Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι πέδιλα έχουμε;
classic design (εδώ εντάσσονται και τα τύπου jet fins) 54 73,97%
split fins 17 23,29%
άλλα (π.χ. horizontal blade, force fin) 7 9,59%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 73. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 29-07-11, 13:26
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: βατραχοπέδιλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
.


Τα δε super duper πανακριβα ειναι ακομα χειροτερα. Εχουν inox Π και σου δινουν ενα πυρακι μπρουτσινο στο οποιο εσυ πρεπει να βρεις τροπο να το κεφαλωσεις, ελα και πες μου εσυ τωρα πως θα το κανεις. Εκτος αν τα αφησεις ετσι με τον φοβο να σου φυγει το πεδιλο
Απλα δεν το χρησιμοποιεις, βαζεις τις φετιχ inox βιδες του Μανετακη. 1€ οι 10 μαζι μετα παξιμαδακια ασφαλειας











Κωστα αυτα τα ελατηρια που αναφερεις με τους σιδερενιους κυλινδρους ειναι λιγακι υπερβολη, δεν χρειαζεται κατι τετοιο ακομα και οι πλαστικοι κυλινδροι μπορουν να αντεξουν 50πλασια δυναμη απο αυτην που τους ασκειται.

Χαιρετω
Δημητρης


Καλησπερα

Μου εστειλε το παρακατω link φιλος.

http://www.halcyon.net/files/manuals...anual_2011.pdf

Εχει πλακα μια μεγαλη εταιρια να αντιγραφει τις πατεντες που κανουν οι πελατες λογω κακης σχεδιασης και λαθος επιλογης υλικων


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-07-11, 14:48
Το avatar του χρήστη taucher
taucher taucher is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 99
Απάντηση: βατραχοπέδιλα

Πόσο κάνουν αυτά τα ελατήρια?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-07-11, 16:49
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: βατραχοπέδιλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα

Μου εστειλε το παρακατω link φιλος.

http://www.halcyon.net/files/manuals...anual_2011.pdf

Εχει πλακα μια μεγαλη εταιρια να αντιγραφει τις πατεντες που κανουν οι πελατες λογω κακης σχεδιασης και λαθος επιλογης υλικων


Πράγματι, έχει πλάκα να ζητάς 75 ευρώ για ένα ζευγάρι που αν μη τι άλλο έχουν και οι άλλες εταιρίες ή ακόμα χειρότερα (ή καλύτερα) έχουν τελειοποιήσει ιδιώτες κατασκευαστές. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι δεν το σκέφτηκες ΕΣΥ (η εταιρία) την ώρα που βάζεις μια κορντούρα γύρω - γύρω με το σήμα σου και ζητάς τόσα λεφτά, λές και το δικό σου είναι κάτι διαφορετικό
Γι' αυτό ας μην τρώνε μερικοί το παραμύθι....
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-04-12, 16:45
Το avatar του χρήστη angelohar
angelohar angelohar is offline
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Βατραχοπέδιλα

παιδια μια μικρη βοηθεια...θελω να αλλαξω πεδιλα εξαιτιας της αλλαγης του εξοπλισμου μου σε tec γιατι δεν με βολευουν καθολου..!!!ειμαι αναμεσα σε δυο στα scubapro jet fins και τα turtle fins...ποια η γνωμη σας και η αποψη σας???
ποια τα θετικα και τα αρνητικα στο καθενα απο αυτα..???ευχαριστω εκ των προτερων...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-04-12, 20:52
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Βατραχοπέδιλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelohar Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μια μικρη βοηθεια...θελω να αλλαξω πεδιλα εξαιτιας της αλλαγης του εξοπλισμου μου σε tec γιατι δεν με βολευουν καθολου..!!!ειμαι αναμεσα σε δυο στα scubapro jet fins και τα turtle fins...ποια η γνωμη σας και η αποψη σας???
ποια τα θετικα και τα αρνητικα στο καθενα απο αυτα..???ευχαριστω εκ των προτερων...!!!
Τα Jet και τα Turtle είναι παρόμοιας σχεδίασης και κατασκευής.

Έχουν περίπου το ίδιο μέγεθος (τα turtle είναι λίγο πιο κοντά), είναι το ίδιο ανθεκτικά, έχουν το ίδιο δέσιμο και έχουν περίπου το ίδιο βάρος.

Αυτό που διαφέρει σημαντικά είναι η φόρμα που έχουν για το μποτάκι.

Ρίξε μία ματιά εδώ:
http://www.alohashoredivers.com/proj...ins/index.html

Αυτό που διαφαίνεται είναι ότι τα turtle έχουν πιο φαρδιά φόρμα και ίσως είναι πιο άνετα για μποτάκια μεγάλου όγκου (πχ από στεγανές κλπ) ενώ αντιθέτως τα jet είναι πιο εφαρμοστά.

Η γνώμη μου είναι ότι το καλύτερο είναι αυτό που ταιριάζει καλύτερα στο πόδι σου φορώντας το ανάλογο μποτάκι. Προσπάθησε να βρεις κάποια να δοκιμάσεις πριν προχωρήσεις σε παραγγελία.

Εάν καταλήξεις σε Scubapro Jet Fins, λάβε υπόψη ότι πέρυσι προστέθηκε ένα ακόμη νούμερο ανάμεσα στο XL(παλιό) και στο XXL(παλιό, το οποίο ήταν τεράστιο).
Αυτά που ισχύουν είναι:
XL(νέο)=XL(παλιό)
XXL(νέο)= Ανάμεσα στο XL(παλιό) και XXL(παλιό)
XXXL(νέο)= XXL(παλιό)
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-04-12, 23:45
sharkius sharkius is offline
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 125
Απάντηση: Βατραχοπέδιλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelohar Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μια μικρη βοηθεια...θελω να αλλαξω πεδιλα εξαιτιας της αλλαγης του εξοπλισμου μου σε tec γιατι δεν με βολευουν καθολου..!!!ειμαι αναμεσα σε δυο στα scubapro jet fins και τα turtle fins...ποια η γνωμη σας και η αποψη σας???
ποια τα θετικα και τα αρνητικα στο καθενα απο αυτα..???ευχαριστω εκ των προτερων...!!!
Κανένα απο τα δύο
Hollis F1 ίδιο στυλ, σχεδόν ίδιο βάρος, πιο μοντέρνο πτερύγιο, καλύτερο πέλμα απο άποψη εφαρμογής και οικονομικότερα αν υπολογίσεις ότι έρχονται απο το εργοστάσιο με spring straps
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-04-12, 08:01
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Βατραχοπέδιλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sharkius Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα απο τα δύο
Hollis F1 ίδιο στυλ, σχεδόν ίδιο βάρος, πιο μοντέρνο πτερύγιο, καλύτερο πέλμα απο άποψη εφαρμογής και οικονομικότερα αν υπολογίσεις ότι έρχονται απο το εργοστάσιο με spring straps
Σωστά. Τα Hollis F1 είναι λιγότερο άκαμπτα και είναι πιο άνετα από τα άλλα δύο.
Η ακαμψία είναι ένα χαρακτηριστικό που άλλοι το επιθυμούν και άλλοι όχι.
Επιπλέον, τα Hollis F1 είναι φτιαγμένα από διαφορετικό υλικό (κάτι μεταξύ rubber και plastic) από ότι τα Jet & Turtle.

Αλλά πάλι, η απάντηση στο το ποιο είναι το "σωστό" πέδιλο εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθενός για τις ανάγκες που έχει και πως το πέδιλο κάνει σωστό "fit" στο πόδι του.

Σχετικά με το κόστος, ένα καλό πέδιλο μπορεί να μας κρατήσει για πάρα πολλά χρόνια άρα μία διαφορά μερικών δεκάδων ευρώ δεν νομίζω ότι από μόνη της είναι το βασικό κριτήριο για την επιλογή.
Τέλος, το σωστό πέδιλο θα μας βοηθήσει να απολαύσουμε με ασφάλεια τις βουτιές μας και θα μας υποστηρίξει στις δύσκολες συνθήκες (ισχυρά ρεύματα, μεγάλο φορτίο κλπ).
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-04-12, 08:40
sharkius sharkius is offline
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 125
Απάντηση: Βατραχοπέδιλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά. Τα Hollis F1 είναι λιγότερο άκαμπτα και είναι πιο άνετα από τα άλλα δύο.
Η ακαμψία είναι ένα χαρακτηριστικό που άλλοι το επιθυμούν και άλλοι όχι.
Επιπλέον, τα Hollis F1 είναι φτιαγμένα από διαφορετικό υλικό (κάτι μεταξύ rubber και plastic) από ότι τα Jet & Turtle.

Αλλά πάλι, η απάντηση στο το ποιο είναι το "σωστό" πέδιλο εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθενός για τις ανάγκες που έχει και πως το πέδιλο κάνει σωστό "fit" στο πόδι του.

Σχετικά με το κόστος, ένα καλό πέδιλο μπορεί να μας κρατήσει για πάρα πολλά χρόνια άρα μία διαφορά μερικών δεκάδων ευρώ δεν νομίζω ότι από μόνη της είναι το βασικό κριτήριο για την επιλογή.
Τέλος, το σωστό πέδιλο θα μας βοηθήσει να απολαύσουμε με ασφάλεια τις βουτιές μας και θα μας υποστηρίξει στις δύσκολες συνθήκες (ισχυρά ρεύματα, μεγάλο φορτίο κλπ).
Δεν θα έλεγα λιγότερα άκαμπτα. Είναι λίγο πιο μακρυά και έξω απο το νερό δίνουν την αίσθηση ότι είναι λιγότερο άκαμπτα μέσα στο νερό όμως είναι το ίδιο.
High grade heavy duty rubber ανεφέρει ο κατασκευαστής σαν υλικό κατασκευής.
Το fit μόνο με δοκιμή μπορείς να το αξιολογήσεις, αλλά γενικά θεωρείται ότι τα jet fins είχαν κάποιο θέμα ως προς τα νούμερα και την εφαρμογή τουλάχιστον μέχρι την έλευση του "νέου" ΧXL το οποίο δεν ξέρω αν έρχεται στην Ελλάδα.
Συμφωνώ ως προς το θέμα κόστους ποιότητας αλλά όταν μιλάμε για πράγματα ίδιας ποιότητας κ απόδοσης τότε παίζει και το κόστος ρόλο.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-04-12, 09:28
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Βατραχοπέδιλα

Nα προσθέσω, ότι για χρήση στεγανής θα πρέπει να δοθεί σημασία και στο βάρος του πέδιλου, το οποίο προσθέτει στο σύνολο των βαρών, αλλά και τον καλύτερο διαμοιρασμό τους. ( Βλέπε : balanced rig & trim ).
Εδώ ισχύει το βαρύτερο ...το καλύτερο ! . ( ...για χρήση στεγανής πάντα)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dmanetakis : 03-04-12 στις 09:33.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-04-12, 18:41
Το avatar του χρήστη angelohar
angelohar angelohar is offline
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Βατραχοπέδιλα

σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας με βοηθησατε πολυ....!!! η παραγελια εγινε...αποφασησα να παρω κατι παλιο δοκιμασμενο και στανταρ....τα jet fins...πιστευω πως δεν θα εχω προβλημα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.