Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-08-11, 00:05
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Κύριες φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης

.

Sidemount με 6 φιάλες ?!




.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-08-11, 09:10
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Κύριες φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης

αυτο δεν ειναι δυτης, αυτο ειναι οτι πρεπει για ρεμετζο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-08-11, 10:45
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Κύριες φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο δεν ειναι δυτης, αυτο ειναι οτι πρεπει για ρεμετζο!!!

αχρηστο και χαζο το σχολιο, γνωμη μου...
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-08-11, 10:55
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Κύριες φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης

χιουμορ κανω ρε παιδια!
Με τοσες φιαλες ειναι αρκετα δυσκίνητος σε σχεση με συμβατικους δυτες και για αυτο το παρομοιαζω με ρεμετζο!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-08-11, 11:05
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Κύριες φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
αχρηστο και χαζο το σχολιο, γνωμη μου...
... τα ιερά και τα όσια

Ανδρέα, μην χάνεις το χιούμορ σου ...

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-08-11, 11:33
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Κύριες φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
χιουμορ κανω ρε παιδια!
Με τοσες φιαλες ειναι αρκετα δυσκίνητος σε σχεση με συμβατικους δυτες και για αυτο το παρομοιαζω με ρεμετζο!
Ε όχι και ρεμέτζο...
Αλουμινένιες φαίνονται οι φιάλες... ούτε φουσκωτό βαρκάκι δε μπορούν να κρατήσουν
Να ήταν ατσάλινες μάλιστα

ΥΓ: Δημήτρη το σκίσαμε το θέμα... αλλά σίγουρα λίγο χιούμορ δεν κάνει κακό
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-08-11, 13:45
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Κύριες φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης

Ok, λοιπόν, ας μιλησω σαν δυτης με προσωπικη εμπειρεια, των 4 φιαλων, αργοτερα βλεπουμε.

Παμε και φοραμε τις 2 κυριες και 2 επιπλεον φιαλες και παμε και βουταμε στα 5 μετρα. Καθομαστε καμια ωριτσα εκει και κανουμε το εξης

Πλευστοτητα, πλευστοτητα, πλευστοτητα.

Κραταμε τη θεση κουνωντας τα πεδιλα, κραταμε τη θεση χωρις να κουναμε τα πεδιλα

Μετα, πιανουμε τα θεματα με τις σωλήνες. Αναπνεεις απο τη μια φιάλη, αναπνεεις απο την άλλη, κανεις αλλαγη στην μια "επιπλεον" μετα στην άλλη, παιζεις με οοοολους αυτους τους σωλήνες χωρις να γινεις κοκορετσι
(οπως βλεπετε, εχω χιουμορ)

Μετα πιανουμε και κανουμε κι αλλα πραγματα, ειπαμε, μια ωριτσα χαλαρα. Σε καποια τετοια βουτια που καναμε, βγηκαμε στ 84 λεπτα, γιατι ΒΑ-ΡΕ-ΘΗ-ΚΑ-ΜΕΕΕΕΕ (μα εχω χιουμορ, το ξαναλεω). Απο πλευρας επαρκειας αερα, με τις 2 12αρες και 2 αλουμινιου 11αρες ειχαμε αερα να μας βρει το ...επόμενο πρωι, εκει στα 5μ.. Κρουασαν ντελιβερυ εχει ?

Και τωρα η ερωτηση. Μα καλα ρε "Μπιπ", βουτια μας λες τωρα, τι μ%$#%%ς ειναι αυτες, πατε και παιρνετε 4 μπουκαλια, πατε στα 5 μετρα, βουτια ειναι αυτο, δυτες εισαστε εσεις ή ... ρεμετζα, οπως ειπε ο φιλος πιο πανω.

Οκ. Επειδη εχω χιουμορ, οντως, τα λεω ολα αυτα, επειδη εχω προσωπικη πειρα απο μια τετοια διαδικασια.

Τα κανουμε ολα αυτα, οχι μια, οχι δυο, αλλα δεκα και παραπανω φορες, γιατι κάαααποιοα στιγμη που θα παμε στο ναυάγιο των 40, των 50 των 50+, των 50+++ μετρων, ναι, εκει θα χρειαστούν όοοοολα αυτα, για εκει ΔΕΝ πανε δυτες "ευκινητοι" και με λεπτες στολές, με μια φιαλη στην πλάτη και με (ατμοσφαιρικο) αερα στη φιάλη.

Μιλαμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα, καταστασεις περα απο αυτα που μαθαμε στα οπεν γουωτερ και στα αντβανσετ, και καλο θα ήταν, για πραγματα που δεν ξερουμε, να μην μιλαμε και πολύ.... και να λεμε και σαχλες.... ετσι δεν ειναι ?


Απλά, κατανοητά, αφησα καμια απορια ανοιχτη ?
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-08-11, 17:31
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Κύριες φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok, λοιπόν, ας μιλησω σαν δυτης με προσωπικη εμπειρεια, των 4 φιαλων, αργοτερα βλεπουμε.

Παμε και φοραμε τις 2 κυριες και 2 επιπλεον φιαλες και παμε και βουταμε στα 5 μετρα. Καθομαστε καμια ωριτσα εκει και κανουμε το εξης

Πλευστοτητα, πλευστοτητα, πλευστοτητα.

Κραταμε τη θεση κουνωντας τα πεδιλα, κραταμε τη θεση χωρις να κουναμε τα πεδιλα

Μετα, πιανουμε τα θεματα με τις σωλήνες. Αναπνεεις απο τη μια φιάλη, αναπνεεις απο την άλλη, κανεις αλλαγη στην μια "επιπλεον" μετα στην άλλη, παιζεις με οοοολους αυτους τους σωλήνες χωρις να γινεις κοκορετσι
(οπως βλεπετε, εχω χιουμορ)

Μετα πιανουμε και κανουμε κι αλλα πραγματα, ειπαμε, μια ωριτσα χαλαρα. Σε καποια τετοια βουτια που καναμε, βγηκαμε στ 84 λεπτα, γιατι ΒΑ-ΡΕ-ΘΗ-ΚΑ-ΜΕΕΕΕΕ (μα εχω χιουμορ, το ξαναλεω). Απο πλευρας επαρκειας αερα, με τις 2 12αρες και 2 αλουμινιου 11αρες ειχαμε αερα να μας βρει το ...επόμενο πρωι, εκει στα 5μ.. Κρουασαν ντελιβερυ εχει ?

Και τωρα η ερωτηση. Μα καλα ρε "Μπιπ", βουτια μας λες τωρα, τι μ%$#%%ς ειναι αυτες, πατε και παιρνετε 4 μπουκαλια, πατε στα 5 μετρα, βουτια ειναι αυτο, δυτες εισαστε εσεις ή ... ρεμετζα, οπως ειπε ο φιλος πιο πανω.

Οκ. Επειδη εχω χιουμορ, οντως, τα λεω ολα αυτα, επειδη εχω προσωπικη πειρα απο μια τετοια διαδικασια.

Τα κανουμε ολα αυτα, οχι μια, οχι δυο, αλλα δεκα και παραπανω φορες, γιατι κάαααποιοα στιγμη που θα παμε στο ναυάγιο των 40, των 50 των 50+, των 50+++ μετρων, ναι, εκει θα χρειαστούν όοοοολα αυτα, για εκει ΔΕΝ πανε δυτες "ευκινητοι" και με λεπτες στολές, με μια φιαλη στην πλάτη και με (ατμοσφαιρικο) αερα στη φιάλη.

Μιλαμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα, καταστασεις περα απο αυτα που μαθαμε στα οπεν γουωτερ και στα αντβανσετ, και καλο θα ήταν, για πραγματα που δεν ξερουμε, να μην μιλαμε και πολύ.... και να λεμε και σαχλες.... ετσι δεν ειναι ?


Απλά, κατανοητά, αφησα καμια απορια ανοιχτη ?

Οχι δεν αφησες καμια αποροια !!!
Ειναι να βλεπεις εμενα οταν παω για λαυρακια στα 50++++
Εκατοστα!!!
Πραγματικο ρεμετζο! Φορτωμενος 14 κιλα και 8mm στολη με μπουκαλι νερο, σοκολατα και ενα ζευγαρι ανταλλακτικα λαστιχα κατω απο το σακακι
Θα νομιζεις οτι παω να σηκωσω το βυθο!!!
Και η μεγαλυτερη πλακα θα ειναι να με δεις να βγαινω χωρις να εχω ριξει ουτε τουφεκια και μελανιασμενος απο το κρυο
Μιλαμε για μαζοχισμο αλλα μ'αρεσει!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-08-11, 17:34
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Κύριες φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης

Ωραία λοιπόν !... αφού λοιπόν όλοι είμαστε σε humor mood , ας πάμε να δούμε άλλο ένα videακι sidemount ( ...nomount ?!? ) που έχει να κάνει με πλευστότητες , με πέδιλα , με φιάλες και σωλήνες , αναπνέεις δεν αναπνέεις κλπ, κλπ, στα 5+++ μέτρα !





Ντοντ τραι δις ατ χομ !!!



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dmanetakis : 02-08-11 στις 17:37.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-08-11, 18:07
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Κύριες φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης

αυτο εχει πολυ πλακα!!!
http://www.youtube.com/watch?v=H6yMH...eature=related
Μου αρεσει η αντιδραση τις κοπελας οταν συνειδητοποιεί οτι ενω εχει το επιστομιο εχει φυγει το δευτερο σταδιο!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.