Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Εκδηλώσεις, Εκθέσεις, Διαγωνισμοί, Σεμινάρια, Δράσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Δελτία τύπου για ...'στεγνές' επαφές που μας φέρνουν πιο κοντά και μεγαλώνουν την καταδυτική κοινότητα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-10-08, 09:17
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι να σας συγχαρώ για την πρωτοβουλία και την ευγενική πρόθεση...

Ζήνα υπάρχουν πολλές χορηγίες σε πάρα πολλά σημεία της Ελλάδας από ιδιώτες και πολλές φορές σε συνεργασία με τους δήμους και τις κοινότητες.

Έχω επισκεφτεί πάρα πολλά δημοτικά μουσεία, που έχουν συλλογές από οικογενειακά κειμήλια σημαντικής ιστορικής και χρηματικής αξίας αλλά έχω δει και ''πτέρυγες'' σε μουσειακούς χώρους οι οποίες ανεγέρθηκαν από την πρωτοβουλία ιδιωτών...Δεν βλέπω γιατί να μην μπορεί να χρηματοδοτηθεί μια τέτοια κίνηση που περιγράφουν ο Ανδρέας και ο Βύρωνας.

Το πρόβλημα είναι να πειστούν οι υπεύθυνοι για την ανάγκη και την σκοπιμότητα μιας τέτοιας ενέργειας…

Από κει και πέρα, όταν κάποιος ιδιώτης θέλει να προσφέρει τον οβολό του, θα βρεθεί τρόπος από το κράτος να τον δεχτεί…
εδω δεν μιλάμε για χορηγια προκειμενου π.χ. να ανοιξουμε μια "πτερυγα" σε μουσείο.. θελουμε να τους δώσουμε λεφτα για να επιστρεψουν τη ρόδα πισω!! (μα ειναι δυνατόν??)
δεν ειναι καθόλου το ίδιο !!

Συμφωνώ με τον dimitri πως η πιεση πρέπει να ασκηθεί σε αυτούς που αποφάσισαν να την ανεκλύσουν και να την συντηρήσουν!

__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-10-08, 09:23
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

+1 για να ασκηθεί κάποια πίεση προς την κατεύθυνση της συντήρησης και ανάδειξης.
Όχι επιστροφή..... Έχουμε σιχτιρίσει πια με αυτό το ράβε-ξήλωνε σε αυτή τη χώρα....
(και γιατί χορηγίες βρε παιδιά; κρατήστε το χρήμα σας, αυτοί που το ξεκίνησαν αυτοί να το τελειώσουν. Αν δούμε ότι η ολιγωρία είναι καθαρά οικονομικό θέμα -μην είστε σίγουροι- τότε και μόνο ας το συζητήσουμε αυτό...)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-10-08, 10:28
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω δεν μιλάμε για χορηγια προκειμενου π.χ. να ανοιξουμε μια "πτερυγα" σε μουσείο.. θελουμε να τους δώσουμε λεφτα για να επιστρεψουν τη ρόδα πισω!! (μα ειναι δυνατόν??)
δεν ειναι καθόλου το ίδιο !!

Είπε ο Ανδρέας ή ο Βύρωνας ότι θέλουν να δώσουν σε κάποιον λεφτά;

Οτι είναι διατεθειμένοι να χρηματοδοτήσουν τυχόν κόστη για την μεταφορά κλπ κλπ κλπ και νε βάλουν και προσωπική εργασία για να γίνει εφικτό είπαν...

Εγώ, προσπάθησα να εξηγήσω το γιατί δεν είναι παράλογο να χρηματοδοτήσεις μια ενέργεια και έφερα κάποια παραδείγματα...

Είναι λίγο πιο ξεκάθαρο τώρα; (...γιατί βλέπω να μη μένει τοίχος όρθιος...)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-10-08, 10:43
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Νωρίτερα εγραψα:
Παράθεση:
Που και πως μπορει να γίνει αυτο;
Πώς το σκεφτεστε;
Ας δουμε πως το σκεφτονται ο Βυρων και ο Αντρεας..
Δε ξερω τι καταλαβες εσυ... παντως τα παραδειγματα που αναφερεις μου φαινονται ασχετα με την περιπτωση... προκειτε για τελειως διαφορετικα πραγματα..
(προσωπικη μου γνωμη)

και βεβαια γινονται χορηγίες για κοινοφελής σκοπούς... ο σκοπος αυτος δεν μου φαινεται και ιδιαίτερα "κοινοφελής" αν καταλαβάινεις τι θελώ να πω..

ΥΣ: μη χτυπάς και πολυ το κεφάλι σου, δεν αξιζει
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-10-08, 11:44
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Εγω απλα εχω να προτεινω να βαλετε αυτους που τα ξηλωσαν , ιδιωτες ή υπηρεσιες , να τα βαλουν πισω . Καταλαβαινω οτι στην Μπανανια που ζουμε αυτα δεν γινονται , παιρνω θαρρος ομως απο ανθρωπους που ενδιαφερονται να ασχοληθουν εθελοντικα (αυτο σημαινει χωρις προσωπικο οφελος , οικονομικο ή αλλο ) , ακομα και να συνεισφερουν οικονομικα (Πανελληνια πρωτια , σας συγχαιρω και θα βαλω ο,τι μπορω κι εγω )και λεω οτι τελικα , ισως αξιζει καποιοι απο εμας να ζουμε ελευθεροι χωρις Τουρκο , γερμανο ή αλλο εκπολιτιστη στο κεφαλι μας !
Υποχρεωστε με την καταλληλη ασκηση πιεσης (γκρινιας) να βγαλουν αποφαση οτι πρεπει να ξαναγυρισει στο νερο . Μετα απο αυτο ο δρομος ειναι ανοικτος για την επιστροφη τους . Το παιχνιδι θα γινει πολιτικο και θα γινει αμεσα η επιστροφη , θα σας βοηθησω οσο μπορω εδω (ελπιζω να το καταφερω)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-10-08, 12:30
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Τι μπορεί να γίνει με το τροχο του Α/Π ΠΑΤΡΙΣ;

Μιας και άνοιξε το θέμα με ποικίλες διατυπώσεις, να αναφέρω τα εξής συμπληρωματικά:
  • O Ανδρέας (υποθέτω) όπως και εγώ, δηλώσαμε ότι δηλώσαμε προφανώς απο αγανάκτηση για την αδιαφορία απο πλευράς του Βιομηχανικού Μουσείου Σύρου (και όποιων τυχόν άλλων φέρουν ευθύνη) έτσι ώστε ένα μεγάλο σε όγκο και ιστορική αξία κειμήλιο που κακώς ανελκύστηκε, τώρα, μετά την πάροδο 1.5 έτους, βρίσκεται στα πρόθυρα του αφανισμού.
  • Επειδή ΔΕΝ είμαστε ειδικοί για την προσέγγιση ενός τέτοιου θέματος, ούτε από την πλευρά της συντήρησης ούτε για το εάν τελικά η βέλτιστη λύση είναι να επαναποντιστεί ο τροχός στην αρχική του θέση,
  • Και επειδή εμπλέκονται αρκετοί φορείς (Μουσείο Σύρου, ΕΕΑ, Δήμος Κέας κ.ο.κ.), για αυτό το λόγο έριξα την πρόταση, εάν και εφ΄όσον το Δ.Σ. του Συλλόγου μας το κρίνει σκόπιμο, να αναλάβει μια πρωτοβουλία, συντονισμού ή ερεθισμού στο θέμα...
  • Συμπληρωματικά, μόλις πρίν λίγο μίλησα με τον Δήμαρχο Κέας, ο οποίος "ιδίοις όμασι" έχει διαπιστώσει την απαράδεκτη αυτή κατάσταση του τροχού (αλλά και των λοιπών αξιόλογων ευρημάτων του ΠΑΤΡΙΣ που ανασύρθηκαν απο την αποστολή της άνοιξης 2007) που παραμένουν παραπεταμένα και αναξιοποίητα. Σκέψη του να ζητήσει "πίσω" τον τροχό και τα άλλα αντικείμενα, προκειμένου να επανα-ΠΑΤΡΙΣ-τούν στη Κέα (ενδεχομομένως στο Μουσειάκι που λέγαμε σε άλλο post).
Συνεπώς ας μη βιαζόμαστε με διάφορα σχόλια που αποπροσανατολίζουν την ουσία του θέματος. Ίδωμεν.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-10-08, 12:54
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Τι μπορεί να γίνει με το τροχο του Α/Π ΠΑΤΡΙΣ;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεπώς ας μη βιαζόμαστε με διάφορα σχόλια που αποπροσανατολίζουν την ουσία του θέματος. Ίδωμεν.
Θεωρώ οτι, όλα τα σχολια στη συγκεκριμένη συζητηση σκοπό ειχαν να διευκρινίσουν διατυπώσεις και οχι να αποπροσανατολισουν την ουσία του θέματος...

__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-10-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Τι μπορεί να γίνει με το τροχο του Α/Π ΠΑΤΡΙΣ;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ οτι, όλα τα σχολια στη συγκεκριμένη συζητηση σκοπό ειχαν να διευκρινίσουν διατυπώσεις και οχι να αποπροσανατολισουν την ουσία του θέματος...

ΟΡΘΏΣ ΈΦΗ, η ΖΙΝ, η επιλογή των λέξεων απαιτεί πάντα ιδιαίτερη προσοχή, πόσο μάλλον σε δημόσιους διαλόγους

I will be trying harder in the future
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-10-08, 13:21
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κρατήστε τα λεφτα σας οι κουβαρντάδες..
Δεν νομιζω να υπάρχει καποια νομιμη διαδικασία κατα την οποία να δίνουμε στο κρατος λεφτα για να κάνει αυτό που θέλουμε!!

Μπορουμε να διαμαρτηρηθούμε με όλους τους γνωστούς τρόπους (επιστολές, πορεια μπροστα απο τη ροδα -χεχε- ή και εγω δε ξερω τι άλλο) αλλά οχι και να δωσουμε λεφτα!!
Που και πως μπορει να γίνει αυτο;
Πώς το σκεφτεστε;
ναι...και όσο διαμαρτυρόμαστε η ρόδα θα διαλυθεί....
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-10-08, 11:22
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ντοκιμαντέρ: «Πατρίς» απολεσθέν το 1868 - 30.01.2008, Μουσείο Μπενάκη

Ένα λεπτό.

Εγώ δεν μπορώ να αποφασίσω τι πρέπει να γίνει διότι ούτε την κατάσταση της ρόδας μπορώ να μαντέψω, αλλά και να την μάντευα δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να κρίνω.

Από την άλλη:
Η ρόδα έχει παραδοθεί πλέον στο Βιομηχανικό Μουσείο Σύρου. Αυτό δεν έχει κάποιον διευθυντή; Κάποιος δεν είχε την έμπνευση να κάνει κάτι με την ρόδα και την σήκωσε έτσι από τον βυθό; Ε! ας μας εξηγήσει ποια ήταν η σκέψη και τι λείπει για να ολοκληρωθεί. Χρήματα; Πόσα; Πολιτική Βούληση - Έγκριση; Τεχνική ανάλυση - μελέτη;

Αν λείπει πχ ο συντηρητής ή η πολιτική βούληση δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλα παρά να πιέσουμε με όποιο τρόπο μπορούμε. Αν λείπουν 3000 ευρώ μπορούμε να κάνουμε μια χορηγία. Αν λείπουν 10000 ευρώ μπορούμε να κάνουμε ένα πάρτυ στην Ερμούπολή (όλα εύκολα τα βρίσκω έτσι;;;
Αν λείπουν 50000 θα γυρίσουμε άλλο ντοκυμαντέρ με τίτλο "Ρόδα Πατρίς απολεσθήσα το 2009"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.