Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 17-05-10, 12:24
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πάντως πως το θέμα έχει κουράσει, και όλοι έχουμε κριθεί και επειδή γυρνάει σε προσωπικό το οποίο ίσως να μην ενδιαφέρει κάποιους, έχω την αίσθηση πως ο Σύλλογος αλλά και η Διαχειριστική ομάδα θα το χειριστεί όπως πρέπει.

Συμφωνώ μαζί σου, όποιος έχει μυαλό και είναι στο χώρο και βουτάει και 3-4 φορές το χρόνο και γνωρίζει και καταλαβαίνει...
  #42  
Παλιά 17-05-10, 12:41
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

ήμαρτον φτάνει με την χαζομάρα
<GDPR Removal>, αν θες μπορώ να σου δώσω μερικά στοιχεία ακόμα για κάτι κλεφτοκοτάδες Μαυρογιαλούρους που τώρα πια έχουν γίνει δημόσιοι κατήγοροι και έχουν ξεχάσει της δικές τους αμαρτίες, πήγαν στον παπά και ζήτησαν συγχώρεση!

Κουράστηκες να ξερνάς κατηγορίες προς όλες τις κατευθύνσεις η απλά ξύνεις τις πληγές που έχεις ανοίξει ο ίδιος, το θέμα από την αρχή ήταν επίθεση κότα προσωπικού και τώρα ζητάς να το χειριστεί το θέμα η διαχειριστική ομάδα του φόρουμ.
Λάθος τρόπο διάλεξες να σώσεις την Ελληνική πραγματικότητα και έγινες και εσύ (άθελα σου ελπίζω) μέρος της, κριμα
__________________
GKanel

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:34.
  #43  
Παλιά 17-05-10, 12:42
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ μαζί σου, όποιος έχει μυαλό και είναι στο χώρο και βουτάει και 3-4 φορές το χρόνο και γνωρίζει και καταλαβαίνει...
Χαίρομαι που έστω και σε κάτι συμφωνούμε, και να σου πω την αλήθεια, όταν θα είμαστε και σε θέση να ξεπεράσουμε το γεγονός ότι κάποιος ο οποίος δεν είναι μέλος κανενός άλλου Συλλόγου, Club, φορέα και ασκεί κριτική δεν θα κρίνουμε κοντόφθαλμα με το εύκολο τρόπο του ότι μας την λέει γιατί θέλει να μας κάνει κακό.

Γνωρίζεις ότι προσωπικά δεν έχω κάτι να κερδίσω, ένα απλό μέλος είμαι όπως τα περισσότερα με κάποιες πιο έντονες ευαισθησίες.

Θα ήταν χαζό να νομίζεις ότι θέλω να κάνω κακό στον Σύλλογο που είμαι μέλος.

Αλήθεια τι έχω να κερδίσω από αυτό?

Ας την ξεπεράσουμε αυτή την νοοτροπία και ας δούμε ότι υπάρχει και μία άλλη άποψη που ενδεχομένως να είναι διαφορετική από αυτή που μέχρι τώρα εκφράζεται.

Και γνωρίζεις και εσύ και τα υπόλοιπα μέλη του Συλλόγου ότι πέραν του επικριτικού τις προτάσεις / προθέσεις μου σε θέματα προστασίας υποβρύχιας κληρονομιάς τις έχω καταθέσει εδώ και καιρό στον Σύλλογο μιας και δεν μου αρέσει να γκρινιάζω μόνο, αλλά να καταθέτω και προτάσεις (αν θες / θέλετε μπορώ να τις ξανακαταθέσω και εδώ).

Εκτός αν κριτήριο για το αν κάποιος πρέπει να μιλάει και το τι πρέπει να λέει θα πρέπει να είναι ο αριθμός των καταδύσεων, οι ημερομηνίες και ο τύπος και επομένως θα πρέπει η κατάδυση θα πρέπει να είναι αυτοσκοπός για το τι κάνουμε και όχι το μέσο.

Τότε είμαι σε λάθος χώρο, και οφείλω να παραιτηθώ

Σε ευχαριστώ για τον διάλογο, και χαίρομαι που καταλήξαμε κάπου ακόμα και στο να συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNA : 17-05-10 στις 13:19.
  #44  
Παλιά 17-05-10, 13:28
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Σήμερα το πρωί ήμουν στην εφορεία για να καταθέσω την φορολογική μου δήλωση. Στην ουρά, αλλά μπροστά, χωρίς κανένα λόγο πιάστηκαν δύο κύριοι στα χέρια, οι οποίοι και οι δύο είχαν κινητικά προβλήματα. Eίσαι βλάκας, όχι εσύ είσαι, είσαι μαμακας, όχι εσύ είσαι κλπ Ο έφορος και οι άλλοι προσπάθησαν να τους ηρεμήσουν... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΖΕΣΤΕ τους είπαν...

Τώρα γιατί γίνεται αυτός ο πανικός άνευ λόγου και αιτίας δεν καταλαβαίνω και πιστεύω ότι αντιπροσωπεύω μεγάλη πλειοψηφία εδώ μέσα...

<GDPR Removal> χαλάρωσε εκτός και εάν θες να αλλάξεις επάγγελμα και να ψάξεις όσους πήραν κάτι από κάπου. Αυτοί όμως που λυμαίνονται τα ναυάγια βλέπουν αυτές τις συζητήσεις και τους τσακωμούς και γελάνε..

ΗΜΑΡΤΟΝ πια, Φτάνει!!
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:34.
  #45  
Παλιά 17-05-10, 13:28
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ μαζί σου, όποιος έχει μυαλό και είναι στο χώρο και βουτάει και 3-4 φορές το χρόνο και γνωρίζει και καταλαβαίνει...
Έσβησα τις τελευταίες μέρες κάνα δύο ποστ πριν τα στείλω, προσπαθώντας να μην εκφραστώ εν βρασμώ ψυχής...

Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο, όλοι όσοι γνωρίζουμε κάποια πράγματα από παλιότερα, καταλαβαίνουμε πάρα πολύ καλά. Κι αν δε μιλάμε είναι γιατί έχουμε αηδιάσει τόσο πολύ από αυτό το ρεσιτάλ υποκρισίας που άμα ανοίξουμε το στόμα μας μπορεί να αρχίσουμε και να ξερνάμε.

Το θέμα ήταν προσωπικό από την αρχή κι οι καραβάνες και τα μπουρμπούτσαλα ήταν η ευκαιρία που πάντα έψαχναν και που νόμιζαν πως την βρήκαν! Η αποθέωση της γελοιότητας!

Προσωπικά απωθημένα και υποκρισία, υποκρισία, υποκρισία! Κι από εκεί και πέρα το απόλυτο μηδέν. Τίποτα άλλο...

Ά ναι και στην πορεία "μάθανε πως γα......τε πλακώσανε κι οι γύφτοι", αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία που δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθεί κανείς.
__________________
Πάρης Σοφός
  #46  
Παλιά 17-05-10, 13:44
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ομάδα Διαχείρισης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανακοίνωση

Μετά από πολλές αναφορές μελών μας για τα επανηλειμμένα προκλητικά και προσβλητικά μηνύματα του χρήστη "bourboulithras" προς συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά και προς όλη την κοινότητα και τα μέλη που τοποθετήθηκαν στο παρόν θέμα (με αποκορύφωμα το μήνυμα που ακολουθεί), η Διαχειριστική Ομάδα του scubadive.gr αποφάσισε τον αποκλεισμό (απαγόρευση πρόσβασης / ban) του εν λόγω χρήστη για 2 εβδομάδες.

Ο αποκλεισμός αυτός αποτελεί ταυτόχρονα και μια αυστηρή προειδοποίηση: αν μετά την πάροδο των 15 ημερών, η συμπεριφορά αυτή συνεχιστεί, η επόμενη ποινή θα είναι ο οριστικός αποκλεισμός πρόσβασης του χρήστη στην κοινότητα.

Η ομάδα διαχείρισης του scubadive.gr
Μοιάζει σαν…

Ντα! Ντα! κακό αγόρι burbulithras άρπα το μπαν σου, για να μάθεις να γράφεις χωρίς να προκαλείς.

Κάντε ότι θέτε εκεί στο σύλλογο σας, αλλά να σας γράψω θέλω,
πως ακόμα κι αν ο κάθε μπουρμπουλήθρας είναι ο τρελός ή ο παλαβός του «χωριού»
είναι λάθος να τον βάζεις σε περιορισμό και απομόνωση
αντί να τον αποδέχεσαι όπως είναι και να τον βοηθάς να ξεπερνάει τις δυσκολίες του μυαλού του,
αν υποτεθεί ότι τέτοιες είναι,
κι εσείς που το αναγνωρίζετε καθώς και το πώς να μην προκαλείτε,
νομίζω ότι καταλαβαίνετε ότι είναι θέμα σεβασμού στο συνάνθρωπο.
Πόσο δύσκολο να το πετύχει αυτό ο καθένας μας.
Πιο δύσκολο και από το να μπαναρετε δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερες εντάσεις
και αντίδραση που απομακρύνει ακόμη και απ’ τα όνειρα,
κάθε καλή διάθεση για κατανόηση και σεβασμό.
Από την άλλη κατα τη γνωμη μου, είναι απόλυτα αντιφατικό
να στηρίζει ο σύλλογος και να προβάλει τη σωτηρία των καρχαριών
και την συνύπαρξη μας στο χώρο μαζί τους,
ενώ δεν μπορεί να συνυπάρξει και να ανεχτεί ούτε μια αράδα προκλητικού «κειμένου» ενός «ψαριού στο ίδιο διαδυκτιο».
Ξεπατικοτουρα μιας κοινωνίας προόδου;;; η λογοκρισίας και συντηρητισμού;;;

Για την physalia, καλή την πίστη ότι όσα γράφει έτσι έχουν, τα βρίσκω απολύτως υγιή
και εύχομαι ότι και άλλοι θα φτασουν να ακολουθήσουν το παράδειγμα της.
Δεν σημαίνει ότι αν κάποιος κάνει ένα λάθος στη ζωή του θα εξακολουθεί να το κάνει με κάθε ευκαιρία
και μονίμως θα είναι υπαίτιος και υπόλογος για ότι παρόμοιο συμβαίνει στο χώρο που κινείται.

Απαράδεκτο βέβαια και είδος λογοκρισίας, θεωρώ την αφαίρεση του κειμένου που δημοσίευσε η Μαρία
και που αν ο <GDPR Removal> δεν είχε αναφέρει την ύπαρξη του, ίσως να μην το διαβάζαμε ποτέ.

Απαράδεκτο επίσης το «πέσιμο» στο <GDPR Removal> μην τυχόν και τινάξει στον αέρα τι;
Αν δεν υπάρχει τίποτα να φοβηθούμε προς τι τόση φασαρία;
Υπάρχει κάτι που πρέπει να φοβομ/σαστε; Ακόμη δεν κατάλαβα.

Φαίνεται, πως όσο είμαστε «κοινότητα» ανθρώπων, άλλο τόσο είμαστε και δυτών.
Τελικά το πολυβόλο του JU52 σίγασε ;
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:36.
  #47  
Παλιά 17-05-10, 14:16
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Έσβησα τις τελευταίες μέρες κάνα δύο ποστ πριν τα στείλω, προσπαθώντας να μην εκφραστώ εν βρασμώ ψυχής...

Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο, όλοι όσοι γνωρίζουμε κάποια πράγματα από παλιότερα, καταλαβαίνουμε πάρα πολύ καλά. Κι αν δε μιλάμε είναι γιατί έχουμε αηδιάσει τόσο πολύ από αυτό το ρεσιτάλ υποκρισίας που άμα ανοίξουμε το στόμα μας μπορεί να αρχίσουμε και να ξερνάμε.

Το θέμα ήταν προσωπικό από την αρχή κι οι καραβάνες και τα μπουρμπούτσαλα ήταν η ευκαιρία που πάντα έψαχναν και που νόμιζαν πως την βρήκαν! Η αποθέωση της γελοιότητας!

Προσωπικά απωθημένα και υποκρισία, υποκρισία, υποκρισία! Κι από εκεί και πέρα το απόλυτο μηδέν. Τίποτα άλλο...

Ά ναι και στην πορεία "μάθανε πως γα......τε πλακώσανε κι οι γύφτοι", αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία που δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθεί κανείς.


Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.




Έχω μείνει άναυδη με όσα διαβάζω. Για να είμαι δίκαιη δεν μπορώ να μην αναφέρω πως έπεσα από τα σύννεφα διαβάζοντας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαθος ενημέρωση!!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δραττωμαι της ευκαιρίας να πω πως η πληροφόρηση σου γενικότερα αντιμετοπίζει ενα θεματακι...
Βλέποντας μονο την μια όψη του νομίσματος ΠΟΤΕ δεν μπορείς να περιγράψεις την συνολική εικόνα..

Γιατί είπες ψέματα zin? Τι λόγος υπήρχε? Απογοητευτικά με το ποστ σου και λυπάμαι πολύ που έκανες κάτι τέτοιο...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζεις ότι προσωπικά δεν έχω κάτι να κερδίσω, ένα απλό μέλος είμαι όπως τα περισσότερα με κάποιες πιο έντονες ευαισθησίες.
Θα ήταν χαζό να νομίζεις ότι θέλω να κάνω κακό στον Σύλλογο που είμαι μέλος. Αλήθεια τι έχω να κερδίσω από αυτό?

Πως μπορείς να πιστεύει πως θα βγει κάτι καλό μέσα από όλο αυτό το χειρισμο… το παίζεις και σωτήρας της κατάδυσης, ανακατεύεται το στομάχι μου….


Προτεινω να με κανετε ban, θεωρώ πως δεν έχω κάτι άλλο να πω η να απαντήσω σε κανέναν. Απλά λυπάμαι για όσους έχουν βολευτεί τόσο όμορφα στη ζεστασιά της κακίας… λυπάμαι γιατί βλέπω να χαλάμε μονοι μας κάτι όμορφο και δημιουργικό που μονο για καλο ξεκινησε.





<EDIT: μετά από αναφορά προς τη συντονιστική ομάδα, αφαιρέθηκαν κάποιοι προσωπικοί προσβλητικοί χαρακτηρισμοί>.
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 17-05-10 στις 15:15.
  #48  
Παλιά 17-05-10, 15:26
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sunshine Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μείνει άναυδη με όσα διαβάζω. Για να είμαι δίκαιη δεν μπορώ να μην αναφέρω πως έπεσα από τα σύννεφα διαβάζοντας

Γιατί είπες ψέματα zin? Τι λόγος υπήρχε? Απογοητευτικά με το ποστ σου και λυπάμαι πολύ που έκανες κάτι τέτοιο...
Λία, επειδή έχουμε χάσει όλοι την μπάλα και είμαστε σε μια άνευ λόγου ένταση που βγαίνει από όλους σε όλους, να ξεκαθαρίσω κάτι στο οποίο έχω προσωπική ευθύνη:
Το μήνυμα αποσύρθηκε μετά από συννενόηση με τη Μαρία με σκοπό όχι να λογοκριθεί ούτε να αλλοιωθεί αλλά να δημοσιευτεί όταν η Μαρία επιστρέψει στην Ελλάδα και θα μπορεί να συμμετέχει κανονικά στις συζητήσεις αλλά και στην εξέταση του θέματος από το Δ.Σ.

Η συννενόηση με τη Μαρία σχετικά με την απόσυρση του μηνύματός της, έγινε μετά τα μεσάνυχτα από μένα και άλλο ένα μέλος Δ.Σ. αλλά η Ζίνα δεν ήταν παρούσα ούτε ενήμερη ακόμη γι αυτό, όταν έγραφε το πρώτο της μήνυμα στο <GDPR Removal>.

Αυτά για την ιστορία, και κυρίως για να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και να μην αρχίσουμε όλοι να κατηγορούμε ο ένας τον άλλο ως ψέυτη μέσα στις γενικότερες σκοπιμότητες και την τεχνητή ένταση που έχει δημιουργηθεί.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:36.
  #49  
Παλιά 17-05-10, 15:51
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λία, επειδή έχουμε χάσει όλοι την μπάλα και είμαστε σε μια άνευ λόγου ένταση που βγαίνει από όλους σε όλους, να ξεκαθαρίσω κάτι στο οποίο έχω προσωπική ευθύνη:
Το μήνυμα αποσύρθηκε μετά από συννενόηση με τη Μαρία με σκοπό όχι να λογοκριθεί ούτε να αλλοιωθεί αλλά να δημοσιευτεί όταν η Μαρία επιστρέψει στην Ελλάδα και θα μπορεί να συμμετέχει κανονικά στις συζητήσεις αλλά και στην εξέταση του θέματος από το Δ.Σ.

Η συννενόηση με τη Μαρία σχετικά με την απόσυρση του μηνύματός της, έγινε μετά τα μεσάνυχτα από μένα και άλλο ένα μέλος Δ.Σ. αλλά η Ζίνα δεν ήταν παρούσα ούτε ενήμερη ακόμη γι αυτό, όταν έγραφε το πρώτο της μήνυμα στο <GDPR Removal>.

Αυτά για την ιστορία, και κυρίως για να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας και να μην αρχίσουμε όλοι να κατηγορούμε ο ένας τον άλλο ως ψέυτη μέσα στις γενικότερες σκοπιμότητες και την τεχνητή ένταση που έχει δημιουργηθεί.
Δεν αμφιβάλω πως το μήνυμα αποσύρθηκε μετά από συνεννόηση με τη Μαρία με σκοπό όχι να λογοκριθεί ούτε να αλλοιωθεί αλλά να δημοσιευτεί όταν η Μαρία επιστρέψει. Το ότι η Ζin δεν ήταν παρούσα ούτε ενήμερη για το ότι τελικά θα δημοσιεύατε το μήνυμα δεν δικαιολογεί το γεγονός ότι αρχικά υποστήριξε ότι το ποστ δεν μπήκε ποτέ. Αυτό πιστεύω και δεν θα ήταν δίκαιο να μην το αναφέρω.
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:37.
  #50  
Παλιά 17-05-10, 17:39
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Τους "δημόσιους κατήγορους" και εισαγγελείς του πληκτρολογίου πραγματικά δεν τους έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση. Μοιάζουν λίγο σαν να τα ξέρουν όλα, σαν να είναι τέλειοι σε όλα, σε κάθε τομέα της ζωής τους "διδάσκουν" το σωστό και στηλιτεύουν το κακό. Σαν τον οδηγό που τρέχει με 180 βρίζει όσους πάνε με 120 και αποκαλεί ανεγκέφαλους όσους πάνε με 190. Αυτό κατ' εμέ είναι υπεροψία

Υπάρχουν λάθη που κάνουμε στην ζωή μας που μας κατατρέχουν σε όλη μας την ζωή. Μικρά ή μεγάλα λάθη στοιχειώνουν τον ύπνο μας για χρόνια. Κάποια κουβέντα που είπαμε σε έναν φίλο, μια άδικη ή και παράνομη πράξη, μια κουβέντα που δεν είπαμε ενάντια σε μια αδικία, ένα φιλί που δεν δώσαμε και ένα σ' αγαπώ που δεν είπαμε όταν ήταν ακόμα καιρός. Σκοπός όμως είναι να βρίσκουμε την δύναμη να σπάμε τον φαύλο κύκλο.

Φυσικά πριν από αυτό το thread (που πολύ κακώς ξεκίνησε) δεν υπήρχε πιθανότητα να πιστέψω τίποτα από αυτά που γράφτηκαν. Ήθελα να τα είχα μάθει αλλιώς.

Η ειλικρινής όσο και έμπρακτη μεταμέλεια, καθώς και η εξομολόγηση της Μαρίας σε αυτό τον ιστοτόπο (όπου όλο το Internet μπορεί να διαβάσει τι έγινε), με άγγιξε και συγκίνησε ιδιαίτερα. Δείχνει έναν άνθρωπο που δεν διστάζει να δικάσει και να καταδικάσει τον ίδιο της τον εαυτό βάσει των αρχών που έχει ασπαστεί. Της βγάζω το καπέλο και της προτείνω να προσκομίσει αποδείξεις αυτής της της πράξης στον σύλλογο.

Είμαι σίγουρος ότι το ΔΣ θα συνεδριάσει και θα αποφασίσει με νηφαλιότητα σύμφωνα με το καταστατικό μας. Σαν Νεοκλής το εμπιστεύομαι.

Προτείνω τον αρχικό καταγγέλλοντα να παραδώσει το επίμαχο αντικείμενο στην εναλίων. Σε αντίθετη περίπτωση είναι νομικά αλλά και ηθικά έκθετος.

Είναι προφανές πλέον ότι ο τρόπος που έγινε η καταγγελία δεν ήταν σωστός. Εύχομαι να μην επαναληφθεί τέτοιο φαινόμενο. Επιτέλους φτάνει! Ψάχνουμε να βρούμε ψεγάδι στο καλό αντί ενωμένοι να παλεύουμε για αυτό που αγαπάμε. Δεν κοιτάμε το φεγγάρι, κοιτάμε το δάκτυλο. Η καταδυτική κοινότητα, ο σύλλογος, το huts τo houts κτλ δεν απαρτίζονται από αγγέλους. Όλοι μας έχουμε τα λάθη μας και όσοι καταδυτικά δεν έχουμε αμαρτήσει (ακόμα) το κάναμε διότι κάποιοι πρόλαβαν και μας είπαν μερικά πράγματα. Για μένα μέσα σε αυτούς τους κάποιους είναι η Μαρία, με την οποία εμπέδωσα -πιστεύω- τι θα πει σεβασμός για την θάλασσα. Χωρίς αυτή ίσως σήμερα να μην βούταγα καθόλου. Όσες καραβάνες και να έχει στα ράφια του σπιτιού της αυτό δεν αλλάζει.

Ψάχνουμε λοιπόν ψεγάδι στο καλό. Ίσως έτσι ο κόσμος πιστέψει ότι ο σύλλογος είναι κάτι κακό ή έστω ύποπτο και ότι τα μέλη του ΔΣ είναι παλιάνθρωποι. Είναι έμφυτο του ανθρώπου και δεν αλλάζει. Με αγνές προθέσεις ή χωρίς, από αφέλεια ή όχι, από απειρία, η όχι, σπέρνουμε την καχυποψία και την διαίρεση. Εγώ το έργο αυτό, σε άλλο τόπο και σε άλλο χρόνο το έχω ξαναδεί.

Καλώ όλα τα μέλη και τους φίλους του συλλόγου να ασχολούνται ενεργά με τα κοινά, να προτείνουν και να επισημαίνουν τα λάθη που γίνονται και θα γίνονται για να μπορέσουμε να τα μειώσουμε στα λιγότερα δυνατά. Έτσι θα γίνουμε πιο αποτελεσματικοί, έτσι θα βάλουμε το λιθαράκι μας για να πάμε μπροστά, σαν δύτες, σαν κατάδυση, σαν θάλασσα. Η δράση φέρνει και λάθη. Ο μόνος τρόπος να μην κάνεις ποτέ λάθη είναι να μην κάνεις τίποτα. Δεν φτιάξαμε σύλλογο για να μένουμε άπραγοι και να μην αγγίζουμε το σημεία που πονάει η κατάδυση.
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:33.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.