Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-07-07, 15:34
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Επισυνάπτω μια (σε ένα ο ποσειδώνας να το κάνει αρχείο έτσι όπως το έκανα για να το μικρύνω...λίγο χώρο βρε παιδιά) γνώμη κάποιου πραγματικά ειδικού (έστω και αν σε μερικά πράγματα δε συμφωνώ μαζί του) και όχι κάποιου οικονομολόγου-περιβαλλοντολόγου ??????? όπως πχ. του κου Κ. Λιαρίκου υπεύθυνου Περιβαλλοντικών Δράσεων της WWF Ελλάς και λοιπών ειδικών%$&^%*$%.
Είναι ακόμη και θεολόγοι, κάνουν ένα Μάστερ συνήθως του πρωκτού (κακώς τους δέχονται εννοείται αλλά με το χρήμα σήμερα...) και μετά κοτσάρουν το ... -περιβαλλοντολόγος και καθάρισαν. Και έχουν γνώμη για τα πάντα.
Συμβουλή: όπου βλέπετε το -(παύλα) περιβαλλοντολόγος είναι συνήθως παπατζής. Ελάχιστες εξαιρέσεις είναι αυτοί που έχουν σπουδάσει έξω και ο τίτλος τους είναι...με 18 παύλες (πχ. μηχανικός εφαρμογών περιβάλλοντος σε μεταλλεία)...Οπότε βάζουν ένα...-περιβαλλοντολόγος και όλα καλά.
Από τη στιγμή που υπάρχουν πανεπιστημιακοί τίτλοι σε αυτό το αντικείμενο είναι παράνομοι και τουλάχιστον αναιδείς. Όμως για να βρείς το δίκιο σου στο ελλάντα θα πρέπει να πληρώσεις πολλά σε χρήμα και σε χρόνο στα ελληνικά δικαστήρια και εκεί μπορεί να πέσεις και σε κανέναν Καλούση και να θέλει κ ρωσίδες ψηλότερες από 1.75 για πληρωμή. Έως τότε όλοι, ό,τι δηλώνουν είναι...
π.χ. στο ελλάντα Μετεωρολόγος Σχολής Ικάρων κάνει περιβαλλοντικές μελέτες όπως και ένας ναυπηγός αλλά και κάποιος που με ιδρώτα, αξιοκρατικές πανελλήνιες εξετάσεις κτλ απέκτησε τον πανεπιστημιακό κατά τα άλλα τίτλο του αποφοίτου Προγράμματος Σπουδών Επιλογής (ΠΣΕ...μάλλον εφεύρεση του Αρσένη δεν είμαι σίγουρος) Επιστημών Πολιτισμού και Περιβάλλοντος (ή κάπως έτσι..) ή ένας Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης με πολλά μαθήματα στο δίπλωμά του που αφορούσαν τις περιβαλλοντικές επιστήμες όπως θα αντιλαμβάνεστε...Όλοι αυτοί βγαίνουν στα κανάλια ωσάν τα σαλιγκάρια στη βροχή, πετάνε και ένα %$&&%-Περιβαλλοντολόγος ή οι χειρότεροι και πλέον ανίδεοι -περιβαντολόγος και μας δίνουν τα φώτα τους.
Βιβλιογραφία...www.ypex-mele.gr...αναζήτηση μελετητών...πτυχίο 27...περιβαλλοντικές μελέτες...
Εδώ ο Σουφλιάς δηλώνει Υπ. Περιβάλλοντος και κοντεύει να το πιστέψει κιόλας. Αααα και τώρα κατόπιν εορτής ξύπνησαν και τα άλλα τα παληκαράκια και λένε...αν βγούμε θα κάνουμε υπουργείο περιβάλλοντος...Τόσα χρόνια ο υπεύθυνος περιβαλλοντικής πολιτικής της Έλλάδας φοιτητής οδοντιατρικής (?) δεν το είχε πάρει χαμπάρι ότι δε γίνεται να είσαι ελεγχτής και ελεγχόμενος. Ακόμη και ο Σταύρος Δήμας ξύπνησε ο γνωστός Επίτροπος Περιβάλλοντος της ΕΕ που από τότε που πήρε αυτή τη θέση ανακάλυψε το ηλεκτρικό και το τηλέφωνο μαζί...Τόσα χρόνια υπουργός ή απλώς ένας απ' τους 300 στο ελλάντα δε μιλούσε μιλιά...Τώρα φτιάχνουμε προφίλ..Είναι μεγάλα τα χάλια μας...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Margaris_Dasi_Parnitha1.jpg (34,3 KB, 8 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Margaris_Dasi_Parnitha2.jpg (6,1 KB, 5 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Margaris_Dasi_Parnitha3.jpg (64,6 KB, 6 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-07-07, 15:46
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Συμπληρωματικά για περαιτέρω ενημέρωση...πρόεδρος της Greenpeace Ελλάς είναι ο συμπαθέστατος κος Βερνίκος (εφοπλιστής)-προς το παρόν, μετά μπορεί να γίνει υπουργός σαν τον άλλον τον Ευθυμιόπουλο...εννοείται πως όλα τα σκάφη του είναι εφοδιασμένα με Μονάδες Επεξεργασίας Λυμάτων και δε ρυπαίνουν και μολύνουν τη θάλασσα.
Επίσης, την αξιέπαινη κατά τα άλλα helmepa (ΜΚΟ για να σώσει τη Μεσόγειο) την έχουν ιδρύσει οι πλοιοκτήτες-εφοπλιστές...Ξέρετε αυτοί που είναι απ' τους ελάχιστους που αντιδρούν στις προτάσεις τις ΕΕ για αντικατάσταση των μονοπύθμενων δεξαμενόπλοιων με διπύθμενα μπάς και γλιτώσουμε από κάποιες κατά λάθος προκαλούμενες πετρελαιοκηλίδες... με υποστηρικτή τους εννοείται τον υπουργό Εμπ. Ναυτιλίας Μ. Κεφαλλογιάννη.
Αααα κάτι λέγαμε και για τον ευαισθητοποιημένο παρολίγον πλανητάρχιδα Αλ Γκορ. Κάποιο πουλάκι λεέι πως για κάθε διάλεξή του (το έχει σπουδάσει το αντι΄κείμενο προφανώς και το ξέρει) περι αλλαγής του κλίματος κτλ παίρνει 250000$ ενώ πουλάει και το DVD 9€ περίπου...
Κατά τα άλλα όλοι ΜΚΟ είναι και όλοι θέλουν το καλό μας εννοείται αφιλοκερδώς...Την ίδια ώρα όμως οι βόμβες πέφτουν σε Ιράκ, Σερβία, Αβγανιστάν κτλ και κανένας ευαισθητοποιημένος και εννοείται ευαισθητοποιητής από δάυτες τις ΜΚΟ δεν πάει να δεθεί με αλυσίδες πάνω στα σχολεία των ιρακινών η στις παράγκες των Αβγανών...
Ουφ...Μαρία, τι θέλεις και με βάζεις στην πρίζα τέτοιες ώρες...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-07-07, 18:15
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;



Βρήκες κι εσύ χώρο να ξεσπάσεις.....!!!

Λοιπόν, στο προκείμενο....
Σε ό,τι αφορά τον Μάργαρη (καθηγητής μου κάποτε, από εκείνους τους "πολυάσχολους" που δεν τους βλέπεις ποτέ στην αίθουσα διδασκαλίας) δε λέω, έχει άποψη ο άνθρωπος, αλλά βρε Ηλία, μήπως το παρακάνει;; Ωραία τα αντικειμενικά γεγονότα αλλά ο κόσμος θέλει να ξέρει ΠΩΣ μπορεί να βοηθήσει. Και ο Μάργαρης δυστυχώς το μόνο μήνυμα που ξέρει να περνάει (ή τουλάχιστον αυτό που εύκολα πιάνει κανείς) είναι ένα 'Δε βαριέσαι βρε αδελφέ, όλα φυσικά είναι'

Δεν είναι ακριβώς όμως έτσι τα πράγματα. Ο Μάργαρης είναι υπέρ και της εκτροπής του Αχελώου.... σέβομαι την επιστημονική του υπόσταση αλλά δε μου αρέσει καθόλου ο τρόπος που επικοινωνεί τις απόψεις του.

Δεν ξέρω ποιοι είναι οι εκάστοτε Διεθυντάδες σε WWF, Greenpeace κλπ αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση οι άνθρωποι δεν έχουν πει τίποτα παράλογο... Οι διατυπώσεις τους ήταν προσεκτικές και ορθότατες. Ζητούν προστασία και αναγέννηση του Δρυμού.

Κι όσο για τον υποόροφο που παραμένει ζωντανός και διατηρεί τις ρίζες του, ίσως και να ισχύει για τα πευκοδάση αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι το ίδιο για τα ελατοδάση (η πλειοψηφία των καμένων στην Πάρνηθα, δυστυχώς) των οποίων ο υποόροφος είναι πολύ φτωχότερος.....

Καλό είναι να μην είμαστε αφοριστικοί και να προσέχουμε να μην φέρνουμε τον άνθρωπο που προσπαθεί να βγάλει μια άκρη σε αδιέξοδο....

Εγώ πάντως πιστεύω στην WWF (στη συγκεκριμένη φάση) και είμαι σίγουρη ότι έχουν αναθέσει την κατάσταση σε ειδικούς. (Το να παίρνουν επιδοτήσεις οι ΜΚΟ στην Ελλάδα, κάθε άλλο παρά κακό μου φαίνεται.... μακάρι να ασχολούνται πολλοί με το αντικείμενο και να υπάρχει πολυφωνία αφού έτσι κι αλλιώς η αλήθεια βρίσκεται πάντα κάπου ενδιάμεσα)

Εγώ πάντως γράφτηκα εθελόντρια για να συμμετάσχω στις εργασίες "αποκατάστασης" απο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη. Λίγο από καλή θέληση και λίγο εν είδει ...κατασκοπίας οπότε θα σε ενημερώσω από πρώτο χέρι για το ποιόν της ιστορίας!

Παρεμπιπτόντως, η σύγκριση Σαχάρας - Αθήνας είναι μάλλον αφελής.... τουλάχιστον η Σαχάρα δεν είναι τίγκα στο καυσαέριο και το μπάζωμα... Κάτι τέτοια μου τη σπάνε στο Μάργαρη...... Αποπροσανατολίζει τελείως το όποιο θέμα του και ας το παραδεχτούμε, είναι ο απόλυτος τεχνοκράτης!!!

Όσο για τον Αλ Γκορ, δε βαριέσαι βρε Ηλία, ας λέει αυτός αλήθειες κι ας μην τις πρεσβεύει.... Αν δηλαδή ο Αλ Γκορ δεν είναι οικολόγος, πάυουν αυτομάτως να ισχύουν οι αλήθειες και τα γεγονότα στα οποία αναφέρεται;; ΟΧΙ.
Από εκεί και πέρα, μαζί σου... ούτε κι εγώ θα τον ψήφιζα
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-07-07, 18:31
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Α και ξέχασα... προφανώς και δεν έχει να κάνει με τελεία και παύλα περιβαλλοντολόγους, είμαι σίγουρη ότι και οι δυο μας έχουμε παραδείγματα συναδέλφων που δε θα τους προτείναμε κιόλας για τη Διεύθυνση Περιβάλλοντος, ε;ε;

Ας πούμε απλά ότι κάποιοι είναι καλοί επιστήμονες και κάποιοι λιγότερο καλοί.
Αλλά όχι γενικεύσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις γενίκευση χωρίς να δώσεις χώρο σε λάθη -συχνά τραγικά (να μου το θυμίζετε σας παρακαλώ αυτό όταν τα παίρνω κι εγώ σαν τον Ηλία καλή ώρα.....)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-07-07, 10:54
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Καλημέρα,
Μαράκι μπορεί όντως να είναι ακατάλληλος ο χώρος αλλά εδώ νιώθω πιο άνετα, είμαι με ανθρώπους που έχουν σχεδόν την ίδια τρέλα με μένα και δε βαριέμαι να γράψω.
Ο δάσκαλος Μάργαρης όντως πολλές φορές είναι υπερβολικός και μπορεί να το παρακάνει. Όμως καλό θα είναι να ακούμε, χωρίς να συμφωνούμε απαραιτήτως, και τις απόψεις κάποιων που το ''έχουν'' το θέμα και όχι μόνο των ειδικών-λέμε τώρα- των υποτιθέμενων ΜΚΟ. Πιστεύω πως από τον κάθε άνθρωπο μπορείς να πάρεις κάτι θετικό όσο στραβός και ανάποδος και αν είναι...εκτός και αν είναι άσχετος όπως αυτοί οι -περιβαλλοντολόγοι, ''οι οικολόγοι'' (τον ξεσκίσαμε και αυτόν τον όρο) και λοιποί οι οποίοι μυρίστηκαν μαμ και έπεσαν με τα μούτρα.
Όσο για τις θέσεις που παίρνει ο καθένας: ο Ευθυμιόπουλος σαν Greenpeace είχε και πολύ σωστά αντίθετη άποψη με την εκτροπή του Αχελώου...Σαν υφυπουργός όμως;;; Δεν τον είδα να αλυσοδεθεί στην πόρτα της Βασούλας τότε και να πεί στόπ!!! Έβγαζε ομιλίες συνεντεύξεις, βιβλία κτλ σαν περιβαλλοντολόγος-εννοείται!!!
Συμφωνώ οτι παντού υπάρχουν καλοί και κακοί επιστήμονες. Όμως όσο καλός να είναι κάποιος επιστήμονας αν είναι άσχετος με το θέμα και ασχολείται ή γίνεται γραφικός ή πέφτει σαν την αρκούδα στο μέλι. Δεν μπορώ να μιλήσω επιστημονικά με κάποιον φυσικό για τα δάση ούτε και αυτός μπορεί να μιλήσει με εμένα για ακτινοβολίες.
Επίσης, καλό θα είναι να μας απασχολούν οι διευθυντάδες των σωτήρων μας. Χρόνια τώρα μιλάνε για ευαισθητοποίηση του κόσμου κτλ...Αυτό στην Ελλάδα οργανωμένα γίνεται από τα Κέντρα Περιβαλλοντικής (???) Εκπαίδευσης στα οποία αντί να διδάσκουν ειδικοί, διδάσκουν γυμναστές, φιλόλογοι, γαλικούδες, μουσικοί κτλ.... Το μείζον θέμα της αντιμετώπισης των περιβαλλοντικών προβλημάτων μπορεί να γίνει μόνο μέσω παιδείας!!! Ο έλληνας δεν έχει παιδεία και δε θέλουν να έχει παιδεία...Για ρώτα τα παληκάρια των ΜΚΟ, τους έπιασε ποτέ ο πόνος να δούν ποιοί διδάσκουν στα παιδιά μας περιβαλλοντική εκπαίδευση; Είναι μάθημα στα σχολεία; Δεν έχει μαμ εκεί και δεν ασχολούνται...
Όσο για την κατασκοπεία σε αυτούς, δε χρειάζεται...Σου είπα...θυμηθείτε τότε που ο συμπαθέστατος μπιλλ κλίντον έλεγε πως από ώρα σε ώρα θα βομβαρδίσει το εργοστάσιο πετροχημικών στη σερβία δίπλα στο δούναβη...Αλυσοδέθηκε κανείς στις καμινάδες του; Ήταν τυχαίο;
Σόρρυ για τα ξεσπάσματα αλλά καλό είναι το κράξιμο (και επώνυμο εννοείται, δημόσια πρόσωπα είναι) μπας και προβληματιστούμε λίγο παραπάνω...Άλλωστε με όποιον τρόπο μπορούμε να προβληματιστούμε λίγο περισσότερο, γινόμαστε και πιο υπεύθυνοι πολίτες και πιο δύσκολοι στόχοι για τους 300 της βουλής...
Άντε πάω για δουλίτσα...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-07-07, 10:57
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλωστε με όποιον τρόπο μπορούμε να προβληματιστούμε λίγο περισσότερο, γινόμαστε και πιο υπεύθυνοι πολίτες και πιο δύσκολοι στόχοι για τους 300 της βουλής...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-07-07, 12:39
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

ΦΟΥΝΤΩΝΕΙ το κίνημα υπεράσπισης και e-πιτήρησης

"Η ΠΑΡΝΗΘΑ να μη γίνει Πεντέλη"

«Αφετηρία λαϊκής επαγρύπνησης» η αυθόρμητη κατάθεση οργής στο Σύνταγμα

Τα ηλεκτρονικά ταχυδρομεία γέμισαν και οι συζητήσεις στα blogs παίρνουν και δίνουν. Εκατοντάδες e-mails προς κόμματα, υπουργεία και υπηρεσίες στέλνονται από πολίτες που δίνουν όλοι την ίδια υπόσχεση: δεν θα ανεχθούμε την επανάληψη του «φαινομένου της Πεντέλης».

Δώδεκα φιλόδοξα μέτρα, που υπολογίζεται ότι θα κοστίσουν περί τα 35 εκατ. ευρώ. Επιφυλάξεις από δασολόγους, περιβαλλοντολόγους και WWF.

1. Οριοθέτηση καμένων σε 15 μέρες
2. Απόφαση αναδάσωσης σε ένα μήνα
3. Αυθαίρετα: Ελεγχος με δορυφόρο. Αμεση κατεδάφιση
4. Μελέτη για ελατόδασος, σε μία εβδομάδα
5. Αναδάσωση: Εναρξη 1η Νοεμβρίου
6. Αντιπλημμυρικά-αντιδιαβρωτικά έργα
7. Ρέματα: Καθαρισμός από ΥΠΕΧΩΔΕ
8. Απαγόρευση κυκλοφορίας ΙΧ όλο το 24ωρο
9. Ελάφια: Οχι στο τάισμα
10. Προσλήψεις εκτός ΑΣΕΠ, εποχικών και μόνιμων
11. Βοσκή: Τιμωρία για ιδιοκτήτες οικόσιτων ζώων
12. Εθελοντές: Μόνο με άδεια δασαρχείου

Διαβάστε περισσότερα:

Πηγή Ελευθεροτυπία
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-07-07, 15:09
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Talking Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Σχόλια για την πυρκαγια στην Παρνηθα από την Athens Voice ...

" Σοβαρό κίνδυνο διέτρεξε το καζίνο της Πάρνηθας από τη μεγάλη φωτιά που ξέσπασε και η οποία μετά από έγκαιρη επέμβαση της Πυροσβεστικής περιορίστηκε στον Eθνικό Δρυμό, όπου καίει ακόμα. Aπό τις φλόγες της πύρινης λαίλαπας κινδύνευσε το μοναδικού φυσικού κάλλους πάρκινγκ και μία καντίνα με λουκάνικα, ενώ από τις αναθυμιάσεις ζαλίστηκε ένα μηχάνημα τύπου κουλοχέρης, που νοσηλεύεται σε κατάσταση σοκ σε μηχανουργείο στο Mενίδι. Συγχαρητήρια προς όλους τους εμπλεκόμενους έστειλε ο υπουργός Δημοσίας Tάξεως κ. Bύρων Πολύδωρας, την ώρα που ο πρωθυπουργός δεσμεύτηκε ότι όλες οι καμένες εκτάσεις θα κηρυχθούν με προεδρικό διάταγμα ανακαζινωτέες. Tο μέγεθος της καταστροφής εξετάζουν επιτόπου ειδικά συνεργεία καταπατητών, που άρχισαν ήδη να ρίχνουν τα πρώτα μπετά για την αποκατάσταση του φυσικού τοπίου. H προστασία της Πάρνηθας θα εξασφαλισθεί στο μέλλον με τη δημιουργία του αντιπυρικού αυτοκινητοδρόμου 16 λωρίδων κυκλοφορίας, ο οποίος θα τέμνει τον εθνικό δρυμό και θα συγχρηματοδοτηθεί από το ελληνικό δημόσιο και το Tαμείο Eνοχής, ενώ η κατασκευάστρια κοινοπραξία (Eλληνική Kακοτεχνική - AXOPTAΞ - NEPΩN KATAΠATHTIKH) θα αναλάβει το δύσκολο έργο της είσπραξης των διοδίων.

Στην τεράστια επιχείρηση κατάσβεσης χρησιμοποιήθηκαν μία μάνικα, δύο κουβαδάκια παραλίας από το Τζάμπο, μεγάλος αριθμός χριστοπαναγιών και τέσσερις πυροσβεστικοί χαρταετοί, που έριχναν ποσότητες νερού από αέρος. Σύμφωνα με τους ειδικούς, η έλλειψη εναερίων μέσων που παρατηρήθηκε οφείλεται στο γεγονός ότι τα πυροσβεστικά αεροσκάφη δεν πετούν όταν έχει πολλή ζέστη και δυνατό αέρα, ενώ η επαφή τους με το θαλασσινό νερό καταστρέφει το όμορφο κίτρινο χρώμα τους και αποφεύγεται όσο είναι δυνατόν. Στελέχη του κυβερνητικού μηχανισμού βρέθηκαν από την πρώτη στιγμή στα πύρινα μέτωπα, εξοπλισμένα με γυαλιά ηλίου, κασκέτα του μπέιζμπολ και φραπέδες σε πλαστικά ποτηράκια, τραβώντας φωτογραφίες με τα κινητά τους. "
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-07-07, 06:57
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλια για την πυρκαγια στην Παρνηθα από την Athens Voice ...

" Σοβαρό κίνδυνο διέτρεξε το καζίνο της Πάρνηθας από τη μεγάλη φωτιά που ξέσπασε ...
... Στελέχη του κυβερνητικού μηχανισμού βρέθηκαν από την πρώτη στιγμή στα πύρινα μέτωπα, εξοπλισμένα με γυαλιά ηλίου, κασκέτα του μπέιζμπολ και φραπέδες σε πλαστικά ποτηράκια, τραβώντας φωτογραφίες με τα κινητά τους. "
Μοιάζει τόσο αληθινό που μάλλον είναι για κλάματα ...
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-07-07, 11:59
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Τις μέρες της φωτιές μία επιστολή στάλθηκε στον Best που θα τη διαβάσετε παρακάτω.


Διαβάστηκε μία φορά στον αέρα και μέσα σε μία ώρα είχε επέμβει ο εισαγγελέας και απαγόρεψε την αναμετάδωση της.


τωρα γατι, πως και ποτε.....μην ρωτατε....μου εχει ερθει και με e-mail αλλα την εχω δει και σε καποιο αλλο φοροyμ (μοτοσυκλετιστικο !)


Την παραθέτω :






Δεν πέρασαν ούτε 4 μήνες από την τελευταία εκδρομή στην Πάρνηθα.

Ούτε 4 μήνες από την τελευταία ξάπλα κάτω από τα έλατα...

Ούτε 4 μήνες από εκείνο το μεσημέρι που μάζευα τις γόπες μου στο σελοφάν του
πακέτου μου, για να μη μαγαρίσω την ομορφιά που έβλεπα. Τι μαλακας!

Σήμερα ο ουρανός γέμισε στάχτη.

Γιατί κάποιος αποφάσισε ότι μια-δυο-τριακόσιες βιλίτσες με θέα το καζίνο, θα
γίνουν ανάρπαστες. Κι έτσι, θα βγάλει τόσα λεφτά, ώστε η τράπεζα να του
προσφέρει «πρόσωπο» προκειμένου να εκτελεί δημόσια έργα...

Δεν ήτανε τυχαία η φωτιά. Δεν άναψε την πιο ζεστή μέρα του Ιούνη, αλλά μόλις
έπιασε το βοριαδάκι.

Είμαι θυμωμένος. Πενθώ, όχι για τις επόμενες γενιές που θα ζήσουν στα
πλημμυρισμένα βαλτοτόπια του Μοσχάτου, αλλά για τις χαμένες ανοιξιάτικες
βόλτες μου, που θα έκαναν ανεκτή τη μιζέρια του καθημερινού τσιμέντου.

Μαζί μου πενθούν κι οι φίλοι μου. Και είναι κι εκείνοι οργισμένοι.

Και κάθε φορά που θα μιζεριάζουν στο τσιμεντένιο τους γραφείο, θα θυμώνουν
ξανά, που δε μπορούν να ξεφύγουν. Κι αυτό θα γίνεται κάθε Παρασκευή για το
υπόλοιπο της ζωής τους.

Λέω λοιπόν να αρχίσω τις απειλές. Όχι τις «προειδοποιήσεις»...

Η Πάρνηθα φιλοξενεί τον Εγκέλαδο. Και είμαι σίγουρος ότι ο Τιτάνας θα
φροντίσει να καθαρίσει το τοπίο του. Η φύση έπειτα θα το ξαναφυτέψει, όπως
της αρέσει.

Λέω να βοηθήσω. Να κάνω τις αντισεισμικές κατασκευές λιγότερο αντισεισμικές.

Λέω να αρχίσω τις περιπολίες και να ρίχνω αλάτι στα μπετά των νέων κτιρίων
που θα φυτρώνουν.

Δεν είναι δύσκολο...

Λεω επίσης να αρχίσω να καίω όλα τα μηχανήματα που θα ανέβουν να φτιάξουν
δρόμους και τα αυτοκίνητα των νέων κατοίκων επίσης...

Μαζί με τα χλωρά, καίγονται και τα ξερά. Έτσι δεν παίζεται το παιχνίδι;

Αλλά κι αυτοί οι νέοι «οικιστές» ξέρουν που μπλέκουν...

Λέω να αρχίσω να τρομοκρατώ όσους σκοπεύουν να αγοράσουν «οικόπεδο» εκεί
γύρω. Να τους πείσω ότι αυτή η γειτονιά είναι χειρότερη από γκέτο. Κι ότι οι
επενδύσεις τους εκεί είναι αμφίβολες.

Λέω να περνάω νυχτιάτικα και να ουρλιάζω, χαλώντας τον ύπνο του δικαίου των
νέων οικιστών.

Τα ζώα δεν θα ενοχληθούν, είμαι σίγουρος πως δεν θα συχνάζουν πια.

Λέω να γίνω «τρομοκράτης» και να αγωνιστώ για τα δίκαια της φύσης. Όχι τα
δικά μου.

Και να μην σταματήσω τις εξορμήσεις, μέχρι κάποιος από τους μαλάκες εκεί
πάνω, να με πείσει ότι θα αφήσουν το βουνό στην ησυχία του.

Τι λες; Πάμε μια «ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ»;

__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:48.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.