Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 24-03-09, 20:54
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
μη μασάς. Θα κάνουμε έναν καθαρισμό βυθού και θα γίνουμε φίλοι του δάσους ή της θάλασσας...και μετά θα περιγράφουμε στους λιμενόμπατσους πως μας έφυγε εκείνη η σφυρίδα με τη βέργα στην ουρά επειδή δεν είχαμε άλλο αέρα στη μπουκάλα...
Ηλία το μόνο που καταλαβαίνω (επειδή σε ξέρω) είναι ότι κάνεις χιούμορ, ειρωνευόμενος - ΟΚ
Αλλά το που κολλάει το μήνυμά σου με το quote που έχεις κάνει και σε ποιο γκρουπάκι δυτών απευθύνεσαι, γενικώς δε το κατάλαβα

Βρε συ, σ' αυτό εδώ το θέμα παρεξηγούμαστε ακόμα κι όταν μιλάμε ευθέως και χωρίς περιστροφές κι εσύ μας βάζεις γρίφους?
Τι σχέση έχουν οι καθαρισμοί με το θέμα?
Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο να πεις, πέστο. Αυτές οι γενικεύσεις και οι περιστροφές δε νομίζω πως μας κάνουν καλό
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
  #42  
Παλιά 25-03-09, 00:20
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Συμφωνω με τον Φοιβο,Ηλια.Εγω που δεν σε ξερω, την πατησα.Τσεκαρα την ημερομηνια εγγραφης σου για να καταλαβω αν εισαι παλιο η νεο μελος στο forum και υπεθεσα και εγω πως κανεις χιουμορ.Αν ειναι να εχει και το forum των αυτονομων δολοφονικες και οχι οικολογικες ευαισθησιες, την κατσαμε τη βαρκα.Αν και πιστευω πως νυχτομπουκαλοι-και οχι αυτονομοι-δεν ασχολουνται με forums.Κοιτανε μονο το "μεροκαματο".
  #43  
Παλιά 25-03-09, 02:40
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Γιατί κάνω, ότι κάνω...

(διαβάζεται καλύτερα με αυτή τη μουσική)



Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ.

Ελεύθερος δύτης-ψαροκυνηγός η ιδιότητα μου ως προς την επαφή μου με τη θάλασσα, ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μου, μαζί σας. Ο λόγος για αυτό είναι για να πω, γιατί κάνω ότι κάνω. Γιατί βουτάω, καμιά φορά, μόνο για τη βουτιά. Γιατί βουτάω, καμιά φορά, μόνο για το φόνο. Σε καμία περίπτωση για να δικαιολογηθώ (άλλωστε το δίκαιο είναι καθαρά ανθρώπινη επινόηση...). Απλά για να πώ.

Ζούμε σε ένα μάλλον πολύπλοκο σύστημα. Τόσο βιολογικά όσο και κοινωνικά. Και είναι στιγμές που θέλουμε να αποδράσουμε απο τον κόσμο. Ή να δούμε τον κόσμο με μια διαφορετική ματιά. Εσείς οι αυτοδύτες, δεν ξέρω ακριβώς γιατί βουτάτε. Αλλά είμαι εδώ για να δω την ομορφιά που έχετε να δείξετε. Μια καθαρή ματιά δεν μπορεί ποτέ να είναι κακή. Πρέπει όμως να σας δείξω και την ομορφιά που βλέπω εγώ.


Ελεύθερη κατάδυση:

Επιφάνεια . . .



Όμορφες σκέψεις. Ένα τραγούδι. Ένα αγαπημένο πρόσωπο ίσως... Οτιδήποτε, αρκεί να απομονωθεί το μυαλό. Να ηρεμήσει, να μπορέσει να σκεφτεί μόνο ένα πράγμα: πόσο όμορφα είναι εκεί που θα βρεθεί σε λίγο χρόνο, για λίγο χρόνο. Η παραμονή στην επιφάνεια, είναι η βουτιά στον εαυτό σου μέσα. Γιατί η γνώση κάθε κομματιού της ψυχής, είναι βουτιά στον εαυτό.

Βύθιση . . .



Το όνειρο αρχίζει και υλοποιείται τώρα. Προσέγγιση στο βυθό. Απομόνωση των κομματιών της ύπαρξης μας, μόνο και μόνο για να δώσουμε περισσότερη ζωή στις αισθήσεις μας. Κάτω. Στο βυθό.

Παραμονή . . .



Είναι αυτό για το οποίο ήρθα: για να ξεπλύνω τη ψυχή μου. Στιγμές κάτω εκεί, δε περιγράφονται με λόγια. Όλα κυλούν πιο αργά. Αμβλύνονται οι αισθήσεις. Δεν ξέρεις πότε πρέπει να φύγεις. Ψυχανεμίζεσαι μόνο το σημείο χωρίς επιστροφή. Και τότε φεύγεις για να ξαναγεννηθείς στην επιφάνεια. Γιατί πραγματικά κάθε βουτιά είναι ταξίδι σε άλλο κόσμο.

Ακόμα πιο μαγευτικά, φορές, είναι η κατάδυση νύχτα. Αλλά αυτό δεν μπορώ να το αποδώσω με λόγια. Η ομορφιά των χρωμάτων του βυθού, υπο το φως του φεγγαριού, είναι πρωτόγνωρη για ένα ελεύθερο δύτη. Είναι ο ασημένιος βυθός σε πράσινο φόντο. Είναι ταξίδι μέσα σε κοσμική καταιγίδα. Είναι όνειρο ζωντανό: τόσο κοντά σε αυτό μας φέρνει η νύχτα.

http://www.spearfishingforum.gr/view...st=0&sk=t&sd=a
http://www.spearfishingforum.gr/view...st=0&sk=t&sd=a
http://www.spearfishingforum.gr/view...hp?f=32&t=2449

Το κυνήγι στο βυθό:

Και τώρα που κατέβηκες κάτω, τι θα γίνει? Καινούργιος κόσμος: τρέχουν όλα πανικόβλητα να φύγουν μακριά σου Ok, κάτι δεν πάει καλά. Γιατί τρέχουν όλα μακριά? Χμ, μάλλον δεν έκανα κάτι καλά, μάλλον δεν αφουγκράστηκα σωστά το κόσμο κάτω.

Σε αυτή τη φράση ακριβώς αρχίζει το ταξίδι: Δεν αφουγκράστηκα σωστά. Και το ρίχνεις στη παρατήρηση. Μαθαίνεις για τη λεία σου, για τη κοινωνία που τη περιβάλει. Μαθαίνεις τις συνήθειες της. Τις συνήθειες της υδάτινης κοινωνίας. Γίνεσαι τελικά κομμάτι του βυθού, για να καταφέρεις να γίνεις αποδεκτός απο αυτόν. Για να καταφέρεις να φέρεις το θήραμά σου κοντά. Και είναι ακριβώς αυτός ο λόγος που βουτάμε για να σκοτώσουμε. Γιατί το ταξίδι που οδηγεί στο φόνο περνάει απο τα μονοπάτια της γνώσης. Γιατί δεν υπάρχει άλλος δρόμος για να φτάσεις εκεί.

Και βουτάμε και για ένα ακόμη λόγο: γιατί η βουτιά για το φόνο σε φέρνει πιο κοντά ακόμα στη θάλασσα. Γιατί γίνεσαι ένα πλάσμα, με τα πλάσματα που κυνηγάς. Γίνεσαι κομμάτι της τροφικής αλυσίδας. Γίνεσαι ένας εαυτός που υπάρχει μέσα σου: μάτια μπροστά στο κεφάλι, για να μπορείς να εστιάζεις στη λεία σου, χέρια για να αρπάξεις. Ναι φίλε μου, γεννήθηκες αρπαχτικό, μη το απαρνιέσαι. Είσαι πλάσμα της φύσης και εσύ. Στιγμές. . . έχεις ανάγκη το φόνο.

Ακινητείς στο βυθό... Σκιές αρχίζουν να θαμπώνουν απο μακριά. Σχηματίζονται φαντάσματα, στρογγυλές υπάρξεις. Έρχονται ψηλότερα απο εσένα για να σε τρομάξουν. Για να σε διώξουν απο το χώρο κυριαρχίας τους. Είσαι ο παρείσακτος. Ο τρομακτικός. Η ενόχληση που πρέπει να φύγει. Βλέπεις τη σφυρίδα, έρχεται απο μακριά με αυτό το υπεροπτικό βλέμα. Έρχεται να σε διώξει απο το κόσμο της, να σου επιτεθεί αν μπορεί.

Σταματάει μακριά και σε κοιτά. Είναι μια μάχη θελήσεων. Μάχη θέλησης να μείνει εκεί, να σε διώξει. Μάχη θέλησης, να γίνεις ένα μαζί της, να νιώσεις τη σκέψη της, να καταλάβεις αυτό που πρέπει να κάνεις για να μείνει ακριβώς εκεί που είναι. Όλη σου η ύπαρξη ένας φόνος. Χαμηλώνεις το βλέμα, πλησιάζεις σα πάνθηρας αργά το θήραμά σου. Δε σκέφτεσαι. Δεν υπάρχεις. Τώρα υπάρχει μόνο φόνος. Εσύ, το πλάσμα που πρέπει να σκοτώσεις και τίποτα άλλο. Ούτε καν ανάγκη για αέρα. Και σέρνεσαι, ένα μέτρο ακόμα. Πλησιάζεις... Κάθε χεριά προς το ψάρι είναι ένα βήμα προς τα μυστικά του βυθού. Και το ξέρεις, γιατί τόσες φορές που τα ψάρια ήταν πιο ικανά απο τις ικανότητες σου, δε στενοχωρήθηκες. Χαμογέλασες, κατάλαβες πόσα είχες ακόμα να μάθεις.

Και τώρα που έμαθες, μπορείς να ζήσεις λίγο στο παρελθόν. Στην εποχή που είχες άγρια ένστικτα, στην εποχή που ζούσες για την άγρια χαρά του φόνου. . .




Καλώς σας βρήκα, τολμώ να πω.
Τα topics με θέματα οικολογίας και παρατήρησης του βυθού είναι μακράν πιο μπροστά απο αυτά που συναντά κανείς σε forum υποβρυχίου ψαρέματος. Και μόνο αυτό θεωρώ κέρδος. Είναι η τέχνη της παρατήρησης χωρίς αλληλεπίδραση.

Απο την άλλη είστε πολύ περισσότερο οργανωμένοι. Ίσως γιατί η αυτόνομη κατάδυση είναι παλαιότερη ως δραστηριότητα απο την ελεύθερη. Χρόνος να περάσει, και θα είναι οργανωμένοι και οι ελεύθεροι δύτες κάποια στιγμή. Συνειδητοποιημένοι είναι σίγουρα. Αν όχι όλοι, το μπόλιασμα έχει γίνει εδώ και καιρό.

Χαιρετώ τους φίλους
Φοίβος Διακογιάννης
  #44  
Παλιά 25-03-09, 04:12
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Γιατί κάνω, ότι κάνω...

Φοίβο συγχωρητήρια που έχεις καταφέρει να βλέπεις την ομορφιά. Μπράβο σου ρε παλικάρι γιατί αυτά που γράφεις δείχνουν πως «νιώθεις». Αλλά εγώ διαφωνώ.

Λες πως 1. Και είναι ακριβώς αυτός ο λόγος που βουτάμε για να σκοτώσουμε. Γιατί το ταξίδι που οδηγεί στο φόνο περνάει από τα μονοπάτια της γνώσης. Γιατί δεν υπάρχει άλλος δρόμος για να φτάσεις εκεί.

Δεν μπορώ να βρω καμία συσχέτιση μεταξύ του φόνου και της γνώσης??? Τι ακριβώς λες, δεν υπάρχει άλλος δρόμος για να φτάσεις στον φόνο από την γνώση? Πόσο αλήθεια μπορεί να είναι αυτό? Απλά αυτό στο δικό μου μυαλό δεν χωράει, σε παρακαλώ βοήθησε με να καταλάβω.

2. Ναι φίλε μου, γεννήθηκες αρπαχτικό, μη το απαρνιέσαι. Είσαι πλάσμα της φύσης και εσύ. Στιγμές. . . έχεις ανάγκη το φόνο.

Δεν έχω ανάγκη κανέναν φόνο να σε καλά. Μου έχω απαγορεύσει να αποδέχομαι την βία μου. Αν κάνω πράξεις βίας δεν της κάνω ούτε επειδή της έχω ανάγκη ούτε επειδή νιώθω καλύτερα με αυτές. Της κάνω διότι έτσι θεωρώ ότι μπορώ να βελτιώσω την ζωή μου ή έστω να χορτάσω τον θλιβερό εγωισμό μου. Αρπακτικό δεν είμαι διότι οι πρόγονοι μας εκτός από να καταναλώνουν μάθαν και να παράγουν. Δεν με εκπαιδεύει η φύση αλλά η κοινωνία εδώ και 12000 χρόνια

3. Όλη σου η ύπαρξη ένας φόνος. Χαμηλώνεις το βλέμμα, πλησιάζεις σαν πάνθηρας αργά το θήραμά σου. Δε σκέφτεσαι. Δεν υπάρχεις.

Όλη μου η υπάρξει ένας φόνος? Εύχομαι να μην μου συμβεί ποτέ.

Είμαι ψαροντουφεκάς και κυνηγός και έχω σκοτώσει πολύ περισσότερα ζώα από όσα μπορείς να φανταστείς. Στο προηγούμενο επάγγελμα μου μπορεί να σκότωνα και 300.000 γιατί δεν είχα που να τα βάλω ή επειδή ήταν σκάρτα (Ιχθυολόγος – τεχνολόγος) Δεν νιώθω καμία ενοχή για αυτό και επιπλέον το θεωρώ λογικό. Ο άνθρωπος όμως εάν θέλει να συνυπάρχει και να ζει αρμονικά με τον συνάνθρωπο του και το περιβάλλον οφείλει οι πράξεις του να είναι αποτελέσματα μόνο ενός συναισθήματος , της Αγάπης, και κανενός ενστίκτου. (και αυτά είναι τελείως άσχετα με το θέμα μας και δεν τα λέω για να αντιπαρατεθώ σε αυτά που γράφεις)

Και εν κατακλείδι

4. Συνειδητοποιημένοι είναι σίγουρα. Αν όχι όλοι, το μπόλιασμα έχει γίνει εδώ και καιρό.
Μακάρι φιλαράκι μου. Εγώ έχω χάσει φίλο σε πεδίο βολής αδειάζοντας άσκαστο βλήμα του πυροβολικού για να το κάνει δυναμίτη για την θάλασσα. Πότε του δεν πήρε ούτε ένα ψάρι από το νερό. Ένιωθε την χαρά του φόνου όμως. (και αυτό άσχετο άλλα ως προς το πόσο συνειδητοποιημένη είμαστε εμείς οι θαλασσινοί, γ....... το)
__________________
www.tortugadive.gr
  #45  
Παλιά 25-03-09, 09:49
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Φοίβε, σε καλωσορίζω στο φορουμ του Συλλόγου μας.

Γνώμη μου είναι ότι, ο καθένας εφόσον έχει ένα στοιχειώδες υπόβαθρο, είναι σε θέση να περικλύσει το πάθος του σ’ ένα περιτύλιγμα, ώστε να μπορεί να το αντέχει ο ίδιος πρώτος απ’ όλους


Έτσι με προσοχή διάβασα το δικό σου. Μην αμφιβάλλεις, είχα κι εγώ ένα παρόμοιο. Υπήρξα ψαροτουφεκάς για κάμποσα χρόνια και μάλιστα τόσο δοσμένος, ώστε να έχω διακόψει κάθε "αυτόνομη" δραστηριότητα μου εκείνη την περίοδο.

Σέβομαι την επιθυμία σου να μοιραστείς μαζί μας τις σκέψεις σου, αλλά μου είναι δύσκολο να κατανοήσω την σκοπιμότητα της παράθεσης της τελευταίας φωτογραφίας (σου?).

Σε μια κοινότητα σαν αυτή που σε φιλοξενεί, όπου τα πλάσματα της θάλασσας απ’ το μικρότερο ως το μεγαλύτερο "αποθεώνονται", τι ακριβώς θες να μας πεις? Είμαι σίγουρος ότι κάτι έχεις στο μυαλό σου.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
  #46  
Παλιά 25-03-09, 10:40
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Γιατί κάνω, ότι κάνω...

Φοίβο καλώς ήρθες.
Ευχαριστώ για τις πολύ όμορφες φωτογραφίες
και για την ειλικρίνεια που εκθέτεις τις απόψεις σου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιατί το ταξίδι που οδηγεί στο φόνο περνάει απο τα μονοπάτια της γνώσης.
Μια επισήμανση θέλω να κάνω ως προς αυτό.
Το ταξίδι που οδηγεί στο ΘΑΝΑΤΟ, περνάει από τα μονοπάτια της γνώσης.
Επειδή όμως "νιώθω" από το γραπτό σου ότι είσαι εραστής της,
θα σου πω ότι, ευτυχώς δεν σταματάει εκεί.
__________________

  #47  
Παλιά 25-03-09, 11:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Φοίβε καλωσήρθες στο φόρουμ του Συλλόγου μας και ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας βαθειές σκεψεις και συναισθήματα.

Υπάρχουν μερικά πράγματα στα οποία μπορούμε εύκολα να ταυτιστούμε μαζί σου:

- Κι εσύ, δεν ξέρω πόσο συχνά αλλά το κάνεις τουλάχιστον, βουτάς καμιά φορά μόνο για τη βουτιά και για την αίσθηση του να είσαι εκεί (freedive)....

- Κι εσύ, έχεις γνωρίσει την ομορφιά του βυθού τη νύχτα (ειλικρινά δε χρειάζεται καθόλου να μας το περιγράψεις, οι περισσοτεροι το ζούμε αρκετά συχνά και γνωρίζουμε ακριβώς το συναίσθημα και τη μαγεία του.... μου έχει τύχει να περάσω μια ολόκληρη ώρα νυχτερινής βουτιάς κυριολεκτικά κολλημενη σε μια διαδρομή των 10 μέτρων γιατί απλά το κάθε εκατοστό νερού και βυθού ήταν γεμάτο θαύματα που δεν μπορούσα να σταματήσω να κοιτάζω εκστασιασμένη....)

Για εμάς όμως η ζωή της θάλασσας δεν σταματάει στα ψάρια, τα χταπόδια και τις κωλοχτύπες.....
Για μας όλη η θάλασσα είναι ζωή.... τα βράχια, το νερό, το ίζημά της, ένα απίστευτο σύμπλεγμα μορφών που, σε αντίθεση με εσένα, οι πολλές ανάσες μάς δίνουν το πλεονέκτημα να παρατηρήσουμε......
Και μπροστά σε αυτό το θαύμα, τα φονικά ένστικτα (αν υποθέσουμε ότι έχουν ξεμείνει) πάνε περίπατο.
Το μεγαλείο -όταν πραγματικά το νιώθεις- δεν το σκοτώνεις, απλά υποκλίνεσαι μπροστά του. Κι αυτό είναι παγκόσμιος κανόνας σοφίας, που συμβαίνει να βρίσκεται ένα βήμα μπροστά από τη γνώση στα στάδια της ανθρώπινης εξέλιξης.

Το ποστ σου είχε ευγένεια και ήθος.
Όσο τα ψαρέματά σου συνεχίζουν να είναι νόμιμα (πράγμα το οποίο ομολογώ ότι κάθε άλλο παρά μου εμπνέει η φωτό που με τόσο καμάρι παραθέτεις ....), σου εύχομαι να είσαι καλά και να τα απολαμβάνεις.

Επίτρεψέ μας όμως στο μεταξύ να συνεχίσουμε να απολαμβάνουμε κι εμείς τα πλάσματα που θεωρούμε σπουδαία, με τον δικό μας, αλλιώτικο τρόπο, που στη δική μου αντίληψη τουλάχιστον είναι ομορφότερος, αγνότερος, ανώτερος, αληθινότερος, ευγενικότερος, συναρπαστικότερος: Ζωντανά.

Καλή συνέχεια.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 25-03-09 στις 12:48.
  #48  
Παλιά 25-03-09, 11:57
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλία το μόνο που καταλαβαίνω (επειδή σε ξέρω) είναι ότι κάνεις χιούμορ, ειρωνευόμενος - ΟΚ
Αλλά το που κολλάει το μήνυμά σου με το quote που έχεις κάνει και σε ποιο γκρουπάκι δυτών απευθύνεσαι, γενικώς δε το κατάλαβα

Βρε συ, σ' αυτό εδώ το θέμα παρεξηγούμαστε ακόμα κι όταν μιλάμε ευθέως και χωρίς περιστροφές κι εσύ μας βάζεις γρίφους?
Τι σχέση έχουν οι καθαρισμοί με το θέμα?
Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο να πεις, πέστο. Αυτές οι γενικεύσεις και οι περιστροφές δε νομίζω πως μας κάνουν καλό
Καλημέρα, συγνώμη για την αργοπορία, με τρέχουν οι δουλειές.
Χιούμορ δεν έκανα, μιλούσα σοβαρά για ανθρώπους που τη μια γράφουν για ατσάλι ανάμεσα σε πράσινα μάτια και την άλλη κάνουν και έναν καθαρισμό και μια αναδάσωση για να ξεπλύνουν τις ''αμαρτίες'' τους. Καλό συγχωροχάρτι είναι το να το παίζεις φίλος της φύσης.
Δε νομίζω πως θα πρέπει να παρεξηγηθεί κάποιος από αυτά που γράφω εκτός από αυτούς που τα κάνουν υποκριτικά όλα αυτά.
Κάτσε να διαβάσω και τα υπόλοιπα και να συνεχίσω
  #49  
Παλιά 25-03-09, 12:27
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Γιατί κάνω, ότι κάνω...

Καλημέρα ξανά...
Καλώς ήρθες Φοίβε νο 2
Με πλάγια γράμματα χρησιμοποιώ τα λεγόμενά σου αυτούσια γιατί με μπερδεύει το σύστημα της παράθεσης.

Λοιπόν εμείς οι αυτοδύτες βουτάμε καμιά φορά, μόνο για τη βουτιά. (Συνεχίζω με τα δικά σου λόγια ). Ζούμε σε ένα μάλλον πολύπλοκο σύστημα. Τόσο βιολογικά όσο και κοινωνικά. Και είναι στιγμές που θέλουμε να αποδράσουμε απο τον κόσμο. Ή να δούμε τον κόσμο με μια διαφορετική ματιά. Και είναι ακριβώς αυτός ο λόγος που βουτάμε για να σκοτώσουμε. Γιατί το ταξίδι που οδηγεί στο φόνο περνάει απο τα μονοπάτια της γνώσης. Γιατί δεν υπάρχει άλλος δρόμος για να φτάσεις εκεί (Όχι απαραίτητα. Φονιάς γίνεσαι και με λιγότερες γνώσεις, βλ. δυναμιτάδες κ.τ.λ.).
Και βουτάμε και για ένα ακόμη λόγο: γιατί η βουτιά για το φόνο σε φέρνει πιο κοντά ακόμα στη θάλασσα (Αποκλείεται).
Γιατί γίνεσαι ένα πλάσμα, με τα πλάσματα που κυνηγάς. Γίνεσαι κομμάτι της τροφικής αλυσίδας (είσαι έτσι και αλλιώς).
Ναι φίλε μου, γεννήθηκες αρπαχτικό, μη το απαρνιέσαι. Είσαι πλάσμα της φύσης και εσύ (Κάποτε κανιβάλιζες κιόλας, δε νομίζω πως πρέπει να γυρίσουμε και σε αυτές τις καταστάσεις για να βιώσουμε τη χαρά της ύπαρξής μας ως πλάσματος της φύσης). Στιγμές. . . έχεις ανάγκη το φόνο (???).
Όλη σου η ύπαρξη ένας φόνος (!)

Και τώρα που έμαθες, μπορείς να ζήσεις λίγο στο παρελθόν. Στην εποχή που είχες άγρια ένστικτα, στην εποχή που ζούσες για την άγρια χαρά του φόνου (Σκότωνες για να τραφείς όχι για την τέχνη του φόνου!!!).

Και μόνο αυτό θεωρώ κέρδος. Είναι η τέχνη της παρατήρησης χωρίς αλληλεπίδραση (Και γι αυτό βουτάμε οι αυτοδύτες).
Ίσως γιατί η αυτόνομη κατάδυση είναι παλαιότερη ως δραστηριότητα απο την ελεύθερη (Αποκλείεται!!! Οι πολυννήσιοι, οι αϊτιανοί και δεν ξέρω κ εγώ ποιοί άλλοι, ακόμα με τις σφεντόνες κυνηγάνε και με μια ανάσα, όχι μάλιστα για το φόνο αλλά για την τροφή τους, την ύπαρξή τους. Ο κουστώ ούτε σκεφτόταν τότε την αυτόνομη συσκευή).

Χωρίς κανένα ύφος έντονης αντιπαράθεσης. Μόνο αυτή η τόσο έντονη και συνεχής χρήση του φόνου με χαλάει αφάνταστα. Άλλωστε θεωρώ ακόμα και τώρα τον εαυτό μου ψαροντουφεκά έστω και αν έχω αραχνιάσει...
  #50  
Παλιά 25-03-09, 14:36
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Γιατί κάνω, ότι κάνω...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι η τέχνη της παρατήρησης χωρίς αλληλεπίδραση.

Κάνεις τεράστιο λάθος αν πιστεύεις ότι η μόνη αλληλεπίδραση που μπορείς να έχεις με ένα ψάρι είναι να το σκοτώσεις...



Στη δική σου φωτογραφία με τα ψάρια έχω να απαντήσω με μία αντίστοιχη δική μου.

...

Η πραγματικότητα στη φύση δεν είναι άσπρη-μαύρη όπως αυτός ο βλάχος.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:40.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.