Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 02-04-09, 21:39
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Ρε τι το παιδεύουμε; Μιλάμε σε εντελώς ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ κι όλα τα περί συνεννόησης κλπ είναι τρίχες...

Ο ένας μιλάει για προστασία της θάλασσας γενικώς ο άλλος μιλάει για προστασία του θηράματος... διότι αυτό τον ενδιαφέρει: να έχει ψάρια να μπουμπουνάει...

Αυτά για τα ελάφια που διάβασα πιο πάνω είναι η εξωφρενική λογική του "κυρίαρχου" είδους: αφού πρώτα εξαφανίσαμε τους θηρευτές τους (λύκοι, αρκούδες κλπ) τώρα διαπιστώνουμε πως υπάρχει πρόβλημα υπερπληθυσμού άρα πρέπει να ξεπαστρέψουμε μερικά για επαναφέρουμε την ισορροπία - ουσιαστικά να δημιουργήσουμε μια νέα - που εμείς ως άνθρωποι διαταράξαμε...

Τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν όλοι οι κυνηγοί - στεριανοί και θαλασσινοί -είναι έωλα και το μόνο που κάνουν είναι αποτελούν το λογικό άλλοθι για την ψυχαναγκαστική τους συμπεριφορά...

Δημήτρης
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!
  #192  
Παλιά 02-04-09, 21:40
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

http://fishbase.org/TrophicEco/FoodI...&species=boops
http://www.fishbase.org/TrophicEco/F...TOKEN=38227670
Έστω και είναι όλα όπως τα λες εδώ βλέπεις τα ψάρια αυτά να έχουν κοινό target group?

ΥΓ. αυτό το καλό με την θερμοκρασία το έχεις στανταράκι. Να το βάλω στο στοίχημα τώρα που πληρώνει καλά?
__________________
www.tortugadive.gr
  #193  
Παλιά 02-04-09, 22:05
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Μαρία,
δεν ακολούθησα την συμβουλή σου (μετανιώνω γι΄ αυτό) και μπήκα σε δυο ελληνικά fora για ψαροτούφεκο. Αν και μπήκα προσπαθώντας να κατανοήσω το εξιτάρισμα του καρτεριού και το κάρφωμα του ψαριού, που ναι καταλαβαίνω ότι μπορεί να ανεβάσει την αδρεναλίνη στα ύψη, πιστεύω όμως ταυτόχρονα ότι τέτοιου είδους εθισμοί κάτω από τις συνθήκες των τελευταίων χρόνων, σε σχέση με τα μηδαμινά αποθέματα ψαριών, είναι καταστροφικοί. Όσον αφορά τα αποθέματα αυτά, είναι τουλάχιστον ηλίθιο να μην πιστεύω τα ίδια μου τα μάτια και την προβληματική για την έλλειψη ψαριών που παρουσιάζεται σε άρθρα του ημερήσιου και περιοδικού ελληνικού και ξενόγλωσσου τύπου, και να πιστεύω τις θεωρίες για τα κρυμμένα ψάρια που μόλις ακούσουν φυσαλίδες κρύβονται, ενώ μόλις κατέβει ο ψαροτουφεκάς βγαίνουν για τσαμπουκά και εκεί επάνω τους καρφώνει ο Κωστάκης την 7τάρα, ενώ ο Θανασάκης τον περιμένει καπνίζοντας στο σκάφος.

Σίγουρα είναι πολλοί οι λόγοι για την έλλειψη ψαριών με κύριους αναμεταξύ τους, την υπεραλίευση και τα αθέμιτα μέσα που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες, την παρανομία, όχι μόνο στον τρόπο της αλίευσης ψαριών αλλά και των δολωμάτων, την τεράστια καταστροφή που φέρνει η παράνομη αλιεία με μπουκάλες, τις συνεργασίες ψαρομπούκαλων και ελεύθερων με ψαρομανάβηδες οι οποίοι μεταπουλούν την λεία σε εστιατόρια και σε επιλεγμένους πελάτες. Γενικά αυτός ο εμπορευματικός αχταρμάς, ο οποίος καθορίζεται από την νοοτροπία του νεόπλουτου που θέλει να φάει ψάρι «αλανιάρικο» και να το πληρώσει!!!

So what?

Ένας λόγος παραπάνω, κατά την γνώμη μου, για να σταματήσει το ψαροτούφεκο. Αν πραγματικά αγαπάς και πονάς τον βυθό και την θάλασσα, σταμάτα να τα βιάζεις, ειδικά όταν δεν αντέχουν πιά!!!

Συνηθίζω να καλύπτω τις θέσεις μου με επιχειρήματα και προσπαθώ να αποφεύγω τους συναισθηματισμούς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω. Θα αναφερθώ όμως στο γεγονός ότι πολλές φορές ειπώθηκε στο thread αυτό ότι δεν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε το συναισθηματικό σακατιλίκι του ψαροτουφεκά. Μπορεί να έχει και δίκιο, μήπως μπορεί όμως ο ψαροτουφεκάς να καταλάβει τα δικά μας συναισθήματα; Και σου παραθέτω δυο. Στις βουτιές που κάναμε πέρσι κατά την διάρκεια του KDE στην Κέα, πέρα από τα άπειρα και τεράστια «μαύρα» και «άσπρα», τα οποία παρεμπιπτόντως δεν έτρεχαν να κρυφτούν φοβισμένα από τις φυσαλίδες μας, υπήρχε και ένα μεγάλο κοπάδι μαγιάτικα, της τάξεως των 30 κιλών το κομμάτι, που μας συνόδευε καθ΄ όλη την διάρκεια των καταδύσεων πλησιάζοντας μας σε απόσταση αφής. Σε κάθε κατάδυση ήταν πάντα εκεί και μας συνόδευε παίζοντας με τις φυσαλίδες μας. Στην ανάδυση μας συνόδευε μέχρι τα 45 μέτρα, όπου ως δια μαγείας εξαφανιζόταν και πάλι στα βαθιά. Λες και γνώριζαν τα ψάρια ότι από κει και πάνω καραδοκεί ο θάνατος. Όσες βουτιές κάναμε, τα μαγιάτικα ήταν εκεί και μας πλησίαζαν περίεργα χωρίς καθόλου φόβο. Μπορεί να νοιώσει ο ψαρουτεφεκάς την λύπη που μπορεί να μου προκαλέσει το κάρφωμα της 7τάρας του στο κορμί αυτού του πανέμορφου και υπέροχου ζώου; Το άλλο παράδειγμα ήταν κατά την διάρκεια του MDP στην Μήλο το 2007. Στις βουτιές που κάναμε στο ναυάγιο του Άρτεμης Πίττα, το οποίο βρίσκεται βυθισμένο μέσα στον κόλπο του Αδάμαντα, ακριβώς απέναντι από το λιμεναρχείο, το οποίο ελέγχει όλη την κίνηση, το πλήθος των ψαριών και η βιοποικιλία των θαλάσσιων βενθικών οργανισμών, ήταν απίστευτη. Μόνο στην νότια Γαλλία, για να αναφερθώ σε Μεσογειακό βυθό, είδα κάτι παρόμοιο. Πιστεύεις ότι θα αναλογιστεί πολύ ο ψαροτουφεκάς, ο οποίος βλέπει μόνο τεράστιους σαργούς, ούγενες, ροφούς και στείρες, για την διατάραξη της φυσικής αυτής ισορροπίας η οποία εμένα μπορεί να με εξιτάρει;

Όπως λες κι΄ εσύ τα φόρα αυτά στάζουν αίμα, καρφώματα ατσαλιού ανάμεσα στα μάτια, συναισθηματικό και τεστοστερινικό substitution ιδανικών στιγμών, αγγελικά πλασμένων. Ένα ersatz μιας κυνηγητικής αρχέγονης περσόνας, η οποία έχει προ πολλού εκλείψει, κρατώντας μόνο την κεκτημένη ταχύτητα της αρχικής ορμής. Θεωρώ, μιλάω πάντα για μένα, ότι εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα κοινό με κάποιον ο οποίος σκοτώνει για χόμπι, αυτό που εμένα μου δίνει χαρά με την ύπαρξη και την ελευθερία του. Δεν θα ήθελα να αναφερθώ και πάλι στην χαρά του φόνου και την υπαρξιακή επιβεβαίωση που αναφέρθηκε στο φωτογραφικό και τεστοστερονικό παράθεμα, που το συνόδευε η, κατά την γνώμη μου, λάθος μουσική, αλλά σίγουρα θέλω να μείνω στον χώρο μου, κάνοντας αυτά που κάνω και ας μείνουν εκείνοι στον δικό τους, καρφώνοντας τις 7άρες και βγάζοντας φωτογραφίες με τα θηράματα προς γνώση και συμμόρφωση της ιστορίας και των αγγέλων.

Πιστεύω ότι δεν έχουμε τίποτα κοινό και ότι αυτά που μας χωρίζουν είναι περισσότερα από αυτά που μας ενώνουν. Εμείς στον χώρο μας κι΄ αυτοί στον δικό τους. Πρόκειται για δυο ασύμβατες οπτικές και πρακτικές αντιμετώπισης της θάλασσας και όλων αυτών που ακόμα περιέχει.
Πιστεύω επίσης ότι το να συμπλεύσουμε μαζί, με κοινούς στόχους και θέσεις, θα μας έκανε κακό. Θεωρώ ότι σαν σύλλογος είμαστε καθαροί, και ας λένε οι διάφοροι για μπουκαλάκηδες όσο θέλουν. Αν όμως στις θέσεις μας αυτές και στην όποια διεκδίκηση δική μας, συμμετάσχουν και οι ψαροτουφεκάδες τότε η καθαρότητα των ορίων χάνεται. Είναι μια σύμβαση παράξενη και ατέρμονη.
Λέω ναι στους απνε ΐστες (τους οποίους σέβομαι και εκτιμώ γι΄ αυτό που πρεσβεύουν και κάνουν) και όχι στους ψαροτουφεκάδες. Δεν καταδικάζω κανέναν, απλώς προσπαθώ να διαφυλάξω την δική μου αισθητική και τις δικές μου αξίες και θεωρώ ότι απλώς δεν συνάδουν με αυτές των ψαροτουφεκάδων. Δεν μπήκα ποτέ σε φόρουμ δικό τους για να το παίξω φωτισμένος ή να κάνω παραινέσεις, το φόρουμ όμως του συλλόγου μας στάζει αίμα τις τελευταίες ημέρες. Το θεωρείς εσύ σεβασμό αυτό;


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιδιά που εμπλέκονται μέχρι στιγμής σε αυτό το διάλογο (εξαιρώ τον άμπαλο κι ελπίζω να καταλαβαίνει γιατί) είναι παιδιά με εξαιρετικες αρχές ως προς τη δραστηριότητα που ασκούν. Είναι παιδιά που μπορουν να επηρεάσουν νεότερους. Είναι άνθρωποι που πραγματικά αγαπούν τη θάλασσα.... που κινδυνεύουν όπως κι εμείς από παράνομα δίχτυα και δυναμίτες... που εξανίστανται με την οικοπεδοποίηση των ακτών και το απανταχού τσαλαπάτημα και ξετίναγμα των θαλασσών. Διαφωνείς μήπως;
Ναι Μαρία διαφωνώ.
Μπορεί τα παιδιά που αναφέρεις, τα οποία δεν γνωρίζω, να είναι πράγματι έτσι, αλλά από τα παράνομα δίχτυα κινδυνεύει και η ύπαρξη των παράκτιων αλιέων, καθώς από τους δυναμίτες κινδυνεύουν και οι ανυποψίαστοι κολυμβητές. Με την οικοπεδοποίηση και το ξετίναγμα των θαλασσών εξανίστανται όλοι, ακόμα και ο πατέρας μου που είναι 86 χρονών, να τους φωνάξουμε λοιπόν όλους αυτούς για να πιούμε μπύρες και να τα βρούμε;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλες οι ανθρώπινες δραστηριότητες έχουν επιπτώσεις στο περιβάλλον: Η εξόρυξη, η παραγωγή ενέργειας, οι μεταφορές, τα κινητά, η γεωργία, η αλιεία, η ναυσιπλοία, η ύδρευση, η τσιμεντοποίηση, η κτηνοτροφία, το γκαζόν, η αφαλάτωση, οι πισίνες, η ένδυση, η επιστημονική έρευνα
ΟΛΕΣ
Ναι ρε Μαρία, αλλά η λέξη που μας σώζει απ΄ τα άσχημα λέγεται ΕΝΤΡΟΠΙΑ και αυτό που μας βοηθάει είναι ο λογικός έλεγχος της.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο άμπαλος έκανε πράγματι ένα λάθος.
Εσύ έχεις ρίξει ποτέ άγκυρα σε λιβάδι Ποσειδωνίας;
Ναι Μαρία έχω ρίξει, αλλά τότε δεν γνώριζα.
Με βοήθησες εσύ με τα γραπτά σου για να ξεκολλήσω και να δω την Ποσειδωνία πέρα από το πράσινο φύκι που έβλεπα.
Για να αντιστρέψω την ερώτηση.
Εσύ πιστεύεις ότι θα ξαναρίξω ποτέ άγκυρα σε λιβάδι Ποσειδωνίας;

Αυτά, και γνωρίζω ότι γνωρίζεις πως αυτά που γράφω δεν είναι απόρροια εριστικής αντιπαράθεσης, απλώς τα εν οίκω εν δήμω.......

Με μεγάλη εκτίμηση.
DG
  #194  
Παλιά 02-04-09, 23:33
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Επιπτώσεις??? Τι εννοείς με τον όρο "επιπτώσεις"? Θεωρείς δηλαδή τον άνθρωπο παράσιτο? Ότι και να κάνει θα φέρει αρνητικά αποτελέσματα? Αυτό καταλαβαίνω εγώ με τη λέξη "επιπτώσεις"...
Όχι, δεν υπάρχουν επιπτώσεις. Είναι μια καθαρά ανθρωπογενής έννοια. Τίποτε παραπάνω. Υπάρχουν αλληλεπιδράσεις και η οικολογία σκίζεται για να καταφέρει να βρει τα μαθηματικά μοντέλα που τις εκφράζουν. Μόνο τότε έχεις ολοκληρωμένη εικόνα. Πριν από αυτό, ο καθένας (μη γνωρίζοντας) μπορεί να πει ότι θέλει... και να δημιουργήσει το αντίστοιχο κλίμα/ρεύμα κλπ...Αυτό είναι το λάθος που κάνετε στη διαδικασία να μας μιλήσετε (σαν αυτόνομοι προς ψ/τ) Όταν θα μπορέσετε να το ξεπεράσετε αυτό το σκεπτικό και να δείτε από πίσω του, τότε πραγματικά, θα μπορούμε να καταλήξουμε σε ένα αποτέλεσμα από κοινού.
Παρότι διαφωνώ σε ένα σωρό πράγματα με τη Μαρία και με πολλούς αυτοδύτες για ορισμένες θέσεις τους, κάποια πράγματα τα έχεις πιάσει και τα κοπανάς σαν τα χταπόδια...Για τη θερμοκρασία με πρόλαβε ο Έκτωρ...Ξεπέρασες και αυτόν τον όψιμο φίλο της γης Αλ Γκορ σε προβλέψεις (απ' την αντίθετη όμως).

Οι επιπτώσεις είναι ανθρωπογενής έννοια όντως. Όπως και οι θέσεις σου έως τώρα είναι ανθρωποκεντρικές χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι και όλες λανθασμένες.
Είναι εμφανέστατο πως στο επίπεδο του οικοσυστήματος ''γη'' οι σχέσεις του ανθρώπου με τα ψάρια ή με κάποιον άλλο οργανισμό θα θεωρούνταν αλληλεπιδράσεις που τις μελετά η οικολογία κτλ κτλ. Στο οικοσύστημα του ροφού όμως όταν εγώ (προσωπικά προτιμώ τους σαργούς αλλά οκ) τον τουφεκίσω μιλάμε για ΕΠΙΠΤΩΣΗ η οποία έχει αρνητική έννοια. Άρα τότε ο άνθρωπος είναι θηρευτής ή όπως αλλιώς θα τον αναφέρουν οι οικολόγοι (δε νομίζω πως είναι παρασιτική σχέση όμως).
Είναι απλούστατο, δε χρειάζεται βαθειές γνώσεις οικολογίας ούτε τρελά μαθηματικά μοντέλα για να αποκτήσουμε εικόνα. Άρα δεν υπάρχει κανένα λάθος και κανένα σκεπτικό που πρέπει να ξεπεραστεί...

Παράθεση:
Επομένως ,έχουμε κάποια ξεκάθαρα ξεχωριστά ζητήματα:
1) την έλλειψη παιδείας
2) την προστασία του περιβάλλοντος
3) τους διάφορους περιβαλλοντολόγους
Δεν υπάρχουν διάφοροι περιβαλλοντολόγοι. Περιβαλλοντολόγοι είναι οι Περιβαλλοντολόγοι όπως γιατροί είναι αυτοί που είναι και δικηγόροι το ίδιο...Επειδή έκανα το μάστερ μου σε βιολογικό τμήμα και ξέρω τι πλύση εγκεφάλου πέφτει εκεί μέσα από κάτι μπαρμπάδες καθηγητές που ζουν στην εποχή του Λιναίου, αλλά και από κάποιους νεότερους με παρωπίδες, εν μέρη σε δικαιολογώ. Καλό θα είναι όμως σα σχετικός με το αντικείμενο και μιας και μιλάμε συγκεκριμένα να είμαστε περισσότερο σαφείς στις έννοιες.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το αντικείμενο και το επάγγελμα του περιβαλλοντολόγου μπες στο www.eppe.gr

ΥΓ1. Επιτέλους τόσο δύσκολο είναι να καταλάβουν οι συναυτοδύτες μου πως το ψαροντούφεκο δε σημαίνει ντε και καλά αγώνες; Δεν ξέρω τι να πω όλο τα ίδια λέμε...Ίσως να γινόταν καμιά προσπάθεια μέσω συλλόγου (έχω μείνει στο Γλαύκο, αλλά από τους πολλούς αγώνες τον σιχάθηκα), να φτιαχτεί ένα καταστατικό και να έχει έναν ορισμό το τι εννοούμε εμείς οι κοινοί θνητοί ψαροντούφεκο μπας και βάλουμε μια βάση στην κουβέντα...

ΥΓ2. Προς όλους τους ψαροντουφεκάδες. Δοκιμάστε να κάνετε ΚΑΙ αυτόνομη.
Εγώ το δοκίμασα (παρόλο που έβριζα χρόνια τη μπουκάλα επειδή την είχα συνδέσει με τους ψαρομπούκαλους) και προσπαθώ να εκφράσω στους φίλους αυτοδύτες πόσο τυχεροί είναι που έχουν τόσο χρόνο βυθού για να αλληλεπιδρούν με τα αγαπημένα τους ζωάκια (και φυτά και φύκη, σόρρυ Μαρία). Και δώσ' του καρτέρι για να εστιάσω σε έναν γύλο. Αυτό δε σημαίνει πως έκοψα το ψ/κο αλλά το βλέπω με άλλο μάτι...για να μην πώ το αυτονόητο...πως βλέπω τα ψάρια προτού τα πάρουν χαμπάρι οι άλλοι
Με τα γυμνοβράγχια και τις γαριδούλες των ανεμώνων ακόμα παλεύω

ΥΓ3. Γιώργο (εσύ με τον coral rofo) και Δημήτρη δεν είναι και δε θα πρέπει να είναι ντέρμπυ το ψ/κο και η αυτόνομη...Προς θεού Ποσειδώνα!!! Όταν και τα δυο γίνονται ορθολογικά (εδώ θέλουμε να συζητάμε για άλλες 10 σελίδες) είναι δυο δραστηριότητες -χόμπυ και όχι αθλήματα κατ εμέ-που γίνονται στον ίδιο χώρο, σαφώς με επιπτώσεις και τα δυο...

Τώρα βαράτε

Χωρίς καμία διάθεση για επιπτώσεις στη συζήτηση
  #195  
Παλιά 03-04-09, 00:44
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Κάτι καταλάβατε πολύ στραβά παίδες, δεν μπήκα(με) εδώ μέσα ούτε για να απολογηθούμε για αυτό που κάνουμε, ούτε για να συζητήσουμε αν αυτό που κάνουμε είναι σωστό ή όχι.

Μαθήματα οικολογίας-οικολογικής συνείδησης κάντε σε όποιον άσχετο θέλετε, όχι σε ανθρώπους που ζούνε στη θάλασσα.

Έχετε την αίσθηση ότι η τακτική της μη αλληλεπίδρασης με το θαλάσσιο κόσμο, είναι η σωστή προσέγγιση. Μάλλον θεωρείται εαυτούς παράσιτα, ιό του πλανήτη...Απορώ πως δεν έχετε αυτοκτονήσει ακόμα (είναι μια κάποια σκέψη-λύση στα περιβαλλοντικά προβλήματα της όμορφης Γης...).
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρία,
δεν ακολούθησα την συμβουλή σου (μετανιώνω γι΄ αυτό) και μπήκα σε δυο ελληνικά fora για ψαροτούφεκο. Αν και μπήκα προσπαθώντας να κατανοήσω το εξιτάρισμα του καρτεριού και το κάρφωμα του ψαριού, που ναι καταλαβαίνω ότι μπορεί να ανεβάσει την αδρεναλίνη στα ύψη, πιστεύω όμως ταυτόχρονα ότι τέτοιου είδους εθισμοί κάτω από τις συνθήκες των τελευταίων χρόνων, σε σχέση με τα μηδαμινά αποθέματα ψαριών, είναι καταστροφικοί. Όσον αφορά τα αποθέματα αυτά, είναι τουλάχιστον ηλίθιο να μην πιστεύω τα ίδια μου τα μάτια και την προβληματική για την έλλειψη ψαριών που παρουσιάζεται σε άρθρα του ημερήσιου και περιοδικού ελληνικού και ξενόγλωσσου τύπου, και να πιστεύω τις θεωρίες για τα κρυμμένα ψάρια που μόλις ακούσουν φυσαλίδες κρύβονται, ενώ μόλις κατέβει ο ψαροτουφεκάς βγαίνουν για τσαμπουκά και εκεί επάνω τους καρφώνει ο Κωστάκης την 7τάρα, ενώ ο Θανασάκης τον περιμένει καπνίζοντας στο σκάφος.
Ο Θανασάκης σπάνια καπνίζει (βλάπτει τις επαναφορές). Τα ψάρια δεν είναι κρυμμένα απο τους αυτόνομους και βγαίνουν να τσαμπουκαλευτούν στο ψαροντουφεκά. Δηλαδή όχι ακριβώς έτσι. Τα ψάρια είναι εκεί, και έχουν έντονο το ένστικτο της κυριαρχίας του χώρου. Οι αυτόνομοι, μιας και ποτέ δεν αισθάνθηκαν την ανάγκη για κυνήγι, δεν ξέρουν πως να ηρεμήσουν το βυθό και να αποκαλυφθούν σιγά σιγά τα ψάρια. Αλλά δε σε παρεξηγώ: είναι μια γνώση που θέλει χρόνο και κόπο να κατακτηθεί. Πως να την αποκτήσεις δύστυχε, φωτογραφίζοντας τους σπυρογράφους?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας λόγος παραπάνω, κατά την γνώμη μου, για να σταματήσει το ψαροτούφεκο. Αν πραγματικά αγαπάς και πονάς τον βυθό και την θάλασσα, σταμάτα να τα βιάζεις, ειδικά όταν δεν αντέχουν πιά!!!
Αμήν και αλληλούια!!!! Και δε τό'λεγες τόση ώρα, είχα αρχίσει να ανησυχώ...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνηθίζω να καλύπτω τις θέσεις μου με επιχειρήματα και προσπαθώ να αποφεύγω τους συναισθηματισμούς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω. Θα αναφερθώ όμως στο γεγονός ότι πολλές φορές ειπώθηκε στο thread αυτό ότι δεν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε το συναισθηματικό σακατιλίκι του ψαροτουφεκά.
Και εμείς σε αγαπάμε, και ας μην είμαστε τόσο εκδηλωτικοί. Βέβαια, απο αβρότητα και μόνο προς ανθρώπους (γενικότερα, όχι μόνο ψαροκυνηγούς) με κάποια αναπηρία, δεν είναι κόσμιο να χρησιμοποιείς τέτοιες φράσεις (και αυτό είναι απόλυτα ειλικρινής θέση). Πέρα απο τις προσωπικές (ή ομαδικές) διαφορές, άλλοι άνθρωποι δε φταίνε σε τίποτα να νιώθουν άσχημα. Η πάλι μιλάω "ψαροντουφεκάδικα" και δεν μπορείς να αντιληφθείς την ευαισθησία πίσω απο τα λόγια μου?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να έχει και δίκιο, μήπως μπορεί όμως ο ψαροτουφεκάς να καταλάβει τα δικά μας συναισθήματα; Και σου παραθέτω δυο. Στις βουτιές που κάναμε πέρσι κατά την διάρκεια του KDE στην Κέα, πέρα από τα άπειρα και τεράστια «μαύρα» και «άσπρα», τα οποία παρεμπιπτόντως δεν έτρεχαν να κρυφτούν φοβισμένα από τις φυσαλίδες μας, υπήρχε και ένα μεγάλο κοπάδι μαγιάτικα, της τάξεως των 30 κιλών το κομμάτι, που μας συνόδευε καθ΄ όλη την διάρκεια των καταδύσεων πλησιάζοντας μας σε απόσταση αφής. Σε κάθε κατάδυση ήταν πάντα εκεί και μας συνόδευε παίζοντας με τις φυσαλίδες μας. Στην ανάδυση μας συνόδευε μέχρι τα 45 μέτρα, όπου ως δια μαγείας εξαφανιζόταν και πάλι στα βαθιά. Λες και γνώριζαν τα ψάρια ότι από κει και πάνω καραδοκεί ο θάνατος. Όσες βουτιές κάναμε, τα μαγιάτικα ήταν εκεί και μας πλησίαζαν περίεργα χωρίς καθόλου φόβο.
Οκ, άρα έχει πολλά ψάρια, απο τα 35-40 και κάτω, δεν διαφωνούμε σε αυτό (πρέπει να το προσέξω, συμφώνησα σε κάτι μαζί σου . . . )
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να νοιώσει ο ψαρουτεφεκάς την λύπη που μπορεί να μου προκαλέσει το κάρφωμα της 7τάρας του στο κορμί αυτού του πανέμορφου και υπέροχου ζώου; Το άλλο παράδειγμα ήταν κατά την διάρκεια του MDP στην Μήλο το 2007. Στις βουτιές που κάναμε στο ναυάγιο του Άρτεμης Πίττα, το οποίο βρίσκεται βυθισμένο μέσα στον κόλπο του Αδάμαντα, ακριβώς απέναντι από το λιμεναρχείο, το οποίο ελέγχει όλη την κίνηση, το πλήθος των ψαριών και η βιοποικιλία των θαλάσσιων βενθικών οργανισμών, ήταν απίστευτη. Μόνο στην νότια Γαλλία, για να αναφερθώ σε Μεσογειακό βυθό, είδα κάτι παρόμοιο. Πιστεύεις ότι θα αναλογιστεί πολύ ο ψαροτουφεκάς, ο οποίος βλέπει μόνο τεράστιους σαργούς, ούγενες, ροφούς και στείρες, για την διατάραξη της φυσικής αυτής ισορροπίας η οποία εμένα μπορεί να με εξιτάρει;
Έχεις δίκιο παραδίνομαι: ο άνθρωπος είναι κάποιο στρεβλό κατασκεύασμα κάποιου "θεού" κάποιου άλλου σύμπαντος, βρέθηκε στο πλανήτη μέσα απο κάποιο χωροχρονικό ρήγμα, και δεν ανήκει εδώ. Ντροπή του που αναπνέει, πως τολμά ο επονείδιστος!!! Ακούς εκεί, να θέλει να κολυμπήσει στα νερά ενός πλανήτη, πλάσμα του οποίου δεν είναι. Η οποία ύβρις, να θέλει να ικανοποιήσει τα βρωμερά, πνευματικώς ανίκανα, ηθικώς επιλήψιμα, πρόστυχα ένστικτα του. Οϊμέ, ο άνθρωπος δεν είναι πλάσμα του πλανήτη Γη, τόσες χιλιάδες χρόνια, ακόμα να το ανακαλύψουμε.

Ρε φίλε, άμα δεις καμιά ωραία γυναίκα στο χώρο που συναναστρέφεσαι με φίλους, θα χαρείς να δείς κάποιον άλλο να τη φλερτάρει, οποιονδήποτε άλλον εκτός απο εσένα ε? Ναι, είναι μια πρακτική και αυτή: άλλος πηδάει, άλλος χαίρεται... Ξέρω, ξέρω: έκρηξη τεστοστερόνης, να έχω αυτή την ουσία στο αίμα μου γαμώτο...που στο καλό βρέθηκε, εγώ όταν γεννήθηκα δεν υπήρχε...


Περί Φό(ι)βου:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Pho(e)vos

Αν και υπογράφεις σαν Φοίβος, το μόνο που κατάφερα να διακρίνω είναι η λέξη φόβος στο όνομα σου αλλά και στις πράξεις σου. Ίσως μια αλλαγή σε Abaddón, el exterminador να δικαίωνε όχι μόνο τις κυνηγετικές αλλά και τις λογοτεχνικές σου φιλοδοξίες. Δεν γνωρίζω ακόμα αν αυτό που διέκρινα είναι ο φόβος που προκαλείς ή ο φόβος που σου προκαλούν, όπως και να έχει όμως είναι ένα καθοριστικό συναίσθημα και δεν μπορεί να αγνοηθεί, γι΄ αυτό αποφάσισα να γράψω διεξοδικά για το θέμα καθώς ταυτόχρονα διαπίστωσα ότι δεν γνωρίζεις τα πρόσωπα που βρίσκονται αποτυπωμένα στην φωτογραφία του πρώτο μου μηνύματος (#107).
<<Στο κέντρο κάθε σου λέξης, βλέπω ένα κομμάτι του εαυτού μου>>, sorry, δεν θυμάμαι τη παραπομπή, αυτό δεν είναι δικό μου. Έχει άμεση σχέση βέβαια με τη θεωρία της σχετικότητας (όπου όλα είναι σχετικά=αντιλαμβάνομαι τη παρουσία μου, απο το πως "βλέπω" το φυσικό σύστημα με το οποίο αλληλεπιδρώ) και άλλα τέτοια όμορφα.

Κάτι φοβάσαι πολύ εσύ, γιατί εγώ... (δε μού'ρχεται κάτι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον...). Ίσως αυτός ο φόβος σε κάνει να μην θες να αλληλεπιδράς με τίποτα. Ίσως κάποιος Φό(ι)βος σε κάνει να νιώθεις ομορφότερα νιώθοντας παράσιτο, παρά ζωντανός οργανισμός. Υπάρχεις για να παρατηρείς. Αξιολύπητο φίλε, κάποιος κάποτε σου έκανε πολύ κακό...

Δεν εξηγείται διαφορετικά πως είναι δυνατόν να παράγεις συνειρμούς όπως ψαροκυνηγοί ---> Ναζί. Βλέπεις είναι απο τις ελάχιστες φορές που δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον για έλλειψη ευφυίας ή γνώσης. Είσαι διαβασμένος στο τομέα σου, αλλά... Δεν φτάνει αυτό. Ζωή είναι τόσα άλλα πράγματα.

Αρνείσαι πεισματικά να δεχθείς ότι έχεις κοινά στοιχεία με κάποιους άλλους ανθρώπους (ναι, απο τον ίδιο πλανήτη είμαστε), τόσο πεισματικά που τους κατατάσεις ανάμεσα σε κάποιους απο τους μεγαλύτερους εγκληματίες αυτού του πλανήτη (ώστε να είναι αυταπόδεικτη η διαφοροποίηση σου). Πίστεψε το ή όχι: κανείς ψαροκυνηγός δεν θα έφτιαχνε θάλαμο αερίων για τους ροφούς (στήρες, πίγγες, κτλ κτλ κτλ). Το πλησιέστερο κοινό στοιχείο που μπορώ να σκεφτώ μεταξύ εμού και των ναζί είναι τα μαλιά μου, και όπως μπορείς να δείς:
http://www.spearfishingforum.gr/view...php?f=1&t=1714
μιλάμε για καμία σχέση...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λες κι΄ εσύ τα φόρα αυτά στάζουν αίμα, καρφώματα ατσαλιού ανάμεσα στα μάτια, συναισθηματικό και τεστοστερινικό substitution ιδανικών στιγμών, αγγελικά πλασμένων. Ένα ersatz μιας κυνηγητικής αρχέγονης περσόνας, η οποία έχει προ πολλού εκλείψει, κρατώντας μόνο την κεκτημένη ταχύτητα της αρχικής ορμής. Θεωρώ, μιλάω πάντα για μένα, ότι εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα κοινό με κάποιον ο οποίος σκοτώνει για χόμπι, αυτό που εμένα μου δίνει χαρά με την ύπαρξη και την ελευθερία του. Δεν θα ήθελα να αναφερθώ και πάλι στην χαρά του φόνου και την υπαρξιακή επιβεβαίωση που αναφέρθηκε στο φωτογραφικό και τεστοστερονικό παράθεμα, που το συνόδευε η, κατά την γνώμη μου, λάθος μουσική, αλλά σίγουρα θέλω να μείνω στον χώρο μου, κάνοντας αυτά που κάνω και ας μείνουν εκείνοι στον δικό τους, καρφώνοντας τις 7άρες και βγάζοντας φωτογραφίες με τα θηράματα προς γνώση και συμμόρφωση της ιστορίας και των αγγέλων.
Α ναι πράγματι, σε ευχαριστώ για το κοπλιμέντο-α:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα που με απασχολεί είναι τα λογοτεχνικά πακεταρισμένα τσιτάτα που διέκρινα στα κείμενα σου, τα οποία έχουν όχι μόνο σαν εφαρμόσιμο σημείο της υπαρξιακής σύλληψης τον φόνο, αλλά προβάλουν αναμασημένους αφορισμούς (με την φιλοσοφική έννοια και όχι την λειτουργική της ελληνικής ορθοδόξου εκκλησίας) ανθρώπων που σίγουρα τα είπαν καλύτερα από σένα. Υπάρχουν πολλοί τρόποι αφομοίωσης κειμένων που έχουν να κάνουν με την αμεσότητα του «ζειν». Ένας από αυτούς είναι και η επιλεκτική χρήση κομματιών ολοκληρωμένων έργων τα οποία αποσπασματικά ενσωματώνει κάποιος στην προσωπική του «φιλοσοφική θεώρηση της ζωής», προσπαθώντας να φέρει τον μελετητή του εκάστοτε αρεστού συστήματος στα μέτρα της δικιάς του ζωής. Το αποτέλεσμα είναι ένα patchwork αποτελούμενο από κουρέλια ολιστικών φιλοσοφικών συστημάτων
Πραγματικά το κόκκινο είναι το πιο ενδιαφέρον. Έχεις ανάγει τη μή ύπαρξη σου (υπο το πρίσμα της μη αλληλεπίδρασης) σε τόσο υψηλό επίπεδο, που θεωρείς αδιανόητο κανείς να έχει προσωπική άποψη, ή ακόμα <<χειρότερα>>: δημιουργική σκέψη. Μη υπαρκτέ φίλε μου, ο κόσμος είναι τόσο διαφορετικός απο αυτό που φαντάζεσαι. Ναι, κάποιοι απο εμάς, μπορούμε να σκεφτούμε σκέψεις που απάντησες στα βιβλία σου απο τους "μεγάλους δασκάλους". Ναι γίνεται, δεν είναι ικανότεροι απο εσένα μόνο οι μεγάλοι δάσκαλοι φίλε μου (το φίλε, δεν είναι ειρωνικό).

Θα σου πω κάτι τραγικό για τη φύση σου, τραγικό για την ιδεολογία της μη αλληλεπίδρασης σου: καταλαβαίνεις την ύπαρξη σου απο την αλληλεπίδραση με το περιβάλλον (είτε σου αρέσει είτε όχι, λυπάμαι (ειλικρινά) αν σε στενοχωρώ). Το περιβάλλον μπορεί να είναι ένας άνθρωπος, κάποιο στοιχείο της φύσης. Και θλίβομαι ακόμα περισσότερο λέγοντας: η επιστήμη όπως τη ξέρουμε μέχρι σήμερα, ακόμα και τα μαθηματικά, είναι αποτέλεσμα συγκριτική διαδικασίας. Ορίζουμε κάτι, και βλέπουμε τι κάνει στα υπόλοιπα στοιχεία του συνόλου. Αντιλαμβανόμαστε ένα φυσικό σύστημα, απο τις αλληλεπιδράσεις του με άλλα. Είτε σε επίπεδο συμμετρίας (αν καταλαβαίνεις τι λέω) είτε σε επίπεδο μέτρησης φυσικής ποσότητας.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι δεν έχουμε τίποτα κοινό και ότι αυτά που μας χωρίζουν είναι περισσότερα από αυτά που μας ενώνουν. Εμείς στον χώρο μας κι΄ αυτοί στον δικό τους. Πρόκειται για δυο ασύμβατες οπτικές και πρακτικές αντιμετώπισης της θάλασσας και όλων αυτών που ακόμα περιέχει.
Πιστεύω επίσης ότι το να συμπλεύσουμε μαζί, με κοινούς στόχους και θέσεις, θα μας έκανε κακό. Θεωρώ ότι σαν σύλλογος είμαστε καθαροί, και ας λένε οι διάφοροι για μπουκαλάκηδες όσο θέλουν. Αν όμως στις θέσεις μας αυτές και στην όποια διεκδίκηση δική μας, συμμετάσχουν και οι ψαροτουφεκάδες τότε η καθαρότητα των ορίων χάνεται. Είναι μια σύμβαση παράξενη και ατέρμονη.
Όχι γαμ...ξανασυμφωνώ . . . (με εξαίρεση το ατέρμονη, αφού θεωρώ ότι δεν μπορεί να υπάρξει καν αρχή, πόσο μάλλον "τέρμα")
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέω ναι στους απνε ΐστες (τους οποίους σέβομαι και εκτιμώ γι΄ αυτό που πρεσβεύουν και κάνουν) και όχι στους ψαροτουφεκάδες. Δεν καταδικάζω κανέναν, απλώς προσπαθώ να διαφυλάξω την δική μου αισθητική και τις δικές μου αξίες και θεωρώ ότι απλώς δεν συνάδουν με αυτές των ψαροτουφεκάδων. Δεν μπήκα ποτέ σε φόρουμ δικό τους για να το παίξω φωτισμένος ή να κάνω παραινέσεις, το φόρουμ όμως του συλλόγου μας στάζει αίμα τις τελευταίες ημέρες. Το θεωρείς εσύ σεβασμό αυτό;
Αν ειλικρινά διέκρινες κάποια διάθεση (τουλάχιστον απο μέρους μου) σε προηγούμενα ποστ μου (γιατί σε αυτό είμαι λίγο πιο δηκτικός, όσο να πεις...) να το παίξω φωτισμένος ή να κάνω παραινέσεις, είσαι εντελώς εσφαλμένος. Τουλάχιστον πριν εξάγεις συμπεράσματα μπορείς να ρωτήσεις πρώτα. Αλλά ξέχασα: η πιθανότητα να βρεθείς ευάλωτος είναι μια πιθανότητα την οποία πρέπει να αποκλείσουμε. Είναι σαφώς ευκολότερο να κατακρίνουμε, να διώξουμε το διαφορετικό, να αντισταθούμε στο περίεργο, παρά να κάνουμε την εξής παραδοχή: "έστω ότι έχω ειλικρινή γραφή απέναντι μου". Είμαι βέβαιος ότι σε όλα αυτά που έχεις διαβάσει, κάπου εκεί θα βρήκες και τη μέθοδο της εις άτοπον αποδεικτικής μεθόδου ε? Είναι λίγο scary βέβαια...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ρε Μαρία, αλλά η λέξη που μας σώζει απ΄ τα άσχημα λέγεται ΕΝΤΡΟΠΙΑ και αυτό που μας βοηθάει είναι ο λογικός έλεγχος της.
Ισοπαλία ( ), εγώ δε ξέρω απο τι ήταν φτιαγμένος ο λίθος του Σίσυφου, εσύ δε ξέρεις τι είναι η εντροπία. cool...


Προς λοιπούς "περίεργους" αυτόνομους (είδατε, είμαι ευγενικός):
Οσο πιο ειλικρινά μπορώ. Δεν με ενδιαφέρει να μάθω για οικολογία απο εσάς. Σε καμία περίπτωση. Ήθελα να μάθω "την ματιά σας". Πάει να πει: τα συναισθήματα απο μια βουτιά. Αλλά τίποτα τέτοιο δεν είδα να γράφεται. Είδα μια συζήτηση να εξελίσεται στο ότι "οι αυτόνομοι οι καλοί να δείξουμε στους ψαροκυνηγούς τους παραστρατημένους τον ίσιο δρόμο"

Σναπ - κλάπ: αυτοχαστουκιστείτε,

καλύτερα τώρα ?


Καλά να περάσετε με τις μπύρες σας, ευτυχώς έχω γνωρίσει αυτόνομους που είναι θαλασσινοί. Προτείνω περισσότερες βουτιές μπας και η υγρασία σας κάνει να νιώσετε λίγο καλύτερα.
ΥΓ
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ρατσιστικό αυτό σχόλιο που επικροτείς, δεν θα το σχολιάσω. Ο λόγος είναι αφ΄ενός το γεγονός ότι το ουσιαστικό German μπορεί να αντικατασταθεί, ανάλογα με την περίσταση, με όλα τα εθνικά ουσιαστικά του πλανήτη, αφ΄ ετέρου η γνώση ότι ο εθνικός όρος German είναι αδόκιμος μια και το γερμανικό κράτος δημιουργήθηκε σαν απόρροια των πολέμων του 1870/71 στις Βερσαλίες της Γαλλίας.
Το m@l@k@ τον Schopenhauer δε τά'ξερε αυτά όταν το έγραφε...Και του τό λεγα εγώ να μη τα βάλουμε μαζί σου, πάλι ρεζίλι γίναμε. . .

ΥΓ2. Επειδή δε ξέρω πως μπορεί να αντιληφθείτε το ρημαδιασμένο το γραπτό λόγο, να διευκρινίσω: όλα τα παραπάνω είναι γραμμένα με χαμόγελο, δηκτική διάθεση (στα πλαίσια του πειράγματος, ακόμα και για το Γκαλούλη) και κανένα αρνητικό συναίσθημα (ούτε καν για το Γκαλούλη, και ας επαναλαμβάνομαι). Μη την ευχή και την ελπίδα ότι μπορείτε να διαβάζετε οτιδήποτε μη κακοπροαίρετο προς εσάς, και να χαμογελάτε ακόμα.

Big Kiss!! (σε όλους)
  #196  
Παλιά 03-04-09, 01:10
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Δημήτρη....
για τη δική σου όμορφη ματιά, για τον δικό σου τρόπο προσέγγισης ζωντανών και πραγμάτων, ποτέ δεν αμφέβαλα...
Η Ποσειδωνία -και συγχώρεσέ με γι'αυτό- ήταν ένα μικρό (αθώο στη βάση του) τέχνασμα, για να μας φέρει ξανά όλους μαζί στην αρχική κατάσταση της "ακούσιας βλάβης". Κι αν την χρησιμοποίησα με τόση σιγουριά είναι γιατί εγώ πρώτη την έχω βλάψει άθελά μου επανειλλημμένα.

Πιστεύω ακράδαντα ότι μόνο από άγνοια βλάπτει ο άνθρωπος και ποτέ εις γνώση του. Και όσο πιο πολύ χρησιμοποιεί κανείς τη λέξη "γνώση" για να δικαιολογήσει τα ένστικτά του τόσο μεγαλύτερη φαντάζει στα μάτια μου η άγνοιά του. Αλλά δεν μπορώ, αλήθεια δεν μπορώ, να καταδικάσω τον αδαή, όσο προκλητικός και αν είναι....

Σε κάποια φάση της ζωής μου που είχα αρχίσει να απελπίζομαι με το ανθρώπινο είδος, που είχα αρχίσει να πιστεύω ότι δεν έχει υπάρξει χειρότερο λάθος στην ιστορία του πλανήτη, βρέθηκε στα χέρια μου ο Γραμματικάκης....
Και αν η ανθρώπινη διανόηση είναι πράγματι η προσπάθεια του πλανήτη να αποκτήσει συνείδηση και να αρχίσει επιτέλους να αντιλαμβάνεται τον εαυτό του; Αν η ιδέα της νοόσφαιρας δεν είναι και τόσο μεταφυσική τελικά; Αν πράγματι το μόνο που μπορεί να μας εξυψώσει, εμάς-τους-γήινους-όλους, είναι να αρχίσουμε να κάνουμε συνάψεις; Συνάψεις κι όχι χαρακώματα, έτσι γι' αλλαγή, μήπως τυχόν κι υπάρχει κάτι που αν το μοιραστούμε γίνουμε όλοι καλύτεροι.... αν όχι τώρα την εποχή του διαδικτύου τότε πότε;;

Όπως και να'χει, ξέρω ότι ο κόσμος αλλάζει.
Το βλέπω καθημερινά, δεν είναι ακατόρθωτο, δεν είναι εξωπραγματικό, μόνο που θέλει έναν κόπο -ε, και; τι καλό έγινε ποτέ εύκολα;

Πιστεύω ακόμα ότι (σε πείσμα του ηλίθιου επι το πλείστο τρόπου που συνεχίζει να εξελίσσεται ) αυτή η συζήτηση μας ωφέλησε όλους.

Τα αίματα ήταν πάντα εκεί. Οφείλαμε κάποια στιγμή να τα κοιτάξουμε. Σιγά σιγά θα καταλάβουμε και τι πρέπει να κάνουμε με αυτά.
Σιγά σιγά.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
  #197  
Παλιά 03-04-09, 01:42
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

@ Phovos

Παπαριές ........ μάλλον ταράχθηκες ........ έχασες την ψυχραιμία σου ....... άκου.......


Το non plus ultra δεν είναι ο φόνος, είναι το Seppuku ......... κι΄ όταν νοιώσεις την ζεστή ανάσα του Yukio Mishima να σου ψιθυρίζει λέξεις από το Ai no Kawaki, καθώς σπρώχνεις μέσα στα σπλάχνα σου το κρύο ατσάλι, θα νοιώσεις όλη την ζωή συμπιεσμένη σε μια στιγμή. Go for it ......
  #198  
Παλιά 03-04-09, 01:55
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Phovos

Παπαριές ........ μάλλον ταράχθηκες ........ έχασες την ψυχραιμία σου ....... άκου.......


Το non plus ultra δεν είναι ο φόνος, είναι το Seppuku ......... κι΄ όταν νοιώσεις την ζεστή ανάσα του Yukio Mishima να σου ψιθυρίζει λέξεις από το Ai no Kawaki, καθώς σπρώχνεις μέσα στα σπλάχνα σου το κρύο ατσάλι, θα νοιώσεις όλη την ζωή συμπιεσμένη σε μια στιγμή. Go for it ......
Είδες Γκαλούλη, έχεις και εσύ μερικά άγρια ένστικτα μέσα σου .

Απόλαυσε τα

Cheers!
  #199  
Παλιά 03-04-09, 08:41
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Λέγεται, ότι η αλαζονεία και η έπαρση που οδηγούν κάποιους,
στο να κάνουν χρήση υποκοριστικών για να μειώσουν τον συνομιλητή τους,
υποτιμά τους ίδιους.

Όσο για την ειρωνεία, λέγεται,
ότι δείχνει έλλειψη λογικών επιχειρημάτων
και είναι από τις ασθένειες εκείνες,
που έχουν τη δύναμη να εξαπλωθούν σαν επιδημίες
και να καταστρέψουν κάθε προσπάθεια
επικοινωνίας και προοδευτικής
πολιτισμικής αλληλεπίδρασης.

Δυστυχώς δεν έχω επίσημους συνδέσμους αναφοράς,
αυτό όμως έχω ακουστά από ανθρώπους που έζησαν
- ίσως να ζουν ακόμη κάποιοι -
σε ετούτο τον πλανήτη.
__________________

  #200  
Παλιά 03-04-09, 09:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimkar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε τι το παιδεύουμε; Μιλάμε σε εντελώς ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ κι όλα τα περί συνεννόησης κλπ είναι τρίχες...

Ο ένας μιλάει για προστασία της θάλασσας γενικώς ο άλλος μιλάει για προστασία του θηράματος... διότι αυτό τον ενδιαφέρει: να έχει ψάρια να μπουμπουνάει...

Τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν όλοι οι κυνηγοί - στεριανοί και θαλασσινοί -είναι έωλα και το μόνο που κάνουν είναι αποτελούν το λογικό άλλοθι για την ψυχαναγκαστική τους συμπεριφορά...

Δημήτρης
Δημήτρη υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος σε αυτά που λές όπως:
Ο ένας μιλάει για προστασία του θηράματος για να έχει ψάρια να μπουμπουνάει (ψαροτουφεκάς) και ο άλλος μιλάει και κόπτεται γιατί ο ψαροτουφεκάς του σκοτώνει το πανάκριβο μεροκαματάκι που βγάζει οδηγόντας υποβρύχιους τουρίστες και πουλόντας τον κάθε ροφό ζωντανό κάτι χιλιαρικάκια κάθε σαιζόν


<<physalia Πιστεύω ακόμα ότι (σε πείσμα του ηλίθιου επι το πλείστο τρόπου που συνεχίζει να εξελίσσεται ) αυτή η συζήτηση μας ωφέλησε όλους.

Τα αίματα ήταν πάντα εκεί. Οφείλαμε κάποια στιγμή να τα κοιτάξουμε. Σιγά σιγά θα καταλάβουμε και τι πρέπει να κάνουμε με αυτά.
Σιγά σιγά.>>
Δυστυχώς οι αγώνες κυρία μου πάντα ήταν και θα συνεχίσουν να είναι δύσκολοι. Θέλουν ατσάλινο στομάχι και συρματοσχοινένια νεύρα για να μπορέσεις να μην αυταναφλεγείς από αυτά που διαβάζουμε κατά διαστήματα όσον αφορά σε θέματα συνεννόησης.
Για συζήτηση του θέματος άνοιξα νέο thread εδώ:
http://www.scubadive.gr/forum/showth...5819#post25819
Καλό κουράγιο.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Δεμέτης : 03-04-09 στις 09:21.
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.