Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-01-10, 15:53
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Μεγάλη απώλεια για τους Sea shepherd.

Ειναι ειρωνια την εποχη που η νομιμη απατη της ομαδας χρηματος εχει σακατεψει την διεθνη οικονομικη αν-ισοροπια να ψαχνουμε τα 'όρια' στον ακτιβισμο. Η Sea Shepherd συμφωνω ειναι ενοχλητικη ομαδα γιατι ειναι απο τα λιγα παραδειγματα μη επικηρυγμενων ακτιβιστων που αντιθετα με τα μεγαλα media machine - μαγαζια (μη λεμε ονοματα) βρισκονται στο μετωπο. Ενοχλητικη γιατι δειχνουν την αληθεια, οτι προκειται για ενα πολεμο και οχι διαπραγματευση. Πολεμο στον οποιο η ητημενος ειναι η φυση και μαζι της χανουμε οχι εμεις βεβαια (που μας βολευει η αφασια), αλλα τα εγγονια μας (που ειδικα εμεις οι 'προηγμενοι' προτιμουμε μαλιστα να αποφυσγουμε).
Αν παραδεχομασταν οτι ειμαι ακραιος και οτι θα καταφερουμε να αλλαξουμε μεσα στο συστημα την πραγματικοτητα, τοτε πειτε μου τι θα απαντησετε σε ενα 14χρονο για την αποτελεσματικοτητα του mainstream ακτιβισμου την τελευταια 20ετια, που τα 'προβληματατακια' του περιβαλοντος χτυπησαν τη πορτα του διαμερισματος μας;
Δον κιχωτες η οχι εγω την αγωνιστικοτητα αυτων των ανθρωπων τη ζηλευω πολυ περισοτερο απο οτι κριτικαρω την προσβολη του δικαιου των 'αναπτυσομενων'.
Ομως no problem. Καποια στιγμη θα ακολουθησουμε τις φαλαινες στη μειωση πληθυσμου και τοτε δε θα εχουμε μυαλο οχι για κοπεγχαγη αλλα μονο για τον μονο πολεμο που κανουμε σωστα. Τον πολεμο μεταξυ μας.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-01-10, 17:20
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μεγάλη απώλεια για τους Sea shepherd.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι ειρωνια την εποχη που η νομιμη απατη της ομαδας χρηματος εχει σακατεψει την διεθνη οικονομικη αν-ισοροπια να ψαχνουμε τα 'όρια' στον ακτιβισμο. Η Sea Shepherd συμφωνω ειναι ενοχλητικη ομαδα γιατι ειναι απο τα λιγα παραδειγματα μη επικηρυγμενων ακτιβιστων που αντιθετα με τα μεγαλα media machine - μαγαζια (μη λεμε ονοματα) βρισκονται στο μετωπο. Ενοχλητικη γιατι δειχνουν την αληθεια, οτι προκειται για ενα πολεμο και οχι διαπραγματευση. Πολεμο στον οποιο η ητημενος ειναι η φυση και μαζι της χανουμε οχι εμεις βεβαια (που μας βολευει η αφασια), αλλα τα εγγονια μας (που ειδικα εμεις οι 'προηγμενοι' προτιμουμε μαλιστα να αποφυσγουμε).
Γενικά
Ειδικότερα, όμως, πιστεύω ότι το φαινόμενο Sea Shepherd -όπως και κάθε τι άλλο σε αυτό τον κόσμο- δεν μπορεί να περιγραφτεί ως ξερά "ενοχλητικό" ή "συμπαθητικό" ή οποιαδήποτε άλλη μοναδική λέξη.
Στα πλαίσια της γενικότερα βίαιης ακτιβιστικής τους προσέγγισης, υπάρχουν δράσεις και δράσεις τους, η κάθε μια από τις οποίες μπορεί να εξεταστεί/κριθεί μεμονωμένα.
(Προσωπικά με έχουν "ενοχλήσει" σε περιπτώσεις κατά τις οποίες συγκρούονται με αντικειμενικά πιο αδύναμους -και αδύνατους- πληθυσμούς, ενώ η συγκεκριμένη σύγκρουση με τον πάμπλουτο και αδίστακτο γιαπωνέζικο στόλο κάθε άλλο παρά με προβληματίζει....)

Παράθεση:
Αν παραδεχομασταν οτι ειμαι ακραιος και οτι θα καταφερουμε να αλλαξουμε μεσα στο συστημα την πραγματικοτητα, τοτε πειτε μου τι θα απαντησετε σε ενα 14χρονο για την αποτελεσματικοτητα του mainstream ακτιβισμου την τελευταια 20ετια, που τα 'προβληματατακια' του περιβαλοντος χτυπησαν τη πορτα του διαμερισματος μας;
Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου, όπως και όλων μας.
Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ο ένοχος στις περιπτώσεις αυτές είναι ο "mainstream" ακτιβισμός. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φτιαγμένοι για τη βία και είναι καλό να υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να συμβάλλει κανείς. Γιατί, ναι, πιστεύω ότι συμβάλλουν κι αυτοί οι έρμοι οι mainstream, είτε το αντιλαμβανόμαστε είτε όχι.
Τείνουμε γενικά να ξεχνάμε όσα κατά καιρούς βγαίνουν στην επιφάνεια και γίνονται κτήμα της συνείδησής μας χάρη σε κάποια δράση των mainstream ακτιβιστών. Και η συνειδητοποίηση κατα τη γνώμη μου δεν είναι καθόλου μικρό πράγμα στις μέρες μας. Οκ το ένα είναι να σταματάς τη μαυρίλα, το άλλο όμως είναι να γίνεσαι κι εσύ λίγο πιο φωτεινός. Κι εγώ πραγματικά το πιστεύω ότι οι μέινστριμ κύριοι έχουν συμβάλει σημαντικά στη φώτιση χιλιάδων ή και εκατομμύρια ανθρώπων.
Και μόνο που χιλιάδες παιδιά μπορούν πλέον να αναζητούν μια θέση εργασίας σε τέτοιες οργανώσεις με αντικείμενο την περιβαλλοντική ή ανθρωπιστική αφύπνιση -αντί ας πούμε σε μία ακόμα πολυεθνική/χρηματιστηριακή/δημόσια υπηρεσία/βιομηχανία- εγώ το θεωρώ κέρδος γι'αυτά και την κοινωνία μας.

Και στον 14χρονο θα πω ότι είναι αρκετά μεγάλος για να συμμετάσχει σε κάποια δράση τους και να κρίνει μόνος του αν γύρισε καλύτερος ή χειρότερος άνθρωπος μετά από αυτή την εμπειρία του....

Το θέμα είναι να επιλέξεις πλευρά και να σιγουρευτείς ότι αυτό το έχεις κάνει συνειδητά.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά μέτωπα σε έναν πόλεμο και η μεταξύ τους σύγκριση δεν είμαι σίγουρη ότι είναι δόκιμη ή δίκαιη... Οι μαμάδες/συζύγοι που κάποτε μεγάλωναν τα παιδιά ή έπλεκαν τις κάλτσες των φαντάρων δεν είναι απαραίτητο ότι θα ήταν αποδοτικότερες/χρησιμότερες με ένα όπλο στο χέρι στα χαρακώματα....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-10, 12:30
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Μεγάλη απώλεια για τους Sea shepherd.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα προσφατο αγαπημενο μου cartoon : Whale Whores ...

http://www.southparkstudios.com/episodes/251888
!!! Τσίκενς ενντ κάους!! Τσίκενς ενντ κάους!
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 12-01-10 στις 12:44.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:27.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.