Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-05-10, 11:26
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

<GDPR Removal>, επί της διαδικασίας (που μπορεί να είναι και ουσία στη συγκεκριμένη περίπτωση) νομίζω είναι προφανές πως όλοι μας κρινόμαστε από τον τρόπο που λειτουργούμε, απ' το σύνολο των επιλογών που έχουμε κάνει ως τώρα, τον τρόπο και τον χρόνο που επιλέγουμε για να λύσουμε ένα θέμα και -κυρίως- από το αν η ουσία των ενεργειών μας αποτελεί προσπάθεια να λυθούν ουσιαστικά προβλήματα ή είναι μια ανούσια προσωπική βεντέτα.

Αυτό που ελπίζω - γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα τίποτα απ' όσα έχω κάνει γι αυτό το σύλλογο - είναι πως υπάρχουν αρκετά μέλη που τον αγαπούν, τον στηρίζουν και μπορούν να καταλάβουν αυτά που έγραψα παραπάνω.


Εξακολουθείς να απαντάς χωρίς πληροφορίες και με δημιουργία εντυπώσεων (η Μαρία ξέρει, ο Φοίβος ξέρει, ο τάδε ξέρει) δημοσιοποιώντας αποσπάσματα προσωπικής συνομιλίας που για τον Χ αναγνώστη δεν περιέχουν καμμία ουσιαστική πληροφορία. Δε θα μπω σ' αυτό το παιχνίδι.

Όπως ίσως γνωρίζεις η Μαρία αυτή τη στιγμή λείπει στο εξωτερικό και θα επιστρέψει προς το τέλος της επόμενης εβδομάδας.
Είναι προφανές ότι το θέμα θα πρέπει να συζητηθεί σε ολομέλεια του Δ.Σ. και πιθανώς το Δ.Σ. να σε καλέσει προσωπικά ώστε να μας δώσεις τα στοιχεία που έχεις και να μας ενημερώσεις.

Λυπάμαι λοιπόν για την απογοήτευση αλλά θα πρέπει όλοι, κι αυτοί που είναι καλοπροαίρετοι αλλά κι αυτοί που τρίβουν τα χέρια τους γιατί το εγώ τους τρέφεται αποκλειστικά με κακία τηλεοπτικών παραθύρων, να περιμένουν μια επίσημη ανακοίνωση και θέση όταν το Δ.Σ. εξετάσει το θέμα.

Μέχρι τότε, πιστεύω πως οποιαδήποτε φιλολογία, παραφιλολογία, κλπ. ή απαιτήσεις του στυλ "θέλω απάντηση τώρα" δεν έχουν κανένα άλλο νόημα παρά μόνο τη δημιουργία εντυπώσεων.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:31.
  #22  
Παλιά 15-05-10, 18:37
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ελπίζω - γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα τίποτα απ' όσα έχω κάνει γι αυτό το σύλλογο - είναι πως υπάρχουν αρκετά μέλη που τον αγαπούν, τον στηρίζουν και μπορούν να καταλάβουν αυτά που έγραψα παραπάνω.
Εξακολουθείς να απαντάς χωρίς πληροφορίες και με δημιουργία εντυπώσεων (η Μαρία ξέρει, ο Φοίβος ξέρει, ο τάδε ξέρει) δημοσιοποιώντας αποσπάσματα προσωπικής συνομιλίας που για τον Χ αναγνώστη δεν περιέχουν καμμία ουσιαστική πληροφορία. Δε θα μπω σ' αυτό το παιχνίδι.
Μέχρι τότε, πιστεύω πως οποιαδήποτε φιλολογία, παραφιλολογία, κλπ. ή απαιτήσεις του στυλ "θέλω απάντηση τώρα" δεν έχουν κανένα άλλο νόημα παρά μόνο τη δημιουργία εντυπώσεων.
Φοίβε δε χρειάζεται να ελπίζεις πως οι νοήμονες και λογικοί άνθρωποι είναι αρκετοί και προφανώς περισσότεροι και μπορούν να καταλάβουν τα απλά πράγματα...
Σχετικά με εμάς τους Χ αναγνώστες οι κατινιές και τα επιχειρήματα επιπέδου Χαρδαβέλα ή αθλητικογράφων μας ζάλισαν τον έρωτα...Το κάποια κάπου κάποτε είναι κομματάρα αλλά εδώ δεν τραγουδάμε...
Προφανώς έχουμε να κάνουμε ή με βεντέτες ή με δημιουργία εντυπώσεων.
Ξαναλέω ο Σύλλογος έχει ζορίσει αρκετούς όπου προσπαθούν όχι απλά να βγουν απ τη μιζέρια τους αλλά να παρασύρουν και τους υπόλοιπους εκεί για να νιώσουν αυτοί καλύτερα...Αυτός είναι ο κλασσικός νεο-έλληνας και όχι ο Έλληνας
Το θέμα είναι πως αυτούς τους χ καλοθελητές και Χαρδαβέλες τους έχετε δώσει τροφή τόσον καιρό προσπαθώντας να τους φέρετε κοντά σας-μας...προσπαθώντας να ρίξετε τον τοίχο με το κεφάλι! Ο τοίχος δεν πέφτει, μη σώσει και πέσει στην τελική...ας κοιτάξουμε μπροστά...ας περάσουμε δίπλα του! Είστε - οι περισσότεροι τουλάχιστον που ξέρω- υπερβολικά καλοπροαίρετοι και ορισμένοι το εκμεταλλεύονται...
  #23  
Παλιά 15-05-10, 18:54
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Φοίβο συνεχίζεις να νομίζεις ότι μιλάς σε παιδιά και να υποτιμάς την νοημοσύνη μας.

Για να μην αφήνω εντυπώσεις όπως λες επαναλαμβάνω αυτό που εύκολα αποδεικνύεται.

Το γεγονός του όταν σε ρώτησα εάν γνωρίζεις πως ένα μέλος έχει κάνει δώρο στον Θωμά. ΕΣΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ.

Επομένως ο αναγνώστης που λες και εσύ διαβάζει το γεγονός ότι καποιος έστειλε μία καραβάνα από το ΟΡΙΑ στον Θωμά και εσύ το ήξερες και το έκρυψες από το Διοικητικό Συμβούλιο του ΤΗΘΥΣ ενώ σε μένα (που ξέρεις πως τα κυνηγάω αυτά) ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ Η ΜΑΡΙΑ ΣΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.

Μην μας περνάς για χαζούς ρε Φοίβο. Εγώ μπορεί να δημιουργώ εντυπώσεις αλλά στα δικά μου τα μάτια εσύ προσπαθείς να το πας οπουδήποτε αλλού εκτός από την ουσία.

Και να σου πω και κάτι άλλο, όπως σου είπα και πριν (από την αρχή δηλαδή) μετέφερα μία πληροφορία που λέει ότι μέλος του ΔΣ του Συλλόγου μας έκανε δώρο αντικείμενο από ναυάγιο Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου. Εσύ επιβεβαίωσες ότι είχες γνώση επί του θέματος και ξέρεις και το άτομο που το έκανε αφού σου το εμπιστεύτηκε και έχεις εσύ και οποιοσδήποτε το θράσος να μου πεις ότι θα με καλέσει το ΔΣ.

Όπως είπα και από την αρχή προτίθεμαι να καταθέσω τα στοιχεία που έχω αλλά μην μας κοροϊδεύετε. Το συζητάτε από προχθές, και θα μου ζητήσετε τα στοιχεία την ερχόμενη εβδομάδα????


Και μέχρι τώρα με τι στοιχεία συζητάτε?

Γιατί δεν καλείτε τους δύο εμπλεκόμενους Φοίβο (αφού τώρα ανακοινώθηκαν και το ονόματα τόσο αυτού που έκανε το δώρο όσο και αυτού που το έλαβε)?

Τι φοβάστε?

Και για να τελειώνουμε να σου θυμίσω κάτι που θα έπρεπε να το είχες διαβάσει πριν γράψεις όλα αυτά.

Το προφανές δηλαδή.

Σύμφωνα με το καταστατικό μας, Άρθρο 6 (ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ).

Όλα τα μέλη που είναι ταμειακώς εντάξει έχουν το δικαίωμα να εκφράζουν, να διατυπώνουν και να αναπτύσσουν ελεύθερα τις απόψεις και προτάσεις τους για οποιοδήποτε θέμα στις Γενικές Συνελεύσεις, να ασκούν έλεγχο και εποικοδομητική κριτική στο Δ.Σ. για τις πράξεις του,

Οπως καταλαβαίνεις λοιπόν ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ αλλά μετέφερα το γεγονός του οτι κάποιος ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΣ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΞΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΜΑΣ.


Επομένως ασκώ το δικαίωμα (Ελεγχο) που προέρχεται από το καταστατικό με βάση το οποίο εσείς δεχτήκατε την αίτηση μου, χωρίς να κατηγορώ κανέναν.

Από την αρχή είπα διερευνήστε το όπως κάνατε και με τα όπλα και μάλιστα βγάλατε και καταγγελίες προς τρίτου γιατί βρήκατε στοιχεία, ενώ τώρα που το μέλος είναι του ΔΣ (και εσύ Φοίβο παραδέχτηκες ότι το γνωρίζεις) ζητάτε τα δικά μου.

Αυτά είναι κατ’ εμέ παραφιλολογία και ο κόσμος τα βλέπει.

Επομένως

ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΦΟΙΒΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΠΩΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΣΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΡΙΑ (PHYSALIA) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΤΕ.

Δεν έχω τίποτα άλλο να πω.
  #24  
Παλιά 15-05-10, 19:11
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

<GDPR Removal> πίστευα πως η προηγούμενη απάντηση μου σε κάλυψε αλλά απ' ότι φαίνεται συνεχίζεις να παρεκτρέπεσαι.

Σου εξήγησα -ενώ δεν ήμουν υποχρεωμένος- ακόμη και τους λόγους για τους οποίους το Δ.Σ. θα απαντήσει όταν μπορούν να συνεδριάσουν όλα τα μέλη του.
Το πότε ακριβώς θα συνεδριάσει και θα απαντήσει το Δ.Σ. δε το κρίνω ούτε εγώ και προφανώς ούτε εσύ.
Επίσης το να το σε καλέσει το Δ.Σ. δεν έχει καμμιά σχέση με θράσσος: Προφανώς χρειαζόμαστε τη μαρτυρία σου και τα στοιχεία που έχεις.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω τίποτα άλλο να πω.
Νομίζω πως όλοι διάβασαν ότι είχες να πεις και μπορούν να κρίνουν και όπως ειπώθηκε ήδη, το Δ.Σ. θα απαντήσει όταν εξετάσει το θέμα και έχει κάτι να πει.

Να σου θυμίσω ότι εδώ δεν είναι Γενική Συνέλευση ούτε συνεδρίαση του Δ.Σ. ούτε καν η περιοχή μελών του συλλόγου - είναι το δημόσιο forum του συλλόγου.
Αν συνεχίσεις να γράφεις τα ίδια και τα ίδια και να δημιουργείς ένταση χωρίς λόγο, αυτό εντάσεται πια στους κανόνες του forum που τους γνωρίζεις φαντάζομαι πολύ καλά.

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:32.
  #25  
Παλιά 15-05-10, 19:59
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

στο δικο μου φαντασιακο κοσμο τα πραγματα θα μπορουσαν να ειχαν εξελιχθει ως εξης....

ενας δυτης βουταει σε ενα ναυαγιο το οποιο εχει στοιχειωθει απο εκατονταδες αδικοχαμενες ψυχες...

στη βουτια του αποφασιζει να παρει ενα αναμνηστικο,
ενα τσιγκινο κουβαδακι με το οποιο ετρωγε ενας ταλαιπωρος φανταρος οταν πολεμουσε στον αδικο πολεμο...

μετα απο καιρο με γνωριζει, με εκτιμα και απο ενδειξη σεβασμου στο ποιος ειμαι μου κανει δωρο το "πολυτιμο ενθυμιο" αυτο....

με το που το βλεπω, νιωθω οτι ειναι αδικο , για να μην πω ιεροσυλο, να κραταω στα χερια μου κατι που συμβολιζει τον αδικο χαμο συνανθρωπων...

παιρνω λοιπον το νεο φιλο μου τηλεφωνο και του λεω οτι με τιμα η πραξη του,
εκτιμω βαθια το οτι θελησε να μου δωρισει κατι πολυτιμο για αυτον ως ενδειξη ειλικρινους φιλιας,
αλλα θα προτιμουσα να βουτηξουμε παρεα και να γυρισουμε το κουβαδακι εκει που ανηκει, στο βυθο, στη μαμα θαλασσα....

αυτος το σκεφτεται και βλεπει το δικαιο του λογου μου...

κανονιζουμε λοιπον μια βουτια προσκυνημα στον ενΑΛΙΟ ταφο και επιστρεφουμε οτι ανηκει εκει...

Αυτο κυριοι και κυριες για μενα ειναι πολιτισμος....ή τουλαχιστον αυτο θα ηθελα να ειναι το παραδειγμα του ανθρωπινου πολιτισμου....ολα τα αλλα ειναι δειγματα βαρβαρισμου...

Πολιτισμος ειναι το να αναγνωριζεις το δικαιωμα του ανθρωπινου ειδους στο λαθος, στο να παλευεις καθημερινα με την ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ για να βελτιωσεις τα κακως κειμενα, να βελτιωσεις τις δεδομενες ανθρωπινες αδυναμιες....

Συνδυτες, το συστημα αξιων που με εκφραζει σημερα ειναι γεννημα μιας μακροχρονης διαδικασιας που ξεκινησε οταν γεννηθηκα και ελπιζω να συνεχισει οσο θα ζω...
Ειναι προφανες, νομιζω, οτι αυτη η αξιακη εξελικτικη διαδικασια βασιζεται στο λαθος, στην αυστηρη κριτικη των γυρω μου και στην διαρκη αναγκη αυτογνωσιας και βελτιωσης.

Η καταδυτικη κοινωνικη συμπεριφορα δεν θα μπορουσε να αποτελει εξαιρεση στην συνολικη κοινωνικη συμπεριφορα...
Ποσο μαλλον μεταξυ ανθρωπων που παιρνουν ως αφορμη την κοινη αγαπη προς τη Μανα Θαλασσα και επιλεγουν να επικοινωνουν συχνοτερα μεταξυ τους...

Και καθοτι ουδεις αναμαρτητος, προτιμω τον ειλικρινως μεταμεληθεντα αμαρτωλο απο τον ψευτη ασπιλο ιεροκυρηκα (θωμα μην σαλταρεις ΔΕΝ εννοω εσενα, εξαλλου κι εσυ αμαρτωλος εισαι οπως κι εγω...)...

Ειδικα οταν ο ειλικρινως μεταμεληθεντας αμαρτωλος γινεται παραδειγμα προς μιμηση με λογια και εργα...

ΥΓ το πολυβολο μπορει πολυ ευκολα να μπει εκει που πρεπει....

θα καταλαβω καποιον που θεωρει οτι θα ηταν καλυτερο να μπει πισω στο αεροπλανο,
οπως θα καταλαβω και καποιον που θα προτιμουσε να το δει στον κωλο αυτου που το πηρε (σορυ για τα γαλλικα, αλλα οτι γραφω το γραφω οπως το σκεφτομαι, καιρο τωρα...)

Θεωρω ομως οτι η κουβεντα θα επρεπε να εξελιχθει ετσι ωστε να δουμε το πρωτο να συμβαινει...οσο και να μας ικανοποιουσε το δευτερο...

ΥΓ2 ποτε επιτελους θα τιθασευσουμε αυτην την ανοητη ανθρωπινη απληστια που αναγκαζει το ατομο να ειναι μονο ΕΓΩ και οχι ΕΜΕΙΣ...
ΠΟΤΕ;


ΥΓ3 δεν ξερω αν ειναι ασχετο αλλα στο παρακατω βιντεο μπορειτε να δειτε τι ενθυμιο πηρα απο τη θαλασσα προσφατως...ενω καποτε επαιρνα κοχυλια για τη γυαλα στο σαλονι...τι ειναι αραγε ποιο ομορφο; Τι θα κρατησει πιο πολυ; Τι λετε;

__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

  #26  
Παλιά 15-05-10, 20:07
Το avatar του χρήστη georgiapap
georgiapap georgiapap is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-07-2009
Μηνύματα: 30
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Να λοιπόν που βγήκε και η ντουντούκα – φυσικά στο όνομα της ενημέρωσης, της διαφάνειας, της κάθαρσης και δε συμμαζεύεται.

Πέρα από την ουσία της υπόθεσης, δηλαδή τη συζήτηση περί συγκεκριμένων παρανόμων πράξεων, πραγματικά με σοκάρει και με παγώνει το πόσο εύκολα επιλέγει κάποιος να προχωρήσει σε συγκεκριμένες πράξεις:
Πόσο εύκολα ξεπερνάει το γεγονός ότι η προσπάθειά του για την περιβόητη κάθαρση δεν έχει να κάνει με την συνεισφορά του σε οργανωμένες συλλογικές κινήσεις ή δράσεις αλλά με ατομικές κινήσεις εναντίον συγκεκριμένων ατόμων.
Πόσο εύκολα ξεχνάει (αν το είχε πιστέψει κάποτε για σωστό) ότι ως μέλος συλλόγου η ‘υπευθυνότητά’ του μετριέται και κρίνεται πρώτα με τη συμμετοχή του και μετά με την επίκληση καταστατικών, διατάξεων, δικαιωμάτων κ.λ.π.- και όταν λέμε συμμετοχή δεν εννοούμε την τυπική εγγραφή σε έναν σύλλογο αλλά την ουσιαστική συνεισφορά.
Πόσο εύκολα λοιπόν αποφεύγει να μετρήσει την συνεισφορά τη δική του και των ατόμων στα οποία αναφέρεται στον σύλλογο στον οποίο και ο μεν και οι δε ανήκουν ή αν το κάνει, δεν το συνυπολογίζει στον τρόπο με τον οποίο επιλέγει να κινηθεί.
Πόσο εύκολα προσπερνάει το γεγονός ότι είναι ασυνεπές το να δείχνουμε τη λατρεία μας στη δικαιοσύνη (έναν θεσμό = λειτουργία οργανωμένη από την κοινωνία, το σύνολο) όταν οι προσωπικές μας επιλογές κινούνται μόνο σε πλαίσιο αυστηρά ατομικών πράξεων.
Πόσο εύκολα υιοθετεί ως κοινωνικά σωστές τις πρακτικές των ‘δημοσιογράφων’-σταρ και τις κραυγές ‘επιτέλους κάποιος πρέπει να πληρώσει’.
Πόσο εύκολα υιοθετεί έναν ανακριτικό ρόλο και θέτει δημόσια και επιτακτικά ερωτήσεις για τις οποίες απαιτεί απαντήσεις – για ένα θέμα στο οποίο εμπλέκονται συγκεκριμένα άτομα, άσχετα αν αφορά το σύνολο.
Πόσο εύκολα δημοσιοποιεί πληροφορίες και μάλιστα με καταγγελτικό ύφος και μάλιστα σε κοινό άσχετο με τον σύλλογο.
Πόσο εύκολα και ψυχρά τελικά καταντάει να ‘δίνει’ κάποιον άλλον ή κάποιους άλλους.

Αναρωτιέμαι αν μέσα του αφήνει και κάποιο μικρό περιθώριο για κάποιου είδους αμφιβολία, όχι για το αν οι πληροφορίες που έχει είναι σωστές ή λάθος – έστω ότι είναι όλες σωστές – αλλά για το αν είναι σωστές οι συγκεκριμένες επιλογές του.
  #27  
Παλιά 15-05-10, 22:57
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Έλλειπα λίγες μέρες και μόλις διάβασα τα πόστ των τελευταίων ημερών και πρέπει να ομολογήσω ότι απογοητεύτηκα ... γενικώς... από τον τρόπο, τον τόπο, το χρόνο και τον σκοπό αυτών που κρίνουν και επικρίνουν.

Εγώ θα έλεγα επίσης....

Δεν μπορείς να κρίνεις μια πράξη ανέλκυσης όταν έχουμε πάει μαζί για κατάδυση και δεν σε άφησα ΕΓΩ να σηκώσεις μια καμπάνα (που αργότερα ευχήθηκες να χτυπάει στην κηδεία του ατόμου που πίστεψες ότι την ανέλκυσε).
Δεν μπορείς να κρίνεις μια πράξη αν δεν πολυασχολείσαι με το .."άθλημα" και δεν έχεις επισκευτεί ποτέ σου ναυάγιο με ευρήματα. Γιατί να πιστέψω ότι αν έβρισκες κάτι δεν θα το έπαιρνες εσύ δλδ, ότι δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...
Δεν μπορείς να κρίνεις για μια πράξη που έγινε υποθέτω πριν κάμποσα χρόνια, όταν εσύ ο ίδιος την ίδια περίοδο δεν ήξερες την τύφλα σου, τη σημασία να παραμένει ένα κομμάτι ναυαγίου στο βυθό, την ίδια περίοδο που ούτε εσύ δεν ήξερες τι θα έκανες αν έβρισκες κάτι σε ένα ναυάγιο που θα μπορούσες να το πάρεις μαζί σου...δεν ήξερες ακόμα τι θα έκανες αν άπλωνες το χέρι σου και έπαιρνες κάτι...δεν ήξερες που θα παρέδιδες ένα εύρημα αλλά στα χρόνια που ακολούθησαν και παρακολουθώντας αυτό το φόρουμ κάτι διάβασες , κάτι τσίμπησες (αφού γράφτηκαν και ξαναγράφτηκαν πράγματα...) και έγινες αμέσως ειδικός...
Δεν μπορείς να κρίνεις μια πράξη χωρίς να έχεις στο παρελθόν σχολιάσει έστω ένα πόστ για σεβασμό στα ναυάγια (μην μου πείς ότι δεν έχεις δεί έστω ένα δικό μου, έχω βαρεθεί να γράφω και να ξαναγράφω για να περάσω μια νοοτροπία που θεωρώ σωστή). Μπορεί και αυτά που γράφω να μου φαίνονται εμένα σωστά αλλά πιθανώς πολλοί να μην τα δέχονται στο σύνολό τους (φαντάζομαι όλοι δέχονται το αυτονόητο... σεβόμαστε τα ναυάγια...) αφού εγώ υποστηρίζω τη Βρετανική προσέγγιση και αυτή τη γραμμή προσπαθώ να περάσω...Άντε πέσε μας αν συμφωνείς η διαφωνείς πές μας τη γνώμη σου, δήλωσε παρόν στην προσπάθεια που γίνεται να ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ η καταδυτική κοινότητα σχετικά με το πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα ναυάγια και μη βγαίνεις εκ των υστέρων σαν πορδή να επικρίνεις ...


sorry για το ύφος αλλά σε άλλου επιπέδου συνδύτες είχα την εντύπωση πως απευθυνόμουν όταν έγραφα κάποια πράγματα για τον τρόπο που θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα ναυάγια σε αυτό το φόρουμ και γι αυτό το έκανα...

Υ/Γ Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή πράγματα είναι εντελώς συμπτωματική. Ανέφερα τυχαία παραδείγματα κακοπροαίρετης συμπεριφοράς για ένα θέμα που επι τέλους αρχίζει να μας απασχολεί (εστω και αν προσωρινά τους κακοπροαίρετους...)
  #28  
Παλιά 16-05-10, 00:05
bourboulithras bourboulithras is offline
 
Εγγραφή: 15-07-2009
Περιοχή: Athens Αθήνα
Μηνύματα: 27
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Είστε ανέκδοτα. Ο ένας γράφει για κραυγές δημοσιογράφων (τουλάχιστον βλέπω και αυτός κάνει ρεπορτάζ και μαθαίνει), ο άλλος γράφει για σεβασμό των ναυαγίων και ο τρίτος παραθέτει μία πολύ όμορφη ιστορία, η οποία όμως προϋποθέτει κάτι. Προϋποθέτει να παραδεχθούν δύο άνθρωποι ότι έχουν κάνει λάθος. Και φυσικά από τα μέχρι στιγμής γραφόμενα δεν διαφένεται καμία τέτοια διάθεση.
Αυτό που ξέρω εγώ με σιγουριά είναι ότι δεν διαφέρετε σε τίποτα από αυτούς που έχουν μία θέση. Και ο μοναδικός λόγος που ανησυχώ από όλη αυτή τη μ......σμένη ιστορία, είναι ότι ζημιωμένος βγαίνει ο χώρος.
Εκτιμώ ότι δεν θα φανεί και ιδιαίτερα ωραία προς τα έξω ότι κάποιοι άνθρωποι που υποτίθεται ότι πρέπει να τηρούν την τάξη, είναι αυτοί που δίνουν το κακό παράδειγμα. Και μπορεί στη νέα Ελλάδα (και όχι στην Ελλάδα όπως γράφει ένας άλλος ηθικός και πνευματώδης δύτης) να μην κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, αφού όλοι οι κλάδοι έχουν μαύρα πρόβατα, αλλά τελικά έτσι κάνουν το κοινό αίσθημα να βάζει τους πάντες σ' ένα τσουβάλι. Και προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση να είμαι στο ίδιο τσουβάλι με κάποιους που κάνουν ή δέχονται δώρα από ένα ναυάγιο.
Δυσκολεύεστε να καταλάβετε τι κακό κάνετε! Ή ακόμα χειρότερα, δεν σας ενδιαφέρει. Διότι η θάλασσα προφανώς δεν είναι τόπος λατρείας για εσάς, αλλά πεδίο δράσης...
  #29  
Παλιά 16-05-10, 19:41
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Καλησπέρα, με ενημέρωσαν για την απάντηση της Μαρίας την οποία δεν βλέπω ούτε εδώ ούτε στη ζώνη των μελών...

Μπορεί κάποιος να μου πει τι έγινε?
  #30  
Παλιά 16-05-10, 20:07
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Smile Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Λαθος ενημέρωση!!

Δραττωμαι της ευκαιρίας να πω πως η πληροφόρηση σου γενικότερα αντιμετοπίζει ενα θεματακι...
Βλέποντας μονο την μια όψη του νομίσματος ΠΟΤΕ δεν μπορείς να περιγράψεις την συνολική εικόνα..
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:48.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.