Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-03-10, 10:43
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Γενικώς έχω την εντύπωση ότι υπερβάλετε. Μια απλή βουτιά κάνετε δεν πάτε σε αποστολή στον Άρη.
Κι αν σας φαίνετε μια βουτιά ισάξια με διαγαλαξιακή αποστολή μήπως είναι καιρός να αλλάξετε χόμπυ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-03-10, 07:50
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ λοιπόν τι κάνω ? Πριν απο κάθε βουτιά με εναν νέο buddy (οκ δεν είναι συχνό αυτό), κάνω δυο τρεις φορές την άσκηση αυτή στην αρχή της βουτιάς. Μου αρπάζει δλδ το στάδιο απο το στόμα χωρίς βέβαια να μου κάνει νόημα out of air.

Και ερωτώ:

Είναι σωστό/αρκετό αυτό ?? Θα το πράξει πραγματικά εαν έρθει μια αληθινή κατάσταση ?? Ή μήπως θα μπερδευτεί και αυτά τα δυο δευτερόπλεπτα ή κλάσματα που θα κάτσει να σκεφτεί ..”ουπς..ποιό παίρνω ?”…αποβούν μοιραία και αντί για αέρα απο τον buddy του προτιμήσει να κάνει μια γρήγορη βολτούλα για την επιφάνεια ? Mην ξεχνάμε οτι δεν υπάρχει εδω κίτρινο χταποδάκι φάτσα κάρτα κρεμάμενο στο στήθος.

Οκ...εγώ έκανα και ενα σχολείο, όπου εμπέδωσα (έτσι θεωρώ τουλάχιστον) την χρήση αυτού του setup. Αυτός όμως ?? Μήπως δεν αρκεί αυτή η ταχεία εκπαιδευσούλα ή να το πούμε καλύτερα ασκησούλα που του έκανα εγώ ?

Κάθε φορά λοιπόν που πάω για μια κατάδυση, έχω λιγάκι άγχος! Τον πρώτο καιρό μετέτρεπα το παραπάνω setup στο κλασικό, όταν επρόκειτο να βουτήξω με ανθρώπους που δεν το γνώριζαν ή που δεν είχαν εκπαιδευτεί σε αυτό το σύστημα.

Κάποια στιγμή όμως σταμάτησα (βαρέθηκα να βιδώνω και να ξεβιδώνω τους σωλήνες) και πλέον βουτάω μόνιμα με το long hose, έχοντας όμως το άγχος οτι κάτι μπορεί να πάει στραβά.

Θα μου πείτε...”αφού έχεις αυτό το άγχος, γιατί βαριέσαι να αλλάζεις το setup ρε μεγάλε ??” ...no answer here..

Ποιά η άποψη σας ?

Είμαστε δημόσιος κίνδυνος εμείς με τα long hose ή όχι ?

Θα πράξει ο πνιγόμενος (ο σκασμένος) αυτό που υποστηρίζουν αρκετοί techo-ινστράκτορες (και όχι μόνο), δλδ θα αρπάξει το κύριο στάδιο του buddy του ή θα μπερδευτεί και θα την κάνει πανικόβλητος για την επιφάνεια ?

Αυτή η ερώτηση βέβαια είναι αρκετά σχετική (όπως πολλά πράγματα στην ζωή μας) και επίσης μπορεί να ισχύσει και για το απλό setup.. /

θα μπορούσε όμως να συζητηθεί λιγάκι..
Φοίβε, ο προβληματισμός σου εκφράζεται από ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό δυτών που ξεκινούν να χρησιμοποιούν το hogarthian setup (όπως περιγράφεις το κομμάτι που αφορά στην τοποθέτηση των ρυθμιστών).
Η εκπαίδευση οφείλει να μας μάθει την σωστή χρήση του long hose και των συναφή, αλλά όχι να μας πείσει να το χρησιμοποιούμε. Αυτό το αναλαμβάνει το marketing.

Το πρόβλημα συνεπώς δεν εντοπίζεται στην εκπαίδευση αλλά στο "γιατί" που θέσαμε- ή δεν θέσαμε, στον εαυτό μας όταν υιοθετήσαμε το σύστημα (όποιο σύστημα κι αν είναι αυτό).

Εμείς, πριν επιλέξουμε ποιο setup θα χρησιμοποιήσουμε, θα πρέπει να πιστεύουμε πραγματικά ότι είναι πιο αποδοτικό, πιο ωφέλιμο, πιο ασφαλές, πιο εύχρηστο κτλ. από όλα όσα έχουμε γνωρίσει. Αν έχουμε φτάσει σ' αυτό το σημείο, τότε δεν θα υπάρχουν ενδοιασμοί για την χρήση του, σε όλες τις καταστάσεις.
Το να επιλέγεις το ένα setup όταν βουτάς με την παρέα σου και το άλλο όταν βουτάς με κάποιον που δεν ξέρεις, είναι λίγο μπέρδεμα.
Τελικά, επιλέγεις το setup που πιστεύεις όταν βουτάς με γνωστούς και το setup που έχεις απορρίψει όταν βουτάς με αγνώστους.

Ο νέος buddy μας, αν μπερδευτεί, δεν θα μπερδευτεί επειδή είναι ηλίθιος. Θα μπερδευτεί επειδή είναι ανασφαλής ή /και στρεσαρισμένος και δεν μπορεί να διαχειριστεί την πληροφορία που του προσθέτουμε.

Προτείνω λοιπόν να εστιάζουμε στον buddy μας, και όχι στο setup μας.
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-03-10, 09:50
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Επισης εγω προτεινω να μην αλλαζουμε το στησιμο του εξοπλισμου μας , παρα μονον οταν προγραμματιζουμε διαφορετικου επιπεδου βουτια . Οσο το τυρρανας χαλαει λενε , ασε που τελικα θα μπερδευτουμε με τους ιδιους μας τους εξοπλισμους .
Αν , οπως λετε , βουτηξετε νεο καταδυτικο ζευγαρι (αν ειναι και απειρο , τοτε ακομα περισσοτερο) , τοτε προ βουτιας και οχι τελευταιας στιγμης πασαλλειμα και οποιον-ους παρει ο χαρος , οφειλετε να τον ξεναγησετε στον εξοπλισμο σας να του δειξετε τι πρεπει να κανει σε περιπτωση αναγκης και , οπως εχουν οι Αμερικανοι οδηγιες χρησεως για ηλιθιους ( δεν χαρακτηριζω ηλιθιο κανεναν , απλα εννοω το Αμερ. συστημα) , να πειστειτε οτι τα καταλαβε καλα . Αλλιως , μην βουτατε , ειδικα με πολυπλοκους εξοπλισμους , εχοντας την απαιτηση να ανταπεξελθετε σε δυσκολες στιγμες χωρις την απαραιτητη προετοιμασια (μαζι με το καταδυτικο ζευγαρι) .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-03-10, 10:13
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Συνήθως δεν πιστεύεις πόσο σοβαρό και σημαντικό είναι να ελέγχεις τον εξοπλισμό του άλλου, μέχρι που να σου τύχει.

Προσωπικά μου έτυχε παλαιότερα να πρέπει να βγάλω 2 κιλά από κάποιον που ήταν υπέρβαρος και έψαχνα να δω πως. Δεν υπήρχαν τότε πολλά BCD με ενσωματωμένα βάρη και δεν είχα ξαναδεί ποτέ κάτι τέτοιο. Επίσης έχει τύχει πολλές φορές σε βουτιά από σκάφος και έχει ξεχάσει πολύς κόσμος να βάλει τα βάρη του.

Ο έλεγχος θα πάρει 2 λεπτά max και μπορεί να μας γλυτώσει από πολλά λεπτά σε περίπτωση ανάγκης = πανικού.

Ιδιαιτερότητα είναι και το καταδυτικό ρολόι που φοράμε. φαντάζομαι όλοι έχετε τύχει σε παρέα μα 4 διαφορετικά DC (με διαφορετικούς αλγόριθμους ή/και set up) σε μια κατάδυση στα όρια ή ξεπερνώντας τον χρόνο 0. Τι γίνεται στην αποσυμπίεση; Δεν σας έχει τύχει άλλος να ανεβαίνει σφαίρα στα 6μ, άλλος να ανεβαίνει αργά, κλπ. Αυτό μετράει στον εξοπλισμό; Το συζητάμε πριν την βουτιά;

Εάν διαβάσει κανείς κάποιο από τα Accident Reports της BSAC θα δει ότι πολλά ατυχήματα οφείλονται στον εξοπλισμό.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-03-10, 10:44
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

καλα ολα αυτα αλλα θα προτεινα να αφησουμε την τεχνοκρατικη λατρεια του set up και να επικεντρωσουμε στην ουσια της καταδυσης που δεν ειναι αλλη απο τη θαλασσα και τα συναισθηματα που μας προσφερει...

εχω κουραστει πραγματικα να συνανταω δυτες που βουτανε μονο και μονο για να φορεσουν την στολη του αστροναυτη (που λεει και ο δημητρης απο τη Θεσσαλονικη)...

Οσο και να με οφελει (ως επαγγελματια) η πωληση καταδυτικου εξοπλισμου, δεν μπορω παρα να θεωρω (ως χομπιστας) οτι η ουσια ειναι αλλου...

το παραπανω δεν αποτελει προσωπικη μομφη σε κανεναν (εξαλλου χαρακτηριζομαι απο την ανεση να μιλαω σε οποιονδηποτε χωρις φοβο και με περισσεια παθους για αυτα που πιστευω), αλλα μια διαπιστωση απο εναν ανθρωπο που ερχεται σε επαφη με εκατονταδες δυτες απο ολο τον κοσμο και διαβλεπει τα ελατηρια του καθενα...

Δεν ειναι δυνατον να μας απασχολει το μηκος του σωληνα περισσοτερο απο τη δηλητηριαση της Μεσογειου (που γραφει ο grandbleu) ή την εξελικτικη διαδικασια (που υπεροχα αναλυει ο Μπαμπης) ή την ιστορικη ερευνα της υποθαλασσιας Ελλαδας (που ο Γκαλων μας χαριζει).

Σεβαστος (ειλικρινα) αυτος που ηδονιζεται απο το υπεροχο καινουριο σουπερ ντουπερ κομπιουτερ του αλλα πιο αποδεκτος αυτος που αντιλαμβανεται το ρολο κομπαρσου που οφειλει να εχει ο εξοπλισμος-εργαλειο-μεσο σε σχεση με τον βυθο και τη μαγεια του.

ΥΓ δεν ξερω αν ειναι ορατος ο σκοπος μου παρεμβαινοντας ετσι στο ποστ της Ζινας..... . Δεν λεω μην τσεκαρεις, λεω μην λατρευεις να τσεκαρεις...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-03-10, 11:25
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι δυνατον να μας απασχολει το μηκος του σωληνα περισσοτερο απο τη δηλητηριαση της Μεσογειου (που γραφει ο grandbleu) ή την εξελικτικη διαδικασια (που υπεροχα αναλυει ο Μπαμπης) ή την ιστορικη ερευνα της υποθαλασσιας Ελλαδας (που ο Γκαλων μας χαριζει).
το ενα δεν αποκλείει το άλλο..
μπορεί καποιος και στο λεω απο προσωπική πείρα ΚΑΙ να τον απασχολει το μηκος του σωληνα ΑΛΛΑ ΚΑΙ η δηλητηριαση της Μεσογειου ΚΑΙ η εξελικτικη διαδικασια ΚΑΙ η ιστορικη ερευνα της υποθαλασσιας Ελλαδας ... και πολλα άλλα ακομα..

Ωσαν καταδυτικό φορουμ που ειμαστε τυχαίνει να προβληματιζόμαστε και για πολυ πιο "ανουσια" πραγματα οπως το μήκος του σωλήνα.. (αν και δεν ειναι αυτο το θεμα του ποστ ουσιαστικά ... )
δεν ειναι κακό .. υγιές το βλέπω να λεει ο καθεις τους προβληματισμούς του ..
γιατι να τους αποκλεισουμε και ασχοληθούμε μονο με τη δηλητηρίαση της Μεσογείου πχ???
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-03-10, 11:33
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα ολα αυτα αλλα θα προτεινα να αφησουμε την τεχνοκρατικη λατρεια του set up και να επικεντρωσουμε στην ουσια της καταδυσης που δεν ειναι αλλη απο τη θαλασσα και τα συναισθηματα που μας προσφερει...

εχω κουραστει πραγματικα να συνανταω δυτες που βουτανε μονο και μονο για να φορεσουν την στολη του αστροναυτη (που λεει και ο δημητρης απο τη Θεσσαλονικη)...





Σεβαστος (ειλικρινα) αυτος που ηδονιζεται απο το υπεροχο καινουριο σουπερ ντουπερ κομπιουτερ του αλλα πιο αποδεκτος αυτος που αντιλαμβανεται το ρολο κομπαρσου που οφειλει να εχει ο εξοπλισμος-εργαλειο-μεσο σε σχεση με τον βυθο και τη μαγεια του.

Δεν λεω μην τσεκαρεις, λεω μην λατρευεις να τσεκαρεις...
Συμφωνω Γιωργο ,

παντου υπαρχει ο σκοπος , υπαρχουν και τα μεσα (τα οποια καποιες φορες τα αγιαζει ο σκοπος) . Απλα μην μπερδευομαστε , εδω σκοπος ειναι η βουτια .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-03-10, 11:41
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Ζινα εχεις δικιο να λες οτι λες...
εχω αδικο που εγραψα οτι εγραψα στο ποστ σου, ενω αντιθετως επρεπε να αρχισω ενα καινουριο θεμα ...με τιτλο

"Ποσο πολυ ασχολειστε με τον εξοπλισμο σας και γιατι..."

Σε διαφορα φόρα, διαφόρων χομπυ βλεπω στις υπογραφες των μελων μια αυνανιστικη παραθεση των εργαλειων των οποιων χρηισμοποιουν για να βουτηξουν, να φωτογραφησουν, να βιντεοσκοπησουν κλπ κλπ κλπ...ε αυτα ειναι που βαριεμαι...μην μου πεις οτι και εσυ δεν εχεις συναντησει κατι αναλογο;

Αυτη την ταση στηλιτευω στην δευτερη παρεμβαση μου, ενω στην πρωτη κριτικαρω την απορια σου περι μοναδικου τυπου καταδυτικου εξοπλισμου...

Και καθοτι ειμαστε ενα καταδυτικο φορουμ θεωρω υγιες να παραθετω κι εγω τους δικους μου προβληματισμους....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-03-10, 14:06
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Έχω μείνει άφωνος και εδω και ώρες προσπαθούν να με συνεφέρουν από το σοκ που έπαθα, διαβαζοντας τις γραμμές πιο πάνω:

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΣΩΛΗΝΑ και αντί για αυτό να συζητάμε για την μόλυνση της θάλασσας ????

Μα τι λέτε ωρε παλληκάρια....

















ελπιζω να μην σας πήρε πάνω από κλάσματα δευτερολέπτου για να καταλάβετε, έτσι δεν είναι ?

Γιώργο, πολύς κόσμος, έτσι και εγώ, σου έχω εμφανιστεί ωσαν αστροναύτης, όχι επειδή κρυώνω, αλλά επειδή πρέπει να κάνω εξάσκηση, εξάσκηση και πάλι εξάσκηση. Επειδή η μπανιέρα μου είναι μικρή, προτιμώ να δω και έναν ωραίο βυθό ταυτόχρονα με μια απαίτηση που έχω, ότι πρέπει να "γράψω" ώρες βυθού. Κατακριτέο ?

Αν τύχει λοιπόν να έχω "μπάντυ" που δεν έχει ξαναδεί τέτοιου είδους εξοπλισμό, καλό θα είναι να τον ενημερώσω. Φίλε, μη γραπώσεις ότι δείς, κάνε νόημα και ταξιδεύει δίμετρη σωλήνα...

Αν πάλι δείτε άτομα να κάνουν φιγούρα ή επίδειξη επειδή φορόυν "περίεργο" εξοπλισμό -και νοιώθουν υπεράνω άλλων δυτών- ευχαρίστως να τους κεράσετε μια μερίδα νοστιμότατο ... γιαούρτι ! (μαζί σας παιδιά !)

Κανεί καλό και στην επιδερμίδα αλλά και στην ... ψωνάρα !

Ούφ, τα είπα
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.