Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-10-08, 10:56
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Eσένα,

Εμένα πάλι μου βούτηξε το χταπόδι. Και εγώ το χταπόδι πήρα, όταν χρειάστηκα αέρα. Δεν κρίνουμε όμως από την δική μας εμπειρία.


O Στροκάς ο hogarthas, το hiphop κτλ κτλ. Ότι ακριβώς έγραψα πριν από λίγα post περί "μόδας". Εγώ ο καημένος είδα ότι το 0.75 χταπόδι μου παραήτανε κοντό και όταν ο άλλος έπινε αέρα κόντευε να του βγάλει την μασέλα. Αποφάσισα να πάρω μακρύτερο. Βλέπω μεγέθη από 1.2 έως 2.1. Μάλλον στο 2.1 θα πάω μια που η διαφορά στα χρήματα είναι μερικά ευρώ. Μπουκάλα και ρυθμιστή ΟΚ, αλλά να τον κουβαλάω σε κάθε βουτιά; (και να δώσω και κανα 500ρικό αντί για 50; )

Επιτρέψτε μου πάντως να εκφράσω τον προβληματισμό μου για την απολυτότητα τον φιλοσοφιών. Χωρίς να κρίνω την εφαρμογή τους σε technical επίπεδο (για το οποίο δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη), με προβληματίζει η… αυτό και τίποτα άλλο, προσέγγισή τους. Μπορεί στην τεχνική κατάδυση να πρέπει να είναι έτσι, όταν όμως μιλάμε για την απλή κατάδυση αυτή η απολυτότητα μου θυμίζει τον δάσκαλο με την βίτσα. Θυμίζει εποχές που οι άνθρωποι έχτιζαν τοίχοι. Φυσικά δεν έχει να κάνει με τους ανθρώπους αυτού του forum αλλά με την φιλοσοφία όλων αυτών των «σχολών» που είναι απόλυτες ως και προς την παραμικρή λεπτομέρεια Αυτό εμένα με ξενίζει και με απωθεί γιατί στερείται ουσίας, οδηγεί σε ένα θέατρο του παραλόγου. Από την μία λέει «ορίστε πάρτε long hose, είναι καλό» και όταν πάει κάποιος να πάρει long hose αλλά να μη το εφαρμόσει ακριβώς όπως το σκέφτηκαν λένε όχι έτσι είναι λάθος! Κανείς δεν μου εξήγησε γιατί έτσι και γιατί όχι αλλιώς. Όποιος το έκανε κατέληξε να μου λέει ότι η μπουκάλα που θα έχω στο πλάι μου σε συνδυασμό με τις διπλές που έχω στην πλάτη μου… στην επόμενη κατάδυση παρακαλώ ξανακοιτάξτε το πλάι μου και την πλάτη μου και ξαναμετρήστε. τις μπουκάλες που έχω μαζί μου. Όποιος δει παραπάνω από μία έχει πάρει 100ρι οξυγόνο αντί για αέρα!!


Καταλήγω στο ότι όλα αυτά στην απλή κατάδυση το μόνο νόημα που έχουν είναι το domination της αγοράς εξοπλισμού. Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή στο post.



Τελικά ο Σωλήνας φαίνεται καλός, θα τον πάρω


Υ.Γ. Γιώργο εγώ δεν παρεξηγώ κανένα ύφος. Σκέψου πάντως ότι μόλις τα τελευταία χρόνια έγινε standard εξοπλισμός το χταπόδι. Υπήρξαν σίγουρα άνθρωπου που τότε το είδαν περιττό. Δεν ξέρω αν τα 2μ hose θα γίνει ποτέ must, σίγουρα όμως δεν θα γίνει το 0.75.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-10-08, 15:31
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων

Επιτρέψτε μου πάντως να εκφράσω τον προβληματισμό μου για την απολυτότητα τον φιλοσοφιών. Χωρίς να κρίνω την εφαρμογή τους σε technical επίπεδο (για το οποίο δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη), με προβληματίζει η… αυτό και τίποτα άλλο, προσέγγισή τους.
Γιατί το χταπόδι είναι απο τα δεξιά σου;
Γιατί ο σωλήνας του χταποδιού είναι 0,75;

Τα παραπάνω δεν είναι τα standard που διδάσχουν οι οργανισμοί recreational κατάδυσης;;;; Γιατί αυτοί δεν είναι απόλυτοι αλλά είναι η DSAT, IANTD, TDI, SSI, NAUI, GUE που λένε κάτι άλλο;;

Μην κρίνουμε με δύο μέτρα και σταθμά.

Σωστός, κατά την γνώμη μου ο προβληματισμός σου, αλλά η μεθοδολογία σου είναι πολύ "προσωπική" άρα δεν είναι και απόλυτα σωστή. Λές ότι θα το διπλώσεις και θα τον βάλεις στην τσέπη του BCD... τι γίνεται εάν δεν έχεις BCD αλλά ένα απλό wing με την μονή μπουκαλίτσα σου;;;

Όπως είπαν και άλλοι, ΕΑΝ αποφασίσεις να πάρεις 2μετρο σωλήνα , είναι πιο ασφαλές να τον βάλεις στον κύριο ρυθμιστή και όχι στο χταπόδι.

Τώρα εάν απο αντίδραση (παίζει πολύ στις μέρες μας) το βάλεις στο χταπόδι, δική σου απόφαση και επιλογή.

Τους σωλήνες που λένε τα παιδιά έχω διαβάσει καλά σχόλια, τους έχω δει στην Boot και τους χρησιμοποιούνε και φίλοι, οι οποίοι έχουν μείνει ευχαριστημένοι.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-10-08, 16:08
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Είπα πουθενά ότι ο δικός μου τρόπος είναι ο απόλυτα σωστός; Με Παρεξήγησες

Μπορείς αν θέλεις σαν εκπαιδευτής να κάνεις το σχολείο με το hogarthian thanothian setup. Κανένας δεν λέει ότι αυτό το setup είναι το σωστό και το άλλο λάθος. Το χταπόδι ποιος λέει ότι πρέπει να είναι από δεξιά; Αν ο ρυθμιστής σου, η τρέλα σου, το BCD σου είναι έτσι σχεδιασμένα βάλτα όπου θέλεις, όπου σε βολεύει. ΕΣΕΝΑ τον Θάνο ή ΕΜΕΝΑ τον Νεοκλή. Τουλάχιστον αυτό διδάσκουν οι οργανισμού που ξέρω. Δεν τους ξέρω όλους για αυτό ο προβληματισμός μου δεν ισχύει μόνο για έναν οργανισμό αλλά για όσους το κάνουν. O εκπαιδευτής ζυγίζει το είδος του σχολείου, τον εκπαιδευόμενο, το τι υπάρχει ευρέως διαδεδομένο, το κόστος (δικό του αλλα΄και του μαθητή κτλ)

Υ.Γ.
Παράθεση:
τι γίνεται εάν δεν έχεις BCD αλλά ένα απλό wing με την μονή μπουκαλίτσα σου;;;
Βρε παιδί μου ΔΕΝ έχω wing. ΔΕΝ ΕΧΩ, το ορκίζομαι. ΑΝ ειχα βλέπαμε
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-10-08, 16:56
Το avatar του χρήστη burbulithras
burbulithras burbulithras is offline
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 43
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Φίλε neokles
νομίζω ότι οι προλαλήσαντες καλύψαν το πώς και το γίατί.Μπορείς να χρησιμοποιείς ότι θέλεις όπως θέλεις.Δεν νομίζω τόση ώρα ότι τόσα άτομα είναι ξεροκέφαλα ή hip hop ή metal.Αυτό που σου εξηγούν είναι ότι θέλεις να εφαρμόσεις κάτι που είναι εκτός των γνώσεων και των απαιτήσεων σου καταδυτικός.Η υπερβολή είναι κάτι που μας χαρακτηρίζει ώς λαό.Τώρα αν αναλύσουμε αυτά τα οποία αναφέρεις για μένα δέν πρέπει ποτέ να φτάνεις στο σημείο να ξεμένει το ζευγάρι σου απο αέριο.Οι απαντήσεις δέν βρίσκονται στο μήκος της σωλήνας αλλά σε άλλους παραγοντες όπως α)κακή διαχείριση αερίου β)κακός προγραματισμός κατάδυσης γ)δυσάναλογο dive plan με τις καταναλώσεις του ζευγαριού σου δ)κακή συντήρηση εξοπλισμού ε)κακή και δυσανάλογη χρήση εξοπλισμού στ)ακατάληλο επίπεδο εκπαιδευσης και πολλά άλλα.
Αρα αν μένει το ζευγάρι σου από αέρα ίσως είναι από αμέλεια δικιά σου
Προσπάθησε να θυμηθείς και τις δύο φορές τί εφταιξε και θα βρείς απαντήσεις και λάθη που δέν πρέπει να ξανασυμβούν.Αρα την επόμενη φορά θα προνοήσεις το ζευγάρι σου να είναι έξω απο το νερό μαζί σου και να υπάρχει αέρας στην φιάλη παρά να μοιράζεις hoses
Φιλικα και καλές καταδύσεις
Burbulithras
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-10-08, 18:19
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Νεοκλή ξεκινάς ένα thread και λες κάτι που σκέφτεσαι να κάνεις και εξηγείς για πιο λόγο.

Σου εξηγούμε με όλους τους δυνατούς τρόπους οτι δεν έχει νόημα/είναι λάθος αυτό που πας να κάνεις.

Και συνεχίζεις να επιμένεις!!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Eσένα,

Εγώ ο καημένος είδα ότι το 0.75 χταπόδι μου παραήτανε κοντό και όταν ο άλλος έπινε αέρα κόντευε να του βγάλει την μασέλα.
To 0,75 είναι αρκετό ώστε να τον κρατάς το άλλο από το jacket και να κάνεις ανάδυση όπως έμαθες στο open water και στο rescue. Τώρα αν εσύ επιμένεις να συνεχίσεις έστω και για ένα λεπτό μια κατάδυση με έναν out-of-air δύτη ... κάν' το .... εγώ δεν έχω κάτι άλλο να σου πω.

Παράθεση:
Επιτρέψτε μου πάντως να εκφράσω τον προβληματισμό μου για την απολυτότητα τον φιλοσοφιών. Χωρίς να κρίνω την εφαρμογή τους σε technical επίπεδο (για το οποίο δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη), με προβληματίζει η… αυτό και τίποτα άλλο, προσέγγισή τους. Μπορεί στην τεχνική κατάδυση να πρέπει να είναι έτσι, όταν όμως μιλάμε για την απλή κατάδυση αυτή η απολυτότητα μου θυμίζει τον δάσκαλο με την βίτσα. Θυμίζει εποχές που οι άνθρωποι έχτιζαν τοίχοι. Φυσικά δεν έχει να κάνει με τους ανθρώπους αυτού του forum αλλά με την φιλοσοφία όλων αυτών των «σχολών» που είναι απόλυτες ως και προς την παραμικρή λεπτομέρεια Αυτό εμένα με ξενίζει και με απωθεί γιατί στερείται ουσίας, οδηγεί σε ένα θέατρο του παραλόγου. Από την μία λέει «ορίστε πάρτε long hose, είναι καλό» και όταν πάει κάποιος να πάρει long hose αλλά να μη το εφαρμόσει ακριβώς όπως το σκέφτηκαν λένε όχι έτσι είναι λάθος! Κανείς δεν μου εξήγησε γιατί έτσι και γιατί όχι αλλιώς. Όποιος το έκανε κατέληξε να μου λέει ότι η μπουκάλα που θα έχω στο πλάι μου σε συνδυασμό με τις διπλές που έχω στην πλάτη μου… στην επόμενη κατάδυση παρακαλώ ξανακοιτάξτε το πλάι μου και την πλάτη μου και ξαναμετρήστε. τις μπουκάλες που έχω μαζί μου. Όποιος δει παραπάνω από μία έχει πάρει 100ρι οξυγόνο αντί για αέρα!!


Καταλήγω στο ότι όλα αυτά στην απλή κατάδυση το μόνο νόημα που έχουν είναι το domination της αγοράς εξοπλισμού. Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή στο post.



Τελικά ο Σωλήνας φαίνεται καλός, θα τον πάρω


Υ.Γ. Γιώργο εγώ δεν παρεξηγώ κανένα ύφος. Σκέψου πάντως ότι μόλις τα τελευταία χρόνια έγινε standard εξοπλισμός το χταπόδι. Υπήρξαν σίγουρα άνθρωπου που τότε το είδαν περιττό. Δεν ξέρω αν τα 2μ hose θα γίνει ποτέ must, σίγουρα όμως δεν θα γίνει το 0.75.
Όλα τα παραπάνω για μένα, συγνώμη κιόλας, αλλά είναι αμπελοφιλοσοφίες!!!

.-
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-10-08, 18:28
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

4 σελιδες για το που θα μπει ενας σωληνας.... Συνολο με αλλες απολυτα ιδιες συζητησεις στο παρελθον 15-20 σελιδες?Νισαφι πια...
Εχω μια πολυ καλη και απολυτα λογοκριτεα ιδεα για το που θα επρεπε να μπει ενας σωληνας 2 μετρων...
__________________
Join the dark side,δινουμε μπισκοτακια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-10-08, 20:43
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεοκλή ξεκινάς ένα thread και λες κάτι που σκέφτεσαι να κάνεις και εξηγείς για πιο λόγο.

Σου εξηγούμε με όλους τους δυνατούς τρόπους οτι δεν έχει νόημα/είναι λάθος αυτό που πας να κάνεις.

Και συνεχίζεις να επιμένεις!!!!

Όλα τα παραπάνω για μένα, συγνώμη κιόλας, αλλά είναι αμπελοφιλοσοφίες!!!

.-
Ναι ε; Επιμένω ε; Πωπω μα τι παλιοανθρωπος είμαι... πως τόλμησα να διαφωνίσω με τις καταπληκτικες αυτές πρακτικες, με τις σχολες απίστευτης και ατελείωτης γνώσης. Δεν θα το ξανακάνω. Ι promise!




Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hal Εμφάνιση μηνυμάτων
4 σελιδες για το που θα μπει ενας σωληνας.... Συνολο με αλλες απολυτα ιδιες συζητησεις στο παρελθον 15-20 σελιδες?Νισαφι πια...
Εχω μια πολυ καλη και απολυτα λογοκριτεα ιδεα για το που θα επρεπε να μπει ενας σωληνας 2 μετρων...
Μην τα λες σε μένα. Πάντως σε όποιον και να το λες καλό είναι να το αποσύρεις γιατί δεν είναι τρόπος αυτός να μιλάμε εδώ μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-10-08, 22:29
MariaG MariaG is offline
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 6
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Guys…….

Αφού τοσο πολυ σας αρεσει να «βαφτιζετε», γιατι δε σκεφτηκατε ποτε σοβαρα το ενδεχομενο να γινετε παπαδες???

Εμμένοντας στην αρχική ερώτηση, χρησιμοποιώ κι εγώ τα miflex και τα βρίσκω άκρως εργονομικά. Επομένως Νεοκλή θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις.



Υ.Γ.

Το ποια ειναι η σωστη χρηση του LH και ποια οχι εχει ήδη εξαντληθεί σε προηγουμενα threads. Το αν θέλει κάποιος να την ακολουθήσει ή όχι είναι επίσης δικό του θέμα. Το αν είναι όμως ασφαλές σε rec ή σε tec κατάδυση είναι ένα αδιαμφισβήτητο γεγονός. Γιατί κολλάτε τόσο στο είδος της βουτιάς? Αν δεν τηρηθούν συγκεκριμένοι κανόνες ασφαλείας, είτε rec είτε tec οι ίδιοι παράγοντες θα μας θέσουν σε κίνδυνο.

Διάβασα ότι είναι αδύνατον να μαντέψεις πότε θα σου συμβεί κάτι underwater.....διαφωνώ....μπορείς να καλύψεις ένα εύρος καταστάσεων δημιουργώντας υποθετικά σενάρια, όμως πιο σημαντικό είναι να μπορείς να προλαμβάνεις και στην χειρότερη να μπορείς να αντιμετωπίζεις αυτές τις καταστάσεις. Κι αυτό επιτυγχάνεται με σωστή προσέγγιση-νοοτροπία (δύτης) και με σωστά μέσα (εξοπλισμός).

Έχω βρεθεί πολλές φορές σε δύσκολη θέση είτε από αστοχίες εξοπλισμού, είτε από κακή συμπεριφορά του ζευγαριού μου. Και έχω βρεθεί και σε κατάσταση OOG. Και έχω αναγκαστεί να συνεχίσω επί 10’ την κατάδυση πριν βγω στην επιφάνεια (πραγματικά πολύ μεγάλος χρόνος για να «κρέμεσαι» από έναν σωλήνα μισού μέτρου), γιατί ο OWSI και οδηγός της βουτιάς δε έκρινε σκόπιμο να εγκαταλείψουμε και έπρεπε-αυτός πάνω και εγώ κάτω- να περάσουμε ένα φαράγγι αρκετών μέτρων.

Μια συνηθισμένη Rec βουτιά ήταν.....δυστυχώς όμως σε μια φάση της καταδυτικής μου ζωής που έχουν βρεθεί πολλοί OWs.
Είναι η φάση που «θεοποιείς» τον εκάστοτε dive master-εκπαιδευτή και θεωρείς δεδομένο ότι ένα πτυχίο στον τοίχο κάποιου του εξασφαλίζει και τις απαραίτητες γνώσεις-ικανότητες ώστε κοντά του να είσαι ασφαλής.

Είναι πιθανό να μείνεις από αέρα και σίγουρα είναι πιθανό να χρειαστεί να κάνεις sharing για αρκετή ώρα. Εφόσον λοιπόν είναι ένα πιθανό σενάριο, θα πρέπει κάθε φορά που βουτάς να έχεις προβλέψει/προετοιμαστεί για την αντιμετώπισή του.
Σε αυτό λοιπόν το σενάριο καλό είναι να σκεφτείς το ενδεχόμενο ο OOG δύτης να είναι σε κατάσταση πανικού, κάτι το οποίο είναι και το πιο πιθανό (πολύ χρησιμοποιείται αυτή η λέξη αλλά... είναι πιθανό!).

Και δε με νοιάζει αν εσύ ή εγώ το αντιμετωπίσαμε ήρεμα και σωστά την πρώτη φορά που μας συνέβη. Τη δεύτερη μπορεί τα πράγματα να είναι εντελώς διαφορετικά. Ιδίως αν συμβεί στα 40μ που πολλοί -έστω και στο τσακίρ κέφι- κατεβαίνουν με αέρα. Εκεί σας θέλω...να πετάει το ζευγάρι σου το ρυθμιστή από το στόμα γιατί «την είδε» Ποσειδώνας.....

Η σωματική-οπτική επαφή είναι πράγματι το πιο σημαντικό πράγμα. Ή μάλλον το δεύτερο σημαντικό...το πρώτο είναι να πάρει ΑΜΕΣΑ το ζευγάρι μου αέρα.
Και πιθανότατα θα το κάνει, αρπάζοντας το κυρίως δεύτερο στάδιο μου από το στόμα μου...

Το ότι έχουμε πλέον δυνατότητα απόστασης πέραν του 1μ μεταξύ μας, δε με καθιστά ανίκανη να τον συγκρατήσω κοντά μου μέχρι να βρει πάλι την ψυχραιμία του. Ούτε έχουμε «κολλήσει» με κάποιον μαγικό τρόπο, ώστε να φοβάμαι ότι θα με παρασύρει μαζί του αν ξεκινήσει ανεξέλεγκτη ανάδυση.
Επιπλέον, αν ο OOG δύτης παραμείνει ψύχραιμος ,το LH μου εξασφαλίζει την άνεση να κολυμπήσω όσο χρειαστεί, μέχρι να ανοίξω DSMB και να βγω στην επιφάνεια.

Και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα.....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-10-08, 16:41
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Έλα Νεοκλή. Δεν με χαλά η σκέψη σου. Δικός σου είναι ο εξοπλισμός και αμα θες τον φοράς και ανάποδα. Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι όταν πας να κάνεις κανα σχολείο ας πούμε με εκπαιδευτή που τυγχάνει να είναι όλοι τους εκκεντρικοί και ιδιότροποι (εγώ πρώτος και καλύτερος).

Όσο για το standardisation ξέρω και Course Director της PADI που βάζει το octopus από τα αριστερά. Και μην μου κάνετε ... Αλήθεια λέω.

Σου βρήκα όμως μια καλύτερη λύση από το δίπλωμα - αποθήκευση στην τσέπη του BCD. Ξέρεις πολύ καλά ότι ένας από τους πολλούς λόγους που απέτυχε εμπορικά παταγωδώς το HUB (μάλλον αυτό δική μου άποψη είναι) είναι το διπλωμένο hose του χταποδιού στην τζέπη. Σου κάνει το πιό κάτω σαν ιδέα?

Από τη Zeagle με αγάπη...

For divers who enter restricted environments– such as wrecks or caves– where there might not be room for two divers side by side, second stage hoses are available in extra long 7 feet and 9 feet lengths.
The Stow Sleeve (part # 8023) is available separately for stowing octopus hoses up to 9’ in length.

Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-11-08, 11:06
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων

For divers who enter restricted environments– such as wrecks or caves– where there might not be room for two divers side by side, second stage hoses are available in extra long 7 feet and 9 feet lengths.
The Stow Sleeve (part # 8023) is available separately for stowing octopus hoses up to 9’ in length.

Πολύ καλό και εύκολο στη χρήση (έχει και η Apeks αντίστοιχο). Το χρησιμοποιούσα κατά κόρο στο παρελθόν με επιτυχία.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.