Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 01-04-09, 18:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παιδιά ας αφήσουμε την μεταξύ μας αντιπαράθεση και ας δούμε τι μας ενώνει. Ας κάνει κάποιος προτάσεις για θέματα που μας αφορούν όλους.
Το να σκαλώνουμε στην μια κουβέντα του ενός και να προσπαθούμε να την γυρίσουμε πίσω είναι σαν να χτυπάμε μία μπάλα με δύο ρακέτες. Αυτό δεν λέγεται διάλογος και προσπάθεια να βρούμε κοινά κανάλια επικοινωνίας, λέγεται πίνκ πόνκ ή τένις.
Πάμε λοιπόν από την αρχή.
Μαρία (φυσαλία) που έχεις και θεσμική θέση εδώ μέσα, σε ακούω
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
  #152  
Παλιά 01-04-09, 18:22
tdrackos tdrackos is offline
Ο χρήστης διαγράφηκε μετά από αίτησή του
 
Εγγραφή: 26-03-2009
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Pho(e)vos
Αν και υπογράφεις σαν Φοίβος, το μόνο που κατάφερα να διακρίνω είναι η λέξη φόβος στο όνομα σου αλλά και στις πράξεις σου....
..........

Από τι υλικό ήταν φτιαγμένη η πέτρα του Σίσυφου;
"αριστούργημα" (καπως μεγαλο βεβαια)!
Δημητρη , συγνωμη πραγματικα,αλλα με αυτο που διαβασα σε φανταζομαι με το γνωστο στυλ της Πετρουλας ,"....μολις ολοκληρωσα !!! "

Βρε τιποτα που να πιασει τοπο εχουμε?
Ετσι θα παμε παρακατω???

Διακρινω από μερικους ανθρωπους, και απο τις δυο πλευρες,
την αγαπη για τη θαλασσα και το σεβασμο για το περιβαλλον...

Διακρινω μια μεγαλη διασταση απόψεων , και παρ ολα αυτά την
πραγματικα αξιέπαινη προσπαθεια καποιων ανθρωπων να προσπαθησουν
με πραγματικα @@ σε ενα εντελως αφιλόξενο περιβαλλον να βγουν πολιτισμενα και να υποστηριξουν την αποψη τους για το θεμα , πολιτισμενα κ με επιχειρηματα.
Και πριν προλαβεται να "τρέξεται" καποιοι , στους παραπανω βαζω πρώτους τους αυτοδύτες που εξέφρασαν τη δυσαρεσκεια τους στο GreekDivers με κόσμιο τρόπο.
Ας υποστηριξουμε την προσπαθεια αυτη..
αγαπατε τη θαλασσα? αποδειξτε το!

Ακουσα , Μαρια , για "Ντι-Μπέιτ" !!!
ημαρτον! (για αυτον που το εμπνευστηκε)
Εννοείτε πως δεν εχει σημασία οποιαδηποτε τετοια εμφανιση που σαν σκοπό
έχει να αναδείξει νικητή !!!
Εντελως λανθασμενη κινηση , πρεπει ολοι να καταλάβουμε πως δεν πρέπει να σταθουμε απέναντι,σαν μονομαχοι (πολυ περισσοτερο σαν καταλυτες ακροαματικότητας) , αλλά δίπλα.

Μαρια ο Φοιβος αυτό που προσπαθούσε να σου πει (χαρά στο κουραγιο του..) ειναι πως η οικολογικη ζημια του Ψαροτουφεκα ειναι το 1/1000 (ίσως και λιγοτερο) από αυτο που θα επιφερουν οι επαγγελματιες στο συγκεκριμενο τόπο.
Μονον αυτο , όχι να απαρνηθεί το μεριδιο της ευθυνης που του αναλογεί.
Δλδ,το μέτρο ειναι αστοχο , ουσια μηδεν , θα το δείξει κ ο καιρος..

Γιατι??? γιατι πολύ απλα , πολυ μεγαλες ψαριες απο ψαροτουφεκο , οπως αυτη της φωτο που παρεθεσε ο αγαπητος ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ βγαινουν απο ψαροτουφεκαδες μια φορα το μηνα και αν (και οχι κατα χιλιαδες Γιωργο)...
Τουλαχιστον ετσι εμφανιζονται στα φορουμ , με 4.000 κ περισσοτερα μελη!!
Και παρ ολο οτι ειναι μεγάλη ψαρια , δεν εχει κανενα "ψαρακι" , γόννο,
κανενα ψαρι που να ειναι τοσο μικρο ωστε να μην εχει αναπαραχθει.
Τωρα , εαν προσπαθησουμε να αθροισουμε τα καθημερινά ψαρεματα των επαγγλεματιων με τα συρρομενα εργαλεια κ τα χιλιομετρα δυχτια , ευκολα
θα καταλαβουμε πως ξεπερνουν κατα χιλαδες το αποτελεσμα των ψαροτουφεκαδων. Και φυσικα το προϊόν θα ειναι χείριστης ποιοτητας,
από μαριδα μεχρι δελφίνι... Αυτο θελει να πει ο Φοιβος.

Διαφωνειτε? ...Το συζητάμε!!

Διαβασα με χαρα από καποιους ανθρωπους να προβληματιζονται και να ζητανε προτασεις , ενεργειες..
Να κανω την αρχη?

1.ΔΕΝ αγοραζω ποτε ψάρι που προέρχεται από δυχτι ή απο συρόμενο εργαλειο. ΤΕΛΟΣ!
(Δεν νομιζω να αμφισβητει κανεις πως ειναι οτι πιο καταστροφικο για το υποβρυχιο περιβαλλον).
2.Ενημέρωση-Παιδεία.
Ξερουμε κατι? Ενημερωνουμε τους γυρω μας , τους φιλους μας καταναλωτες ,τους ψαροτουφεκαδες,τους δυτες κτλ κτλ...
Ειναι αδιανόητο η γη να καλυπτεται κατα τα 2/3 απο νερο και στο σχολειο να μη μαθαινει κανεις τπτ για τους κατοικους του βυθου..
Μεχρι πριν λιγο καιρο ,οτι μαθαιναμε για τα ψαρια ήταν από τα περιοδικά και
τους παλαιοτερους ψαραδες!! Υπαρχει άγνοια !!! μεγαλη αγνοια!
Τι ειναι ο ροφος? κινδινευει? γενναει? ποτε γενναει? κτλ κτλ
Τωρα εχουμε το ιντερνετ ! Μεγαλο πραμα το ιντερνετ!! Δυσκολα κατευθυνεται! Ας το εκμεταλευτουμε..

ΥΓ.Βλεπω πολλους να αναριωτουνται γιατι καποιος να ψαρευει,ποια ικανοποιηση αντλει ο κυνηγος.
Θα ανοιξω ενα αλλο τοπικ,οταν θα υπαρχει κ χρονος, που θα μπορεσουμε να αναπτυξουμε το συγκεκριμενο θεμα.
Μεχρι τοτε, θεωρω εξυπνη κινηση απο τους συμμετεχοντες να μην κρινουν βιαστικα για την ορθοτητα,τη λογικη κ την "ψυχοσυνθεση" του κυνηγου,
καθως αργοτερα θα βρεθουν οι ίδιοι εκτεθημενοι οταν διαπιστωσουν οτι στην καθημερινη τους ζωή, οι περισσοτεροι, εχουν εντελως πιο "αχρηστες". ηλιθιες,επικινδυνες κ παραλογες συνηθειες από αυτό που μας έχει επιβαλλει
η φύση να μας ικανοποιει.Αν και εχω αναφερει καποια πραγματα ,υπομονη...
  #153  
Παλιά 01-04-09, 18:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tdrackos Εμφάνιση μηνυμάτων
<<Phoebos, αν για να απολαύσεις τη θάλασσα, όπως μας λες και κοροϊδεύεις τις φυσσαλίδες μας, χρειάζεσαι ένα όπλο στο χέρι, φιλική συμβουλή, πρέπει να το ψάξεις. Δυστυχώς τέτοιες αντιλήψεις είναι αναπτυξιακά ριζωμένες μέσα μας και μας ακολουθούν μία ζωή, θέλει μεγάλη υπέρβαση για να ξεπεραστούν, κυρίως γιατί είναι αδυνατη η αναγνώριση του ότι αποτελούν πρόβλημα... Αν οι ΨΤ δεν ήταν 200000 αλλά λιγότεροι, τότε αυτό θα ονομαζόταν επιστημονικά διαταραχή.>>

Οπως και το να καπνιζεις...
ή μαλλον , ΑΚΡΑΙΑ μορφή διαταραχής , καθως το τσιγαρο δεν το χρειαστήκαμε ποτε στην εξελικτική μας πορεια για να επιβιωσουμε...
διαφωνεις..?
Ρε Θοδωρή συγνώμη αλλά εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος δεν το βλέπεις? Άσε τα παιδιά να πειράζονται
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
  #154  
Παλιά 01-04-09, 18:44
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Μάζεψα υλικό από τη συζήτηση και σχολιάζω χωρίς να θυμάμαι ποιος τα έγραψε.

Παράθεση:
Κάτι άλλο: σίγουρα οι ψαροκυνηγοί θα επηρεάσουν το πληθησμό των ψαριών. Αλλίμονο, είμαστε κάποιοι ακόμα εξολοθρευτές, τα ψάρια (πληθυσμιακά αλλά και συμπεριφορικά!) θα φτάσουν σε κάποιο άλλο σημείο ισορροπίας. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό (προσωπική άποψη), αρκεί να υπάρχει σημείο ισορροπίας.
1ον. Είναι απαράδεκτη η λογική του βάρα το περιβάλλον όσο θες, αυτό θα ρουφάει σα σφουγγάρι ό,τι και αν του ρίξεις μέσα. Μια τέτοια βλακώδης και επικίνδυνη συλλογιστική (διαπιστώσαμε λέει πως το Ελληνικό περιβάλλον έχει μεγάλη αφομοιωτική ικανότητα!!!) είχε αναπτυχθεί από έναν απ’ τους συντάξαντες (γεωπόνος-περιβαντολόγος του Χωροταξικού Σχεδίου για τις ΑΠΕ στην Ελλάδα σε ημερίδα και πιαστήκαμε…

2ο. Ορισμένα είδη που μπορούν να ‘‘ισορροπήσουν’’ θα το κάνουν. Δε βάζουμε όμως όλα τα είδη στο ίδιο σακούλι οκ; Είναι άλλα ψαράκια που δε γουστάρουν να ζουν στα 45+. Αυτά δε θα ισορροπήσουν, απλά θα εκλείψουν! Επίσης, γι’ αυτά που μπορούν να ‘‘ισορροπήσουν’’ θα πρέπει να ξεκινήσουμε να βουτάμε με trimix για να τα χαρούμε πλέον ή να πληρώσουμε ένα σωρό λεφτά για κάποιο θαλάσσιο πάρκο του εξωτερικού για να δούμε παρόμοια.



Παράθεση:
(Αν και -μεταξύ μας- μου επιτρέπω το εξής ένα: κάθε φορά που βλέπω μικρό ροφοειδές να με κοιτάζει φροντίζω να το κυνηγήσω απειλητικά μέχρι να εξαφανιστεί τρομοκρατημένο από κοντά μου. Αυτή την αλληλεπίδραση τη λέω εκπαίδευση. Και από αυτή και μόνο την άποψη, δέχομαι να μου λέτε ότι τα ψάρια τα τρομάζω εγώ και όχι το όπλο σας)
Και εμείς () το κάνουμε αυτό Μαρία. Ελπίζω να το καταλαβαίνουν τα χταποδάκια γιατί είναι και τα πιο εύκολα θύματα των ψ/δων με το σώβρακο, τη μάσκα στο κεφάλι και την τρίαινα…


Παράθεση:
Γιατί άντε και φτιάχνουμε τεχνητό ύφαλο, ποιος θα τον φυλάει στην Ελλάδα?
Όποιος φυλάει και τα νατούρα σήμερα. Ο Μπαρμπαγιώργος ο εκ Λαρίσης ορμώμενος που έχει γεννηθεί εκεί λέει και αγαπάει τη φύση, ή οι περιβαντολόγοι της αλλαγής που ετοιμάζονται να μας έρθουν ξανά. Μάλλον έρχεται η σειρά άλλου παπατζή εκ των αρχηγών των μκο να υπουργοποιηθεί…


Παράθεση:
Αγαπητή Μαρία, δεν λαμβάνεις υπόψιν σου μια παράμετρο: πολλές φορές αυτά τα ίδια ψάρια έχουν κυνηγηθεί απο ανθρώπους με μπουκάλες. Δεν το λέω για να επιχειρηματολογήσω ότι "και καλά εσείς φταίτε" σε καμία περίπτωση. Απλά, ειδικά στην Αττική, η νυχτομπουκάλα είναι πραγματικότητα. Και σίγουρα είναι πραγματικότητα αυτό που σου περιέγραψα: ότι τα ψάρια έφυγαν απο εκεί που είμασταν γιατί πέρασε το γκρούπ των αυτόνομων. Θα εφευγαν και απο εμάς, μετά τη 1η βολή (εύστοχη ή μη), το ξέρω. Αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα φοβόντουσαν και το θόρυβο απο τις φυσαλίδες. Τα ψάρια στα αλιευτικά καταφύγια του εξωτερικού έχουν συνηθίσει τη παρουσία σας, γιατί κανείς δε τα κυνηγά. Εδώ τραβάνε τον παθών τους το τάραχο! Δεν είναι λίγο...
Αυτό δεν είναι επιχείρημα. Ξαναλέω, όση σχέση έχει ο ψαρομπούκαλος Μαλάκας (είτε λέγεται κουστώ και το κάνει για να τραφεί - λες και δεν έχει μια μπετονιά να κάνει συρτή - ) με την ελεύθερη τόσο έχει και με την αυτόνομη.
ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΣ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ ΤΩΝ ΨΑΡΟΜΠΟΥΚΑΛΑΚΗΔΩΝ ΜΕ ΑΥΤΈΣ ΤΩΝ ΑΥΤΟΝΟΜΩΝ ΟΥΤΕ ΤΑ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ. ΔΕ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ (ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ) ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ (ΟΙ ΑΥΤΟΝΟΜΟΙ) ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ. Έλεος και επιτέλους με αυτή την ιστορία!!!
Σε πληροφορώ επίσης πως το μεγαλύτερο ψάρι που έχω δει ποτέ μου –ένα ροφό ίσως και πάνω από 20kg- τον έχω δει με τη μπουκάλα μου περίπου στα 20-22 μέτρα, και τον πλησίασα αρκετά. Δεν υπερβάλλω με το μέγεθος, έχω μεγαλώσει με εικόνες χταποδιών 5kg, φαγκριών >10 και μαγιάτικων (ψαρεμένων από άλλους εννοείταιL). Δεν τρόμαξε καθόλου παρόλο που ήταν σε ένα πολυσύχναστο μέρος. Έχω πολλές περισσότερες ελεύθερες βουτιές (έως max τη ζώνη των 20-24) απ’ ότι αυτόνομες και δεν έχω δει ψάρι πάνω από 6-7kg.

Παράθεση:
Όσο για τα πάρκα, θα ήθελα και εγώ να βουτήξω, ελεύθερα όμως, άλλη ομορφιά Μαρία... Με τη φωτογραφική στο χέρι.
Άμα προλάβεις να εστιάσεις (ειδικά στα ψάρια) να μας πεις το κόλπο. Εδώ παλεύουμε με τη μπουκάλα να εστιάσουμε σε κανάν σπειρογράφο και είτε απελπίζεται και κλείνει μόνος του είτε εστιάζουμε στο σκορπίδι δίπλα του

Έχω και άλλα, συνεχίζω…πάει η δουλειά σήμερις…
  #155  
Παλιά 01-04-09, 19:08
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
περί θαλάσσιων πάρκων: στις βόρεις σποράδες μπορούν και αλιεύουν οι επαγγελματίες και όχι οι ερασιτέχνες ψαροκυνηγοί.
Δε θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να μη μπορούσε να αλιεύσει κανείς. Ειλικρινέστατα. Αλλά γιατί να μπορούν οι επαγγελματίες? Αφαιρούν περισσότερα πλάσματα απο τη θάλασσα. Γιατί να μην απαγορευτεί για όλους?
Είναι προστασία στο περιβάλλον τελικά αυτό? Αν ναι, σε τι ποσοστό?
…μήπως επειδή αυτοί δεν έχουν εναλλακτική;
μήπως επειδή αυτοί ζουν εκεί και πρέπει να εξακολουθήσουν να βγάζουν το ψωμί τους;
Λίγη κατανόηση ρε παιδιά, δεν είναι όλα ένας αχταρμάς.
Τον ντόπιο οφείλεις να τον υπολογίσεις όταν σχεδιάζεις προστασίες και πράσινα άλογα.... τον επισκέπτη οφείλεις να τον περιορίσεις όμως. Κι αν δεν του αρέσει, ας μην πάει. Εντάξει, θα του μείνουν μόνο άλλα 15000 χιλιόμετρα ακτών για να επιλέξει αλλά φαντάζομαι ότι θα τα καταφέρει να ζήσει με αυτά.....
Τι λες κι εσύ Φοίβε; Είναι ίδια η ανάγκη να ασκήσεις το χόμπυ σου με την ανάγκη κάποιου να ασκήσει το μόνο επάγγελμα που κατέχει για να ταίσει την οικογένειά του και φυσικά την τοπική κοινωνία;
…… α) Χρειάζεται προστασία σε οποιοδήποτε επίπεδο είναι εφικτό
β) Για τους επαγγελματίες (παράκτιους) αλιείς είναι θέμα επιβίωσης και κάθε απόφαση περιορισμού που θα παρθεί, θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με μεγαλύτερη σοβαρότητα και προτεραιότητα από οποιοδήποτε χόμπυ, είτε είναι το δικό μας (αυτόνομη) είτε το δικό σας (ψαροτούφεκο).
Ας μπω ακόμα μια φορά στη μέση ως λάτρης και των δυο χόμπυ – και όχι αθλημάτων! – και ας μην το χωρίζουμε στο εμείς και στο εσείς (Φοίβε δικέ μας ) γιατί θα πάω να βρω πότε έκλαψε ο νίτσε στο τέλος ως διχασμένη προσωπικότητα…
Οκ και οι χασισοκαλλιεργητές μόνο αυτό το επάγγελμα ξέρουν να κάνουν, άλλωστε πάει η αγροτιά την έφαγε η ΚΑΠ και τα σούπερμάρκετ, όπως και οι μαφιόζοι της Σικελίας το ίδιο…Αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να συνεχίσουν να το κάνουν νομίζω ε?
Επίσης η θάλασσα εκεί (στο χ ξερονήσι) δεν είναι δική του, δεν την αγόρασε ούτε του έδωσε ο παππούς του, ανήκει σε όλους μας…Για να μην ξαναπώ πως αυτός δε δίνει τίποτα στη θαλασσίτσα όπως ο αγρότης στη γη, ή ο κτηνοτρόφος στα ζώα, δεν την καλλιεργεί παρά μόνο παίρνει από αυτή και πού και που πετάει και καμιά μπαταρία μέσα…δηλαδή. ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ και μάλιστα επαγγελματίας!!!
Όταν λες προστατεύεις, προστατεύεις και δε θεωρείς γραφικούς και παραδοσιακούς τους πρώην σφουγγαράδες και νυν μαιο-νυχτο-μπουκαλο-ναργιλεδάκηδες για να μη χάσουν το ψωμί τους, ούτε τους γριγριδες και τους τρατάρηδες που ξεσκίζουν την ακτογραμμή επειδή ζουν 10 οικογένειες, ούτε και τους αλιείς του μισόκιλου χταποδιού επειδή έτσι έκαναν τότε…ΜΗ ΣΩΣΟΥΝ.
ΙΔΙΑ ΜΕΤΡΑ & ΙΔΙΑ ΣΤΑΘΜΑ. Πήραμε την προστασία του περιβάλλοντος (τη διαχείριση αν θέλετε, σηκώνει κουβέντα…) και τη φέρνουμε στα μέτρα μας…Εμείς (και εγώ) δε λέμε πως η λύση είναι σε ένα άλλο μοντέλο ανάπτυξης; Οκ τότε θα πρέπει να αλλάξουμε…Δε γίνεται σήμερα κύριε να θες να ζήσεις εκεί ψαρεύοντας-σαρώνοντας ότι βρεις…πρέπει εγώ σαν κράτος να σε ‘‘οδηγήσω’’ σε κάποιον άλλο δρόμο…
Όχι παιδιά είναι παράλογο, φασιστικό και ΗΛΙΘΙΟ (σαν και αυτά τα ζώα που το ψήφισαν) να ψαρεύει ο κάθε άθλιος επαγγελματίας το Μάιο και να μην ψαρεύω εγώ επειδή θα καταστρέψω τα ψάρια που γεννάνε…
  #156  
Παλιά 01-04-09, 19:15
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Όποιος πιστεύει ότι οι ψαρομπούκαλοι κατεβαίνουν για νυχτομπούκαλο στα λιμανάκια, έχει πολλήηηηηη πλάκα!!!!

Παιδιά, μην τρελαινόμαστε, οι τύποι είναι φουλ εξοπλισμένοι με σκάφη και πολύ καλές επαφές με το λιμενικό. Οι μπουρμπουληθρόβιοι (εμείς δηλαδή) κρατάμε τα λιμανάκια καθαρά από δαύτους ακριβώς γιατί πάντα κάποιος από εμάς βρίσκεται εκεί και τους χαλάει την πιάτσα....
άρα άτοπον το επιχείρημα ότι τα ψάρια τρομάζουν από αυτούς.....
Τα ροφοειδή στα λιμανάκια φοβούνται τους ελευθεροράμπος...... Τέλος!

Α, ναι, τα λιμανάκια ψαρεύονται επίσης με βιντζότρατα η οποία, που να σκιστεί (κυριολεκτικά), ροφό δε θα βγάλει. Εγγύηση.

Βγάζει μαρίδα βέβαια, που μου λες Θοδωρή να μην ξαναφάω, αλλά οι ιχθυολόγοι με διαβεβαιώνουν κατόπιν εμπεριστατωμένων και χρόνιων μελετών ότι τα αποθέματα της μαρίδας ποτέ μα ποτέ δεν κινδύνεψαν.... Εγώ τώρα που Ροφό δεν τρώω ποτέ αλλά μαρίδα θα φάω 2-3 φορές το χρόνο, εγώ τώρα λέω, είμαι το πρόβλημα;



Η μόνη πρόταση που μπορώ να σκεφτώ, είναι να οργανωθεί κάποια διάλεξη από κάποιον πραγματικό βιολόγο-ιχθυολόγο, με μεγάλη εμπειρία στο αντικείμενο, με πολλές ώρες πειραματικής αλιείας στο ενεργητικό του, με συμμετοχή σε διεθνείς επιτροπές και συνέδρια επί του θέματος, ο οποίος θα πρέπει να προσπαθήσει μέσα σε μίας ώρας παρουσίαση να μας πει ποια είδη κινδυνεύουν, ποια είδη αλιείας είναι τα πιο καταστροφικά και ποιες είναι οι τάσεις της ευρωπαϊκής και ελληνικής νομοθεσίας για να λυθούν τα όποια προβλήματα....

το βλέπω χοντρό και δύσκολο αν σκεφτεί κανείς την πολυπλοκότητα του ζητήματος αλλά θα μπορούσα να το βολιδοσκοπήσω ρωτώντας τους κατάλληλους ανθρώπους.....
καμιά καλύτερη ιδέα;;;


(συμφωνώ απολύτως περί του ντι-μπειτ.... ούτε εμένα μου αρέσει ιδιαίτερα η ιδέα, νόμιζα πάντως ότι ήσουν μέσα σε αυτούς που το πρότειναν στην εκπομπή-σας στο huts-radio )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
  #157  
Παλιά 01-04-09, 19:33
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης η θάλασσα εκεί (στο χ ξερονήσι) δεν είναι δική του, δεν την αγόρασε ούτε του έδωσε ο παππούς του, ανήκει σε όλους μας…Για να μην ξαναπώ πως αυτός δε δίνει τίποτα στη θαλασσίτσα όπως ο αγρότης στη γη, ή ο κτηνοτρόφος στα ζώα, δεν την καλλιεργεί παρά μόνο παίρνει από αυτή και πού και που πετάει και καμιά μπαταρία μέσα…δηλαδή. ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ και μάλιστα επαγγελματίας!!!
ανοίγεις ένα υπερτεράστιο θέμα που ξεφεύγει πολύ -ακόμα και από αυτό το τελείως ακατάσχετο και τουρλουμπούκι θρεντ!


Αν θες την πολύ συνοπτική μου άποψη, θεωρώ αδιανόητο το γεγονός ότι οι ψαράδες είναι ίσως οι μόνοι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ σε αυτή τη χώρα που δεν υποχρεώνονται να κάτσουν σε ένα θρανίο έστω και για λίγους μήνες πριν πάρουν τα σκάφη του μπαμπά και βγουν γιούχαααα στη θάλασσα. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Και πάλι η ανύπαρκτη πολιτική και παιδεία σε αυτή τη χώρα, και πάλι αυτό είναι το πρόβλημα.
Και μένω εδώ.
Σε άλλο θρεντ ίσως κάποτε, το τραβάμε κι από τα μαλλιά αν θες......
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
  #158  
Παλιά 01-04-09, 19:51
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Το σκεπτικό φιλαράκι είναι πως οι παραγωγή (επ. αλιεία) πάντα φέρνει περιβαλλοντική επιβάρυνση (στα ρεαλιστικά επίπεδα του σήμερα). Πάντα όμως. Το χόμπυ δεν είναι το ίδιο πράγμα. Άλλο πράγμα ο επαγγελματίας άλλο ο ερασιτέχνης. Είναι πάρα πολύ προφανές πως σε αυτήν τη βάση υπάρχει λογική. Πρώτα θα περιορίσεις των ερασιτέχνη (κι ας κάνει το 1% της ζημιάς και μετά των επαγγελματία).
Αυτό μόνο στην Ελλάδα επειδή μας ενδιαφέρει η μόστρα και όχι η ουσία. ΟΧΙ το 99% θα πρέπει να περιορίσεις και όχι το 1%. Αλλιώς δεν κάνεις προστασία του περιβάλλοντος αλλά έχεις τον άνθρωπο στην κορυφή και βάζεις και το κερασάκι από πάνω (απαγόρευση ερασιτεχνικής αλιείας) για να πάρεις και καμιά ψήφο κάποιου οικολογούντα…
Και επειδή είπαμε πως επειδή οι καιροί αλλάζουν και με την εξέλιξη…και ο Δαρβίνος…και και και…, δε γίνεται το 2009 να υπάρχουν επαγγελματίες κυνηγοί. Δε μπορούν να ζήσουν!!! Όπως οι κυνηγοί του νεάτερνταλ εξελίχθηκαν (ή αφομοιώθηκαν όπως έλεγε η αγία ομοουσία κτλ εκκλησία μας για τη σφαγή των Ελλήνων) θα πρέπει και αυτοί να αλλάξουν. Ας γίνουν ιχθυοκαλλιεργητές ή βιοκαλλιεργητές, δεν ξέρω δεν είμαι ΥΠ.Α.Α.Τ. (πρώην Γεωργίας) και Τσάρος της οικονομίας…

Παράθεση:
Παράδειγμα από την καθημερινή ζωή είναι πως μπορείς να έχεις πετρελαιοκινητήρα σε επ. αυτοκίνητο ενώ είναι δύσκολο για Ι.Χ (έχει περιορισμούς).
Αυτή είναι η μέγιστη απάτη των τσάρων και η υποκρισία του νεοέλληνα…αυτό θα έπρεπε να σε απασχολεί γιατί γίνεται Μόνο στο ελλάντα και όχι σε πολιτισμένους κόσμους.

Παράθεση:
Επίσης στης οργανωμένες κοινωνίες δεν επιτρέπετε ο καθένας να ασκεί όποιο επάγγελμα γουστάρει χωρίς την σχετική άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (Αλλιώς σίγουρα θα ήμουν δικηγόρος).
Νομίζεις εις πολαπλούν. Στις οργανωμένες κοινωνίες (καπιταλιστικές όπως είναι σήμερα) σιγά να μην έπρεπε να πάρεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (από το εκάστοτε συντεχνιακό μαγαζί) για να δουλέψεις. Αυτό γίνεται γιατί το θέλουν τα μαγαζιά τύπου τεε, δικηγόρων, μεταφορέων καυσίμων κτλ…αλλά μάλλον κοντά είναι η απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων…Ίδωμεν

Παράθεση:
Ο μέγας Κουστώ στον οποίο πολλά οφείλει η ανθρωπότητα σε θέματα ερευνών για τα όντα της θάλασσας, ψάρευε χρησιμοποιόντας φιάλες για το καθημερινό του φαγητό. Ούτε δολοφόνος ήταν ούτε περιβαλλοντική καταστροφή έκανε, ούτε κακή διαχείριση και υπεραλίευση έκανε ποτέ. Λειτουργούσε όπως θα λειτουργούσε και ένας υποβρύχιος σαρκοφάγος οργανισμός απλά για να τραφεί.
Με όλο το σεβασμό προς τον συχωρεμένο, για τη συγκεκριμένη του πράξη ήταν το ίδιο απατεώνας, ελεεινός και θρασύδειλος με τον σημερινό ψαρομπούκαλο. Μην κρύβεστε μονίμως πίσω απ’ το δάκτυλο σας και μην παλατζάρετε στις απόψεις σας εκτός και αν θέλετε να γίνετε πολιτικοί.
Αλλιώς, την επόμενη φορά που θα δείτε ένα σαρκοφάγο ζώο στη θάλασσα και παλεύει να πιάσει την τροφή του και αποτύχει, δώστε του ένα αεροβόλο και μια μπουκάλα (έτσι πάνε αυτά) μπας και ‘‘κάνει’’ κάτι.

Παράθεση:
αλλά ο φόνος στο κοινωνικό περιθώριο έχει άλλα μοτίβα από ένα κοινωνικά αποδεκτό και μάλιστα σαν άθλημα θεωρούμενο φονικό «σπορ».
Ας μην πιάσουμε πάλι την κουβέντα περί αθλημάτων ή μη…Δεν είναι ή δε θα πρέπει να θεωρείται άθλημα η ερασιτεχνική υποβρύχια αλιεία με ελεύθερη κατάδυση γιατί δε θα πρέπει να έχει το συναγωνισμό, δε χρειάζεται την άμυλα και δε γίνεται για τρόπαια ούτε καν για ένα κλαδί ελιάς.


Παράθεση:

[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/user/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.jpg[/IMG]

…Η φωτογραφία με τα πολλά σαργοειδή δεν αρέσει και σε πολλούς από εμάς. Αναλογιζόμενοι όμως ότι αλιεύτηκαν από 2 άτομα επί 2 ημέρες ας πούμε την ανεχόμαστε και δεν έχουμε βάλει τις φωνές
Τι να ανεχτείς από μια ψαριά για κλάματα; Έλεος. Τι σαργοειδή και κεφαλοειδή, ο ‘‘παίχτης’’ ή οι ‘‘παίχτες’’ (τότε είναι ομαδικώς για κλάματα) βούτηξαν δίπλα σε κλουβιά προφανώς και δεν άφησαν ούτε σπαράκι ούτε τσέρουλα! Πράγματι πρόκειται για macro spear fishing. Τουλάχιστον να ταΐσανε καμιά γάτα…

Παράθεση:
Η άλλη πλευρά της υπερπροστατευτικής ανθρώπινης επέμβασης τώρα.
Αν διαβάζετε διεθνή τύπο πριν μερικά χρόνια μετά την έντονη δράση της Μπριζίτ Μπαρντό για την προστασία της φώκιας, ξεβράστηκαν χιλιάδες πτώματα φώκιας στις ακτές της Βόρειας Αγγλίας από μεταναστευτική κίνηση των ζώων λόγω υπερπληθυσμού στον προστατευόμενο χώρο. Στην Αρκτική μετά από αυτό, ψηφίστηκε νόμος που θέλει να θανατώνονται 200.000 μικρά φώκιας για να διατηρηθεί το οικοσύστημα από την δημιουργηθείσα έλλειψη σαρδέλας λόγω μεγάλης κατανάλωσης από τις φώκιες.
Παιδιά είτε θέλουμε είτε όχι ανήκουμε και εμείς οι άνθρωποι στην διατροφική αλυσίδα της γης. Παίζουμε λοιπόν τον ρόλο μας για αυτή την ισορροπία. Τα άκρα βλάπτουν
Εμ δεν είναι άκρο ο πόνος της Χ Μπριζίτ που απ’ τους λούτσους πήγε στις φώκιες; Άσε που αν αρχίσουμε συζήτηση για το συμπαθές θηλαστικό θα ξυπνήσουμε θύμησες από άλλες φώκιες…
Δε μπορώ να καταλάβω τι θέλουμε…εν τέλει με τόσο ανθρωποκεντρικές θεωρήσεις πως μπορούμε να κοπτόμαστε για την προστασία του πλανήτη. Δεν αναφέρομαι προσωπικά εδώ, αλλά αυτά τα επιχειρήματα τα συναντώ αρκετά συχνά στη δουλειά μου…πχ. Ο άνθρωπος της κορυφής κτλ…ως νοήμων ον να πρέπει να ξεκληρίσει τα ποντίκια επειδή πολλαπλασιάστηκαν (αφού ξεκληρίσαμε τους θηρευτές τους και τους βιότοπούς τους) για να φέρουμε σε ισορροπία το σύστημα, να αυξηθούν ξανά οι θηρευτές και να νοιώσουμε διαχειριστές…
Και μετά όλοι για μια αναδάσωση για να πατήσουμε ότι βλασταράκι έχει μείνει…έπειτα παίρνουμε μια μηχανή, ροζ κατά προτίμηση, λέμε ζήτω οι γκέοι και οι μειονότητες, κάτω τα γήπεδα και οι φραουλοκαλλιεργητές (αυτοί δεν είναι γραφικοί δεν τους έχουν σε καρτ ποστάλ) και παίρνουμε 8% στις εκλογές…
ουφ…πάει η δουλειά και σήμερα
  #159  
Παλιά 01-04-09, 20:01
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

α πα πα πα παααααα
προτείνω να οργανώσουμε τη συνέχεια αυτού του θρεντ σε κανα ρίαλ τάιμ μετά μπιρών γιατί δεν παλεύεται άλλο με τις γκέλες του!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
  #160  
Παλιά 01-04-09, 20:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Φίλε μου <<Big-Blue>> δεν έχω καταλάβει τελικά τι πράγμα είσαι αυτόνομος ή ελεύθερος? Τη μία μας πας έτσι την άλλη αλλιώς.
Επέτρεψε μας και εμάς τους ταπεινούς ψαροτουφεκάδες να έχουμε τις απόψεις μας. Σαφέστατα ο Κουστώ δεν με ενόχλησε που παρά το παράνομο για τα Ελληνικά δεδομένα ψάρεμα, γιατί σεβάστηκε μέχρι αηδίας τον ορισμό της διαχείρισης θηραμάτων περιοριζόμενος σε αυτά που ήθελε μόνο να φάει. Μακάρι να αποκτήσουμε αυτή τη νοοτροπία όλοι μας. Προς θεού δεν θέλω να παρεξηγηθεί η θέση μου και να αρχίσουν να παραφράζονται τα νοήματα που βάζω στο τραπέζι.

Ο νόμος που βγάζει το κάθε κράτος σκοπό έχει τον περιορισμό της υπερβολής. Αν οι πολίτες ενός κράτους δεν υπερέβαιναν τα όρια της φυσικής ισορροπίας δεν θα είχαν βγεί τέτοιοι νόμοι.

Αυτό με τις μπύρες που λες Μαρία καλά μου ακούγεται. Κανόνισε κάτι εγώ είμαι μέσα.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.