Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 25-04-10, 00:15
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: Βγέθι Κερατέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akisdap13 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχουμε παει κ πολεοδομια και δημαρχειο κερατεας εχει ερθει κ ο δημαρχος εδω , κ αστυνομια , κ λιμεναρχειο κ ολοι μας λενε ενα πραγμα....ντρεπομαστε κ παρτε το νομο στα χερια σας , κτλ κτλ.λοιπον στελνω φωτο νομιζω χρησιμες κ θα σας εξηγησω το λογο....
Μάλλον δεν βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα (και με βάση τα παραπάνω είμαι σίγουρος)

Μακάρι να γίνει ότι και στο Ελληνικό, αλλά η προσωπική μου εμπειρία με καταπατήσεις και την νομική διαδικασία για δικαίωση με κάνει απαισιόδοξο.

Επειδή το μόνο που βλέπω να ταρακουνάει τους τοπικούς υπεύθυνους είναι η δημοσιότητα, αν τελικά διοργανωθεί η εξόρμηση/κατάδυση στις 2/5 είμαι μέσα.
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 25-04-10, 15:07
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Βγέθι Κερατέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
αρκετα με τις ενεργειες εντυπωσιασμου....
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!

Παράθεση:
ειμαι διαθεσιμος ως πολιτης να κανω οτι πρεπει...κι αν αυτο γινει συλλογικα απο ομαδα πολιτων ακομα καλυτερα...

νομιζα οτι ειχε γινει καποια ερευνα για τις απιτουμενες ενεργειες προς τις αρχες και περι του νομιμου της οικοδομης...
αφού είσαι διαθέσιμος κι αφού κι εσύ προτείνεις αυτό που όλοι σε αυτό το σύλλογο θεωρούμε το καλύτερο όλων, έλα την Τρίτη στο ΣΕΛΑΣ, μαζί με όσους ακόμα θέλουν πραγματικά να κάνουν κάτι, να συναποφασίσεις με όλους μας τι ακριβώς θα είναι αυτό, στο οποίο θα συμφωνούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Ανυπομονώ να ακούσω τις ιδέες όλων σας!!!

Παράθεση:
αν δεν εχει γινει κατι προτιμω να ασχοληθω με αυτο, απο το να παω να ριξω μια βουτια...
Έχει ήδη γίνει, κι αυτό φυσικά εννοούσα όταν έλεγα "επιτόπου ενημέρωση του τι έχει κάνει ο Σύλλογος ως τώρα"
Αλλά και πάλι, μην έρθεις να "ρίξεις βουτιά" (μου το κατατσαλάκωσες, δε μίλησε κανείς για μια απλή βουτιά ποτέ) αν δεν συμφωνείς με αυτό*:
Ασχολήσου με αυτό που νομίζεις σημαντικό και κάνε του κι εσύ μια καταγγελία, μπορείς!!
(και καλώ και θα καλούσα ούτως ή άλλως κι εσένα και κάθε άλλον να κάνετε ατομική καταγγελία**, απλά θα προτιμούσα να πηγαίναμε πρώτα όλοι εκεί και να αποκτούσαμε ΙΔίΑ άποψη του τι ακριβώς παίζει εκεί πέρα αντί να τα ακούμε από τρίτους , δεν συμφωνείς κι εσύ ότι καλό καγαθόν θα είναι

Παράθεση:
ΥΓ αν δλδ ο τυπος εχει κλεισει καθε προσβαση τι θα κανετε; θα βουτηξετε απο το πλαι διαμαρτυρομενοι ή θα μπουκαρετε στην αυλη;
Με ολο το θαρρος, η στρατηγικη αυτη μου φαινεται ανουσια κ αναποτελεσματικη ως πρωτη ενεργεια...
Θα βουτήξουμε από το πλάι. Πάμε πιο πολύ για να δούμε και να συνειδητοποιήσουμε.
Αν δεν σου φαίνεται και τόσο σημαντικό, αφού είσαι ήδη συνειδητοποιημένος, δε χρειάζεται φυσικά να έρθεις. Για κάποιους από εμάς μπορεί και να χρειάζεται όμως.....

Παράθεση:
ΥΓ2 το μπραβο του στελιου νομιζω οτι εχει να κανει με το "μπραβο που το θυμηθηκες!")
Μάλλον, αφού όντως εσύ το είχες ξεχάσει, τυχερέ, εμείς όχι, έχουμε από τότε μπει στο λούκι του νόμου και σερνόμαστε πίσω του.....
Οποιοσδήποτε μπορεί και θέλει με οποιοδήποτε τρόπο να βοηθήσει, είναι χιλιάδες φορές παραπάνω από ευπρόσδεκτος, δεν είμαστε ούτε δικηγορικό γραφείο, ούτε ακτιβιστική οργάνωση, κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.



* Αν και με χίλια θα σε προτιμούσα να έρθεις, και με χίλια θα ταίριαζες εσύ και οι απόψεις σου σε αυτή τη φάση, και με χίλια τελικά είμαι σίγουρη ότι θα το διασκέδαζες και θα το έβρισκες χρήσιμο, αρκεί να του'δινες μια ευκαιρία....
**εχω κάνει κι εγώ μια αλλά έφτασε μόνο μέχρι τη Λιμενική Αστυνομία η δική μου, σας τα εξηγούμε αναλυτικά την Τρίτη με τον Δημήτρη, τη Δήμητρα, την Έλενα, το Yan, αν πραγματικά ενδιαφέρεστε, ελάτε


_________________________________
Μεταγενέστερη Προσθήκη

Για όσους προτιμούν την Κυριακή αντί του Σαββάτου:
Αν την Κυριακή προτιμούν πράγματι οι περισσότεροι, τότε ας είναι Κυριακή.
Απλά εγώ δε θα μπορώ να είμαι εκεί γιατί φεύγω ταξίδι.
Αλλά μη σας νοιάζει για μένα, εγώ έχω δει

Κανονίστε το λοιπόν όπως θέλετε, θα'ρθειτε την Τρίτη;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 25-04-10 στις 17:03. Αιτία: pros8iki
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 25-04-10, 17:55
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Βγέθι Κερατέας

οκ μαρακι θα kοιταξω να ερθω την τριτη να τα πουμε απο κοντα....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 25-04-10, 20:14
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Βγέθι Κερατέας

Και επανέρχομαι..

Δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία σας επίσκεψη στο εν λόγω σημείο για βουτιά.

Η δική μου ήταν προχθές το απόγευμα.

Η πιό πρόσφατη εξέλιξη/-εις με τον τύπο, είναι οι εξής:

α) Μπροστά και στο πλάι απο την είσοδο του οικοπέδου (η οποία φαντάζομαι πως αρκετοί απο 'σάς θα γνωρίζετε οτι βρίσκεται κάτω κάτω επί του χωματοδρόμου, δλδ κοντά στην θάλασσα), έχει ρήξει ένα πανέμορφο βουναλάκι με υπολλείματα χοντρών πλακιδίων (μπάζα δλδ), τα οποία δυσκολεύουν κατά πολύ έναν οδηγό στο να μανουβράρει (δλδ. να γυρίσει) το αυτοκίνητο του, το οποίο βέβαια έχει σαν αποτέλεσμα, ένας οδηγός που δεν γνωρίζει καλά τον όγκο του αυτοκινήτου του ή που φοβάται μην κάνει μαλ..ία, να αναγκαστεί να ανέβει την χωματανηφόρα με την όπισθεν, φοβούμενος μην πάει με το αμάξι του για discover scuba...

Δεν είναι βέβαια σίγουρο οτι αυτό το έκανε επίτηδες ο φίλος μας. Ίσως δλδ τα μπάζα αυτά σε λίγες ημέρες να μην υπάρχουν. Δεν το νομίζω όμως..


β) Ακριβώς δίπλα στην τσιμεντένια περίφραξη και σε όλο το μήκος της, έχει φυτέψει φυτάκια (ακόμα στην παιδική τους ηλικία βέβαια), τα οποία μειώνουν το πλάτος του χωματόδρομου κατά τουλάχιστον 25-30 cm!

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορούν να παρκάρουν αυτοκίνητα (τουλάχιστον στα περισσότερα σημεία του χωματόδρομου), διότι φοβούμενος ένας οδηγός οτι θα φράξει την έξοδο στο παλικάρι μας όταν αυτό θα θέλει να πάει για τσιγάρα με το κάρο του, θα αναγκαστεί να πάει να παρκάρει το αυτοκίνητο του ψηλά στο τέλος της ανηφόρας. (Ας μην παρεξηγηθώ εδώ...δεν είμαι ο ελληνάρας που θέλω να βάζω το αυτοκίνητο μου δίπλα στην παραλία....ας περπατήσω και 200m με την μπουκάλα στην πλάτη...no problem...αλλα είναι το γαμώτο !!)



Συμπέρασμα; Ο τύπος θέλει τον δρόμο (και κατ' επέκταση την παραλία) εξ ολοκλήρου για την πάρτη του !

Διότι ας μην γελιόμαστε...σε λίγο καιρό, όταν θα μεγαλώσει και η χλωρίδα, κανείς κοινός θνητός δεν θα θέλει να πηγαίνει εκεί, πλην κάποιων δυτών που είναι διατεθημένοι να παρκάρουν ψηλά στον χωματόδρομο και να συνδυάσουν την βουτιά τους με λίγη γυμναστικούλα, ή κάποιων ντόπιων οι οποίοι ούτως η άλλως θα έρθουν ποδαράτοι.

Στόχος λοιπόν....επετεύχθη..."εγώ και κανένας άλλος"....

------------------------------------------------------

Θα προσπαθήσω να είμαι κοντά σας την Τρίτη, αν και δεν έχω να προτείνω και πολλά πράγματα. Βλέπω οτι έχουν γίνει ήδη αρκετές κινήσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Πάντως μια ωραία συναντησούλα με καμια 15αριά καταδυτοάμαξα παρκαρισμένα πάνω στον χωματόδρομο, προτείνω να την κάνουμε !
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 25-04-10, 21:25
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Βγέθι Κερατέας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προσπαθήσω να είμαι κοντά σας την Τρίτη, αν και δεν έχω να προτείνω και πολλά πράγματα. Βλέπω οτι έχουν γίνει ήδη αρκετές κινήσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Πάντως μια ωραία συναντησούλα με καμια 15αριά καταδυτοάμαξα παρκαρισμένα πάνω στον χωματόδρομο, προτείνω να την κάνουμε !
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 28-04-10, 08:03
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Βγέθι Κερατέας

Μαζευτήκαμε χθες αρκετός κόσμος στο στεκι μας στον Σ.ΕΛ.Α.Σ. και μεταξύ άλλων, συζητήσαμε και το θέμα του κλεισίματος της πρόσβασής μας στο Βγέθι.

Ανταλλάχθηκαν πληροφορίες και έγινε ενημέρωση από την έρευνα που έχει γίνει μέχρι τώρα, σχετικά με την τυπική νομιμότητα όσων έχουν γίνει από τον ιδιοκτήτη του κτίσματος.

Προς το παρόν δηλώθηκε από τους περισσότερους η επιθυμία για "επίσκεψη" το Σ/Κ επι τόπου, για να καταλάβουμε όλοι τι ακριβώς συμβαίνει, που φυσικά θα περιλαμβάνει και βουτιά στο γνωστό σημείο.

Δηλώστε λοιπόν παρακάτω την συμμετοχή σας, όσοι επιθυμείτε να συμμετάσχετε, δηλώνοντας ταυτόχρονα και την ημέρα που προτιμάτε. Εννοείται πως η εξόρμηση θα γίνει την ημέρα που θα υπάρχει η μεγαλύτερη συμμετοχή.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 28-04-10, 08:15
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Βγέθι Κερατέας

Ζin
Μπορώ να ειμαι ειτε Σαββατο ειτε Κυριακή για τη βουτιά μας στο Βγέθι..
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 28-04-10, 08:35
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Βγέθι Κερατέας

Μπορώ μόνον Κυριακή.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 28-04-10, 08:54
Το avatar του χρήστη baz
baz baz is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 397
Απάντηση: Βγέθι Κερατέας

3. Baz
Μια από τις δυο μέρες, είτε Σάββατο, είτε Κυριακή.
__________________
baz
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 28-04-10, 11:44
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Βγέθι Κερατέας

μπορώ μόνο Σάββατο
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.