Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 04-04-09, 21:12
pescador pescador is offline
Banned
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σιαβελής Γιώργος Εμφάνιση μηνυμάτων
προλαβα και διαβασα οτι δεν εχεις συναντησει ΚΑΝΕΝΑΝ με μποτιλια που να μην ψαρευει ,γιατι ΟΛΟΙ ψαρευουν.
πες μου και το ονομα σου για να σου πω και εγω φιλε μου οτι ΝΑΙ υπαρχουν μερικοι μακακες που το κανουν αλλα οχι ΟΛΟΙ. εγω δεν ψαρευω οπως και σχεδον ολοι εδω μεσα. και λεω σχεδον γιατι δεν τους ξερω ολους. με λενε Σιαβελή Γιώργο και επειδη εισαι μαγκας αποδειξε αυτο που εγραψες αλλα αμεσως το εσβησες.... ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΡΕΥΩ

Γεια σου ρε Γιώργη. Όντως έτσι έγραψα ότι όσοι ξέρω ψαρεύουν. Όσοι ξέρω έγραψα.

όλοι.

εσένα δεν σε ξέρω.

Αν και τι είναι αυτό στο υπόγειο Ρε συ γιώργη

τι το θες το medisten δίπλα στο φάλακον;


Έλα πλάκα σου κάνω. Σόρρυ φίλε αν δεν ψαρεύεις αλλά ειλικρινά αν όντως ισχύει πρέπει να σε γνωρίσω. Θα είσαι ο πρώτος.

Αντμινιστρέιτορ αν θες σβήστο δεν τρέχει τίποτα. Δεν ξέρω κιόλας μπορεί να είσουν και συ ΄΄οστρακοαλιέας΄΄ και ΄΄ναργιλές΄΄ όπως ο φίλος μου ο γκάλον και να στράβωσες. Τώρα το διάβασα όλο το μήνυμα το γκάλον. Κρίμα γιατί εξηγεί πολλά.... η ιστορία γυρίζει και μας στοιχειώνει.

Γι αυτό τόσο μίσος για μας που πιάνουμε κανά ψάρι για φαί (όταν είμαστε τυχεροι).
  #242  
Παλιά 04-04-09, 21:41
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

http://to-adifago-kitos.com/
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
  #243  
Παλιά 04-04-09, 21:50
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων




  #244  
Παλιά 04-04-09, 23:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προσωπικά, και δεν είναι θέμα εριστικής προκατάληψης, θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτα κοινό ανάμεσα στους αυτοδύτες, απνεΐτες και υπεύθυνους και νομοταγείς επαγγελματίες παράκτιους ψαράδες από την μια, και όλους τους υπόλοιπους από την άλλη. Ναι είναι σωστό ότι το ψαροτούφεκο είναι μια νόμιμη δραστηριότητα και σέβομαι τον νόμο, αλλά η άποψη μου είναι ότι κάνει κακό και θα προσπαθήσω όσο περνά νόμιμα από το χέρι μου να συμβάλω ώστε να χαρακτηριστεί παράνομο. Ταυτόχρονα όμως η διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων παραμένει. Ναι θεωρώ ότι δεν έχουμε τίποτα κοινό με τους ψαροτουφεκάδες, πέρα από τα προφανή κοινά που έχουν όλοι όσοι ασχολούνται με την θάλασσα, από τους χειμερινούς κολυμβητές μέχρι αυτούς που ψαρεύουν σπάρους από την ακτή, την αγαπάμε όλοι. Δεν είναι πόλεμος χαρακωμάτων, είναι μια θέση ουσίας στη ζωή. Δεν είναι μόδα, είναι κοινωνικός τρόπος αντιμετώπισης από την μια, και συνειδητής προσέγγισης στη φύση από την άλλη. Δηλαδή τι να συζητήσει κανείς με κάποιον του οποίου οι θέσεις είναι de facto αντίθετες από τις δικές σου; Θα πείσουμε τους ψαροτουφεκάδες εμείς να παρατήσουν το τουφέκι και να πάρουν τις κάμερες ή θα πείσουν αυτοί εμάς να παρατήσουμε τους ρυθμιστές και να πιάσουμε τα όπλα; Ή να το παίξουμε πότε Βούδας, πότε Κούδας, πότε Ιησούς κι΄ Ιούδας; Την μια τουφέκι την άλλη ρυθμιστής;

Τώρα όσο αφορά εμένα, γιατί όπως είδα «φίλο μας» με ανεβάζουν «φίλο μας» με κατεβάζουν. Ίσως «η σύμβαση τους διαισθάνθηκε σ΄ αυτόν μιαν άλλη απειλή».


Ο πράτων δείχνει την καθαρότητα του «χάρα» του. Το ότι πεθαίνει, είναι δευτερεύων. Ποιοτικά πολύ μακριά, από το να καρφώσεις μια 7άρα σε ένα όμορφο πλάσμα του οποίου το μόνο λάθος είναι ότι δεν γεννήθηκε άνθρωπος.

Όλα αυτά στα έγραψα για να σου παραθέσω δημόσιο στίγμα και να σου δείξω ότι είμαι ανοιχτός στον διάλογο.
?????????????????
Κύριε Δημήτρη παρά το ότι σε περνάω 2 χρονάκια σε ηλικία σε αποκαλώ ευγενέστατα με αυτό τον τρόπο. Μάλλον δεν ξαναδιαβάζεις τι έχεις γράψει πιο πάνω.
Αφού μας αφορίζεις και μας αποκλείεις από μία δυνατότητα επικοινωνίας μετά μας λες περι διαλόγου. Ποιός με ποιόν? Εσύ με εσένα στον ΚΑΘΡΕΦΤΗ?

Ο θάνατος ενός ζώου που προορίζεται για φαγητό με οποιονδήποτε τρόπο γίνει έχει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα. Είτε το σαρκοφάγο θεριό μπήξει τα νύχια του και τα δόντια του, είτε η αγνή πετονιά πιάσει ένα αθώο ψαράκι, είτε το ψάρι εκτροφείου θανατωθεί με την ανύψωση των δυχτιών του κλουβιού, όλα τελικά πεθαίνουν για έναν σκοπό. Για να συνεχιστεί ο κύκλος ζωής των πλασμάτων της γής.

Για τα θέματα διαχείρισης και προστασίας της ισορροπίας αυτού του κύκλου θα με βρείς σύμφωνο με εσένα.
Καλή σας νύχτα κύριε Δημήτρη, που δυστυχώς εμείς σας θεωρούμε φίλους ενώ εσείς εμάς εχθρούς.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Δεμέτης : 04-04-09 στις 23:13.
  #245  
Παλιά 04-04-09, 23:45
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

και πανω που καταλαβα οτι ειμαι αξιολυπητος....

αρχισα να ξαναμπερδευομαι....

μην εχω και εγω κανενα μεντιστεν στο υπογειο?

μην ειμαι ελεφαντας?

μην ειναι ο Νανοπουλος μεντιουμ με κληρονομικο χαρισμα?

μην ειναι ο Καστοριαδης ριαλιτζης?

κ ο Πλατωνας φροντιστηριο?

Ειναι αυτη η χωρα η πηγη της δημοκρατιας ή της αφασιας?

Μην ειναι ο Πεσκαδορ η δελαπορτα που μας κανει πλακα?

Εχω μπερδευτει πολυ....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

  #246  
Παλιά 04-04-09, 23:55
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

σορυ γκαϊζ...τωρα το ειδα....

http://to-adifago-kitos.com/ +1
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

  #247  
Παλιά 04-04-09, 23:55
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Το forum του τηθυς πλουτισε με φιλους του υποβρυχιου ψαρεματος που σπευδουν να ενισχυσουν τον αγωνα κατα της αμφισβητησης καποιων πρακτικων καποιων μελων.
Ο ζηλος των νεων μελων ειναι ξεχωριστος (φερνει τους οικοδεσποτες σε αμηχανια).

Αλλος εκπονει γλαφυρες συγκινητικες διηγησεις (μπεδρευοντας το ενστικτο αυτοσυντηρησης με το φονο για να του κατσει)
Αλλος επισυναπτει οτι καλυτερο οπτικο υλικο απνοιας αφου λενε μια εικονα χιλιες λεξεις (παραθετοντας και την κορμαρα του).
Αλλος παραθετει το καπνισμα σαν κοινο επιχειρημα (απνειστης καπνιστης)
Αλλος επιτιθεται σε ομαδα της ιδιας του της κοινοτητας (ψαραδων) επειδη χρησιμοποιει φιαλες.
Αλλος αποκαλει τους συνομιλητες αξιολυπητους (αν και δεν το αποδεικνυει στη πραξη οτι τους λυπαται για να τους αφησει ησυχους)
Οι περισοτεροι χρησιμοποιουν σαν επιχειρηματα παιδικα ρητορικα τρυκ λογικης που και βουλευτες θα δισταζαν να χρησιμοποιησουν.
Αλλος εφυολογει για να θολωσει τα τρυκ των υπολοιπων.

Το καημενο το υποβρυχιο ψαρεμα , οταν εχεις τετοιους φιλους τι τους θελεις τους εχθρους.

Δεν πειραζει ομως για την ηττα! Ο μεγαλος κερδισμενος ειναι και παλι το


.....

.....

.....


ποδοσφαιρο
__________________
Physical Diver
  #248  
Παλιά 05-04-09, 07:48
pescador pescador is offline
Banned
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων


μην εχω και εγω κανενα μεντιστεν στο υπογειο?
Δεν ξέρω έχεις;

Για φανατικό φυσιολάτρη ενημερωμένο σε βρίσκω πάντως για το τι είναι το medisten .

Fivo μια απλή αναζήτηση δείχνει ότι εσύ έχεις κάνει 8 δημοσιεύσεις στο θέμα ενώ εμένα είναι η 3ή μου....παρόλα αυτά εγώ είμαι το αδηφάγο.....ρε τι γίνεται όταν οι άνθρωποι έρχονται φάτσα με την (πικρή) αλήθεια).

Σόρρυ παιδιά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pescador : 05-04-09 στις 08:19.
  #249  
Παλιά 05-04-09, 12:44
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

pescador, μπράβο, πολύ αστεία όλα αυτά... γελάσαμε the shit out of us. Μπα σε καλό μας


Τώρα, έχεις κάτι να μας πεις;
Γιατί αν όχι, προτείνω να πάρεις το όνομά μου -και όσων άλλων αυτόνομων τα ονόματα έχουν ήδη δημοσιευτεί σε αυτό το θέμα- και να πας να μας τραβήξεις μια μήνυση στο λιμεναρχείο.
Αν αποδειχτεί ότι έχεις άδικο βέβαια δε θα σε πειράξει που θα σου τραβήξουμε κι εμείς μία για συκοφαντία υποθέτω.... Παιχνίδι να γίνεται, ξέρεις εσύ.

Ελπίζω πάντως να έχεις να μας δείξεις κάτι καλύτερο από εσένα από αυτό που μας έχεις δείξει ως τώρα. Όχι τίποτα άλλο, μας στερείς και τη χαρά του να σε καλωσορίσουμε....


(Άσχετο: Μόλις έμαθα ότι στα τουρκικά το Αμάν σημαίνει ΕΛΕΟΣ!)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
  #250  
Παλιά 05-04-09, 13:48
pescador pescador is offline
Banned
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων

Τώρα, έχεις κάτι να μας πεις;
Ναι έχω.

Το είπα από την πρώτη στιγμή. Είναι πολύ μακρυά οι αυτόνομοι από το να κάνουν παρατηρήσεις σχετικά με αλιεία.

Οι αυτόνομοι έχετε ρημάξει τις θάλασσες....και όλοι ξέρετε πολύ καλά τι σημαίνει φάλακον, σπέκτρουμ και τα σχετικά. και μην ακούσω για σπηλαιοκατάδυση γιατί ούτε το ΙΓΜΕ δεν έχει τόσους Σπηλαιοδύτες εγεγραμένους.

Ο Φίλος μου ο γκάλον είναι πρώην ναργιλές (αυτός το είπε όχι εγώ) και όσοι γυρίζουν τις θάλασσες τα χρόνια που τις γυρίζω εγώ ξέρουν πολύ καλά τι σημαίνει αυτό. Ως εκ τούτου δεν είναι σε θέση ως μετανοών να μιλάει για τη ζημιά του ψαροντούφεκου γιατί τους ροφούς που ίσως πιάσω εγώ σε μια ζωή τους σηκώνουν σε μια βδομάδα, όλους μαζί από το ίδιο μέρος. Εκτός αυτού βέβαια νουθεσίες εκ Γερμανίας για τη Νομοθεσία στη Χώρα μου εγώ δεν δέχομαι. Πόσο μάλλον από ΄΄οστρακοαλιείς΄΄... Άσε ρε φίλε τώρα !

Μπορείτε βέβαια να με διαγράψετε (αν και δεν παραβαίνω κάποιον κανόνα λειτουργίας) γιατί έτσι απλά σας την σπάει η ωμή αλήθεια. Ωστόσο έχετε πολύ δρόμο ακόμα σαν ΄΄είδος΄΄ μέχρι να την πείτε σε άλλους. Ίσως πάλι να είναι σπαστικό που ένας ΄΄νέος΄΄ τα λέει αυτά. Σε αυτή τη περίπτωση παρακαλώ πείτε μου πόσες δημοσιεύσεις πρέπει να κάνω μέχρι να μπορέσω να μιλήσω .

Και όσο για την μήνυση στο λιμεναρχείο, το ξέρεις ότι δεν γίνεται. Το πολύ πολύ να κάνεις μια καταγελία (που έχω κάνει πάνω από μια φορά) και να περιμένεις μπας και έρθουν. Αλλά επειδή οι αυτόνομοι είστε πολυ οργανωμένοι και είναι και αυτοί (οι λιμενικοί) στο κόλπο, περιμένουν να γράψουν κανά φουκαρά ημερήσιο ελεύθερο γιατί δεν είχε δεύτερη άγκυρα. Εσύ πήγες στο λιμεναρχείο όταν είδες τις φωτό του Βουλγαράκη και του γιου του; Ή μήπως δε τις είδατε ούτε αυτές;

Τέλος, έτσι από περιέργεια. Από που ψωνίζετε εξοπλισμό; Για ρίξτε μια ματιά για σέρβις αεροβόλων εκεί. Μα ποιος τα πάει ρε παιδί όλα αυτά τα αεροβόλα (τα μεντιστεν ντε που τα ξέρετε μια χαρά) για σέρβις; Εμείς οι ελεύθεροι ημερήσιοι έχουμε κατά 90% λάστιχα.....εσείς τα πάτε.

Ξανά σόρρυ που χαλάω τη σούπα του eco-profile που πουλάτε αλλά η αλήθεια είναι αυτή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pescador : 05-04-09 στις 14:18.
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.