Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-03-11, 07:38
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε βουτια συνοδειας αδερφε , δεν χανεις δυτες
Πραγματικά αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ! Με την μικρή εμπειρία μου, προσπαθώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν 5-10-15 δύτες να κάνουν βόλτα στον βυθό κι ο ένας να εξαφανιστεί;;;; Τι πάει να πει "χάθηκε";! Και πώς είναι δυνατόν αυτό να γίνει αντιληπτό με το τέλος της βουτιάς;;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-03-11, 09:20
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dinaras Εμφάνιση μηνυμάτων
... έπρεπε εκείνη την ωρα να ξαναβουτάγανε ...
Αυτή είναι η πρώτη σκέψη που θά 'κανα και εγώ. Δυστυχώς, όμως, στο τέλος μιας τέτοιας βουτιάς (π.χ. Ποθητός, με μέγιστο βάθος 30+), οι περισσότεροι έχουν από 40 έως 60 bar στις φιάλες τους. Είναι μεγάλο ρίσκο για τον DM να ξαναστείλει απλούς rec δύτες ξανά στα 30+ για αναζήτηση. Όσο και αν ακουγεται σκληρό, ο κανόνας λέει ότι δεν πρέπει να επιχειρείς διάσωση διακινδυνεύοντας νέο συμβάν.

Τώρα, άσχετα μ' όλα αυτά, εγώ προσωπικά θα ξανακατέβαινα και στον "διάολο" προκειμένου να βοηθήσω έναν συνδύτη μου.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-03-11, 09:50
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μεγάλο ρίσκο για τον DM να ξαναστείλει απλούς rec δύτες ξανά στα 30+ για αναζήτηση. Όσο και αν ακουγεται σκληρό, ο κανόνας λέει ότι δεν πρέπει να επιχειρείς διάσωση διακινδυνεύοντας νέο συμβάν.

Τώρα, άσχετα μ' όλα αυτά, εγώ προσωπικά θα ξανακατέβαινα και στον "διάολο" προκειμένου να βοηθήσω έναν συνδύτη μου.
Ειναι λαθος σκεψη να στελνει τους πελατες να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα Skipper , ειδικα της δικης του παραλειψης επιβλεψης . Ο ιδιος πρεπει να κατεβει (οπως εχω κανει για ατομα αλλου γκρουπ αφου εβγαζα τους δικους μου στην επιφανεια και κοντα στην ακτη) , εστω και αν πρεπει να παρει αλλουνου εξοπλισμο , αν ο ιδιος δεν εχει επαρκη αερα .
Για το τελευταιο σου σχολιο εχω να πω οτι θυμαμαι εναν πολυ καλο εκπαιδευτη και δυτη να μου λεει , καλυτερα ενας .... παρα δυο ή περισσοτεροι . Τον εχω δει ομως να παλευει υπερανθρωπα στα -25 με περιστατικο πανικου για να τον βγαλει (με απολυτη επιτυχια) , αποδεικνυοντας αυτοθυσια και αυτο πρεσβευω , οσο μπορω κι εγω . Αυτα χαρακτηριζουν τον καθε ανθρωπο .
Τελος ηθελα να πω οτι επειδη δεν γνωριζω καθολου τις πραγματικες συνθηκες του ατυχηματος και επισης ξερω καλα οτι ποτε δεν θα μας πει κανεις την αληθεια οσο και να φωναξει την γνωμη του , δεν μπορω να κρινω το συγκεκριμενο περιστατικο ή τον συγκεκριμενο dive guide . θα το εκρινα αν ημουν παρων (τοτε ισως να ημουν και συνενοχος βεβαια , αν η καταληξη ηταν η ιδια ) .
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 30-03-11 στις 10:55.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-03-11, 11:28
thalassagr thalassagr is offline
 
Εγγραφή: 28-03-2011
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Αυτό που έχω να πω με την εμπειρία μου είναι πως είναι σίγουρο πως μπορεί να προκύψει ένα σοβαρό πρόβλημα και ο DM να μην το αντιληφτεί έγκαιρα.Αλλα πως είναι δυνατόν να ειδοποιείται το λιμενικό στις 5 το απόγευμα ενώ η δύτρια χάθηκε στις 11 και πως είναι δυνατόν να εξαφανιστεί μια δύτρια σε μια ομάδα 5 ατόμων με 2 DM.Για το πρώτο το το θεωρώ εγκληματικό και το δεύτερο (αν και το πιο πιθανό ήτανε ακόμα και να είχε ειδοποιηθεί το λιμενικό δεν θα βρισκόταν η κοπέλα) , για το δεύτερο
διατηρώ ωστόσο κάποιες επιφυλάξεις αλλα και πάλι αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να χαθεί μια δύτρια σε μια οργανωμένη κατάδυση 5 ατόμων με 2 DM.
Το αποτέλεσμα πάντως πως μια νέα κοπέλα έφυγε έτσι άδικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 30-03-11 στις 12:20. Αιτία: διόρθωση greeklish σε ελληνικά
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-03-11, 11:56
thalassagr thalassagr is offline
 
Εγγραφή: 28-03-2011
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Μια σημαντική διευκρίνιση επειδή υπάρχει πολύ radio αρβυλα αλλά δεν ισχύει πως άργησε να "ενημερωθεί" το λιμενικό τότε το καταδυτικό καλώς έπραξε. Σκοπός είναι να μην απαναληφθεί το συμβάν και να πάρουμε όλοι μαθήματα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 30-03-11 στις 12:22. Αιτία: διόρθωση greeklish σε ελληνικά
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-03-11, 12:45
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Είναι δύσκολο να χάσεις δύτη αν όλα πάνε καλά, η ορατότητα είναι καλή και αν έχεις πολύ ψηλή εγρήγορση.

Μου έτυχε και μένα μια φορά να χάσω δύτη και ήτανε μία από τις 2 περιπτώσεις που πήγα στο επίπεδο 3 όπου υπήρχε κίνδυνος πανικού.

Κατάδυση στο ναυάγιο του Ζηνοβία 2 εκπαιδευτές, εγώ και ο αδελφός μου με 2 εκπαιδευόμενους στα 40 μέτρα. Ο αδελφός μου μου κάνει νόημα ότι έχει πρόβλημα με το BCD και ότι το έχει υπό έλεγχο. Την μιά στιγμή τον βλέπω και την άλλη όχι. Κάνω ήρεμη ανάδυση στα 17 μέτρα με τους δύο μαθητές, τους βάζω να κάτσουν στο πλευρό του ναυαγίου και κολυμπάω προς τα έξω 3-4 μέτρα και κοιτάω για φυσαλλίδες. Τίποτε! Κάνω έλεγχο γύρω γύρω. Τίποτε! Είμαι στα πρόθυρα πανικού και νιώθω την καρδία μου να χτυπάει με 1000. Κάνω ανάδυση με τους μαθητές ανεβαίνουν στο σκάφος και είμαι έτοιμος να πάω πίσω! Ξεπροβάλλει το κεφάλι του αδελφού μου από το σκάφος και ρωτάει πολύ ήρεμα..."όλα καλά?". Παίρνω μια πολύ βαθειά ανάσα και ανεβαίνω στο σκάφος! Που ήσουνα ****** μου? ερωτώ? Πώς σε έχασα? "Αφού σου έδειξα ότι έχω πρόβλημα με το BCD και ότι κάνω ανάδυση!" μου απαντάει! Τώρα το τι μου έδειξε, το τι κατάλαβα, το πόσο επηρέασε το άζωτο στα 40 μέτρα, το πού κοιτούσα, το ποιόν κοιτούσα και νόμιζα ότι είναι ο αδελφός μου, η ευθύνη για τους μαθητές, η απόφαση να κάνει ανάδυση μόνος του, και το πού ήταν αυτός (ΟΚ έχει πάνω από 300 καταδύσεις στο Ζηνοβία και το έχει σαν δεύτερο σπίτι), είναι ερωτήματα των οποίων η απάντηση είναι πολύ μπλεγμένη και επηρεασμένη από το άζωτο!

Συμπέρασμα? Έχασα τον αδελφό μου μέσα από τα μάτια μου. Συνέβηκε! Αυτός δεν ένιωσε ούτε στιγμή ότι κινδύνευε, οι μαθητές κατά πάσα πιθανότητα να μην κατάλαβαν τίποτε αλλά σκέφτομαι ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ διαφορετικά αν όντως είχε κάποιο πρόβλημα. Σε μια κατάδυση που είσαι φορτωμένος άζωτο και επιφορτισμένος με άλλα πράγματα, και όταν σου τα χαλάει και λίγο η ορατότητα πρέπει να κινήσε πάρα πολύ αργά, τόσο όσο κινούνται και οι στροφές του εγκεφάλου σου. Διαφορετικά κάτι θα σου ξεφύγει!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-03-11, 13:19
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Εύχομαι να μάθουμε τι πραγματικά έγινε. Δεν θέλω να μετατρέψω το forum σε λαϊκό δικαστήριο. Θα ήθελα η έρευνα να βρει την αλήθεια και να αποδωθούν οι ευθύνες όπου υπάρχουν. Για να μην χαθεί άλλος αυτοδύτης.

Είναι τραγικό να χάνεται ένας άνθρωπος κάνοντας ένα από τα πιο ασφαλή χομπυ. Όλοι κάνουμε λάθη ίσως και σε κάθε κατάδυση, μην ξεχνάμε ότι η κατάδυση ξεκινάει πολύ πριν φτάσουμε στην θάλασσα, ακόμα και απο την στιγμή που αποφασίζουμε να πάμε για βουτιά. Μην ξεχνάμε ότι όταν καταδυόμαστε (με συνοδεία ή όχι) ο μοναδικός υπεύθυνος για εμάς είμαστε εμείς. Ένα δυστύχημα για να γίνει χρειάζεται συνήθως μια αλυσίδα λαθών η οποία -σε αυτή την τραγική περίπτωση- δεν ξέρουμε απο που ακριβώς ξεκινάει. Αν αυτή η αλυσίδα είχε κοπεί σε κάποιο σημείο, η αυτοδύτρια θα ήταν εδώ να μας διηγηθεί μια κακή εμπειρία ή ίσως ακομα και μια υπεροχη βουτιά.

Έχω, όπως όλοι, πολλά ερωτήματα. Εύχομαι να μάθουμε τι εγινε ώστε ο χαμός της αυτοδύτριας να αποτελέσει δίδαγμα για την καταδυτική κοινότητα. Έτσι -έστω και με αυτόν το πικρό τρόπο- η ζωή της δεν θα έχει χαθεί άδικα.

Υ.Γ. το post του Σώτου περιγράφει με τον πλεον γλαφυρό τρόπο την καθημερινότητα του υποβρύχιου συνοδού. Δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη ούτε στον αδερφό σου!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 30-03-11 στις 13:24.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-03-11, 13:29
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Ξέρουμε ποιος έχει αναλάβει να κάνει την πραγματογνωμοσύνη?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-03-11, 16:40
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρουμε ποιος έχει αναλάβει να κάνει την πραγματογνωμοσύνη?
εισαι διαθέσιμος?
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-03-11, 18:07
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο altsam Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry παίδες.....αλλά διαβάζω διαβάζω και πλέον δεν μπορώ να κρατηθώ...

Το τι χάπακλα DM κυκλοφορούν εκεί έξω.....που το μόνο που ξέρουν είναι να κρατούν το τσαμαδούρι.....δεν περιγράφεται.

Το τι δύτες παίρνουν πτυχία......δεν περιγράφεται επίσης....αρκεί να μπει ένας στο facebook να δει κάτι τσολιάδες recreational που κρέμονται μανόμετρα και δεύτερα στάδια λες και είναι πλοκάμια. ......

Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχετε δει το video στο youtube με την χοντρή που της μένει το επιστόμιο στο στόμα.....και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να φύγει στην επιφάνεια....λες και δεν έχει άλλο στάδιο επάνω της....αλλά έκανε κολοτούμπες η χαβούζα....από εκπαίδευση.....γιοκ.

Δείτε το όσοι δεν το έχετε δει....

http://www.youtube.com/watch?v=H6yMHXCCAUE

Και πόσα άλλα τέτοια υπάρχουν......


Η κοπέλα και η κάθε κοπέλα....άδικα πέθανε....και άδικα θα πεθαίνουν όλοι....μάθουμε δεν μάθουμε τι έγινε....γιατί πολύ απλά το σύστημα παράγει διεθνώς κακούς δύτες και κακούς συνοδούς.

Όσο πιο εμπορική γίνεται η κατάδυση τόσο πιο πολλά θα συμβαίνουν....

Πόσα "trust me dives" κάνουν τα καταδυτικά στα νησιά? και όχι μόνο... έχει κανείς υπόψιν του? ΟW πελάτες και τους κατεβάζουν στα -40.....τι να λέμε τώρα???

Καλώς η κακός η κατάδυση είναι σαν το skydiving και κάθε άλλο υπεύθυνο χόμπυ (εκτός από την συλλογή γραμματοσήμων).....τα πάντα ξεκινούν και τελειώνουν από τον ίδιο τον δύτη.

διαβασα τα παραπάνω που λες, και ενω ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ λογικα (εστω λογικοφανή), διαφωνώ και λέω ότι δεν είναι. Πριν φτασεις σε σημείο να εξαπολύεις τόσος αφορισμούς, καλό θα ήταν να αποδείξεις ότι εισαι σε θέση να τους εξαπολύσεις και να τους υπερασπιστείς χωρίς τα διάφορα στερεότυπα που λες.

Η κοπέλα που εμεινε με το επιστομιο στο στόμα. Να τη δούμε και να γελάσουμε ? επειδη ειναι χοντρή ? αυτο ειναι δηλαδή το πρόβλημα, αν ειναι χοντρή. Αν δηλ. ηταν λεπτή, ειχε 100% πιθανότητες να μην πνιγεί, ετσι δεν είναι ? Μηπως και η κοπέλα που πνιγηκε προχθες ήταν κι αυτή χοντρή, οπότε καλά να πάθει ? ή είναι άλλο αυτο, εκεί δε μετράει ?

Αλήθεια, εσυ τι θα εκανες αμα εμενες μονο με το επιστομιο στο στομα δεν μας το είπες.

Και πολύ σημαντικότερο, αν πιστευεις ότι θα τα καταφερνες μια χαρα και χωρίς κανενα πρόβλημα, τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό ? Εχεις 500+ βουτιές και εχεις μια άνεση ΤΩΡΑ, ΣΗΜΕΡΑ με συμβάντα ? πως ήσουν ΤΟΤΕ, στα ξεκινήματα, ας πούμε στις 20 και στις 30 βουτιές ? ποιό σχολείο ή ποιός εκπεδευτής σε προετοίμασε ΤΟΤΕ να ανταπεξέλεθεις σε τετοιο περιστατικό ?

Ξεκίνα απο αυτό, κάνε δηλαδή μια βαθιά ανακεφαλάιωση και προπάντων φίλε μου, κατέβα απο τον άμβωνα ! Δεν κάνει καλό, πίστεψε με !
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas : 30-03-11 στις 18:11.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.