Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-05-10, 20:14
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαθος ενημέρωση!!

Δραττωμαι της ευκαιρίας να πω πως η πληροφόρηση σου γενικότερα αντιμετοπίζει ενα θεματακι...
Βλέποντας μονο την μια όψη του νομίσματος ΠΟΤΕ δεν μπορείς να περιγράψεις την συνολική εικόνα..
Πληροφοριακά να μην δράττεσε γιατί θα πέσεις έξω τόσο για την ενημέρωση μου όσο και για το θεματάκι της.

Πάρε και ένα απόσπασμα από το μήνυμα που χάθηκε

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν πολλά, ή έστω αρκετά χρόνια, όταν δεν υπήρχε Συλλογος, δεν υπήρχε φόρουμ του Τηθύς και πολύ παραπάνω δεν υπήρχε η Μαρία που τώρα γνωρίζεις, υπήρχε μια αυτοδύτρια, που είχε ολοκληρώσει την εκπαίδευσή της και γούσταρε τρελά να βουτάει. Αυτή η αυτοδύτρια, πολλοί που την γνωρίζουν τώρα θα δυσκολευτούν ίσως να το πιστέψουν, ήταν εξαιρετικά αφελής σε ό,τι αφορά το θέμα των σκουπιδιών στο βυθό, όπως αρεσκόταν να τα αποκαλεί. Δεν ενδιαφερόταν καθόλου για τα ναυάγια και τα ανθρώπινα αντικείμενα στο βυθό και δεν αντιλαμβανόταν καθόλου την όποια αξία τους. Δεν σήκωνε από το βυθό ποτέ τίποτα, όχι γιατί καταλάβαινε τι θα πει «ανέλκυση», και «καραβάνα» και άλλα τέτοια, αλλά γιατί ό,τι ήταν βυθισμένο κρατούσε πάνω του ζωή και τη ζωή τη σεβόταν πολύ.

Και όμως, κάπως ήρθε, ξέρεις καμιά φορά κάπως έρχονται τα πράγματα και αυτά δεν τα εξηγείς στον <GDPR Removal>, τα ξέρεις μέσα σου, και βρέθηκε με δυο τέτοια «πράγματα» στα χέρια της. Την αφέλεια αλλά και την άγνοιά της σχετικά με το τι ήταν αυτά τα πράγματα και κατά πόσο ήταν ΕΛΕΕΙΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να βρίσκονται στα χέρια της, την αποδεικνύει νομίζω η φαεινή ιδέα της να στείλει το ένα από αυτά σε έναν άνθρωπο που ούτε καν ήξερε, αλλά φευ! νόμιζε πως εκτιμουσε! Και ο λόγος που του το έστειλε ήταν ακριβώς επειδή πίστευε ότι αυτό το δώρο δεν είχε παρά μόνο συναισθηματική αξία, από δύτη σε δύτη, ένα δώρο θαλασσινό....

Περιμένω και την συνέχεια....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:15.
  #32  
Παλιά 16-05-10, 20:38
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριακά να μην δράττεσε γιατί θα πέσεις έξω τόσο για την ενημέρωση μου όσο και για το θεματάκι της.

Πάρε και ένα απόσπασμα από το μήνυμα που χάθηκε

ε οχι και να μη δράττομαι!! με στεναχωρεις...

πιο γρήγορος και απο τη σκια του.. τελικα το εχει το μηνυμα που εψαχνε!!

υσ: προφανώς υπάρχει καποιος λόγος που ενα μυνημα δεν εμφανιζεται πια... και δεν το βρίσκω πρεπον να εμφανιζει καποιος μυνημα το οποιο για οποιοδηποτε λογο σβηστηκε.. κρυφτηκε.. κτλ κτλ.. αλλα βεβαια εκει θα κολλήσουμε τωρα? σωστα?...
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
  #33  
Παλιά 17-05-10, 00:54
Ομάδα Διαχείρισης Ομάδα Διαχείρισης is offline
Ομάδα Διαχείρισης www.scubadive.gr
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Μηνύματα: 5
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Ανακοίνωση

Μετά από πολλές αναφορές μελών μας για τα επανηλειμμένα προκλητικά και προσβλητικά μηνύματα του χρήστη "bourboulithras" προς συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά και προς όλη την κοινότητα και τα μέλη που τοποθετήθηκαν στο παρόν θέμα (με αποκορύφωμα το μήνυμα που ακολουθεί), η Διαχειριστική Ομάδα του scubadive.gr αποφάσισε τον αποκλεισμό (απαγόρευση πρόσβασης / ban) του εν λόγω χρήστη για 2 εβδομάδες.

Ο αποκλεισμός αυτός αποτελεί ταυτόχρονα και μια αυστηρή προειδοποίηση: αν μετά την πάροδο των 15 ημερών, η συμπεριφορά αυτή συνεχιστεί, η επόμενη ποινή θα είναι ο οριστικός αποκλεισμός πρόσβασης του χρήστη στην κοινότητα.

Η ομάδα διαχείρισης του scubadive.gr


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bourboulithras Εμφάνιση μηνυμάτων
Είστε ανέκδοτα. Ο ένας γράφει για κραυγές δημοσιογράφων (τουλάχιστον βλέπω και αυτός κάνει ρεπορτάζ και μαθαίνει), ο άλλος γράφει για σεβασμό των ναυαγίων και ο τρίτος παραθέτει μία πολύ όμορφη ιστορία, η οποία όμως προϋποθέτει κάτι. Προϋποθέτει να παραδεχθούν δύο άνθρωποι ότι έχουν κάνει λάθος. Και φυσικά από τα μέχρι στιγμής γραφόμενα δεν διαφένεται καμία τέτοια διάθεση.
Αυτό που ξέρω εγώ με σιγουριά είναι ότι δεν διαφέρετε σε τίποτα από αυτούς που έχουν μία θέση. Και ο μοναδικός λόγος που ανησυχώ από όλη αυτή τη μ......σμένη ιστορία, είναι ότι ζημιωμένος βγαίνει ο χώρος.
Εκτιμώ ότι δεν θα φανεί και ιδιαίτερα ωραία προς τα έξω ότι κάποιοι άνθρωποι που υποτίθεται ότι πρέπει να τηρούν την τάξη, είναι αυτοί που δίνουν το κακό παράδειγμα. Και μπορεί στη νέα Ελλάδα (και όχι στην Ελλάδα όπως γράφει ένας άλλος ηθικός και πνευματώδης δύτης) να μην κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, αφού όλοι οι κλάδοι έχουν μαύρα πρόβατα, αλλά τελικά έτσι κάνουν το κοινό αίσθημα να βάζει τους πάντες σ' ένα τσουβάλι. Και προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση να είμαι στο ίδιο τσουβάλι με κάποιους που κάνουν ή δέχονται δώρα από ένα ναυάγιο.
Δυσκολεύεστε να καταλάβετε τι κακό κάνετε! Ή ακόμα χειρότερα, δεν σας ενδιαφέρει. Διότι η θάλασσα προφανώς δεν είναι τόπος λατρείας για εσάς, αλλά πεδίο δράσης...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ομάδα Διαχείρισης : 17-05-10 στις 01:07.
  #34  
Παλιά 17-05-10, 01:30
Το avatar του χρήστη Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ
Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ is offline
Ανακοινώσεις Δ.Σ. του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Μηνύματα: 997
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν




Από το μέλος του Δ.Σ. του Σ.Ε.Α. "Τηθύς" Μαρία Σαλωμίδη (Physalia) πήραμε την παρακάτω απάντηση στο παρόν θέμα, αναφορικά με τις κατηγορίες τις οποίες απηύθυνε εναντίον της το μέλος του Συλλόγου <GDPR Removal*>.

Δημοσιεύεται αυτούσια ώστε να σταματήσει η δημιουργία εντυπώσεων χωρίς στην ουσία αντίλογο, εξαιτίας της απουσίας της στο εξωτερικό:


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
<GDPR Removal>, έχει πλάκα που λίγο καιρό πριν προσασπιζόσουν τις αρμοδιότητες.... και όμως βλέπω τα πας πολύ καλά να φοράς ρολάκια άλλων και να νομίζεις ότι το κάνεις και σωστά.

Αφού λοιπόν έχεις βαλθεί να φέρεις την κάθαρση στην καταδυτική κοινότητα, θα κάνω από την πλευρά μου ό,τι είναι δυνατό για να σε βοηθήσω.
Άκου λοιπόν μια ιστορία.

Πριν πολλά, ή έστω αρκετά χρόνια, όταν δεν υπήρχε Συλλογος, δεν υπήρχε φόρουμ του Τηθύς και πολύ παραπάνω δεν υπήρχε η Μαρία που τώρα γνωρίζεις, υπήρχε μια αυτοδύτρια, που είχε ολοκληρώσει την εκπαίδευσή της και γούσταρε τρελά να βουτάει. Αυτή η αυτοδύτρια, πολλοί που την γνωρίζουν τώρα θα δυσκολευτούν ίσως να το πιστέψουν, ήταν εξαιρετικά αφελής σε ό,τι αφορά το θέμα των σκουπιδιών στο βυθό, όπως αρεσκόταν να τα αποκαλεί. Δεν ενδιαφερόταν καθόλου για τα ναυάγια και τα ανθρώπινα αντικείμενα στο βυθό και δεν αντιλαμβανόταν καθόλου την όποια αξία τους. Δεν σήκωνε από το βυθό ποτέ τίποτα, όχι γιατί καταλάβαινε τι θα πει «ανέλκυση», και «καραβάνα» και άλλα τέτοια, αλλά γιατί ό,τι ήταν βυθισμένο κρατούσε πάνω του ζωή και τη ζωή τη σεβόταν πολύ.

Και όμως, κάπως ήρθε, ξέρεις καμιά φορά κάπως έρχονται τα πράγματα και αυτά δεν τα εξηγείς στον <GDPR Removal>, τα ξέρεις μέσα σου, και βρέθηκε με δυο τέτοια «πράγματα» στα χέρια της. Την αφέλεια αλλά και την άγνοιά της σχετικά με το τι ήταν αυτά τα πράγματα και κατά πόσο ήταν ΕΛΕΕΙΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να βρίσκονται στα χέρια της, την αποδεικνύει νομίζω η φαεινή ιδέα της να στείλει το ένα από αυτά σε έναν άνθρωπο που ούτε καν ήξερε, αλλά φευ! νόμιζε πως εκτιμουσε! Και ο λόγος που του το έστειλε ήταν ακριβώς επειδή πίστευε ότι αυτό το δώρο δεν είχε παρά μόνο συναισθηματική αξία, από δύτη σε δύτη, ένα δώρο θαλασσινό....

Το ξέρω <GDPR Removal> ότι δεν μπορείς να δεχτείς και να πιστέψεις την τότε αφέλειά μου αλλά, ειλικρινά δε σου ζητάω καθόλου να το κάνεις.
Απλά συνεχίζω με την ιστορία.

Αυτός που παρέλαβε το δωράκι, δεν ήταν καθόλου αφελής. Αντιθέτως, έδειξε να ξαφνιάζεται που αυτό το αντικείμενο ήταν στα χέρια του αφελέστατου κοριτσιού. Το χαζό στο μεταξύ είχε αρχίσει να παρακολουθεί συζητήσεις σε σχέση με ναυάγια, σε σχέση με την ιστορία, είχε αρχίσει να ενημερώνεται καλύτερα για τους νόμους, είχε αρχίσει να ψυλλιάζεται ότι όχι, δεν είχε νόμιμα αυτό το αντικείμενο στην κατοχή της.
Μέχρι που το συνειδητοποίησε πλήρως.
Και μετά; Μετά ενοχή. Μετά αδιέξοδο. Μετά εγκλωβισμός.

Τι κάνεις μετά;;
Και στο μεταξύ το αφελέστατο κοριτσάκι που πλέον έπαψε να είναι αφελής και έγινε η Μαρία που τώρα (νομίζεις ότι) ξέρεις, έμεινε να αναρωτιέται τι κάνεις μετά.
Για κάμποσα χρόνια.

Αλλά ξέρεις <GDPR Removal>, υπάρχει και η Καλή Τύχη, κι αυτή συχνά εμφανίζεται στους ανθρώπους που δεν συναναστρέφονται την πόρκα μιζέρια (το νου σου).
Και κάπως τα’φερε λοιπόν πάλι και γνώρισα ένα άτομο του οποίου η δουλειά ήταν ακριβώς σε αυτόν φορέα ο οποίος τόσο καιρό μου είχε γίνει εφιάλτης. Αυτή την υπηρεσία που με στοίχειωνε και απέναντι στην οποία ένιωθα να έχω επιτελέσει την ύψιστη προσβολή. Κι ωστόσο μάζεψα το κουράγιο μου και το εκμηστηρεύθηκα: ‘Εχω κάτι στην κατοχή μου, που πλέον είμαι πεπεισμένη ότι είναι παράνομο’....

Κι αυτό το άτομο του οποίου κάτι τέτοια είναι όντως αρμοδιότητα, <GDPR Removal> θα ξαφνιαζόσουν κι εσύ πολύ, ούτε μου σήκωσε τα μανίκια, ούτε μου κούνησε το δάχτυλο, ούτε μου πήρε το υφάκι το καταγγελτικό <GDPR Removal>, το πιστεύεις; Αντ’αυτού μου απάντησε:
‘Μπορείς να το παραδώσεις, έχει μια διαδικασία αλλά είναι απλό’

Και για να κλείσω με την ιστορία, ήταν πράγματι απλό <GDPR Removal>. Και η αρμόδια υπηρεσία κατέχει αυτή τη στγμή και το αντικείμενο και το όνομά μου και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είχα να προσφέρω σχετικά με αυτό το ναυάγιο, οπότε μη μας κουράζεσαι <GDPR Removal>.

Όσο για το δεύτερο αυτό αντικείμενο, εντυπωσιάζομαι σφόδρα που δεν έχει ακόμα παραδοθεί κάπου. Κυρίως επειδή το έχει στα χέρια του ένας που τόσο καιρό κόπτεται περί της προστασίας της ενάλιας κληρονομιάς....


Και να με συγχωρείτε που θα αποχωρήσω τώρα από την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα κατά τα άλλα συζήτηση, αλλά εδώ που είμαι η πρόσβαση δεν είναι εύκολη αφενός και αφετέρου έχω πολύ πιο όμορφα πράγματα να κάνω. Εσύ <GDPR Removal> συνέχισε με τα δημιουργικά σου.


ΥΓ. Ο λόγος που δεν είχα πει αυτή την ιστορία κάπου είναι καταρχήν προφανής. Παρόλ’αυτά ανυπομονούσα να διεκδικήσω μια σωστή και όμορφη ευκαιρία για να τη μοιραστώ με κάποιο τρόπο στην επερχόμενη ημερίδα του Τηθύς για τα Ναυάγια. Ένιωθα την ανάγκη να στείλω ένα μήνυμα.....
Οκ, η ευκαιρία έπαψε να είναι σωστή και όμορφη, όμως μια ευκαιρία είναι πάντα ευκαιρία και το μήνυμα παραμένει αναλλοίωτο:

- Αν αυτή η ιστορία σου θύμισε κάτι, αν κάπως βρέθηκες κι εσύ εγκλωβισμένος/εγκλωβισμένη καταλαβαίνοντας εκ των υστέρων κατι που δεν καταλάβαινες τότε, μην τους αφήνεις να σου το παίζουν δικαστές, μην τους αφήνεις να σου κουνάνε το δάχτυλο, ποιοι είναι αυτοί να σε κρίνουν μωρέ;;;; Θυμίσου απλά τα λόγια του ανθρώπου από μέσα: ‘Μπορείς να το παραδώσεις, έχει μια διαδικασία αλλά είναι απλό’
Στείλε πμ.
[*] Update 26/4/2021: Το ονοματεπώνυμο του μέλους του συλλόγου αφαιρέθηκε μετά από αίτημά του για ανωνυμοποίηση δημόσιων δεδομένων.
__________________
Scuba Club Tethys

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:13.
  #35  
Παλιά 17-05-10, 07:52
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Προς το ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ.

Μετά και από την πρόσφατη ανακοίνωση και έγγραφη ομολογία της Μαρίας και όπως πολύ σωστά αναφέρεται και στην ανακοίνωση, “για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις”, θα ήθελα να πω μερικά πράγματα:

1ον- Η κατηγορία δεν ήταν προσωπική στην Μαρία αλλά ξεκίνησε ως ερώτηση με βάση τα στοιχεία που μου μετέφεραν περί εμπλοκής ατόμου μέλους του ΔΣ σε ανέλκυση και παραχώρηση ως δώρου σε τρίτον, αντικείμενου από ναυάγιο Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου

2ον- Το όνομα που δημοσιοποίησα (Μαρία Σαλωμίδη – Physalia) μου δόθηκε από άλλο μέλος του ΔΣ (Βιλανάκης Φοίβος – Fivos) μέσω γραπτού μηνύματος στο κινητό μου με σκοπό, να μου γνωστοποιήσει ότι γνώριζε το γεγονός, το οποίο και δημοσιοποίησα κατόπιν δικής του δημόσιας επερώτησης.

3ον- Η κίνηση μου αρχικά ήταν να δημοσιοποιήσω το θέμα έτσι ώστε το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου να κάνει όλες τις ενέργειες ώστε να διερευνηθεί το θέμα το οποίο ήδη μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου γνώριζαν.

4ον- Σε πρόσκληση του Μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου (Βιλανάκης Φοίβος) για να έλθω να καταθέσω τα στοιχεία που μου έστειλε αυτός που έκανε την καταγγελία ανταποκρίθηκα θετικά έτσι ώστε το Διοικητικό Συμβούλιο να κρίνει του λόγου το αληθές και να κάνει τις ανάλογες ενέργειες.

5ον- Στο μεσοδιάστημα, δημοσιεύτηκε στο Φόρουμ του Συλλόγου από τον χρήστη (Physalia) Μαρία Σαλωμίδη μήνυμα το οποίο εξιστορούσε την ενέργεια της αλλά μετά από παραμονή ελάχιστων λεπτών ως δημοσίευση σβήστηκε για άγνωστο λόγο και αναδημοσιεύτηκε επισυναπτόμενη στην παραπάνω ανακοίνωση του Συλλόγου.

Για τους λόγους που παρέθεσα παραπάνω παρακαλώ:

Α) όπως αναδιατυπωθεί το κείμενο, ώστε να αναφέρει πως δεν πρόκειται περί προσωπικής κόντρας μελών του Συλλόγου αλλά μία μεταφορά καταγγελίας μίας πράξης η οποία επιβεβαιώθηκε από αυτόν που την έκανε και έτσι να θέσει τα πράγματα στην σωστή τους βάση.

Β) το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου πέραν της ανακοίνωσης η οποία και σωστά αναρτήθηκε να πράξει τα δέοντα που αναλογούν σε πράξεις που αντιβαίνουν στους σκοπούς του Καταστατικού του τόσο για αυτούς που τις έπραξαν όσο και για αυτούς που τις έκρυψαν.

Σας ευχαριστώ πολύ.
  #36  
Παλιά 17-05-10, 08:27
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

<GDPR Removal>, το πράγμα παρατράβηξε.


Σου υπενθυμίζω για τελευταίο φορά ότι συγχέεις το δημόσιο φορουμ με τον Σύλλογο, την λειτουργία του και τις διαδικασίες του.

Εν μέρει σε καταλαβαίνω, γιατί εως τώρα τις είχες απαξιώσει πλήρως με την απουσία σου από κάθε συνάντηση, εκδήλώση, δημόσια συνεδρίαση του Δ.Σ. και Γενική Συνέλευση.

Τα αιτήματά σου, από εδώ και στο εξής στο email του Συλλόγου ή στην ταχυδρομική του διευθυνση.

Θεώρησε το μήνυμά μου αυτό ως τελευταία προειδοποίηση, με την ιδιότητά μου ως διαχειριστή του φορουμ και ως μέλους του Δ.Σ.
__________________
Γιώργος Κυπραίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:14.
  #37  
Παλιά 17-05-10, 10:53
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

<GDPR Removal> μιας και έχεις αναλλάβει ρόλο ντεντέκτιβ για να γίνει ολοκληρωμένα η δουλειά σε παρακαλώ να ενημερώσεις τις αρχές ότι ένα σημαντικό αντικείμενο από το ΟΡΙΑ βρίσκεται παράνομα σε χέρια ιδιώτη που εσύ γνωρίζεις πολύ καλά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:14.
  #38  
Παλιά 17-05-10, 11:09
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Γιώργο καλημέρα, όπως έχεις δει ότι έχω αναφέρει μέχρι σήμερα έχει και στοιχεία οπότε εάν από την πλευρά σου υπάρχουν στοιχεία ότι όντως είναι έτσι είναι, υπάρχει εδώ ο χώρος να το αναφέρεις επώνυμα. Και από κει και πέρα το βλέπουμε.

Είμαι σίγουρος ότι όπως κάνανε και άλλοι, άμα διαβάζει θα μπει να μας τα πει.

Επίσης μπορείς και να μας πεις και για τα μικροαντικείμενα από τα ναυάγια του Πατραικού που πήγαν και σε ιδιωτική συλλογή χωρίς άδεια εάν γνωρίζεις κάτι.

Το λέω αυτό μιας και γνωρίζω την ευαισθησία σου με τις Ιδιωτικές Συλλογές και τα Δώρα από ανελκυσθέντα αντικείμενα σε Υπουργούς (εκτός εάν η ευαισθησία υπάρχει μόνο όταν ο αποδέκτης είναι υπουργός)
  #39  
Παλιά 17-05-10, 11:46
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο καλημέρα, όπως έχεις δει ότι έχω αναφέρει μέχρι σήμερα έχει και στοιχεία οπότε εάν από την πλευρά σου υπάρχουν στοιχεία ότι όντως είναι έτσι είναι, υπάρχει εδώ ο χώρος να το αναφέρεις επώνυμα. Και από κει και πέρα το βλέπουμε.
Tώρα δε μιλάμε για τα δικά μου στοιχεία αλλά για τα δικά σου και μην κάνεις την πάπια.

όσον αφορα τα στοιχεία που ζήτησες για τα μικροαντικέιμενα που ανελκύστηκαν από τα ναυάγια του Πατραικού ήτοι μια σόλα παπουτσιού από το Mars , ένα φινιστρίνι από το Marguerite και ένα φαναράκι από ένα ρυμουλκό αυτά κατ' αρχήν δεν ανελκύστηκαν από εμένα αλλά επειδή ήμουν εκεί όταν βγήκαν τα πήρα εγώ και τα έχω δωρίσει όπως σου έχω πεί εγώ σε επιφανή Πατρινό πού έχει νόμιμη συλλογή από την επανάσταση μέχρι σήμερα και την παρουσιάζει συχνά και μάλιστα θέλει να την κάνει μόνιμη.
Θεώρησα ότι αφού βγήκαν που βγήκαν και αφού η Εναλίων φυσικά και δεν θα τα κρατούσε αφού δεν έχουν καμμία αξία θα προσπαθούσα να τα αξιοποιήσω όσο μπορούσα.Αυτό το έχω δημοσιεύσει κι όλας και αντί να με ρωτάς θα μπορούσες να το βρείς δημοσιευμένο.
Αν θες τόσο πολύ τα ονόματα αυτών που πήραν τα αντικείμενα και το όνομά του συλλέκτη επικοιώνησε με pm να σου τα δώσω για το αρχείο σου ή για να τα χρησιμοποιήσεις στα δικαστήριά σου.

Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι σε έχουν πάρει όλοι χαμπάρι γιατί είναι ηλίου φαεινότερον ότι η πρεμούρα που σε έπιασε δεν είναι γιατί ξαφνικά έγινες Ρομπέν των Ναυαγίων αλλά γιατί θέλεις να κάνεις κακό στο σύλλογο.
  #40  
Παλιά 17-05-10, 12:09
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Tώρα δε μιλάμε για τα δικά μου στοιχεία αλλά για τα δικά σου και μην κάνεις την πάπια.

όσον αφορα τα στοιχεία που ζήτησες για τα μικροαντικέιμενα που ανελκύστηκαν από τα ναυάγια του Πατραικού ήτοι μια σόλα παπουτσιού από το Mars , ένα φινιστρίνι από το Marguerite και ένα φαναράκι από ένα ρυμουλκό αυτά κατ' αρχήν δεν ανελκύστηκαν από εμένα αλλά επειδή ήμουν εκεί όταν βγήκαν τα πήρα εγώ και τα έχω δωρίσει όπως σου έχω πεί εγώ σε επιφανή Πατρινό πού έχει νόμιμη συλλογή από την επανάσταση μέχρι σήμερα και την παρουσιάζει συχνά και μάλιστα θέλει να την κάνει μόνιμη.
Θεώρησα ότι αφού βγήκαν που βγήκαν και αφού η Εναλίων φυσικά και δεν θα τα κρατούσε αφού δεν έχουν καμμία αξία θα προσπαθούσα να τα αξιοποιήσω όσο μπορούσα.Αυτό το έχω δημοσιεύσει κι όλας και αντί να με ρωτάς θα μπορούσες να το βρείς δημοσιευμένο.
Αν θες τόσο πολύ τα ονόματα αυτών που πήραν τα αντικείμενα και το όνομά του συλλέκτη επικοιώνησε με pm να σου τα δώσω για το αρχείο σου ή για να τα χρησιμοποιήσεις στα δικαστήριά σου.

Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι σε έχουν πάρει όλοι χαμπάρι γιατί είναι ηλίου φαεινότερον ότι η πρεμούρα που σε έπιασε δεν είναι γιατί ξαφνικά έγινες Ρομπέν των Ναυαγίων αλλά γιατί θέλεις να κάνεις κακό στο σύλλογο.

Και πάλι Γιώργο κάνεις λάθος, αλλά δεν θα μπω στον κόπο να το αποδείξω.

Όπως βλέπεις ότι έχω πει μέχρι τώρα το έχω αποδείξει.

Επομένως στο θέμα που λες για τον τύπο με τα πράγματα του Όρια, το μόνο που γνωρίζω είναι όνομα και μάλιστα όχι ένα αλλά πολλά.

Σε αυτά τα ονόματα Γιώργο δεν έχω στοιχεία για να το αποδείξω, αλλά προφανώς όπως είπα έχεις εσύ στοιχεία για να βγαίνεις έτσι λάβρος. Φαντάζομαι λοιπόν αφού ο δικός μου τρόπος είναι κατάπτυστος θα τα δώσεις σε κάποιον φορέα για να τα ερευνήσει.

Γιατί είναι καιρός επιτέλους να βγουν στη φόρα οι “ερευνητές”, “ανελκυστές” “δωρητές” “συλλέκτες” και να μάθουμε το Who is who του καθενός.

Και επειδή νομίζεις ότι βάλω εναντίων του Συλλόγου θα σου πω κάτι που στο έχω πει και αρκετές φορές τηλεφωνικά, - και μάλιστα με εκπλήσσει το γεγονός του ότι όταν σου το είπα συμφώνησες, τώρα τα γυρνάς (Ίσως γιατί τότε πήγαινε για άλλους) . Το πρόβλημα δεν είναι δικό μου. Το πρόβλημα είναι αυτών που σηκώνουν, δωρίζουν, συλλέγουν και όλα τα υπόλοιπα.

Και όσο το κρύβουμε είτε κάτω από το χαλάκι της παρέας, του Συλλόγου και οποιοδήποτε Συλλόγου γινόμαστε όλοι συμμέτοχοι.

Και πάντα θα τα βάζουμε με το κράτος που δωρίζει, αλλά όταν το κάνει κάποιος άλλος Γιώργο, τότε κάνουμε την πάπια.

Και το να μιλάμε για δεοντολογίες και συμπεριφορές για την προστασία των ναυαγίων Γιώργο ενώ η φωλίτσα μας θέλει καθάρισμα είναι τουλάχιστον υποκριτικό.

Νομίζω πάντως πως το θέμα έχει κουράσει, και όλοι έχουμε κριθεί και επειδή γυρνάει σε προσωπικό το οποίο ίσως να μην ενδιαφέρει κάποιους, έχω την αίσθηση πως ο Σύλλογος αλλά και η Διαχειριστική ομάδα θα το χειριστεί όπως πρέπει.
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:21.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.