Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-12-12, 11:49
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Μονο 1ο σταδιο για αλλη χρηση!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα το εφτιαξα!
Βρηκα ενα πολυ παλιο πρωτο σταδιο απο επαγγελματια στο νησι (εαν το ξερει κανεις ας μου πει εαν αντεχει 200 bar) και το προσαρμοσα στο κλειστρο τις μπουκαλας με 2 μικρομετατροπες!
Αρχικα δεν χωραγε να περασει στο κλειστρο γιατι παλια ηταν πιο μικρα!
Απλα "ζουλιξαμε" λιγο την καμπανα με μια μεγκενη και ηρθε ακριβως.
Μετα εβρισκε το σπειρωμα τις βιδας οποτε με μια λιμα αφαιρεσαμε 1 χιλιοστο και τωρα ειναι μια χαρα!
1. Θέλω να επισημάνω ότι η παρέμβαση με "ζούληγμα" της καμπάνας για να προσαρμοστεί στο κλείστρο, ειδικά αν η καμπάνα είναι κατασκευασμένη από ορείχαλκο, μειώνει πάρα πολύ την αντοχή του (δεν γνωρίζουμε σε τι βαθμό, εξαρτάται από το "ζούληγμα") και χρήζει ιδιαίτερης προσοχής, και αυτό διότι ο ορείχαλκος σαν υλικό δεν έχει σχεδόν καθόλου ελαστικότητα.

2. Στο ερώτημά σου (εάν το ξέρει κανείς ας μου πει εάν αντέχει 200 bar) προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, εκείνο που θέλω όμως να επισημάνω είναι ότι υπάρχει κίνδυνος κάποια στιγμή λόγω του "ζουλήγματος" να σπάσει π.χ. από ξαφνικό άνοιγμα του κλείστρου, γι' αυτό κατά την γνώμη μου χρειάζεται αυξημένη προσοχή ή ακόμα καλύτερα για λόγους ασφαλείας να λειτουργείς την συσκευή σου με χαμηλότερη πίεση και όχι πλέον στα 200 bar.

Η συσκευή σου λειτουργεί εξ ίσου καλά στα 20, 30, ή 50 bar και δεν είναι απαραίτητη οπωσδήποτε μεγάλη πίεση.

__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-12-12, 17:00
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Μονο 1ο σταδιο για αλλη χρηση!

το ζουλιγμα που λεω πρεπει να ηταν 1-2 χιλιοστα για να ανοίξη η καμπανα και να μπει ισα-ισα στο κλειστρο!
Δεν ξερω απο τι υλικο ειναι!
Δεν πιστευω να μπει ποτε σε γεματη μπουκαλα μιας και γεμιζω την μπουκαλα μια μερα πριν την χρησιμοποιησω οποτε τον υπολοιπο καιρο εχει λιγο αερα μεσα!
Τωρα ετυχε να ειναι γεματη γιατι την ειχα δωσει σε ενα φιλο και την ειχα αδειασει απο μονος μου στα 100 bar μιας και δεν αισθανομαι ανετα ξεροντας οτι η μπουκαλα ειναι με τοση πιεση για μεγαλο χρονικο διαστημα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:04.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.