανάγκη όλων να ξεμπερδέψουν, αναλύοντας στα γρήγορα και κατα τα φαινόμενα.
Κάπου εκεί, εγώ προτιμάω να γυρίσω πίσω, να ξαναδιαβάσω την λογική και τις συνθήκες μιας αντίθεσης, και μάλιστα βίαιης.
Βλέπω ατέλειες παντού (Και δεν είναι αυτή η ψύχωσή μου, έτσι?...).
Βλέπω, ακόμα, αφέλειες. Νομίζω, μάλιστα, οτι ακολουθούν ένα γενικευμένο πνεύμα για την ανάλυση των όσων συμβαίνουν. Αυτό και είπα.
Σε παρακαλώ να ξαναδιαβάσεις οτι έγραψα, και να το συνδέσεις με κάτι ακόμα που έγραψα, πρίν μια - δυό μέρες.
Διάβασέ το με την σιγουριά οτι το γράφει κάποιος που δεν ανήκει στην πλευρά που υποπτεύεσαι.
Κάποιος που ζεί, όπως δεν φαντάζεσαι.
Κάποιος που έχει βιώσει και το "κράτος", και την εξουσία και την μεταβατική περίοδο της κοινωνίας, τώρα αλλά και μερικά χρόνια πρίν.
Κυρίως, μην βιαστείς να θυμώσεις ή να ορίσεις "πλευρές" ή αντίθετες ταξικές θέσεις. Θα βοηθήσει...
Θα τα ξαναπούμε ή όχι. Δώστου λίγο χρόνο πάντως.
΄Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 15-12-08, 00:02
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Στάσου βρε Φοίβο μου, στάσου βρε παιδί μου...
Προτείνω να μην το κάνουμε τόσο προσωπικό, κατ΄αρχήν.
Ας μην πούμε, για παράδειγμα, τι ήθελε να γίνει κάποιος όταν μεγαλώσει...Μπας και είναι κάτι και μας το κρύβει και άλλα τέτοια. Εντάξει?
Επίσης, ας μην πούμε τι είναι ή τι νομίζει οτι είναι.
Άκη θα ήταν μεγάλο λάθος μου να το πάρω προσωπικά μια που ούτε καν σε γνωρίζω.
Δεν τα πήρα με σένα... μ' αυτό που εκφράζει το μήνυμά σου τα πήρα.
(είναι αυτό που λέμε: "Θέλω να χωρίσουμε αλλά μη το πάρεις προσωπικά" - πίσω από το αστείο κρύβεται μια μεγάλη αλήθεια)


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πές μου, αν δεν βιώνεις μια - εγώ την είπα "ατέλεια"- εσύ πές την μονομέρεια στα σχόλια όλων.
Πές μου ακόμα, αν δεν νοιώθεις την βιαστική ανάγκη όλων να ξεμπερδέψουν, αναλύοντας στα γρήγορα και κατα τα φαινόμενα.
Κάπου εκεί, εγώ προτιμάω να γυρίσω πίσω, να ξαναδιαβάσω την λογική και τις συνθήκες μιας αντίθεσης, και μάλιστα βίαιης.
Βλέπω ατέλειες παντού (Και δεν είναι αυτή η ψύχωσή μου, έτσι?...).
Βλέπω, ακόμα, αφέλειες. Νομίζω, μάλιστα, οτι ακολουθούν ένα γενικευμένο πνεύμα για την ανάλυση των όσων συμβαίνουν. Αυτό και είπα.
Η μονομέρεια τι σημαίνει για σένα?
Ότι η τάση των περισσοτέρων είναι να στηρίξουν μια συγκεκριμένη άποψη ή ότι δεν τη στηρίζουν με επιχειρήματα?
Αν οι περισσότεροι στηρίζουν μια συγκεκριμένη άποψη, αυτό δεν την κάνει αυτοδικαίως μονομερή ούτε προκατειλημένη, ειδικά σε μια συζήτηση σαν κι αυτή που γίνεται εδώ, καθόλου συνθηματική και με μεγάλο φάσμα επιχειρημάτων και αναφορών σε συμβάντα του παρελθόντος.
Αν κάποιο συγκεκριμένο επιχείρημα είναι αφελές, απομόνωσέ το και κάνε κουβέντα πάνω σ' αυτό.
Αν θεωρείς πως κάποια άποψη βασίζεται (μόνο) σε ένα συναίσθημά οργής και δεν έχει πίσω της επιχειρήματα, πάλι πέστο.
Ειδικά όμως... όχι γενικά και αορίστως...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε παρακαλώ να ξαναδιαβάσεις οτι έγραψα, και να το συνδέσεις με κάτι ακόμα που έγραψα, πρίν μια - δυό μέρες.
Διάβασέ το με την σιγουριά οτι το γράφει κάποιος που δεν ανήκει στην πλευρά που υποπτεύεσαι.
Κάποιος που ζεί, όπως δεν φαντάζεσαι.
Κάποιος που έχει βιώσει και το "κράτος", και την εξουσία και την μεταβατική περίοδο της κοινωνίας, τώρα αλλά και μερικά χρόνια πρίν.
Κυρίως, μην βιαστείς να θυμώσεις ή να ορίσεις "πλευρές" ή αντίθετες ταξικές θέσεις.
Σου ξαναλέω ότι δεν υποπτεύομαι τίποτα... καμμιά πλευρά ή ταξική θέση, ούτε μπορώ να κρίνω ποιος είσαι γιατί ακριβώς θα ήταν ανόητο να φαντάζομαι ότι σε ξέρω.
Τα μηνύματά σου κρίνω... μέσα σ' αυτή την κουβέντα. Είδες ότι συμφώνησα και προσπάθησα να προχωρήσω στο προηγούμενο μήνυμα που έγραψες αλλά το τελευταίο σου, ήταν ένα γενικός αφορισμός που συνήθως τον ακούω από δημοσιογράφους και πολιτικούς - εξ ου και οι ας πούμε "προσωπικοί" χαρακτηρισμοί από τη μεριά μου εν θερμώ...

Σκέψου όμως ότι με τον ίδιο τρόπο όμως που το πήρες προσωπικά (και δικαίως) λόγω προσωπικών αντωνυμιών, μπορώ κι εγώ να το πάρω προσωπικά (κι άλλοι ίσως) λόγω των γενικόλογων χαρακτηρισμών.
Το "όλοι" (δηλ. το "εμείς") γι αυτόν που διαβάζει είναι εξίσου προσωπικό με το "εσύ" και τελικά -όσο κι αν έχουμε συνηθίσει να το γράφουμε (<== ζωντανή απόδειξη) - κανένας μας δεν έχει δικαίωμα να τσουβαλιάζει αυθαίρετα τους υπόλοιπους σε μια ομάδα, ακόμη κι όταν βάζει τον εαυτό του μέσα και -κυρίως- αυτό δεν προσφέρει τίποτα στη συζήτηση:

Αν το συμπέρασμα είναι ότι "όλοι" έχουν την ίδια ευθύνη (ο πρωθυπουργός, οι υπουργοί, οι μπάτσοι, οι διεφθαρμένοι δικαστές, ο εφραίμ, τα αθώα νεκρά παιδιά, οι διεφθαρμένοι πολίτες, οι φοβισμένοι πολίτες, οι πολίτες που διαδηλώνουν στους δρόμους, οι ζαρντινιέρες, τα πιστόλια που εκπυρσοκροτούν μόνα τους) τότε σταματάει να έχει και οποιοδήποτε νόημα αυτή η κουβέντα.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 15-12-08, 11:08
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

και το κορυφαιο των συνθηματων :

Μλκ Κουραμπιε ,
Ερχονται Χριστουγεννα...
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:38.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.