Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 01-04-09, 21:02
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Δεμέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου <<Big-Blue>> δεν έχω καταλάβει τελικά τι πράγμα είσαι αυτόνομος ή ελεύθερος? Τη μία μας πας έτσι την άλλη αλλιώς.
Άστα Γιώργο... εγώ τον έχω γνωρίσει από κοντά και πάλι άκρη δεν έβγαλα...
Μάλλον μπερδεύτηκα χειρότερα θα έλεγα... για ελεύθερο, αναρχο-αυτόνομο τον κόβω...
Έχω φτάσει μέχρι και σε σημείο να τον απειλήσω ότι θα υποβάλλω πρόταση διαγραφής του από τον σύλλογο για τις ακραίες απόψεις του και την σχιζοφρένειά του μεταξύ ελεύθερης-αυτόνομης...

= = = = = = = = = = = = = = = =

Πάντως παρακολουθώντας τη συζήτηση όπως εξελίχθηκε εδώ, επιβεβαιώνω αυτό που ξέρω ήδη για τις μακροσκελείς συζητήσεις μέσω forum: Μετά από 10+ σελίδες και συμμετοχή αρκετών συνομιλητών το θέμα ξεφεύγει από τον αρχικό του σκοπό (οκ - αυτό δεν είναι πάντα κακό) αλλά στο τέλος θυμίζει έναν αχταρμά ιδεών που άλλες έχουν σκοπό επίθεσης, άλλες άμυνας, κι άλλες επιβεβαίωσης μιας προσωπικής κοσμοθεωρίας και τελικά οι μεστές απόψεις και τα σημεία που μπορούν να μας οδηγήσουν σε σύγκλιση και πρακτικά συμπεράσματα, χάνονται μέσα στο πλήθος των λέξεων και των συναισθημάτων.

Είμαι αισιόδοξος ότι τελικά όλοι γίναμε λίγο σοφότεροι από αυτή την κουβέντα και -τουλάχιστον για όσους είναι καλοπροαίρετοι- ήταν ένα πλησίασμα απόψεων και γνωριμία της διαφορετικής οπτικής των πραγμάτων.

Στο δια ταύτα τώρα, για το αν δηλ. με δεδομένη την τρέχουσα περιβαλλοντική και πολιτική κατάσταση, αν μπορούμε ελεύθεροι και αυτόνομοι να συγκλίνουμε και να δράσουμε σε πρακτικό επίπεδο γι αυτό που όλοι αγαπάμε, μένει να αποδειχτεί στην πράξη - κι εκεί ψηφίζω κι εγώ την ιδέα της Μαρίας:
Μια συνάντηση από κοντά να αποκτήσουμε εμπειρία και εμπυρία
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
  #162  
Παλιά 01-04-09, 21:31
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Φίλε Γιώργο αφού όλοι αγαπάμε τη θάλασσα όπως έχουμε παραδεχτεί γιατί αποκλείετε το γεγονός (και οι μεν και οι δε) να είναι κάποιος σώφρων (έτσι λέω) και αυτοδύτης και ψαροντουφεκάς;
Αρχικά ψαροντουφεκάς (ταπεινότατος) και πλέον και αυτοδύτης…όταν είμαι με το όπλο σκέφτομαι το σαργό στα κάρβουνα με παρέα και μοσχοφίλερο και όταν είμαι με μπουκάλα παλεύω να τον εστιάσω με την ψηφιακή μου αλλά τελικά βολεύομαι και με σκορπίδια…
Συμφωνώ για την ομαδική μάζωξη, εγώ ήδη άρχισα τα τσίπουρα. Οι μπύρες κάνουν κοιλιά και αν συνεχίσω έτσι…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Δεμέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου <<Big-Blue>> δεν έχω καταλάβει τελικά τι πράγμα είσαι αυτόνομος ή ελεύθερος? Τη μία μας πας έτσι την άλλη αλλιώς.
Επέτρεψε μας και εμάς τους ταπεινούς ψαροτουφεκάδες να έχουμε τις απόψεις μας. Σαφέστατα ο Κουστώ δεν με ενόχλησε που παρά το παράνομο για τα Ελληνικά δεδομένα ψάρεμα, γιατί σεβάστηκε μέχρι αηδίας τον ορισμό της διαχείρισης θηραμάτων περιοριζόμενος σε αυτά που ήθελε μόνο να φάει. Μακάρι να αποκτήσουμε αυτή τη νοοτροπία όλοι μας. Προς θεού δεν θέλω να παρεξηγηθεί η θέση μου και να αρχίσουν να παραφράζονται τα νοήματα που βάζω στο τραπέζι.

Ο νόμος που βγάζει το κάθε κράτος σκοπό έχει τον περιορισμό της υπερβολής. Αν οι πολίτες ενός κράτους δεν υπερέβαιναν τα όρια της φυσικής ισορροπίας δεν θα είχαν βγεί τέτοιοι νόμοι.

Αυτό με τις μπύρες που λες Μαρία καλά μου ακούγεται. Κανόνισε κάτι εγώ είμαι μέσα.
  #163  
Παλιά 01-04-09, 23:54
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 482
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tdrackos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και το να καπνιζεις...
ή μαλλον , ΑΚΡΑΙΑ μορφή διαταραχής , καθως το τσιγαρο δεν το χρειαστήκαμε ποτε στην εξελικτική μας πορεια για να επιβιωσουμε...
διαφωνεις..?
Μην μπερδεύεις το εξελικτική με το αναπτυξιακή. Αναπτυξιακή φίλε μου είναι ο τρόπος που μεγάλωσες. Τώρα αν καπνίζεις μόνος σου είσαι απλά εξαρτημένος, αν καπνιζεις στη μούρη του άλλου είσαι κάτι άλλο
  #164  
Παλιά 02-04-09, 01:48
tdrackos tdrackos is offline
Ο χρήστης διαγράφηκε μετά από αίτησή του
 
Εγγραφή: 26-03-2009
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Χαιρετω !

Αγαπητη Μαρια , ο προβληματισμός μου οσον αφορά τα δίχτυα κ τα συρόμενα δεν εστιάζει μονο στο προϊόν που βγαινει εν τελει προς πώληση,
αλλα σε ολα τα ειδη που θα σηκωσει το δίχτυ , κ βγαζει καθε λογής μικρο (σε ηλικία) ψαρι.
Δλδ, (οπως σημβαινει κμε τα σευρομενα), για να βγει ενα κιλο του ψαριου που θελουμε να πιασουμε ,
συνηθως βγαινουν τουλαχιστον αλλα τοσα άσχετα ψάρια.Δεν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης , κ αυτο ειναι μεγαλο προβλημα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
(συμφωνώ απολύτως περί του ντι-μπειτ.... ούτε εμένα μου αρέσει ιδιαίτερα η ιδέα, νόμιζα πάντως ότι ήσουν μέσα σε αυτούς που το πρότειναν στην εκπομπή-σας στο huts-radio )
Κανονικα θα επρεπε να το παρω σαν προσβολη αυτο αλλα φυσικα δεν με γνωριζεις προσωπικα,οποτε "πάσο"...
Φυσικα κ προτιμω τις μπυρες (ΌΛΕ!!)
Αλλα πεφτω κομματακι μακρυα , Καλαματα βλεπεις! Στην αλλη ακρη !!
(τι σου ειναι αυτο το ιντερνετ τελικα..?)

Μονο εαν σταθουμε διπλα - διπλα μπορούμε να τα βαλουμε με τις πραγματικες εστίες καταστροφης του θαλασσιου περιβάλλοντος,
διαφορετικά εμεις (οι εραστες της θάλασσας) θα τρωγόμαστε μεταξύ μας
και οι λοιποί επιτήδειοι θα καρπώνονται τα λιγοστα αγαθά της με βια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tdrackos : 02-04-09 στις 01:52.
  #165  
Παλιά 02-04-09, 07:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Επιτέλους εγένετο φώς!!!

Το Ντι Μπέϊτ έγινε επί το Ελληνικότερον <<Πάμε για κανένα παϊδάκι με μπύρα να τα πούμε από κοντά>>. Εμένα μου αρέσει που ξανά γίναμε Έλληνες.

Ο<<eye love scuba>> δεν θα φυσάει τον καπνό του πάνω στον Θοδωρή για να μην τον ενοχλεί εξελικτικά αλλά θα φυσάει στο πλάι και θα ενοχλεί αναπτυξιακά τον παραδίπλα κύριο από το άλλο τραπέζι.

Ο Big Blue παίζει μπάλα και με Ολυμπιακό και με Παναθηναϊκό εξίσου καλά

Επιτέλους μιλάμε σαν άνθρωποι χωρίς να βριζόμαστε για ψύλου πήδημα.


Μαρία μάζευε συμμετοχές. Μας βλέπω να κλείνουμε τραπέζι σε κτήμα από αυτά που κλείνουν στους γάμους λόγω πληθώρας κόσμου
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Δεμέτης : 02-04-09 στις 07:43.
  #166  
Παλιά 02-04-09, 08:42
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Ειμαι μεσα αμεσα.Ειδικα αμα εχει και μπυρες..Ειμαι σχετικα αργος στη πληκτρολογηση και εχω φαει ΤΟ πακετο αυτες τις μερες...Επισης παιζει να με απολυσουν και μετα με βλεπω παρανομο ψαρομαναβη
Υ.Γ.Το κρατος παρανομει και αδιοφορει καθημερινα.Καταστρεφει το περιβαλλον.Πως ειναι δυνατον λοιπον οι πολιτες που υποστηριζουν αυτο το κρατος, τα τελευταια 40 χρονια να κανουν κατι διαφορετικο?Πως?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
α πα πα πα παααααα
προτείνω να οργανώσουμε τη συνέχεια αυτού του θρεντ σε κανα ρίαλ τάιμ μετά μπιρών γιατί δεν παλεύεται άλλο με τις γκέλες του!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κεφαλάς : 02-04-09 στις 09:41.
  #167  
Παλιά 02-04-09, 09:51
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Α και κατι τελευταιο που πολλοι απο εσας μπορει να το γνωριζουν:
Συναντιουνται 2 πλανητες στο διαστημα:
-Τι γινεται ρε μαλακα?Τι νεα?
-Μια χαρα.Εσυ?
-Ασε γαμησε τα.Εχω βγαλει ανθρωπακια!
-Α μην ανυσηχεις.Δεν ειναι τιποτα. Περνανε μονα τους!!!
  #168  
Παλιά 02-04-09, 11:30
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κεφαλάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Α και κατι τελευταιο που πολλοι απο εσας μπορει να το γνωριζουν:
Συναντιουνται 2 πλανητες στο διαστημα:
-Τι γινεται ρε μαλακα?Τι νεα?
-Μια χαρα.Εσυ?
-Ασε γαμησε τα.Εχω βγαλει ανθρωπακια!
-Α μην ανυσηχεις.Δεν ειναι τιποτα. Περνανε μονα τους!!!
εμπνευσμένο! τουλάχιστον!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
  #169  
Παλιά 02-04-09, 11:53
Alexander Alexander is offline
 
Εγγραφή: 02-04-2009
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων

Άμα προλάβεις να εστιάσεις (ειδικά στα ψάρια) να μας πεις το κόλπο. Εδώ παλεύουμε με τη μπουκάλα να εστιάσουμε σε κανάν σπειρογράφο και είτε απελπίζεται και κλείνει μόνος του είτε εστιάζουμε στο σκορπίδι δίπλα του

Έχω και άλλα, συνεχίζω…πάει η δουλειά σήμερις…
Καλημέρα σε όλους και όλες.
Δεν θα ήθελα να εμπλακώ στη συζήτηση (ειδικά τώρα που τα πράγματα είναι ποιό ήρεμα).
Μια παρατήρηση φίλε μου επέτρεψέ μου να κάνω - καθαρά από φωτογραφική άποψη.
Κάτι δεν κάνεις σωστά .

Η πρώτη φωτό έχει τραβηχτεί κάπου στα 18 -19 μέτρα και η δεύτερη στα 5 μέτρα.
Εξάσκηση θέλει και τρόπο
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg speirografos.jpg (152,1 KB, 14 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg spirografoi.jpg (134,5 KB, 14 εμφανίσεις)
  #170  
Παλιά 02-04-09, 12:02
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Χα χα χα.Οτι θα εμπαινε και τετοιο post σε αυτο το topic,ειλικρινα δεν το περιμενα...Ωραιος ο Alexander!Περιμενω αγωνιωδως απαντηση απο τον Big-Blue...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Alexander Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους και όλες.
Δεν θα ήθελα να εμπλακώ στη συζήτηση (ειδικά τώρα που τα πράγματα είναι ποιό ήρεμα).
Μια παρατήρηση φίλε μου επέτρεψέ μου να κάνω - καθαρά από φωτογραφική άποψη.
Κάτι δεν κάνεις σωστά .

Η πρώτη φωτό έχει τραβηχτεί κάπου στα 18 -19 μέτρα και η δεύτερη στα 5 μέτρα.
Εξάσκηση θέλει και τρόπο
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:58.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.