Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-06-09, 17:58
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: Hurghada - Red Sea

Συγχαρητήρια για το ταξίδι σου. Πολύ ομορφη εμπειρία για εναν αρχάριο.

Ομως θα συμφωνήσω με την Μαρία¨:
Αγιο ειχατε. Ρωτα την εκπαιδεύτρια και θα σου εξηγήσει τι εννοώ.

Στο μέλλον να δώσεις λίγο περισσότερη βαρύτητα στο θέμα της ασφάλειας.
Καλύτερα να προτιμάς να βουτάς με συντρόφους που εχουν ανάλογες καταναλώσεις με σένα. Αν αυτό ειναι αδύνατο, τότε θα πρέπει να βελτιώσεις την κατανάλωση σου.

Το χειρότερο ομως, ειναι οτι μαζί με τα παραπάνω εισαι και γαύρος.

Καλές βουτιές,
__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-09, 10:02
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Hurghada - Red Sea

Σαν άσχετος από τέτοιες εκδρομές αναρωτιέμαι, δε μπορούν να τους χορηγήσουν μεγαλύτερες μπουκάλες? Στην τελική αν δε μειώνεται η κατανάλωση ας βουτάει με 18...Μια χαρά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-06-09, 10:39
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Hurghada - Red Sea

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν άσχετος από τέτοιες εκδρομές αναρωτιέμαι, δε μπορούν να τους χορηγήσουν μεγαλύτερες μπουκάλες? Στην τελική αν δε μειώνεται η κατανάλωση ας βουτάει με 18...Μια χαρά είναι...
Η σχετικά πρόσφατη εμπειρία μου από Ερυθρά λέει ότι τα σκάφη αυτά έχουν αλουμινένιες φιάλες 12 lt. Αν θέλεις κάτι διαφορετικό πρέπει να το έχεις κανονίσει από πριν (με extra χρέωση).

Το ταξίδι του φίλου JoSpy, ήταν λίγο ινδιάνικο εξ αρχής, αν διαβάσεις το πρώτο του μήνυμα. Δεν έφταιγαν οι φιάλες προφανώς (ούτε και ο JoSpy βεβαίως), αλλά η εκπαιδεύτρια που ήθελε να γεμίσει το σκάφος, κατά την γνώμη μου.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-06-09, 11:05
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Hurghada - Red Sea

Jospy εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μπορέσεις να ξαναπάς σύντομα ακόμα πιο έτοιμος για αυτές τις βουτιές. Είμαι σίγουρος πως τότε θα μπορέσεις να το ευχαριστηθείς περισσότερο.

Το να βγαίνεις με 50 + χταπόδι από εκπαιδευτή σε αυτές τις βουτιες σημαίνει αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση από τον μέσο όρο. Αυτό διορθώνεται με βουτιές. Είτε με κάποιον φίλο είτε πιο οργανωμένα σε κάποιο σχολείο (ή και τα δύο) μπορείς σιγά σιγά να βρεις τι φταίει για την κατανάλωση και να το διορθώσεις (μπορεί να είναι πολλά κιλά, μπορεί να μην φτιάχνεις πλευστότητα, μπορεί απλά να είναι πολύ νωρίς και να θέλεις εξοικίωση με το νερό. Σίγουρα θα δεις διαφορά ακόμα και απλά βουτώντας με εναν φίλο.

Βούτα βούτα βούτα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-09, 11:42
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: RED SEA - NORTH SAFARI LIVEABOARD

Μιλώντας για τις βουτιές του φίλου JoSpy, μου κάνει εντύπωση που εστιάζετε κυρίως στην κατανάλωση, η οποία αν το τραβήξουμε απ' τα μαλλιά, ήταν (υποτίθεται) κατά κάποιο τρόπο "ελεγχόμενη" απ' την εκπαιδεύτριά του.

Εγώ θεωρώ πολύ σοβαρότερο αυτό:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JoSpy Εμφάνιση μηνυμάτων

...
Shaab Abu Nuhas / Χρισουλα K, βα8υτερο σημειο 26 μετρα, χρονος 44 λεπτα
εδω βγηκα απο την τρυπα πισω απο το ταιρι μου (δεν ηταν η εκπαιδευτρια μου) και ειχε τοσο αερα στο bcd μου που με τραβηξε απανω. Η εκπαιδευτρια μου δεν το ειδε και οταν ειδε οτι δεν βγηκα απο την τρυπα ξανα μπηκε για να με βρει. Εγω στην επιφανεια παλευα για να ξανα κατεβω, αλλα με την αναστατωση δεν τα καταφερα αμεσως.

...
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-09, 12:46
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: RED SEA - NORTH SAFARI LIVEABOARD

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλώντας για τις βουτιές του φίλου JoSpy, μου κάνει εντύπωση που εστιάζετε κυρίως στην κατανάλωση, η οποία αν το τραβήξουμε απ' τα μαλλιά, ήταν (υποτίθεται) κατά κάποιο τρόπο "ελεγχόμενη" απ' την εκπαιδεύτριά του.

Εγώ θεωρώ πολύ σοβαρότερο αυτό:
'Εχεις δίκιο. Με τόσα σκάφη να πηγαινοέρχονται, το να ανέβεις δεν είναι και ότι πιο σοφό. Πολύ λίγες οι βουτιές του φίλου μας για τέτοιες εκδρομές. Πρέπει τώρα αφού είδε την ομορφιά της κατάδυσης να πεισμώσει και να βουτάει βουτάει βουτάει... κι αν δεν έχει ακτές οι Γερμανία, έχει η Ελλάδα! Για να ρχομαστε από δω λέμε... βουτίτσα από ακτή με τους φίλους σου από τον σύλλογο!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-06-09, 14:08
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Hurghada - Red Sea

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν άσχετος από τέτοιες εκδρομές αναρωτιέμαι, δε μπορούν να τους χορηγήσουν μεγαλύτερες μπουκάλες? Στην τελική αν δε μειώνεται η κατανάλωση ας βουτάει με 18...Μια χαρά είναι...
Μπορούν να σε προμηθεύσουν με ότι θέλεις, 15λτ, 18λτ,, 2χ12, stage, rebreather. Φτάνει να το ξέρουν απο πριν για να το φέρουν στο σκάφος.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-06-09, 14:13
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Hurghada - Red Sea

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JoSpy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μενω στην Γερμανια, στην Φραγκφουρτη



Εχεις φυσικα δικιο. Η ομαδα μας ηταν 5 δυτες. Οταν εγω εφτανα (στις αρχες) στα 50bar ολοι οι αλλοι ηταν στα 100+. Οποτε για να μην αναδυθουμε ολοι με επαιρνε στο octopus της. Οταν εγω στο τελος ειχα 35 με 40 bar αυτη ειχε ακομα 60+.

Και οταν καταδυθηκαμε στη Rosalie Möller ειχε 2 octopus.

Γιωργος.
Αυτά με τις ομάδες αναδύσεις, αναδύονται και οι 5 ή 8, γιατί κάποιος έχει λίγο αέρα δεν τις κατάλαβα ποτέ. Aπλά τελειώνει η κατάδυση τού ατόμου με το λίγο αέρα και του ζευγαριού του. Αν υπάρχει μεγάλη διαφορά στη κατανάλωση γίνεται μιά αναδιοργάνωση στα ζευγάρια για να έχουν περίπου την ίδια κατανάλωση.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-06-09, 21:06
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Hurghada - Red Sea

ups!

Ευχαριστω, ειλικρινα, για το feedback. Μερικα πραγματακια ακομη.

Απο πριν ειχαμε κανονισει και ειχαν 15αρα μπουκαλα για μενα.
Το σκαφος δεν γεμισε με το ζορι. Τελικα ειμασταν 2 με λιγες βουτιες.
Κανεις αλλος δεν ειχε τετοια καταναλωση αερα οπως εγω. Ακομα και ο αλλος δυτης με τις λιγες βουτιες ειχε καλυτερη .

Ενταξει σαν πρωταρης ειχα στην αρχη περισσοτερο να προσεχω την πλευση μου κτλ και ετσι η βουτια δεν ηταν και η ηρεμοτερη.

Απο 12 κιλα βαριδια κατεβηκα στα 8. Προς το τελος ειχα και καλυτερη καταναλωση.

Αλλα θελω να τονισω οτι σε κανενα σημειο δεν αισθανθηκα ανασφαλες στην ομαδα. Εννοοιται οτι συνεχιζω τις βουτιες εδω στην Γερμανια στις λιμνες. Τον Αυγουστο εχει βουτιες στην Σιθωνια και ελπιζω να καταφερω να παρω αδεια για μερικες βουτιες στην Αττικη το Φθινωπορο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-09, 08:29
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Hurghada - Red Sea

Φίλε JoSpy αυτά νομίζω ότι τα γνωρίζεις ήδη. Είναι μια υπενθύμηση
(κάτι που έγραψα πριν λίγο καιρό για τον όμιλο)

Εισαγωγή

Ο ρυθμός αναπνοής διαφέρει απο άτομο σε άτομο έτσι και η κατανάλωση αέρα απο δύτη σε δύτη είναι διαφορετική. Κάποιοι καταναλώνουν τον αέρα τους πολύ γρήγορα ενω κάποιοι άλλοι χρησιμοποιούν πολύ λίγο λές και έχουν βράγχια. Σε πολλές καταδύσεις η κατανάλωση του αέρα είναι αυτή που περιορίζει το χρόνο της κατάδυσης μας. Με το να βελτιώσουμε τη κατανάλωση μας μπορούμε να βελτιώσουμε σημαντικά το χρόνο κατάδυσης μας. Ακολουθούν ορισμένες συμβουλές που θα μας βοηθήσουν να βελτιώσουμε την κατανάλωση του αέρα.

Πλευστότητα

Η πλευστότητα μέσα στο νερό είναι ένας απο τους σημαντικούς παράγοντες που επηρεάζουν το ρυθμό αναπνοής μας. Αν “πολεμούμε” με τη πλευστότητα μας θα αναπνέουμε πιο βαριά και πιθανότατα να προσθέτουμε και να αφαιρούμε αέρα στο ρυθμιστή πλευστότητας μας. Δύτες με κακή πλευστότητα συνήθως λένε ότι προτίμουν να είναι πιο βαριοί μέσα στο νερό παρα πιό ελαφροί. Εμπειροι δύτες γνωρίζουν ότι το καλύτερο είναι να είσαι ουδέτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της κατάδυσης παρα να είσαι βαρύτερος ή ελαφρότερος. Αν κάποιος εχει αρνητική πλευστότητα, κατα τη διάρκεια της ανάδυσης θα πρέπει να κολυμπήση όλη τη διαδρομή μέχρι την επιφάνεια. Αυτό προυποθέτει μεγάλυτερη προσπάθεια απο όταν έχει ουδέτερη πλευστότητα και θα προκαλέσει παραγωγή περισσότερου έργου καθώς και πιό βαριά αναπνοή.

Σωστό βάρος

Το πρώτο βήμα για να πετύχουμε σωστή πλευστότητα είναι να έχουμε το σωστό βάρος στη ζώνη. Αν, όπως οι περισσότεροι δύτες, είστε “υπέρβαροι” θα χρειαστήτε να προσθέσετε περισσότερο αέρα στο ρυθμιστή πλευστότητας για να εξουδετερώσετε το περιττό βάρος. Με το να προσθέσουμε περισσότερο αέρα συμβάλουμε στην αυξημένη κατανάλωση του αέρα. Με το να ελαττώσουμε το βάρος θα ελαττώσουμε και τον αέρα που θα προσθέσουμε στο ρυθμισή πλευστότητας μας για να εξουδετερώσουμε το βάρος.
Η βελτιωμένη πλευστότητα έχει μια σημαντική επίδραση στο να είμαστε πιο χαλαροί μέσα στο νερό.


Φυσική κατάσταση

Η φυσική κατάσταση συμβάλει συμαντικά στο ρυθμό αναπνοής μας. Καθώς βελτιώνεται η φυσική μας κατάσταση τότε θα παρατηρήσετε ότι ο ρυθμός αναπνοής μειώνεται, θα λαχανιάζεται πιό αραιά και ο ρυθμός αναπνοής σας θα γυρνά στο κανονικό πολύ γρηγορότερα.

Οριζόντια Κολύμβιση

Πολλοί δύτες κολυμπούν σε μια ημιόρθια θέση, με το κορμί τους να κάνει γωνία 45 μοιρών. Αυτό προβάλλει μία μεγάλη επιφάνεια η οποία πρέπει να κινηθεί μέσα στο νερό. Αυτό μεγαλώνει την αντίσταση μέσα στο νερό και έτσι θα πρέπει να παραγουμε περισσότερο έργο για να μετακινήσουμε το σώμα μας μέσα στο νερό. Η παραγωγή μεγαλύτερου έργου θα επηρεάσει την αναπνοή μας και φυσικά και τη κατανάλωση μας. Κολυμπώντας σε οριζόντια θέση μειώνουμε τη επιφάνεια που πρέπει να μετακινηθεί μέσα στο νερό. Έτσι μειώνεται και η προσπάθεια που καταβάλλουμε και αντίστοιχα μειώνεται και η κατανάλωση μας σε αέρα.

Ηρεμία

Αν είστε ήρεμοι μέσα στο νερό τότε ο ρυθμός της αναπνοής σας από τη φύση του θα μειωθεί. Αν είστε αγχωμένοι, νευρικοί ή δουλεύεται σκληρά τότε αναποφευχτα ο ρυθμός αναπνοή σας θα αυξηθεί και θα καταναλώσετε τον αέρα σας γρηγορότερα. Για να μείνετε ήρεμοι, πάρτε το χρόνο σας και βεβαιωθείτε ότι έχετε λύσει τυχόν μικροπροβλήματα με τον εξοπλισμό σας, τα οποία μπορεί να σας προκαλέσουν άγχος, πρίν την κατάδυση. Καταδυθείτε με σύντροφο στον οποίο έχετε εμπιστοσύνη, κάνετε συχνά εξασκηση της ασκήσεις που έχετε μάθει και να καταδύεστε μέσα στα όρια των δυνατότητων σας. Στο κάτω κάτω πρόκειται για ευχαρίστηση!

Ελαττώστε ταχύτητα

Αν περάσετε όλη τη κατάδυση και κολυμπάτε με μέγιστη ταχύτητα ο ρυθμός αναπνοής σας θα αυξηθεί, με συνέπεια η κατανάλωση του αέρα σας να είναι μεγάλη. Πιθανότατα να χάσετε και μερικά απο τα ωραιότερα κομμάτια της κατάδυσης. Για αυτό καλύτερα ελαττώστε ταχύτητα, χαρείτε την κατάδυση, κρατήστε υπο έλεγχο τον ρυθμό της αναπνοή σας και δείτε ότι η κατανάλωση σας θα αρχίσει να πέφτει.

Μείνετε ξέβαθα

Καθώς πηγαίνουμε πιό βαθιά χρησιμοποιούμε περισσότερο αέρα με κάθε αναπνοή. Στα 10μ. αναπνέουμε το διπλάσιο όγκο απ’ ότι θα αναπνέαμε στην επιφάνεια. Μένωντας έστω και λίγα μέτρα πιό ξέβαθα μπορούμε να μειώσουμε τον αέρα που καταναλώνουμε. Ετσι αντί να πάμε μέχρι τον πάτο μενουμε λίγο πιό ψηλά και επεκτείνουμε τη ώρα που θα διαρκέσει ο αέρας μας.

Καταδύεστε συχνά

Ο καλύτερο τρόπος για να βελτιώσετε την κατανάλωση σας είναι να περνάτε όσο το δυνατό περισσότερο χρόνο μέσα στο νερό. Καθώς η εμπιστοσύνη και οι δυνατότητες σας θα μεγαλώνουν θα είσαστε πολύ πιό ήρεμοι μέσα στο νερό, το οποίο θα συμβάλει στη σταδιακή μείωση της κατανάλωση του αέρα.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 23-06-09 στις 09:26. Αιτία: διόρθωση format και fonts
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.