Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Ναυαγιοκατάδυση - Σπηλαιοκατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Καταδύσεις με οροφή: Η επικίνδυνη γοητεία της εξερεύνησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 01-07-09, 02:00
farmamic farmamic is offline
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 19
Απάντηση: Αποστολή στο Βρεταννικό

Οτι συνέβει σήμερα ήταν πολύ διαφωτιστικό για εμένα προσωπικά. Με βοήθησε πολύ να αξιολογήσω ορισμένα άτομα από τον ελληνικό καταδυτικό χώρο, τα οποία δεν γνώριζα προσωπικά. Για την ποιότητα της συγκεκριμένης εκπομπής είχα προσωπική άποψη η οποία απλά επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά.

Το 70% από αυτά που ακούστηκαν ήταν επεικώς ανακριβή (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη). Και δεν αναφέρομαι σε ότι αφορά την εταιρία και τις δραστηριότητες της αλλά σε πράγματα που αφορούν την ιστορία του ναυαγίου και της εξερεύνησης του.

Δεν θα αναφερθώ σε άτομα που δεν γνωρίζω και δεν με γνωρίζουν. Σε αυτή την παράγραφο θα μιλήσω μόνο για τον Κώστα (Thoc) και θα το κανω δημόσια γιατί η στάση του προβλήθηκε δημοσίως και αφού με αφορά -έστω και έμμεσα- με υποχρεώνει να απαντήσω και δημοσίως. Αγαπητέ Κώστα, όταν είσαι σε πάνελ με ανθρώπους που παρουσιάζουν τα άτομα που στελεχώνουν την εταιρία ως τουλάχιστον "ύποπτα" και με σκοτεινά κίνητρα και δεν κάνεις καμία παρέμβαση ενώ γνωρίζεις κάποια από αυτά αρκετά καλά για να έχεις άποψη, τότε αυτό σημαίνει οτι απλά συμφωνείς με τα λεγόμενα. Ακούσαμε επίσης τερατώδεις ανακρίβειες που αφορούσαν -εκτός από την ιστορία του ναυαγίου- ένα θάνατο του οποίου η διευρέυνηση βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη και στην οποία έχεις συγκεκριμένο ρόλο. Το βρίσκεις σωστό να ακούγονται εικασίες για τον θάνατο του Carl και να μην λές τουλάχιστον το αυτονόητο, οτι η έρευνα είναι ακόμη σε εξέλιξη και οτι δεν έχει εκδοθεί επίσημο πόρισμα? Με λίγα λόγια άκουσες πολλά αλλά δεν διόρθωσες τίποτα. Τουλάχιστον εσύ είσουν προσεκτικός στις διατυπώσεις σου και δεν παρασύρθηκες από τις απίστευτες θεωρίας συνομωσίας που παρέλασαν από την οθόνη.

Άφησα τελευταίο το θέμα του ιδιοκτησιακού -το οποίο έχουμε συζητήσει αρκετά εδώ. Το να διαφωνεί κάποιος με τη θέση του Mills δεν είναι κακό. Το να τον παρουσιάζει περίπου ως "λαμόγιο" (και τα άλλα μέλη της εταιρίας φυσικά) και συνεργάτη των Αμερικάνων στο πλαίσιο μιας μυστικής έρευνας για πετρέλαιο (και δεν ξέρω τι άλλο), είναι τουλάχιστον θλιβερό. Το να παρουσιάζει όμως τις αρμόδιες υπηρεσίες ως απούσες από κάθε δραστηριότητα στο ναυάγιο, "βαθιά νυχτωμένες" και εσκεμμένα παραβατικές σε ότι αφορά την εφαρμογή της νομοθεσίας είναι -εκτός από τεράστιο ψέμα- και ΝΤΡΟΠΗ.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο. Ειλικρινά έχω απογοητευτεί τόσο πολύ από αυτά που άκουσα που πιστεύω πως δεν έχει νόημα να ασχοληθώ πλέον ενεργά με το συγκεκριμένο project. Ας το κάνουν άλλοι που έχουν μεγαλύτερο στομάχι από εμένα. Θα παραμείνω ένας απλός ερευνητής που αγαπά -και κυρίως σέβεται- την ιστορία αυτού του υπέροχου ναυαγίου.

Φιλικά,
Μιχάλης Μιχαηλάκης
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 01-07-09, 19:38
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Αποστολή στο Βρεταννικό

Έτυχε και το είδα...Ο Θωκ μην παίρνοντας θέση σε κάποια πράγματα δεν νομίζω ότι σημαίνει ότι τα αποδέχτηκε. Απλώς συνέτεινε στο μυστήριο που "θέλει" η εκπομπή και φαντάζομαι έφτιαξε τρελλά τον Χαρδαβέλα.

Τώρα τα πετρέλαια, οι κατάσκοποι που άνοιγαν τα φινιστρίνια για να βυθιστεί ο Βρετανικός κλπ κλπ είναι πέρα από κάθε φαντασία.

Ελέχθησαν πολλά κουφά και όλοι τσίγκλαγαν το Βελόπουλο που είπε θα το κάνει θέμα στη Βουλή για τις άδειες, τους ιδιοκτήτες κλπ κλπ οπότε όπως καταλαβαίνετε το μπάχαλο μόλις αρχίζει...

Γίναμε και εμείς διάσημοι από τον τύπο με τα μούσια της Υδρογραφικής
που είπε "πήγαν και άλλοι πρόσφατα (στην Τζιά) για να βρούν ένα ναυάγιο και βρήκαν ένα άλλο και ένα αεροπλάνο!
Κι αυτό στα πλαίσια του μυστηρίου που έχει να κάνει με τα περάσματα των υποβρυχίων ανάμεσα στα ναυάγια της περιοχής. Τελικά το μυστήριο μάλλον θα δέρνει πια τα ναυάγια της Τζιάς... Πάντως ο τύπος τυχαία έκανε διάνα!Υπάρχει όντως θέμα στην περιοχή...
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 01-07-09, 20:52
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Αποστολή στο Βρεταννικό

Με την δημοσίευσή σου αυτή μοιάζει να περίμενες από μένα, δοθείσης κάποιας έμμεσης ευκαιρίας από σχόλια τρίτων, να πάρω θέση για λογαριασμό σας;

Γνωρίζω ότι στην συγκεκριμένη εκπομπή κληθήκατε να παραστείτε με εταιρικό εκπρόσωπο. Ωστόσο δεν το πράξατε. Η απουσία σας, αν δεν οφείλεται σε λόγους ανωτέρας βίας, μπορεί να ερμηνευθεί ότι δεν ενδιαφερθήκατε να πάρετε θέση δημοσίως. Πώς λοιπόν σχεδόν αξιώνεις να έχω παρέμβει εγώ, σχολιάζοντας / απαντώντας σε φράσεις του τύπου ύποπτα και σκοτεινά κίνητρα, που εκφράστηκαν εναντίον της δικής σου εταιρίας και εμμέσως εναντίον εσού, όταν εγώ δεν σας εκπροσωπώ;

Διακρίνω επίσης και ένα παράδοξο: πώς ασχολείσαι εκ των υστέρων με το τι συμβαίνει σε μία εκπομπή, εφόσον εκ προοιμίου το ποιοτικό της επίπεδο το έχεις απορρίψει - και μάλιστα πανηγυρικά - τόσο σε προσωπικό επίπεδο, όσο και εταιρικά (εφόσον δεν συμμετείχατε);

Η εκτίμησή μου για το πρόσωπό σου είναι δεδομένη και είναι πολλές οι φορές που την έχω εκφράσει δημοσίως προς τρίτα άτομα καθώς και εντός του συγκεκριμένου φόρουμ.

Στα πάνελ ωστόσο, όπως πιθανόν γνωρίζεις, ο καθένας μπορεί να πει την άποψή του, και το περιεχόμενό της θα βαρύνει τον ίδιον.
Η δική μου η θέση είναι να πω τις δικές μου απόψεις, αλλά μόνο σε σχέση με αυτά που με ρωτάνε – καθότι συνηθίζεται σε παρόμοιες εκπομπές, τον συντονισμό και την ροή της εκπομπής να τα έχει ο οικοδεσπότης.
Επομένως είναι εντελώς ανούσιο να πάρω την οποιαδήποτε θέση ειδικά για τους εκουσίως απόντες ή να σχολιάζω τις απόψεις των συνομιλητών μου για τρίτους, όταν μάλιστα οι τελευταίοι είχαν προσκληθεί και για χ λόγους δεν παρέστησαν.

Παράθεση:
Ακούσαμε επίσης τερατώδεις ανακρίβειες που αφορούσαν -εκτός από την ιστορία του ναυαγίου- ένα θάνατο του οποίου η διευρέυνηση βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη και στην οποία έχεις συγκεκριμένο ρόλο. Το βρίσκεις σωστό να ακούγονται εικασίες για τον θάνατο του Carl και να μην λές τουλάχιστον το αυτονόητο, οτι η έρευνα είναι ακόμη σε εξέλιξη και οτι δεν έχει εκδοθεί επίσημο πόρισμα? Με λίγα λόγια άκουσες πολλά αλλά δεν διόρθωσες τίποτα.


Σε ότι αφορά τις ιστορικές ανακρίβειες θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αλλά εφόσον αυτές ειπώθησαν από άτομα που δεν ήταν παρόντα αλλά εμφανίστηκαν μέσω ρεπορτάζ θα ήταν άκομψο, για να μην πω αγένεια να τους «διορθώσω» χωρίς να έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν την άποψή τους.

Σχετικά με τον Carl Spencer, και όπως πολύ καλά γνωρίζεις, αν απαντούσα ακόμα και με την αυτονόητη απάντηση «η διαδικασία είναι σε εξέλιξη…κλπ κλπ» αυτό θα πυροδοτούσε ενδεχομένως ένα νέο θέμα, το οποίο δεν ήταν στην ατζέντα της εκπομπής.
Για όσους δεν τυχαίνει να γνωρίζουν, ως πραγματογνώμονας του εν λόγω δυστυχήματος, δεν έχω δικαίωμα να σχολιάσω στοιχεία και απόψεις που παρουσιάζονται από νομικώς αναρμόδια άτομα στην υπόθεση.

Παράθεση:
Τουλάχιστον εσύ είσουν προσεκτικός στις διατυπώσεις σου και δεν παρασύρθηκες από τις απίστευτες θεωρίας συνομωσίας που παρέλασαν από την οθόνη.

Άφησα τελευταίο το θέμα του ιδιοκτησιακού -το οποίο έχουμε συζητήσει αρκετά εδώ. Το να διαφωνεί κάποιος με τη θέση του Mills δεν είναι κακό. Το να τον παρουσιάζει περίπου ως "λαμόγιο" (και τα άλλα μέλη της εταιρίας φυσικά) και συνεργάτη των Αμερικάνων στο πλαίσιο μιας μυστικής έρευνας για πετρέλαιο (και δεν ξέρω τι άλλο), είναι τουλάχιστον θλιβερό. Το να παρουσιάζει όμως τις αρμόδιες υπηρεσίες ως απούσες από κάθε δραστηριότητα στο ναυάγιο, "βαθιά νυχτωμένες" και εσκεμμένα παραβατικές σε ότι αφορά την εφαρμογή της νομοθεσίας είναι -εκτός από τεράστιο ψέμα- και ΝΤΡΟΠΗ.


Παρακαλώ γίνε συγκεκριμένος αν στα όσα αναφέρεις στην παραπάνω παράγραφο, αφορούν έστω και στο ελάχιστο, κάτι από τα όσα είπα εγώ.
Προσωπικά ούτε την θέση του κ. Mills σχολίασα ούτε και αναφέρθηκα στον βαθμό παρουσίας / απουσίας των αρμόδιων υπηρεσιών.

Παράθεση:
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο. Ειλικρινά έχω απογοητευτεί τόσο πολύ από αυτά που άκουσα που πιστεύω πως δεν έχει νόημα να ασχοληθώ πλέον ενεργά με το συγκεκριμένο project. Ας το κάνουν άλλοι που έχουν μεγαλύτερο στομάχι από εμένα. Θα παραμείνω ένας απλός ερευνητής που αγαπά -και κυρίως σέβεται- την ιστορία αυτού του υπέροχου ναυαγίου.


Ένα άλλο θέμα που ίσως σε ενδιαφέρει είναι ότι η εκπομπή ήταν «κονσέρβα» δηλαδή μαγνητοσκοπημένη όπου κατά την διάρκεια που «πέφτουν» τα ρεπορτάζ δεν ακούμε εύκολα το περιεχόμενο του ρεπορτάζ λόγω των συζητήσεων που γίνονται εκτός εγγραφής της εκπομπής.
Κατ’ επέκταση οι καλεσμένοι δεν είναι πάντα ενημερωμένοι για το περιεχόμενο των ρεπορτάζ.

Φιλικά,

Παράθεση:
Κι αυτό στα πλαίσια του μυστηρίου που έχει να κάνει με τα περάσματα των υποβρυχίων ανάμεσα στα ναυάγια της περιοχής. Τελικά το μυστήριο μάλλον θα δέρνει πια τα ναυάγια της Τζιάς... Πάντως ο τύπος τυχαία έκανε διάνα!Υπάρχει όντως θέμα στην περιοχή...
Το θέμα απόκρυψης θέσεων υποβρυχίων καθώς και τα υποβρύχια περάσματα είναι ένα γεγονός.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 01-07-09, 23:00
farmamic farmamic is offline
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 19
Απάντηση: Αποστολή στο Βρεταννικό

Καλησπέρα σε όλους,

Σχετικά με το θέμα της εκπομπής είναι πιθανό να εκδοθεί επίσημο δελτίο τύπου από την BRITANNIC S.A. Σε κάθε περίπτωση οτι διαβάσετε εδώ είναι αυστηρά προσωπικές μου θέσεις και όχι της εταιρείας.

Κώστα σε ευχαριστώ που ξεκαθάρισες τη θέση σου. Δεν σύμφωνώ σε όλα, βέβαια κάποια πράγματα έγιναν πιο ξεκάθαρα τώρα. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την δημοσίευσή σου αυτή μοιάζει να περίμενες από μένα, δοθείσης κάποιας έμμεσης ευκαιρίας από σχόλια τρίτων, να πάρω θέση για λογαριασμό σας; Η εκτίμησή μου για το πρόσωπό σου είναι δεδομένη και είναι πολλές οι φορές που την έχω εκφράσει δημοσίως προς τρίτα άτομα καθώς και εντός του συγκεκριμένου φόρουμ.
Κάνεις λάθος. Δεν έχω καμία απαίτηση από κανέναν σε οτι αφορά την εταιρεία. Έχω όμως απαίτηση από κάποιον που θεωρώ οτι με γνωρίζει καλύτερα να πει μια κουβέντα όταν ακούγονται αιχμές που με αφορούν έστω και έμμεσα. Το έχεις πραγματι κάνει εδώ στο φόρουμ (σε περίοδο που γραφόντουσαν πολύ απαξιωτικά σχόλια για την ομάδα μας) και ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο που δεν το έκανες και τώρα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζω ότι στην συγκεκριμένη εκπομπή κληθήκατε να παραστείτε με εταιρικό εκπρόσωπο. Ωστόσο δεν το πράξατε. Η απουσία σας, αν δεν οφείλεται σε λόγους ανωτέρας βίας, μπορεί να ερμηνευθεί ότι δεν ενδιαφερθήκατε να πάρετε θέση δημοσίως.
Δεν είσαι καλά πληροφορημένος. Είναι αλήθεια οτι υπήρξε επαφή με εκπρόσωπο μας και η απάντηση ήταν θετική. Ο Simon Mills ενημερώθηκε και έκανε τις απαράιτητες προετοιμασίες για το ταξίδι ώστε να είναι ο ίδιος παρών. Για κάποιο λόγο η εγγραφή της εκπομπής άλλαξε ημέρα αλλά εμείς ενημερωθήκαμε την τελευταία στιγμή. Παρά τα τεράστια προβλήματα που προκαλεσε αυτή η αναβολή στον κ.Mills ο ίδιος μετέβει τελικά στην Αθήνα και ειδοποιήθηκαν οι υπέυθυνοι της εκπομπής ότι είναι διαθέσιμος. Δυστυχώς παρά τις επόμονες προσπάθειες μας δεν είχαμε καμία επικοινωνία από την πλευρά τους με αποτέλεσμα εκείνος να αποχωρήσει τελικά άπρακτος την επόμενη ημέρα. Η απουσία μας επομένως οφέιλεται σε άλλους λόγους -που εμείς αγνοούμε.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Διακρίνω επίσης και ένα παράδοξο: πώς ασχολείσαι εκ των υστέρων με το τι συμβαίνει σε μία εκπομπή, εφόσον εκ προοιμίου το ποιοτικό της επίπεδο το έχεις απορρίψει - και μάλιστα πανηγυρικά - τόσο σε προσωπικό επίπεδο, όσο και εταιρικά (εφόσον δεν συμμετείχατε);
Όπως ήδη σου απάντησα δεν υπήρξε απόρριψη εταιρικά. Αν με καλούσαν προσωπικά (σαν ερευνητή) δεν θα πήγαινα και τα χθεσινά ενίσχυσαν ακόμα περισσότερο την αρνητική εικόνα που έχω σχηματίσει. Δυστυχώς πολλοί συμπολίτες μας βασίζονται πλέον αποκλειστικά στην τηλεόραση προκειμένου να διαμορφώσουν άποψη για ένα θέμα και θεωρούν οτι αυτά που βλέπουν στις εκπομπές είναι πάντα ακριβή και τεκμηριωμένα. Επομένως δεν γίνεται να μην ασχοληθώ από τη στιγμή που το θέμα με αγγίζει σε προσωπικό επίπεδο. Αν ελειπαν οι απαξιωτικές αναφορές στα πρόσωπα μας πιστεύεις οτι θα έδινα σημασία?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα πάνελ ωστόσο, όπως πιθανόν γνωρίζεις, ο καθένας μπορεί να πει την άποψή του, και το περιεχόμενό της θα βαρύνει τον ίδιον.
Η δική μου η θέση είναι να πω τις δικές μου απόψεις, αλλά μόνο σε σχέση με αυτά που με ρωτάνε – καθότι συνηθίζεται σε παρόμοιες εκπομπές, τον συντονισμό και την ροή της εκπομπής να τα έχει ο οικοδεσπότης.
Επομένως είναι εντελώς ανούσιο να πάρω την οποιαδήποτε θέση ειδικά για τους εκουσίως απόντες ή να σχολιάζω τις απόψεις των συνομιλητών μου για τρίτους, όταν μάλιστα οι τελευταίοι είχαν προσκληθεί και για χ λόγους δεν παρέστησαν.
Δεν νομίζω οτι θα σε εμπόδιζε ο Χαρδαβέλλας να κάνεις μια μικρή παρέμβαση. θα μπορούσες εναλλακτικά να τους κάνεις μια σύσταση off-camera όταν έπαιζαν οι διαφημίσεις.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ότι αφορά τις ιστορικές ανακρίβειες θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αλλά εφόσον αυτές ειπώθησαν από άτομα που δεν ήταν παρόντα αλλά εμφανίστηκαν μέσω ρεπορτάζ θα ήταν άκομψο, για να μην πω αγένεια να τους «διορθώσω» χωρίς να έχουν την ευκαιρία να υπερασπιστούν την άποψή τους.
Το δέχομαι αυτό αλλά η ουδέτερη στάση δεν ωφελεί πάντα. Το αποτέλεσμα ήταν να βγεί στον αέρα μια εκπομπή γεμάτη ανακρίβειες που δεν διορθώθηκαν από κανέναν και πέρασαν στον τηλεαθεατή που δεν είναι γνώστης ώς πράγματα που ισχύουν. Πιστέυω πάντως οτι συμφωνείς (ξέροντας αυτά που ξέρεις τώρα) οτι το ίδιο άκομψο ήταν το γεγονός οτι ούτε εμείς είχαμε την δυνατότητα να υπερασπιστούμε τη θέση μας.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τον Carl Spencer, και όπως πολύ καλά γνωρίζεις, αν απαντούσα ακόμα και με την αυτονόητη απάντηση «η διαδικασία είναι σε εξέλιξη…κλπ κλπ» αυτό θα πυροδοτούσε ενδεχομένως ένα νέο θέμα, το οποίο δεν ήταν στην ατζέντα της εκπομπής.
Για όσους δεν τυχαίνει να γνωρίζουν, ως πραγματογνώμονας του εν λόγω δυστυχήματος, δεν έχω δικαίωμα να σχολιάσω στοιχεία και απόψεις που παρουσιάζονται από νομικώς αναρμόδια άτομα στην υπόθεση.
Το να δηλώσεις πως η έρευνα είναι ακόμα σε εξέλιξη και οτι δεν υπάρχει ακόμα επίσημο πόρισμα είναι σχολιασμός? Είναι η πραγματικότητα και είναι μια πολύ υπεύθυνη θέση. Τέλος πάντων ας μην μείνουμε πολύ σε αυτό για ευνόητους λόγους.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλώ γίνε συγκεκριμένος αν στα όσα αναφέρεις στην παραπάνω παράγραφο, αφορούν έστω και στο ελάχιστο, κάτι από τα όσα είπα εγώ.
Προσωπικά ούτε την θέση του κ. Mills σχολίασα ούτε και αναφέρθηκα στον βαθμό παρουσίας / απουσίας των αρμόδιων υπηρεσιών.
Όχι Κώστα, δεν αναφέρομαι σε εσένα. Εσύ ήσουν ίσως ο μόνος που δεν εκτέθηκε.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα άλλο θέμα που ίσως σε ενδιαφέρει είναι ότι η εκπομπή ήταν «κονσέρβα» δηλαδή μαγνητοσκοπημένη όπου κατά την διάρκεια που «πέφτουν» τα ρεπορτάζ δεν ακούμε εύκολα το περιεχόμενο του ρεπορτάζ λόγω των συζητήσεων που γίνονται εκτός εγγραφής της εκπομπής.
Κατ’ επέκταση οι καλεσμένοι δεν είναι πάντα ενημερωμένοι για το περιεχόμενο των ρεπορτάζ.
Θα με ενδιέφερε να μάθω πότε έγινε η εγγραφή της εκπομπής (όχι τα ρεπορτάζ).

Φιλικά,
Μιχάλης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη farmamic : 01-07-09 στις 23:42.
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 02-07-09, 08:57
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Αποστολή στο Βρεταννικό

Παράθεση:
Δυστυχώς παρά τις επόμονες προσπάθειες μας δεν είχαμε καμία επικοινωνία από την πλευρά τους με αποτέλεσμα εκείνος να αποχωρήσει τελικά άπρακτος την επόμενη ημέρα. Η απουσία μας επομένως οφέιλεται σε άλλους λόγους -που εμείς αγνοούμε.


Μιχάλη κάνεις λάθος … είμαι πολύ καλά ενήμερος και άκουσα πράγματα που μάλλον δεν γνωριζεις.
Γνωρίζεις λεπτομέρειες ?
Αν θες να σου δώσω τηλεφωνικά στοιχεία διότι αυτά που άκουσα δεν λέγονται εδώ…


Παράθεση:
Θα με ενδιέφερε να μάθω πότε έγινε η εγγραφή της εκπομπής (όχι τα ρεπορτάζ).

Την Δευτέρα έγινε η εγγραφή και την Τρίτη βγήκε στον αέρα.

Έχουμε διαφορετική άποψη για το πώς γίνονται οι δημόσιες τοποθετήσεις, δεν είναι κακό αυτό σε καμία περίπτωση.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την μη προσωπική επίθεση.
Αν είχες δοκιμάσει να επικοινωνήσεις μαζί μου τηλεφωνικά η μέσω ΠΜ θα είχες ενημερωθεί για αυτά που δεν γνωρίζεις. Ωστόσο δεν έχω πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 04-07-09, 16:15
farmamic farmamic is offline
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 19
Απάντηση: Αποστολή στο Βρεταννικό

Κωστα να μιλήσουμε τηλεφωνικά καλύτερα. Έμαθα και εγώ κάποιες λεπτομέρειες.
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 04-07-09, 19:27
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: Αποστολή στο Βρεταννικό

Ο.Κ Μιχάλη
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 22-08-09, 19:50
farmamic farmamic is offline
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 19
Απάντηση: Αποστολή στο Βρεταννικό

Καλησπέρα σε όλους,

Σας ενημερώνω οτι ανανέωσα τη σελίδα του hospitalshipbritannic.com που αναφέρεται στις καταδυτικές αποστολές. Οι προσθήκες αφορούν κυρίως το ονόματα των μελών των αποστολών (πριν αναφέρονταν μόνο τα ονόματα των αρχηγών των αποστολών) όπου υπήρχαν επαρκείς πληροφορίες. Για πρώτη φορά όμως γίνεται λεπτομερής αναφορά στην αποστολή του Thoc το 1995 (ευχαριστώ για το υλικό Κώστα και συγγνώμη για την πολυετή καθυστερηση) και της αποστολής ΕΛΚΕΘΕ/Βρετανικός Α.Ε το 2008. Ειδικά στην σελιδα της τελευταίας έχω ανεβάσει και 24 φωτογραφίες.


http://www.hospitalshipbritannic.com/the_wreck.htm


Μιχάλης,
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 15-01-10, 14:17
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Εκκληση ενίσχυσης για τα παιδιά του Carl Spenser

Με αυτό το post θέλω να ενημερώσω τα μέλη μας αλλά και το ευρύτερο καταδυτικό κοινό, ότι με πρωτοβουλία φίλων του εκλιπόντος δύτη Carl Spencer που έχασε τη ζωή του στην αποστολή του Μαΐου 2009 στο HMHS BRITANNIC, από την Αγγλία, ΗΠΑ, Ιταλία, Ολλανδία κ.λπ., έχει ανοίξει λογαριασμός για την οικονομική ενίσχυση των δύο παιδιών του Carl, προκειμένου να συνεχίσουν τις σπουδές τους.

Για όποιον ενδιαφέρεται να συνεισφέρει στον καλό αυτό σκοπό τα στοιχεία είναι:

Details of the education trust fund account for Ben & Georgia Spencer are as follows:

Name of account: V A Spencer (B T Spencer and G T Spencer)

Account Number: 53715205

Sort Code: 20-81-00
, Swift BIC: BARCGB22
IBAN NO: GB80BARC20810053715205

Bank Name BARCLAYS
Bank
Address 2 MARKET PLACE, CANNOCK, STAFFORDSHIRE. uk WS11 1AJ
Recipient Name MRS VICTORIA ANN SPENCER TO MASTER BENJAMIN THOMAS SPENCER AND GEORGIA TRUDY SPENCER
Recipient Address "STRAWBERRYFEILDS" 8 VICARAGE LANE, KINGS BROMLEY, UK DE13 7HY


Ελπίζω να υπάρξει κάποια θετική ανταπόκριση (έστω και συμβολική) από τη χώρα μας, στα νερά της οποίας ο Carl καταδύθηκε πολλές φορές μέχρι την ύστατη.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 19-11-10, 12:35
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Αποστολή στο Βρεταννικό

Eurotek 2010

Carl Spencer tribute film
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.