Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-07-09, 23:36
alpha_jr alpha_jr is offline
 
Εγγραφή: 17-06-2008
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα είτε ολόσωμη, είτε μονοσορτς, είτε με το μαγιώ, έξω από το νερό θα βγάλεις την μπέμπελη τέτοια εποχή.
Το ξέρω Το πολύ πολύ με βλέπω να ντύνομαι μέσα στο νερό. Θα πέφτω με το μαγιώ, θα μου πετάνε εξοπλισμό, στολές κλπ και θα τα βάζω έτσι Τόσο καιρό εδώ στο βορά ξεσυνήθισα τις πολλές ζέστες, όποτε και η ιδέα και μόνο να φοράω στολή κάτω απ'τον Αυγουστιάτικο ήλιο της Αιγύπτου με τρομάζει...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-07-09, 23:45
alpha_jr alpha_jr is offline
 
Εγγραφή: 17-06-2008
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλες βουτιες...οποια διαδρομη κι αν εχεις να κανεις θα περασεις σουπερ!!!
Γιώργο η διαδρομή είναι νότια, St. Johns και Fury Shoals. Νομίζω σου είναι γνώριμη η διαδρομή, απ΄ότι είδα σε παλαιότερα posts είχες πάει κι εσύ, έτσι δεν είναι? Έχεις να προτείνεις κάτι ως highlight, ή κάποια βουτιά που θα πρεπεί να "κυνηγήσω" με τους οδηγούς? Οποιοδήποτε...hint/tip είναι φυσικά ευπρόσδεκτο!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-07-09, 00:24
alpha_jr alpha_jr is offline
 
Εγγραφή: 17-06-2008
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Κατ’αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις.

Όπως ήταν αναμενόμενο, είχαμε εύρος απόψεων, από 3άρα μέχρι 5άρα δυο τεμαχίων. Πάντως όλοι θεωρείτε την ολόσωμη στολή απαραίτητη για γενικότερη προστασία, όχι μόνο θερμική, και θα συμφωνήσω. Προσανατολίζομαι λοιπόν προς μια ολόσωμη 3χιλ, μονοκόματη (οι 2 τεμαχίων δε μου «κάθονται» καλά, απλά θέμα γούστου. Περί ορέξεως, που λένε...). Για 5άρα δεν το σκέφτομαι, η 7άρα (και με το μονοσόρτ) με καλύπτει σε θερμοκρασίες από 12 μέχρι 26 βαθμούς, οπότε δε νομίζω ότι θα μου προσφέρει κάτι έξτρα η 5άρα. Η 3άρα ελπίζω να καλύψει περιπτώσεις 26+ βαθμών, έχοντας επίσης το πλεονέκτημα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για θαλάσσια σπορ (π.χ. surfing). Θα φροντίσω να έχω μαζί και κουκούλα, κάνει τεράστια διαφορά! (ως γνωστόν, οι μεγαλύτερες θερμικές απώλειες είναι απ΄το κεφάλι). Αν τυχόν χρειαστεί έξτρα μόνωση, μπορώ να πάρω και ένα έξτρα γιλέκο 3χιλ (χρήσιμο και βολικό, φοριέται εύκολα και κάτω απ’την 7άρα για έξτρα θαλπωρή ) και αν γίνω πολύ παρανοικός πριν το ταξίδι μπορεί να ρίξω στην τσάντα και το 7άρι μονοσόρτ. Έ πιστεύω με όλα αυτά να είμαι καλυμένος! Αν κρυώνω παρ΄όλα αυτά θα παρατήσω το σπόρ και θα την αράξω στο deck να πίνω μπύρες, τί άλλο να πω...

Και τώρα που καταλήξαμε στο μέγεθος της στολής, το επόμενο ερώτημα είναι «ωραία, αλλά ποιά στολή??». Έχει να προτείνει κανείς κάποια μάρκα συγκεκριμένα? Οι στολές της Bare μ’αρέσουν γενικά, και είδα τα μοντέλα Velocity και Sport σε 3/2χιλ. Τις έχει δοκιμάσει κάποιος? Εντυπώσεις? Εναλλακτικές προτάσεις?

Ευχαριστώ ξανά για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον.

Φιλικά,
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-07-09, 09:08
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alpha_jr Εμφάνιση μηνυμάτων
το επόμενο ερώτημα είναι «ωραία, αλλά ποιά στολή??»
Κωστα, εδω και αν ειναι τα γουστα διαφορετικα. Οπως εχεις εσυ τις προτιμησεις σου, ετσι και εγω την εχω βρει με την Baracudaστολη μου, γερμανικη προελευσης.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-07-09, 09:54
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alpha_jr Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Και τώρα που καταλήξαμε στο μέγεθος της στολής, το επόμενο ερώτημα είναι «ωραία, αλλά ποιά στολή??». Έχει να προτείνει κανείς κάποια μάρκα συγκεκριμένα? Οι στολές της Bare μ’αρέσουν γενικά, και είδα τα μοντέλα Velocity και Sport σε 3/2χιλ. Τις έχει δοκιμάσει κάποιος? Εντυπώσεις?
...
Χρησιμοποιώ τα τελευταία 3 χρόνια μια velocity 5mm και πιο πρόσφατα μια arctic 7mm. Μακράν οι πιο ευκολοφόρετες και ελαστικές στολές που έχω φορέσει ποτέ. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Επίσης πολύ καλά λόγια ακούω από φίλο μου που χρησιμοποιεί Waterproof lynx 5mm.

Δες ποια ταιριάζει καλύτερα στο σωμα σου.

Υ.Γ.1: Σχετικά με το liveaboard που θα πας, δώσε σημασία στα μποτάκια που θα φορέσεις (αν φορέσεις). Εγώ είχα πάρει μαζί μου ένα ζευγάρι με σκληρή σόλα και ενισχύσεις στο πάνω μέρος του πέλματος. Απ' το πολύωρο φόρεμα συν το ότι τα πόδια μου ήταν συνέχεια στην υγρασία, τις τελευταίες ημέρες είχα γεμίσει πληγές και αναγκαζόμουν να φορέσω και κάλτσες από μέσα.

Υ.Γ. 2: Κορυφαίες βουτιές για τα γούστα μου στο st' Johns είναι το habili ali και το small habili. Κάθετοι τοίχοι στο μπλε, ρευματα και πολύ ζωή. Θυμίζουν λίγο Rocky (οι κορυφαίες βουτιές που έκανα) και elphinstone (χωρίς τον χαμό από σκάφη που γίνεται εκεί).
Πολύ θεαματικές και χαλαρωτικές η βουτιές στο st' Johns caves και στο shaab claude. Σπηλιές με ομορφο φως, κήποι κοραλλιών και απειρα χρώματα.

Να περάσεις καλά και να μας γράψεις εντυπώσεις

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.