Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 27-03-09, 09:46
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχήν να χαιρετήσω και από το forum μας τον αγαπημένο μου φίλο τον Χρήστο τον Παπαναστασίου (γιατί ΔΡΑΠΕΤΗΣ ρέ; πότε πρόλαβες να μπλέξεις ,να πάς μέσα και να δραπετεύσεις; ).

Καλώς ήρθες και συ Johnkokk, αυτά που γράφεις τα δεχόμαστε αμφότεροι και αυτό έδειξε η συζήτηση. Το τσουβάλιασμα όπως είπες δεν είναι σωστό. Τώρα για την ανοχή εμένα μου φαίνεται ότι στην ψαροτουφεκάδικη κοινότητα είναι μεγαλύτερη. Το τελευταίο video που είδα με Υ/Β ψάρεμα σε ένα περιοδικό Thalassa πριν 2 χρόνια περίπου είχε ψάρεμα σφυρίδας και οι "πρωταγωνιστές" είχαν φακούς. Δεν είδα κανένα να τους κράζει στο Γκρικντάιβερς τουλάχιστον που παρακολουθώ αρκετά συχνά...
  #102  
Παλιά 27-03-09, 09:47
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σπύρος-Ιάσων Εμφάνιση μηνυμάτων
1ον: Λίγο παλαιότερα είχα την ίδια άποψη, προερχόμενη από την ίδια πηγή και την είχα εκφράσει και στον περιοδικό τύπο καθώς και στα 2 φόρα (gd,sf). Σήμερα, και έχοντάς το ψάξει λίγο περισσότερο καταλήγω στο ότι το πράγμα είναι πιο πολύπλοκο απ'ότι το παρουσιάζουν... Βλέπεις οι βυθοί της Ελλαδας, έχουν κάτι πραγματικά μοναδικό για τα δεδομένα της Μεσογείου. Ξέρεις ποιο είναι αυτό? Το καταφύγιο. Όταν απαγορεύτικε το ψάρεμα του ροφού στη Γαλλία, έγινε γιατί εκεί οι βυθοί στα ανοιχτά ήταν μεγάλες εκτάσεις από άμμο χωρίς κανένα καταφύγιο. Ότι ψάρια υπήρχαν, ξεκληρίστικαν γρήγορα γρήγορα γιατί α) και δεν μπορούσαν να καταφύγουν βαθύτερα λόγω έλλειψης καταφυγίου και β) δεν μπορούσαν να ανανεωθούν οι πληθυσμοί με τους τότε ρυθμούς αλιείας λόγω του ότι δεν υπήρχαν βαθύτερα για να τους ανανεώσουν. Άσε που στην Ελλάδα δεν έχουν υπάρξει σοβαρές και εμπεριστατωμένες μελέτες.
Ξέρεις μέχρι τι βάθος έχει βρεθεί πληθυσμός του ροφού? Μέχρι τα 250 μετρα, ανοιχτά της Σικελίας αν θυμάμαι σωστά. Ο ψαροντουφεκάς μέχρι ποιά ζώνη μπορεί να αλληλεπιδρά με τα ψάρια γενικότερα, γνωρίζετε? Αν εξαιρέσουμε κάποιους λίγους (πολύ λίγους) που έχουν πραγματικά τεράστιες απνεϊστικές δυνατότητες, όλοι οι υπόλοιποι δύσκολα θα ξεπερνούν συστηματικά τα 25-30 μέτρα. Ο μέσος ψαροντουφεκάς, βουτά γύρω στα 15. Έχω δει εικόνες από βίντεο ικανών φίλων ψαροκυνηγών, με ροφούς πολλούς στη ζώνη κάτω των 35 στην Κρήτη. Και ευτυχώς, οι πετρώδεις βυθοί που υπάρχουν στην Ελλάδα φτάνουν και σε 3ψήφιο νούμερο βάθους σε όλο το Αιγαίο.
Επί του κινδύνου να αφανιστεί ο ροφός λοιπόν, στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση ακόμη και με τη δράση της παράνομης αλιείας που είναι πολύ περισσότερη από αυτή του ψ/τ. Κι αυτό γιατί ακριβώς έχει καταφύγιο, κάπου που δεν θα μπορέσει να τον πλησιάσει ο άνθρωπος.
Ένας ακόμη λόγος που δεν θα ξεμείνουμε από ροφούς είναι πως έχουν μάθει τον ψαροντουφεκά. Από μικρά ψάρια, απ'όταν ζούσαν στη ρηχή ζώνη, έχουν δεί πολλές πολλές φορές ψαροτουφεκάδες να σκοτώνουν άλλα ψάρια, μιας και αυτοί λόγω μεγέθους δεν αποτελούσαν στόχο ακόμη. Μεγαλώνοντας λοιπόν έμαθαν να προφυλάσσονται και με το που παίρνουν χαμπάρι άνθρωπο (όχι μόνο ψαροντουφεκά) εξαφανίζονται στα άδυτα των θαλαμιών τους για να προστατευτούν.
Και το επόμενο μεγάλο ζήτημα: Το ότι δεν βλέπετε/βλέπουμε ψάρια στην πιο ρηχή ζώνη (20-25 μέτρα), δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν...! Πολύ απλά, επειδή έχουν μάθει να είναι υπερ-καχύποπτα, σπεύδουν να κρυφτούν πριν ακόμη δούν τον κυνηγό ή τον αυτόνομο μόνο και μόνο από τον ήχο που προκαλείται από τον εξοπλισμό και λόγω της αντίληψης της κίνησης μέσω της πλευρικής γραμμής.
Και ξαφνικά καταδύεσαι σε ένα χώρο όπου δεν κινήται τίποτε και κάθεσαι και περιμένεις να δεις κάποιο σημάδι ζωής αλλά και πάλι τίποτε. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα ψάρια δεν είναι εκεί. Εκεί είναι, αλλά είναι πολύ καλά κρυμμένα, με τέτοιο τρόπο ώστε εσύ κι εγώ να μην μπορούμε να τα αντιληφθούμε. Θυμάσαι που είπε ο Φοίβος κάτι πιο πάνω για τη γνώση που θα τον οδηγήσει στην κατάκτηση του θηράματος? Ένα απ'όλα που εννοούσε ήταν ακριβώς αυτό. Το να μπορέσεις να μάθεις και στη συνέχεια να ερμηνεύσεις τα σημάδια (που με πολύ κόπο και χρόνο αποκτήθηκαν) που θα σου δείξουν που είναι κρυμμένα τα ψάρια για να τα κυνηγήσεις.

2ον: Τεράστια κουβέντα. Θα ξεκινήσω με παράδειγμα: Αν κανονίσω ψάρεμα με άλλα 3 φιλαράκια και βγάλουμε ο καθένας από ένα ροφό, είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα με το να πάει ένας μόνος του στον ίδιο τόπο και να βγάλει 4 ροφούς. Το τοπικό οικοσύστημα χάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα. Στην πρώτη περίπτωση όμως είμαστε νόμιμοι (ένα μαύρο ανά άτομο, ανα ημέρα) ενώ στη δεύτερη αυτός ο τύπος "θα φέρει την καταστροφή"...
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω? Δηλαδή, δεν είναι θέμα "προστασίας" του ροφού, είναι θέμα του πως θα σου (μου/του) το "σερβίρει" κάποιος. Δηλαδή κάτι καθαρά υποκειμενικό και άρα κάτι που ουδεμία σχέση έχει με την περιβόητη πια προστασία...
Ο νόμος που υπάρχει σήμερα, δεν υπάρχει για να προστατεύει το οικοσύστημα. Υπάρχει για να αποφεύγεται η φοροδιαφυγή καθώς και για τον απλό διαχωρισμό επαγγελματία με ερασιτέχνη. "Που πας κύριε, εγώ εδώ βγάζω το ψωμί μου κι εσύ μου το παίρνεις..." Καθαρά και ξάστερα, αυτό είναι το νομικό σκεπτικό. Τώρα το αν είσαι ή όχι παράνομος είναι σαν να θες να βγάλεις από τι μύγα ξίγκι. Δηλαδή, παράδειγμα, έχω πάρει έναν ροφό περίπου 4 κιλά και σε ένα καρτέρι μου έρχονται οι μεγάλες συναγρίδες... Τι θα πω, "Όοοοοχιι, δεν θα τις χτυπήσω"? Ή μήπως θα περιμένω πότε θα με πλησιάσει αυτή του κιλού ώστε να είμαι νόμιμος και να μην ξεπερνάω τα 5 κιλά σε βάρος? Και σκέψου ότι εγώ αυτά τα ψάρια τα περιμένω μια ολόκληρη σεζόν και πέρνω μονοψήφιο αριθμό ατόμων κάθε χρόνο.
Άλλο ένα παράδειγμα είναι η απαγόρευση αμέσως μετά τη δύση του Ήλιου. Κι όμως αν θέλω να πιάσω ψάρια ή τουλάχιστον να τα συναντήσω, (για συγκεκριμένα είδη) θα πρέπει να ψάξω να βρω τα σημάδια της Σελήνης και να είμαι στο νερό το σούρουπο όπου και έχω πιθανότητες να πάρω κάποιο από αυτά... Αν όμως με πιάσει το λιμενικό, με γράφει μόνο και μόνο επειδή το λέει ο νόμος...Καταλαβαίνεις λοιπόν πως υπάρχουν κάποια πρακτικά ζητήματα όσον αφορά το ψ/τ που ο νόμος ο υπάρχον αδυνατεί να τα καλύψει.
Σε γενικές γραμμές και για να απαντήσω ευθέως στην ερώτηση, θεωρώ ένα μεγάλο μέρος των διατάξεων που διέπουν το ψ/τ χαζό και μη εφαρμόσιμο σε κάποια σημεία. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι τον καταπατώ, έτσι... "Ο φόβος φυλάει τα έρημα" λέει η παροιμία και πραγματικά, δεν έχω κανένα λόγο να θέλω να μπλέξω με το συνήθως πάρα πολύ επιλεκτικό στους ελέγχους λιμενικό...


Στον κύκλο μας λέμε το εξής: Ότι το ψαροντούφεκο είναι αυτό που γίνεται μόνο με το κράτημα της ανάσας και γίνεται μόνο τη μέρα. Οτιδήποτε άλλο δεν το λέμε ψαροντούφεκο ακόμη κι αν υπάρχει ως όπλο στον εξοπλισμό. Και μιλάω για τους παράνομους με μπουκάλα ή με κομπρεσέρ που πραγματικά σακατεύουν ότι κινήται (άλλος ένας λόγος που έχουν μάθει τα ψάρια να προφυλάσσονται).
Το είπε και παραπάνω ο Πάνος. Το ψ/τ δεν είναι σε θέση να επηρεάσει τους πληθυσμούς, ακόμη κι αν ψαρεύουν πολλοί σε ένα τόπο. Αυτό που θα υπονομεύσει τον τόπο είναι όταν θα έρθουν οι μπουκαλάκιδες και θα σηκώσουν 250 κιλά μέσα σε ένα βράδυ... Οπότε μην τα βάζετε με το ψ/τ...

Αυτά. Νομίζω πως δεν ξέχασα κάτι
Για το 1ο δε θα εκφέρω επιστημονική άποψη, μόνο ότι βλέπουν τα ματάκια μου.

Ροφοί υπάρχουν ακόμα, ανάλογα τη περιοχή και σε μεγάλους αριθμούς (π.χ. κορινθιακός), και σε μεγάλα μεγέθη. Τα ψάρια που βλέπω είναι συνήθως στη ζώνη 25+++++++ (συνήθως απο 35 και κάτω). Δε ξέρω αν με τη θορυβομηχανή στη πλάτη ο ροφός προειδοποιείται και φεύγει προς άγνωστη κατεύθυνση για αυτό και δε βλέπεται. Σε περιοχή που έχει τύχει να ψαρεύω (εντός Αττικής, αλλά νόμιμα) που ο τόπος έβριθε απο πίγγες και στήρες, μόλις εμφανίστηκε ένα γκρούπ αυτόνομων για καταδυτική αναψυχή δεν έμεινε ψάρι στη θέση του. Στις επόμενες βουτιές μετά το πέρασμα τους (γιατί φυσικά δεν θα βουτάγαμε εκεί που κολυμπούσαν οι άνθρωποι), τα ψάρια είχαν όλα κρυφτεί (ψαρεύουμε σχεδόν αποκλειστικά με καρτέρια, αναφερόμενος στη παρέα μου, για αυτό και δεν είδαμε πλέον ψάρια).
Μία ακόμη απόδειξη ότι ροφοί υπάρχουν είναι και τα ψάρια που βγαίνουν στα 2 "επίμαχα" φόρουμ, GD kai sff (έχω την αίσθηση ότι ένας τρόπος υπολογισμού της ποσότητας της θαλάσσιας πανίδας είναι με αλίευση, υπολογίζοντας τη τοπική πυκνότητα των πληθυσμών απο τα αλιευθέντα ψάρια? Διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Σίγουρα είναι λιγότεροι απο ότι παλαιότερα (δε τους βλέπεις να πεταλουδίζουν στα ρηχά, όπως άλλωτε), για αυτό και εμείς οι ψαροκυνηγοί έχουμε βάλει φρένο εδώ και καιρό. Σε περιοχή που υπάρχει ένας ροφός, μπορεί να μην τον πειράξουμε για να εκμεταλλευτούμε τα ψάρια που προσελκύει γύρω του ( στήρες πίγγες, άσπρα). Επίσης σε ψάρεμα που θα βγεί ένας ροφός, πολλές φορές θα αποφύγουμε να χτυπήσουμε 2ο. ΠΟΤΕ δεν χτυπάμε μικρά ψάρια, όχι μικρότερα απο 3-4 κιλά. Οι ροφοί είναι λιγότεροι, δε ξέρω πόσο λιγότεροι.

Αν με ρωτήσετε θα ήθελα να υπάρχουν περιοχές θαλασσίων πάρκων, κλειστές για κάποια χρόνια, για να βοηθείται η ανανέωση των πληθυσμών. Θα μπορούσα να πήγαινα εκεί και για ελεύθερη κατάδυση χωρίς όπλο στο χέρι. Αλλά, με τις ακραίες απόψεις που βλέπω εδώ μέσα, μόνο επικίνδυνη μπορεί να χαρακτηριστεί αυτή μου η άποψη...

Πάντως εικόνες με 3-4 15άρηδες στο βυθό να σουλατσάρουν δεν έχουν εκλείψει. Εικόνες με ψάρια ανυποψίαστα και μεγάλα στα βαθιά επίσης δεν έχουν εκλείψει. Ροφοί υπάρχουν σίγουρα, αρχίστε τα καρτέρια στη ζώνη των 30-35 και θα αρχίσετε να βλέπετε και εσείς (με τη μπουκάλα στη πλάτη δε ξέρω βέβαια αν κάθονται. Ο θόρυβος της φυσαλίδας γενικά είναι ενοχλητικός). Απο τα υπόλοιπα μαύρα, πίγγες στήρες σφυρίδες, τα πρωτεία σε πληθυσμό κατέχουν οι σφυρίδες (πολλά και μεγάλια ψάρια) μιας και ανέβηκαν στη ρηχή ζώνη (μέχρι τα 40) τα τελευταία χρόνια. Η αττική είναι γεμάτη. Για αυτό και άρχισαν να τις βλέπουν τώρα ψαροκυνηγοί, παλαιότερα δεν υπήρχαν (με βάση μαρτυρίες των top ψαροκυνηγών της προηγούμενης δεκαετίας, με τους οποίους έχω συζητήσει πολλές φορές (ψάρευαν στα βαθιά απο τότε...). Στήρες θα δούμε αρκετές, μεγάλες σπάνια και σε συγκεκριμένα μέρη. Πίγγες επίσης θα δούμε. Και μεγάλες, αλλά όχι σε τόσο μεγάλη συχνότητα.


Για τη νομοθεσία. Το ζήτημα πραγματικά είναι τεράστιο. Το σίγουρο είναι ότι όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις, έτσι και εδώ η νομοθεσία αποτυγχάνει παταγωδώς να προστατέψει το περιβάλλον. Καταρχήν γιατί συνήθως ψαρεύουμε 2-5 άτομα μαζί (ζευγάρια των 2+3) σε κοντινούς τόπους, με αποτέλεσμα αν απο ένα τόπο βγούνε 5 ροφοί (νόμιμα) να καταλαβαίνουμε όλοι ότι δεν είναι ότι καλύτερο (για αυτό και δεν θα βγάλουμε τόσα ψάρια, τουλάχιστον όχι οι συνειδητοποιημένοι). Το ζήτημα της απαγόρευσης του Μαΐου είναι τραγελαφικό. Τραγικό γιατί επιτρέπει στους επαγγελματίες να ψαρεύουν (οπότε δεν ξαλαφραίνει και καθόλου η θαλασσίτσα), γελοίο γιατί όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι περίοδος αναπαραγωγής για όλα τα ψάρια ο Μάιος. Άντε να καταλάβεις τώρα...Άλλη βλακεία του νόμου, να απαγορεύεται το ψάρεμα με μπουκάλα. Λες και ένας άνθρωπος που θα κατέβει με μπουκάλα κάτω και θα πάρει 1-2 ψάρια για να φάει είναι εγκληματίας. Και δυστυχώς η "γηπεδική" νοοτροπία έχει περάσει και σε μερικούς ψαροκυνηγούς και νομίζουν ότι όποιος θα κατέβει με μπουκάλα να πιάσει ένα ψάρι (δεν αναφέρομαι φυσικά στους εγκληματίες της θάλασσας που θα πάνε για νυχτοκάματο και θα ανεβάσουν μισό τόνο συναγρίδες) είναι κακός. ΔΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ! Δηλαδή το βρίσκεται τραγικό να μπορούσαν να πιάσουν μια όμορφη ψαριά αυτόνομοι δύτες? Και όμως είναι παράνομο... Άσε δε που οι αυτόνομοι (ημερήσιοι) μπουκαλάκηδες δε μπορύν να πιάσουν τόσα ψάρια όσα οι ελεύθεροι: μένετε το πολύ 1 ώρα στο νερό (στα βαθιά πολύ λιγότερο) και κάνετε πολύ θόρυβο.


Νομοθεσία χρειάζεται, αλλά νομοθεσία που θα σέβεται τη θάλασσα. Νομοθεσία που δεν θα αφήνει τις τράτες να αλωνίζουν, και θα βρίσκει ως πρόφαση ότι όλα τα δεινά στη θαλασσα τα κάνουν κάτι τύποι με 1 μέτρο σφεντόνα.

Για να δούμε, υπάρχει κανείς εκεί έξω που να μπορέι και να θέλει να συζητήσει χωρίς ειρωνία, με επιχειρήματα? Το εύχομαι.

Χαιρετώ
Φοίβος
  #103  
Παλιά 27-03-09, 09:55
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Κάτι τελευταίο:

αν ειλικρινά κόπτεστε για την προστασία της θάλασσας απο τους ψαροκυνηγούς, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να τους δείξετε (με επιχειρήματα) ότι σφάλουν (προϋποθέτει συζήτηση). Αγαπούν τη θάλασσα όπως και εσείς να είστε σίγουροι. Αν πιστεύετε ότι κάνουμε κάπου λάθος, δείξτε το, όχι με

πρρρρρρρρρρρρρρρ όπως το ανθρωπάκι,

αλλά με συζήτηση.

Σε κάθε άλλη περίπτωση απλά θα αποδείξετε την αδιαφορία σας για το κόσμο του βυθού.
  #104  
Παλιά 27-03-09, 10:47
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Επισης να προσθεσω για οσους αυταπατωνται (απο οποια πλευρα και να το δεις και οποιοι και να ειναι ) οτι η θαλασσα , το βουνο , η λιμνη , το ποταμι ακομα και το χωραφι , δεν μας ανηκει . Απο λαθος της φυσης κυριαρχησαμε (ή ετσι νομιζουμε ) στον πλανητη (α, τον φουκαρα) . Ειναι μια κληρονομια η οποια θα ανηκει παντοτε στις επομενες γενιες ( και οι επομενες γενιες αυτο πρεπει να σκεφτονται , οχι σαν κι εμας) . Καποιος το ειπε αυτο αλλα δεν μπορω να θυμηθω καθολου τωρα .
__________________

  #105  
Παλιά 27-03-09, 10:50
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων

πρρρρρρρρρρρρρρρ όπως το ανθρωπάκι,
Αν εννοεις αυτο που εβαλα εδω ( Τωρα που λειπει η Μαρια , ευκαιρια ειναι ) , το εβαλα για να πειραξω την Physalia και οχι καποιον απο εσας , δεν σκεφτομαι ετσι .
Λυπαμαι αν σου εδωσα λανθασμενη εντυπωση .
__________________

  #106  
Παλιά 27-03-09, 11:10
Δραπέτης Δραπέτης is offline
Ο χρήστης διαγράφηκε μετά από αίτησή του
 
Εγγραφή: 26-03-2009
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Καλημέρα.

Κύριοι ένα τελευταίο από μένα, γιατί από ότι βλέπω η κουβέντα καταντά πάλι σε τσακωμούς χωρίς ιδιαίτερη διάθεση κατανόησης.

Φίλοι αυτοδύτες, σεβαστείτε παρακαλώ το γεγονός ότι εμείς οι ψαροτουφεκάδες είμαστε ΕΝΤΟΠΙΣΗΜΟΙ! Γράφουμε σε φόρουμς, φοράμε μια σημαδούρα νααααααα πορτοκαλιά, πάμε μέρα μεσημέρι (μερικοί μαζόχες και ξημέρωμα) στη θάλασσα, βγάζουμε τις φωτό μας στη φόρα, είμαστε περήφανοι για τα ψάρια μας και γενικά ΕΚΤΙΘΟΜΑΣΤΕ! Είμαστε εύκολος στόχος.
Αν θέλετε να μάς βρείτε υπάρχουν περιοδικά και διαδικτιακοί τόποι να μας εντοπίεσετε εμάς και τις "ανομίες" μας. Δεν χρειάζετε να πάτε με την τσίμπλα στο μάτι στην ιχθυόσκαλα 03:30 τα ξημερώματα, ούτε να κρυφτείτε σε ένα αμπάρι ή ένα ταμπούκι ή σε ένα σάκο τράτας για να δείτε τί συμβαίνει, ή σε ένα σωλήνα αποχέτευσης βιομηχανικής μονάδας.

Συνεχίστε...

ΥΓ:
1. Μαρία, ο Φοίβος - και παίρνω το θάρρος να μιλήσω για λογαριασμο του - ΔΕΝ ήθελε να προκαλέσει με τη φωτό του, ούτε κατά λάθος. Θέλει να επικοινωνήσει. Οι σελίδες που έχει καταθέσει είναι ενδεικτικές. Η φωτό που επέλεξε δεν είναι τυχαία, είναι με την πρώτη του μεγάλη σφυρίδα και η χαμογελάρα του εκφράζει την απόλυτη ευτυχία που νοιώθουμε έστω για ένα πικοσεκόντ οσοι έχουμε βρεθεί στη θέση του...

2. Γιώργο Καρέλα, σου στέλνω πιέμ!!!!!!!!!!!!
  #107  
Παλιά 27-03-09, 12:06
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

  • Η νοημοσύνη φέρνει σεβασμό
  • Γίνεσαι ένας εαυτός που υπάρχει μέσα σου: μάτια μπροστά στο κεφάλι, για να μπορείς να εστιάζεις στη λεία σου, χέρια για να αρπάξεις. Ναι φίλε μου, γεννήθηκες αρπαχτικό, μη το απαρνιέσαι. Είσαι πλάσμα της φύσης και εσύ. Στιγμές. . . έχεις ανάγκη το φόνο.
  • Και τώρα που έμαθες, μπορείς ναζήσεις λίγο στο παρελθόν. Στην εποχή που είχες άγρια ένστικτα, στην εποχή που ζούσες για την άγρια χαρά του φόνου. . .
  • Η ηθική, είναι και αυτή μια καθαρά ανθρώπινη επινόηση, δεν απαντάται ως νόμος της φύσης στο σύμπαν. Έτσι ποτέ δεν θα τη βάλω στους λογισμούς μου, για να αιτιολογήσω κάτι.
Αν δεν μασήσεις καλά τον Σοπενχάουερ φέρνει πνευματική δυσκοιλιότητα, ενίοτε και φόνο.......

  #108  
Παλιά 27-03-09, 12:22
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Καλημερα και απο εμενα.
Φιλε Φοιβε ψαροκυνηγε, το τελευταιο σου post με καλυψε πληρως.Εισαι απο τους ελαχιστους ψαροκυνηγους που εχω συζητησει το τελευταιο καιρο με τοσο ορθη προσεγγιση στο θεμα. Πιστευω οτι πραττεις,και δεν εχω κανενα λογο να πιστεψω το αντιθετο,οτι γραφεις.Το απιθανο παραδειγμα σου, για τα 3 ζευγαρια που απο τον νομο εχουν δικαιωμα σηκωματος 6 μαυρων, το οποιο εσυ και η παρεα σου δεν κανετε, με γεμισε χαρα!Ειλικρινα.Ειναι αυτο που εγραψα σε προηγουμενο post οτι αν πραγματικα αγαπας αυτο που κανεις, δεν χρειαζεσαι κανενα νομοθετικο πλαισιο για να το προστατεψεις.Ειναι τοσο απλο.Οταν δεν εχεις μετρο,παιδεια και συνειδηση χρειαζεσαι τον νομο.Παντως η προσωπικη μου εμπειρια στα 23 χρονια που ψαρευω, ειναι οτι τετοιες αποψεις αποτελουν τη μειοψηφια.Η πρωτη σου δημοσιευση-κειμενο και φωτο-ηταν οντως προκλητικα ιδιως στη χρονικη στιγμη της συζητησης που εγινε.Αναγνωριζω παντως οτι σκοπος σου δεν ηταν αυτος.
Σπυρο σε ευχαριστω και εσενα που με τον τροπο σου επιβεβαιωσες τον παραπανω κανονα, και την γνωμη που εχω για εσας τους αλλους ψαροκυνηγους.Ανηκεις στην πλειοψηφια οταν λες, εστω και για να ερισεις οπως ισχυριστηκες, οτι καλα του εκανε του λαγοκεφαλου ο αμπαλλος.Οπως ανηκεις στη πλειοψηφια οταν ισχυριζεσαι οτι ειναι το ιδιο πραγμα οι 4 ροφοι της παρεας και οι 4 του ενος ψαροκηνυγου.Σου λεω λοιπον οτι η παρεα ειναι νομιμη ενω ο ενας παρανομος.Αν παει την ιδια μερα στον ιδιο τοπο η νομιμη παρεα και παρει 4 ψαρια και ερθει μετα και ο ΝΟΜΙΜΟΣ μοναχικος ψαροκυνηγος και παρει και αυτος 1 μαυρο, αυτα μας κανουν συνολο 5.Στο δικο σου ομως σκεπτικο γλυκε μου φιλε σπυρο-ιασων,στην ιδια μερα μας κανουν 8 μαυρα,4 νομιμα και 4 παρανομα.ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.Δεν ειμαι νομολατρης οπως καποιος αλλος εγραψε.Απλα για σας ειναι απαραιτητοι οι νομοι.Και τελος,δασκαλος δεν θα γινω κανενος.Ειμαστε ολοι αρκετα μεγαλοι για να αναλαβουμε τις ευθυνες μας,δεν νομιζεις?
Υ.Γ. Δεν ανηκω στη φαρα κανενος.Δεν εχω κανενα κοντινο ερεθισμα υπεραλιειας.Το μονο κοντινο ερεθισμα ηταν ευτυχως ο πατερας μου και δασκαλος μου και τον ευγνομωνω για αυτο.Τα τελευταια 12 χρονια ψαρευω αποκλειστικα μονος μου.Οσες φορες ετυχε να παω με αλλους της φαρας σας, απλα ντραπηκα που ημουν μαζι τους.
Γιώργος Κεφαλάς
  #109  
Παλιά 27-03-09, 12:25
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση αγανάκτηση.

Μπορείτε να μου την εξηγήσετε παρακαλώ;

Εδώ λέμε να πάμε ένα βήμα παρακάτω. Μας εξηγήσατε τι σαν συνεπάρει οκ. Το ακούσαμε (φυσικά δεν είναι απαραίτητο να συνεπάρει και μας έτσι; ). Το γιατί ψαρεύω το λύσαμε. Στο κάτω κάτω δεν μας ενδιαφέρει. Δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να βγάζει το φαγητό του και το βρίσκω πολύ υγειές.

Προτείνω για 3η φορά στο ίδιο thread μέσα σε 2 μέρες να αφήσουμε κατα μέρους τα πράγματα που διαφέρουμε και να δούμε πράγματα που αν δεν λύσουμε θα αντιμετωπίσουμε όλοι πολύ άσχημες συνέπειες.

Να θέσουμε μόνοι μας πρωτού μας το θέσουν οι άλλοι πρότυπα συμπεριφοράς που θα ακολουθούμε τόσο στη αλληλοεπίδρασή μας με την θάλασσα όσο και στην στεργιανή καθημερινότητά μας.

Ήδη σαν σύλλογος αλλά και με προσωπικες συμμετοχές μελών έχουν γίνει παρεμβάσεις για το περιβάλλον, έχουμε μιλήσει για τις τράτες, για τα γρι γρι, για την επιβάρυνση απο εγκαταστάσεις. Εχουμε μιλήσει όμως και για τα δικά μας τα φταιξίματα. Είτε χαλώντας μια φωλιά μια χταποδομάνας (άθελα πολλες φορές με μια αδέξια πεδιλιά), είτε αφήνοντας μια σακουλα να την πάρει ο αέρας, είτε παίρνοντας κάποιο "τρόπαιο" απο τον βυθό ή κάποιο ναυάγιο. Όλα αυτά, από τα καταλάθος μέχρι τα επίτηδες θέλουμε να μειώσουμε. Τα καταλάθος όσο γίνεται και τα επίτηδες εντελώς.

Δεν είμαστε σερίφιδες, ούτε δικαστές, ούτε μικροί Θεοί για να επιβάλουμε τα θέλω μας. Έχουμε όμως το θάρρος της γνώμης μας που στηρίζεται συνήθως σε επιστημονικά δεδομένα, σε διεθνείς πρακτικές, αλλά τέλος τέλος στηίζεται και στο αυτονόητο. Νομίζω ότι στο να παρέμβουμε θετικά η βοήθειά σας είναι πολύτιμη. Ήδη έχουμε τους πρώτους φίλους από τον χώρο του Ψ/Τ και είμαι σίγουρος ότι θα είμαστε μαζί για πολύ ακόμα. Θα σώσουμε τον κόσμο; Μάλλον όχι. Να τον επιβαρύνουμε όμως λιγότερο μπορούμε σίγουρα. Στο τέλος της διαδικασίας θα είμαστε όλοι σοφότεροι.
  #110  
Παλιά 27-03-09, 12:31
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση αγανάκτηση.

Μπορείτε να μου την εξηγήσετε παρακαλώ;

Εδώ λέμε να πάμε ένα βήμα παρακάτω. Μας εξηγήσατε τι σαν συνεπάρει οκ. Το ακούσαμε (φυσικά δεν είναι απαραίτητο να συνεπάρει και μας έτσι; ). Το γιατί ψαρεύω το λύσαμε. Στο κάτω κάτω δεν μας ενδιαφέρει. Δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να βγάζει το φαγητό του και το βρίσκω πολύ υγειές.

Προτείνω για 3η φορά στο ίδιο thread μέσα σε 2 μέρες να αφήσουμε κατα μέρους τα πράγματα που διαφέρουμε και να δούμε πράγματα που αν δεν λύσουμε θα αντιμετωπίσουμε όλοι πολύ άσχημες συνέπειες.

Να θέσουμε μόνοι μας πρωτού μας το θέσουν οι άλλοι πρότυπα συμπεριφοράς που θα ακολουθούμε τόσο στη αλληλοεπίδρασή μας με την θάλασσα όσο και στην στεργιανή καθημερινότητά μας.

Ήδη σαν σύλλογος αλλά και με προσωπικες συμμετοχές μελών έχουν γίνει παρεμβάσεις για το περιβάλλον, έχουμε μιλήσει για τις τράτες, για τα γρι γρι, για την επιβάρυνση απο εγκαταστάσεις. Εχουμε μιλήσει όμως και για τα δικά μας τα φταιξίματα. Είτε χαλώντας μια φωλιά μια χταποδομάνας (άθελα πολλες φορές με μια αδέξια πεδιλιά), είτε αφήνοντας μια σακουλα να την πάρει ο αέρας, είτε παίρνοντας κάποιο "τρόπαιο" απο τον βυθό ή κάποιο ναυάγιο. Όλα αυτά, από τα καταλάθος μέχρι τα επίτηδες θέλουμε να μειώσουμε. Τα καταλάθος όσο γίνεται και τα επίτηδες εντελώς.

Δεν είμαστε σερίφιδες, ούτε δικαστές, ούτε μικροί Θεοί για να επιβάλουμε τα θέλω μας. Έχουμε όμως το θάρρος της γνώμης μας που στηρίζεται συνήθως σε επιστημονικά δεδομένα, σε διεθνείς πρακτικές, αλλά τέλος τέλος στηίζεται και στο αυτονόητο. Νομίζω ότι στο να παρέμβουμε θετικά η βοήθειά σας είναι πολύτιμη. Ήδη έχουμε τους πρώτους φίλους από τον χώρο του Ψ/Τ και είμαι σίγουρος ότι θα είμαστε μαζί για πολύ ακόμα. Θα σώσουμε τον κόσμο; Μάλλον όχι. Να τον επιβαρύνουμε όμως λιγότερο μπορούμε σίγουρα. Στο τέλος της διαδικασίας θα είμαστε όλοι σοφότεροι.
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:46.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.