Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 13-06-08, 23:34
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι βουτάει κάποιος με 12άρα στα 50 μέτρα με πχ μόνο ένα 2ο στάδιο επειδή έτσι βουτάει τόσα χρόνια και δεν του έχει τύχει τίποτα, σημαίνει ότι είναι ασφαλές ;;
Στην κοινότητα των solo divers συναντάται η λογική (και η πρακτική) ότι ένα απλό και δοκιμασμένο 1ο στάδιο με μονό 2ο είναι προτιμότερο διότι μειώνονται οι πιθανότητες να χαλάσει κάτι.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-06-08, 01:12
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην κοινότητα των solo divers συναντάται η λογική (και η πρακτική) ότι ένα απλό και δοκιμασμένο 1ο στάδιο με μονό 2ο είναι προτιμότερο διότι μειώνονται οι πιθανότητες να χαλάσει κάτι.
Έτσι που το λες, ακούγεται σαν μια πολύ τραβηγμένη και παράλογη γενίκευση - εκτός αν κάνεις χιούμορ και δεν το καταλάβα
Οι μόνοι δύτες στους οποίους συναντάω συχνά το setup που περιγράφεις (ένα πρώτο στάδιο, ένα δεύτερο και -συνήθως- σαμάρι αντί για BCD) είναι κάποιοι παλιοί ψαρομπουκαλάκηδες αυτοδίδακτοι ή σχεδόν ανεκπαίδευτοι, που πιστεύουν πως είναι άτρωτοι/αθάνατοι.

Προσωπικά όταν άρχισα να κάνω solo βουτούσα με κανονικό setup (ένα πρώτο στάδιο + 2 δεύτερα) μέχρι τα -12μ.
Όταν αποφάσισα ότι με ενδιαφέρει το solo λόγω φωτογραφίας και θέλω κάποιες φορές να πηγαίνω και μέχρι τα -25μ (το προσωπικό μου όριο solo αυτή τη στιγμή) έβαλα διπλό κλείστρο σε 18άρα φιάλη και έχω 2 πρώτα στάδια + 3 δεύτερα.

Γνωρίζω επίσης άλλους δύτες που βουτάνε solo αλλά το κάνουν με διπλές ανεξάρτητες 15άρες φιάλες.
Τα λέω όλα αυτά απλά για να δείξω ότι οι solo δύτες δεν υπάγονται όλοι στην κατηγορία "πιστεύω ότι εμένα δε θα μου τύχει και βουτάω όπως λάχει για να φάω το κεφάλι μου".
Κάποιοι το κάνουν με πολύ μεγαλύτερη επιφύλαξη και μεγαλύτερη σύνεση.

Από εκεί και πέρα βέβαια, όλα είναι θέμα προσωπικής επιλογής και δεν είμαι σε θέση να συμβουλέψω κανέναν για το αν θα το κάνει και το πως θα το κάνει
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 14-06-08 στις 01:55.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-06-08, 01:30
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Solo Diving

Τιποτα δεν ειναι τελειο!
Αρνητικά Solo Diving
1 Ειναι παρανομο
Θετικά Solo Diving
1 Δεν ειναι κανεις εκει να σε τιμωρησει για αυτο
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-06-08, 14:07
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι που το λες, ακούγεται σαν μια πολύ τραβηγμένη και παράλογη γενίκευση - εκτός αν κάνεις χιούμορ και δεν το καταλάβα
Απλά μετέφερα θέσεις που έχω δει να αποτυπώνονται σε ξένα forums. Πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά έχει ενδιαφέρον ότι κάποιοι σολίστες αντιπαραθέτουν στο full redunduncy (στο οποίο είμαι μαζί σου και προσυπογράφω) μια λογική "lean και simplicity" όπου το κύριο όφελος πηγάζει από την ελαχιστοποίηση των opportunities για failure. Προφανώς δεν σημαίνει ότι έχουν ντε και καλά δίκιο, αλλά διαβάζοντας τα σχετικά posts μου έκανε κλικ η προσέγγιση.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-06-08, 21:22
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Τιποτα δεν ειναι τελειο!
Αρνητικά Solo Diving
1 Ειναι παρανομο
Θετικά Solo Diving
1 Δεν ειναι κανεις εκει να σε τιμωρησει για αυτο

Όλα τα καλά είναι παράνομα στη ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-08-08, 09:23
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Solo Diving

Για τους φίλους μου τους σόλο (Σ.Κ. και Β.Β.) ένα καλογραμμένο και πλήρες άρθρο:


http://www.divernet.com/cgi-bin/arti...9&sc=1057&ac=d

Μου άρεσε πολύ αυτό το κομμάτι:

Never dived solo? Think again. In normal open-water sport diving, many divers are effectively diving solo even when they have a buddy.

Many dive guides lead groups of divers who would not be capable of rescuing the guide if the guide should get into trouble. Before the customers enter the water, dive guides often have to secure a descent line, check the placement of a shot or make a quick reconnaissance of the dive site and conditions. And they nearly always do it solo.

When an underwater photographers is concentrating on taking pictures, he may have a
buddy looking out for him, but who is looking out for his buddy?

The same can be said of any diver concentrating on a task, be it surveying marine life or filling a lift-bag. This situation is recognised at the very core of commercial diving practices. Rather than buddy teams, each diver at work has a support diver, whose sole purpose is to be ready to assist the diver at work.

When an instructor is teaching a beginner, could the beginner rescue the instructor? Professional instructors in the UK are required to have a supporting divemaster, so that this situation does not arise. But such rules do not apply overseas, where an instructor is often teaching a group of students with no divemaster to assist.

Even in the UK, most instructing within dive clubs is done without the support of an experienced buddy for the instructor. An instructor in a BSAC or SAA club could effectively be diving alone.

Getting away from the specific cases of instructors and divemasters, when a parent is diving with a child, he or she may be there to look after his or her offspring, but, should that parent have a problem, is the child physically capable of lending assistance?

Then consider an average holiday dive, with or without the services of an inwater dive guide.
When you turn up at the dive centre and are paired up with a buddy you have never met before, it could be the perfect partner for you or, at the other extreme, it could be the buddy from hell. In the latter case, you may effectively be diving solo.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-08-08, 23:08
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Solo Diving

Παρτε το αλλιως. Αν εισαι μονος πως θα βγεις φωτο?

Τωρα λιγο πιο σοβαρα,καποτε ενας ειπε:''Η εμπειρια ειναι ο χειροτερος δασκαλος, γιατι πρωτα σε εξεταζει και μετα σου μαθαινει''

Ας ελπισουμε να μην τυχουμε ποτε τετοιο δασκαλο στην καταδυση.
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-08-09, 21:29
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
solo diving

καλησπέρα

Καταρχάς γνωρίζω ότι το θέμα που αναφέρω ενδεχομένος να το έχετε εξαντλήσει κάπου μέσα στο φόρουμ οπότε θα μπορόυσε κάλιστα κάποιος να με παραπέμψει εκεί.Πέραν τούτου όμως και ζητώντας σας να μήν μπέιτε στον κόπο να με αποτρέψετε απο το να βουτάω μόνος μου θα ήθελα να ρωτίσω ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να βουτάς με ασφάλεια μόνος σου.Είμαι αρχάριος δύτης (30 βουτιές όλες και όλες) με καλούς δασκάλους όμως (έχω κάνει advance) και με πολλες δοκιμασίες.Απλά όποτε βουτάω μόνος απολαμβάνω την βουτιά μου όσο ποτέ άλλοτε!Εχω θέσει σάν όριο στον εαυτό μου τα 10 μέτρα και τα 100 bar..οπότε είναι υπεραρκετά για 40 και βαλε λεπτά.Απλά θα ήθελα να ρωτίσω τί είναι καλύτερο για αυτές τίς περιτώσεις ( δέν βουτάω μόνιμα μόνος απλά μόνο όταν δέν βρίσκω ζευγάρι για μια χααλαρωτική βουτιά μετά την δουλειά...μένω ναυπακτο). ειναι καλό να ΄χεις διπλά κλείστρα με διπλά πρώτα εκ τον οποίον το ένα θα έχει και δέυτερο,δηλαδή τρία δεύτερα? Ή καλύτερα μία μικρή μπουκάλα (όχι απαραίτητα pony) μπρόστα με πρώτο και δεύτερο στάδιο (απλά αυτό μου φαίνεται λίγο υπερβολικό για χαλαρωτική βουτιά) έχω πάνω μου μαχάιρι δεύτερη μάσκα..σχοινί (έχει απειρες χρήσεις) υπολογιστή,δευτερο ρολογακι που ελέχει βάθος και ανάδυση κατάδυση.έχει καποιος να κάνει κάποια πρόταση για μαγελύτερη σφάλεια? (σίγουρα κάποιος απο εσας θα μου πεί ''απλά μήν βουτάς μόνος'' και θα το εκτιμίσω αλλά το απολαβάνω τόσο πολύ που θα το κάνω ξανά.Εξάλου στα βάθη που πηγαίνω και πάντα σε γνωστά σημεία το θεωρώ αν όχι ακίνδυνο σίγουρα ποιό ασφαλές απο μιά κόντρα με αυτοκίνητο ή μία καθιστική ζωή μπροστά στην τηλεόραση!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-08-09, 22:29
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: solo diving

Αντώνη, όπως ανέφερες και στο μύνημα σου, γνωρίζεις τους όποιους κινδύνους αναλαμβάνεις με αυτό τον τρόπο κατάδυσης, οπότε φαντάζομαι πως δεν χρειάζεται να στους αναλύσω εκτενέστερα ενώ το ότι τηρείς πολύ συντηρητικά προφίλ, είναι κάτι θετικό, αλλά ουσιαστικά δεν σε εξασφαλίζει γιατι απλά "ποτέ δεν ξέρεις".

Δεν σου κρύβω πως είχα και εγώ παρόμοιους προβληματισμούς και πίστεψε με πως καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς. Πολλές φορές μάλιστα μπορείς να διαπιστώσεις πως γίνεται solo diving, ακόμα και όταν βουτάς με το ζευγάρι σου.. Δες για παράδειγμα τι μπορεί να συμβεί όταν καταδυθούν μαζί δυο υποβρύχιοι φωτογράφοι. Κακώς, κάκιστα, χείριστα, αλλά συμβαίνει. Το να σου αποσπάσει κάτι την προσοχή για ένα λεπτό αναζητώντας το κατάλληλο καδράρισμα, μπορεί να σε φέρει σε τέτοια απόσταση απο το ζευγάρι σου, που την ίδια στιγμή έχει και αυτός την προσοχή του αλλού, που ουσιαστικά είσαστε δυο..μόνοι σας!

Παρ΄ολα αυτά, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να εξασφαλίσεις πως θα έχεις πάντοτε μαζί σου μια εντελώς ανεξάρτητη απο την κύρια σου φιάλη και για αποκλειστικά εφεδρική χρήση (και όχι ώς απλά, έξτρα ποσότητα αερίων) σε περίπτωση ανάγκης, πηγή αέρα.
Πιστεύω πως είναι κάτι περισσότερο πρακτικό και ασφαλές απο την χρήση διπλών κλείστρων επι μιας και μοναδικής φιάλης, για πολλούς και διάφορους λόγους που ο καθένας μπορεί να φανταστεί.

Μπορείς να επιλέξεις μια φιάλη μεταξύ ενός και τριών λίτρων, και θα διαπιστώσεις πως δεν θα την αποχωριστείς ακόμα και αν κάποια στιγμή "εξορκίσεις" το solo diving στο "πυρ το εξώτερο".
__________________
Όπου αγαπάς.. μη πολυπάς..
και αν πολυπάς, μη πολυκάτσεις..
και αν πολυκάτσεις, να μη πολυμιλείς και ανε πολυμιλέις..
να κατέχεις ήντα λες..
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-08-09, 09:43
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
Απάντηση: solo diving

ευχαριστώ παναγιώτη μάλλον η επόμενη αγορά μου να ειναι η μπουκαλίτσα που λές με ενα compact ρυθμιστή (ξεφραγκιαστίκαμε)!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.