Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-11-09, 18:20
pennouninio pennouninio is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Σε ευχαριστώ πολύ
δεν έχω σκοπό να πάρω την πρωτη στολή που θα δοκιμάσω (που ήδη έχω δοκιμάσει και την απερριψα ) άλλα ούτε και αυτην που θα μου προτείνει ο πωλητής. Και παρόλο που ασχολούμαι σχεδόν 3 μήνες με τις καταδύσεις δεν πήγα αμέσως να πάρω εξοπλισμό, αφήνω όλα να τα παρω ένα ένα και αφού έχω κάνει πρώτα μια έρευνα αγοράς είτε πηγαίνοντας σε καταστήματα, είτε διαβαζοντας από ιντερνετ είτε μιλώντας με φίλους που κάνουν χρόνια καταδύσεις.
Γι'αυτο εξάλλου έγραψα εδώ για να διαβάσω τι έχετε να προτείνετε γενικώς εσείς που έχετε περισσότερη εμπειρία απο μένα .




Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lepidas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθατε και οι δυό και καλές βουτιές. Να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου πως η πείρα στις καταδύσεις βοηθάει να κάνεις τις καλύτερες επιλογές στον εξοπλισμό. Ο εξοπλισμός σου συμβαδίζει πάντα με το επίπεδο της εμπειρίας και το προσωπικό σου στυλ (το οποίο για να το ανακαλύψεις χρειάζεσαι χρόνο). Οπότε καλό είναι ξεκινώντας να μην επενδύσεις και πολλά λεφτά γιατί μετά θα τα κλαις.
Σε καμία περίπτωση δε θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι μπαίνοντας σε ένα μαγαζί και ρωτώντας τον πωλητή, θεωρώ το σχόλιο τουλάχιστον ατυχές αν όχι διαφήμιση.
Στην Ελλάδα είμαστε, όπου το κάθε μαγαζί είναι και αντιπρόσωπος και ο καθένας πάει να σου πουλήσει αυτό που φέρνει ο ίδιος σαν το καλύτερο που υπάρχει.
Διάβασε, ρώτα, δοκίμασε αν μπορείς, δες από μόνη σου τον εξοπλισμό του διπλανού σου και μάθε τα υπερ και τα κατά. Ο τελευταίος που θα ρωτήσεις θα είναι ο πωλητής (κι αυτό μόνο για να σου κάνει καλύτερη τιμή από αυτή που θα βρεις στο internet ).
Προσωπικά θεωρώ καλή επιλογή για τον πρώτο καταδυτικό χειμώνα κάποιου μια καλή semidry, την οποία θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν θες όλο το χρόνο, εγώ από πέρσι το φθινόπωρο βουτάω με μια 7αρα semidry συνεχώς, ακόμη και τον Αύγουστο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-09, 00:09
Το avatar του χρήστη Lepidas
Lepidas Lepidas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Μηνύματα: 87
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JoSpy Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβαινουν παντου, αλλα τουλαχιστον η ποικιλια των dive shops εδω δεν περιοριζεται σε μια μαρκα αλλα τουλαχιστον σε τρεις τεσσερις.
... το ''εδώ'' που λες είναι στη Φρανκφούρτη έ ? Αλήθεια εκεί πόσο πάει μια DUI TLS 350 stock?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεπίδας, σεβαστή η άποψή σου, αλλά επικριτέα η αντίδρασή σου στην διαφορετική άποψη....
Για σκέψου λίγο, τι θα γινόταν, αν εγώ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΑ πχ με την άποψή σου
Τίποτα δε θα γινόταν - προφανώς διαφωνείς και γι'αυτό το γράφεις, δε βλέπω τίποτα κακό στο να γράφονται διαφορετικές απόψεις.
Η αντίδρασή μου δεν αφορούσε τόσο την άποψη αλλά τη διαφήμιση...εγώ δεν είπα π.χ. από πού αγόρασα τη semidry...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pennouninio Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ πολύ
δεν έχω σκοπό να πάρω την πρωτη στολή που θα δοκιμάσω (που ήδη έχω δοκιμάσει και την απερριψα ) άλλα ούτε και αυτην που θα μου προτείνει ο πωλητής. Και παρόλο που ασχολούμαι σχεδόν 3 μήνες με τις καταδύσεις δεν πήγα αμέσως να πάρω εξοπλισμό, αφήνω όλα να τα παρω ένα ένα και αφού έχω κάνει πρώτα μια έρευνα αγοράς είτε πηγαίνοντας σε καταστήματα, είτε διαβαζοντας από ιντερνετ είτε μιλώντας με φίλους που κάνουν χρόνια καταδύσεις.
Γι'αυτο εξάλλου έγραψα εδώ για να διαβάσω τι έχετε να προτείνετε γενικώς εσείς που έχετε περισσότερη εμπειρία απο μένα .


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lepidas : 04-11-09 στις 00:24.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-09, 09:42
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lepidas Εμφάνιση μηνυμάτων
.Τίποτα δε θα γινόταν - προφανώς διαφωνείς και γι'αυτό το γράφεις, δε βλέπω τίποτα κακό στο να γράφονται διαφορετικές απόψεις.
Η αντίδρασή μου δεν αφορούσε τόσο την άποψη αλλά τη διαφήμιση...εγώ δεν είπα π.χ. από πού αγόρασα τη semidry...
ΟΚ, το'πιασα !
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-09, 12:00
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Προσωπικη μου αποψη στο θεμα επιλογης στολης για το ξεκινημα ειναι μονον η υγρου τυπου . Την στεγανη την αποκλειω σαν πρωτη και μοναδικη επιλογη , επισης και την ημιστεγανη την θεωρω δυσχρηστη για καποιον που θα παρει πρωτη φορα εξοπλισμο . Η στεγανη ειναι ιδιαιτερα δυσχρηστη (χωρις να θελω να μειωσω κανεναν) σε σχεση με την υγρου τυπου . Γνωμη μου ειναι οτι η υγρου τυπου θα σας εξυπηρετησει ολοκληρο τον χρονο και αν και οταν αποφασισετε να παρετε δευτερη φορμα τοτε να κοιταξετε τις δυο αυτες πιθανοτητες . Ολοι οι τυποι ειναι εξαιρετικοι , θαυμασιοι ευχρηστοι κλπ κλπ , αλλα οι στεγανες και ημιστεγανες κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι μεταγενεστερες επιλογες . Μην παρασυρεστε απο μοδες - techιλικια κλπ . Αν εισαστε Open Water δεν πρεπει να πατε εκει που λενε οι "παλιοι" οτι επικρατουν ιδιαιτερα χαμηλες θερμοκρασιες (θα πατε μετα απο εκπαιδευση και εμπειρια ) . Αφηστε τα για αργοτερα (λεω εγω ) . Μπαινει χειμωνας και ολοι μας κρυωνουμε . Το καλοκαιρι θα παραζεσταθειτε και θα ψαχνετε να αγορασετε ξανα φορμες . Καλυτερα να δωσετε κατι παραπανω για να αγορασετε εναν ρυθμιστη πιεσης ή - και εναν πλευστοτητας ( ή να με κερασετε 3 εβδομαδες στα Cocos ) . Οπως ειπαν και αλλοι , με , πανω κατω , 200 ΕΥΡΩ καλυπτεστε . Δεν ειναι θεμα τσιγγουνιας αλλα πρακτικοτητας . ΟΚ , σιγουρα δειχνουμε πιο στυλατοι μεσα στις ημι και στεγανες , ακομα πιο μαχιμοι θα δειχνουμε και στα σκαφανδρα μιας ατμοσφαιρας , ετσι ωστε οι φιλοι-ες μας να μας θαυμαζουν και να συμβαδιζουμε με τους εμπειρους και επαγγελματιες (περιπου και μονον σε θεμα εξοπλισμου ) . Υγρου λοιπον και καλες πολλες βουτιες .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-09, 12:06
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pennouninio Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ πολύ
δεν έχω σκοπό να πάρω την πρωτη στολή που θα δοκιμάσω (που ήδη έχω δοκιμάσει και την απερριψα ) άλλα ούτε και αυτην που θα μου προτείνει ο πωλητής. Και παρόλο που ασχολούμαι σχεδόν 3 μήνες με τις καταδύσεις δεν πήγα αμέσως να πάρω εξοπλισμό, αφήνω όλα να τα παρω ένα ένα και αφού έχω κάνει πρώτα μια έρευνα αγοράς είτε πηγαίνοντας σε καταστήματα, είτε διαβαζοντας από ιντερνετ είτε μιλώντας με φίλους που κάνουν χρόνια καταδύσεις.

Αν τα παιρνεις "ενα-ενα" τότε ασε τους φιλους σου που κανουν χρονια καταδυσεις να σε βοηθήσουν να διαλεξεις πέδιλα, μποτακια και τα υπολοιπα. Κατα τη γνώμη μου παρε πολυ αργοτερα στολη. Περασαν σχεδον 3 χρονια για να καταληξω τι μου ταιριαζει και με εξυπηρετει σωστά υποβριχιως. Μεσα σ'αυτο το διαστημα δοκιμασα διαφορες μάρκες απο διαφορετικά καταδυτικα κέντρα και επιτελους πριν 10 μερες ()εκανα την καλυτερη αγορα σε 5mm φυσικα μαζι με γιλεκο και κουκουλα. Την καλυτερη προταση τότε μου την είχε κανει η Physalia λέγοντάς μου:


Παράθεση:
Εκμεταλλεύσου την κατάστασή σου: Βούτα και ξαναβούτα, και κάθε φορά νοίκιαζε και δοκίμαζε διαφορετικά υλικά (είτε στολή, είτε τζάκετ, είτε ρυθμιστές) σε όσο περισσότερα καταδυτικά κέντρα μπορείς.
Κι όταν φορέσεις τη στολή που θα σε κάνει να αναφωνήσεις Νιώθω Απίθανα Εδώ Μέσα, αγόρασέ τη!
(ε, τι, γουρούνι στο σακί; )

Την ακολουθησα και δεν εχασα. ΟΚ 3 χρονια ειναι καπως πολυ (μη βαρατε!!!) 3 μηνες που εχεις τελειωσει απο την αλλη ειναι πολυ λιγος καιρος. Επισις: δοκιμαζω στολη= τη δοκιμαζω κάνωντας βουτια και οχι στο δοκιμαστηριο, εχει μεγαλη διαφορα πιστεψε με!

Δες εδώ και καποιες απο τις υπολοιπες συμβουλες που μου ειχαν δώσει στο topic που ειχα κανει τοτε

http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2603

good luck
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-11-09, 12:14
pennouninio pennouninio is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

ευχαριστω για τις συμβουλες
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-11-09, 12:19
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Συμφωνω με Michali.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
...Δεν ειναι θεμα τσιγγουνιας αλλα πρακτικοτητας . ΟΚ , σιγουρα δειχνουμε πιο στυλατοι μεσα στις ημι και στεγανες , ακομα πιο μαχιμοι θα δειχνουμε και στα σκαφανδρα μιας ατμοσφαιρας , ετσι ωστε οι φιλοι-ες μας να μας θαυμαζουν και να συμβαδιζουμε με τους εμπειρους και επαγγελματιες



__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-11-09, 18:05
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Την προηγουμενη Κυριακη καναμε καταδυση, ναι σε λιμνη, και το καταδυτικο μας εδωσε την ευκαιρια να δοκιμασουμε στεγανες στολες. Γνωμη μου:

- εκτος νερου καπως πιο δυσκινητος, μεσα στο νερο καμια διαφορα
- η ρυθμιση της πλευστοτητας διαφερει και ειναι ζητημα χρονου και εμποιριας
- στους 9 βαθμους που ηταν το νερο ουτε λογος για να κρυωσεις
- ειδικα οταν τελειωνεις την καταδυση, εισαι στεγνος και δεν χρειαζεται να τουρτουργιαζεις στο παρκιγκ μεχρι να ντυθεις

Για τον χειμωνα και ειδικα εδω στην Γερμανια μια ενδιαφερουσα εναλλακτικη λυση.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-11-09, 20:06
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις προτάσεις-συμβουλές. Έχω υπόψιν και τα καταστήματα που πρότειναν κάποιοι, στο ένα μάλιστα κάνω και το OW.

Έχοντας κάνει πλέον την πρώτη μου βουτιά με μία ολόσωμη 5mm με ενσωματωμένη κουκούλα μπορώ να πώ ότι ήμουνα άνετα. Βέβαια την προηγούμενη Κυριακή που την έκανα δεν είχε και κάποιο τρελό κρύο, ούτε που το ένιωσα και μετά από 40 λεπτά στο νερό δεν ήθελα να βγώ με τίποτα μετά το μάθημα

Ακόμα και έξω από το νερό κατά το briefing δεν "άναψα" περιμένοντας.

Γενικά πιστεύω ότι προχωρώντας με τις εκπαιδευτικές βουτιές κάθε Σαββατοκύριακο και πιο βαθειά στον χειμώνα θα καταλήξω μάλλον σε αυτήν την υγρού τύπου που χρησιμοποιώ στο σχολείο, αφού μου κάθετε καλά , δεν κρυώνω, και φυσικά ανυπομονώ να πάρω τα πρώτα πράγματα(πέρα από μάσκα μπορτάκια που είναι δεδομένα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη greco : 10-11-09 στις 20:14.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.